Adobe vill gärna behålla sitt försprång för Flash och ett steg i den satsningen är ”Flash Platform for the Digital Home” . Systemet som Adobe Systems visat upp på NAB-mässan i Las Vegas innehåller bland annat en helt ny version av Flash som är utvecklat för tv-apparater, digital-tv-mottagare, blu-ray-spelare och andra vanliga enheter som man kan hitta i dagen hushåll.
Elektronikbranschen.se nämner i en artikel att Adobe Flash Player finns installerad på 98 procent av alla internetuppkopplade datorer och man nämner även att mer än 80 procent av alla videosnuttar som visas via internet använder sig av Adobe Flash-teknik.
Adobe har redan skaffat sig en samling parterns som kommer använda sig av tekniken, vissa redan under året. Atlantic Records, Broadcom, Comcast, Disney Interactive Media Group, Intel, Netflix, STMicroelectronics, The New York Times Company, NXP Semiconductor och Sigma Designs är de som nämns i pressmeddelandet men fler lär tillkomma under året.
När nu Adobe Flash verkar vara på väg in tv-apparaterna så kommer vi komma åt videos, applikationer, tjänster och andra krävande webbapplikationer och styra det hela med fjärrkontrollen i soffan, helt utan en dator som väsnas och behöver diverse underhåll.
Mer information:

Sökningen pågår
Avancerad sökning
dp79.com