Lacie är förmodligen mest kända för sina externa hårddiskar men på senare tid har det blivit allt populärare att kombinera dessa med en mediaspelarfunktioner och senaste varianten för Lacie är deras ”LaCinmea Rugged HD” som ska klara av att spela upp hd-upplöst material (H.264, MKV, WM9, MPEG-4) via sin hdmi-utgång, upp till 1080p!
”Rugged” är Lacie’s lite stryktåligare produkter som skyddas av ett rutigt gummiskal som absorberar kraften vid stötar och eventuella fall. Just denna modell kommer med en storlek på 500GB och enligt Lacie så behövs det ingen extra ström förutom den som kommer via usb-porten när man fyller den interna hårddisken. Däremot behöver man använda sig av strömadaptern när man spelar upp material via hårddisken.
Priset verkar tyvärr sticka iväg lite, riktpriset i USA är satt till $350 vilket i Sverige blir strax över 3000 kronor med svensk moms osv.
Via Engadgethd.com