Vi fick för oss att ha ett litet spontant kalas på jobbet i fredags. Öl, snacks och wii. När vi drog iväg för att handla råkade vi gå förbi en spelbutik, jag hoppade in och köpte wario ware på ren chansning.
Väl tillbaka drog vi igång spelet och jag måste säga att det var riktigt kul och det blev roligare ju fler öl man fick i sig. Spelet stod på i princip hela kvällen natten, vi körde single player och turades om eftersom man var tvungen att klara en del innan multiplayer blev aktiverat.
Det blev många skratt och vissa av minispelen var ganska svåra att klara till en början. De flesta minispel kan man säkert klara genom att sitta i soffan men riktigt roligt blir det om man står upp och håller kontrollen som det är tänkt (dvs på huvudet, vid midjan, mot näsan etc). Halva nöjet blir då att se när andra spelar.
Jag vet inte hur många minispel det är med men vi hann inte klara spelet under kvällen, vi fastnade även ganska länge vid några "separata" minispel som inte var över efter 4 sekunder där man kunde slå highscore (det ena var att skjuta på burkar och lite annat och det andra var en tetrisliknande variant, sedan kanske det finns fler det vet jag inte än).
Tillslut låste vi även upp multiplayerdelen där man kunde spela mot varandra på lite olika sätt, det var rätt sent på kvällen när vi provade den delen och det hade blivit en hel del öl så exakt vad de gick ut på är svårt att säga

men en variant var att man turades om att spela ett varsitt slumpmässigt minispel, klarade man det inte var man ute, en annan variant fick man ett antal poäng för avklarat minispel och den som hade flest poäng vann.
Ett klart roligt spel väl värt pengarna enligt mig. Jag tror att man kanske tröttnar på singleplayerdelen ganska fort efter man klarat den men multiplayerdelen kommer nog spelas ganska ofta.
Det jag har läst om wario ware: smooth moves är att grafiken skulle vara bedrövlig och det kanske den är i vissa minispel men grafiken är av mindre betydelse när man har 4 sekunder på sig att genomföra uppdraget. Överlag tycker jag dock grafiken var helt ok, med roliga och snygga animationer.
Mitt betyg:
Grafik: 7/10
Ljud: 7/10
Spelvärde: 9/10
Jag rekommenderar spelet till de som gärna spelar tillsammans med kompisar då är spelet som allra roligast. Wario Ware: Smooth Moves, Wii Sports, Rayman Raving Rabbids, några kompisar och några öl är receptet för en lyckad helkväll

. Söker du ett singleplayerspel ska du nog kanske leta vidare.