En av dessa jämförelser har High-Def Digest publicerat där man ur ett "hembioperspektiv" ganskar båda konsolerna, Playstation 3 med Blu-ray och Xbox 360 med HD DVD-add on.
Förutom detta så har man även tittat på hur Xbox 360 HD DVD presterar jämfört mot Toshibas HD-XA1 som är första generationens HD DVD-spelare från Toshiba och även hur Playstation 3 mäter sig mot Samsungs BD-P1000 Blu-ray-spelare.
För Xbox 360 vs Toshiba HD-XA1 på recensentens utrustning så är skillnaderna minimala i ren bildkvalitet, dock vinner Toshibaspelaren ljudmässigt tack vare den klarar av att leverera Dolby True HD-spår via de analoga ljudutgångarna.
När det gäller Playstation 3 vs Samsung BD-P1000 så levererar Playstation 3 en bättre bild enligt recensenten hos highdefdigest.com.
När det gäller Playstation 3 vs Xbox 360 (inklusive HD DVD add-on) jämförelsen så har Playstation 3 på förhand en del bättre lösningar.
Först och främst inkluderar man Blu-ray-enhet direkt från början, inget add-on som till Xboxen.
För det andra har Playstation 3 en HDMI-utgång av version 1.3 vilket innebär att man kan skicka bildsignalen digitalt i många olika upplösningar, inkluderat 1080p (dock inte 1080i) vilket Xbox 360 endast klarar av att skicka ut via den analoga VGA-utgången.
Förutom detta kan man skicka de nya ljudformaten digitalt till en förstärkare via HDMI-utgången vilket kan vara bra då nästa generations receivrar säkerligen kommer klarar av att avkoda Dolby TrueHD och DTS-HD.
Så fördel Playstation 3 rent tekniskt och bildmässigt står sig båda bra i sina respektive läger. Då materialet skiljer sig på grund av Blu-ray vs HD DVD så är det svårt att säga vilken enhet som verkligen är bäst bildmässigt, dock tycker High-Def Digest att båda konsolerna levererar en mycket bra bild och prismässigt ett bra alternativ för de som är sugna på film i hd-upplösning.

Vad ska man då välja? Slutsatsen från High-Def Digest testande är att båda konsolerna erbjuder tillräckligt bra prestanda för att ge en bra hd-upplevelse. För de som har har lite högre krav på t ex handhavande och ljudet så tror recensenten att de blir tvungna att satsa på en dedikerad spelare då det trots allt finns en del brister hos både Playstation 3 och Xbox 360 när det gäller att använda maskinerna som bild- och ljudförmedlare i ett hemmabiosystem.
Mer information: