Tacksam om det är nån som vet...
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
Postad 11 januari 2008 - 21:58
Tacksam om det är nån som vet...
Postad 12 januari 2008 - 21:25
http://www.hdtvtest....BD/Settings.php
Provade lite igår, bliden blir lite varm med dessa inställningar, men hyfsat bra svärta. Tycker du den blir för varm prova "colour tone: Warm1" istället.
Postad 31 januari 2008 - 18:10
Postad 31 januari 2008 - 19:12
Postad 01 februari 2008 - 11:36
Så nån som har nå bra tips på en FULLHD tv som fungerar bra med en PS3 och genom datorn?
Eller är det F86:an som jag ska köra med?
Redigerat av baalisvalefor, 01 februari 2008 - 11:36.
Postad 01 februari 2008 - 12:01
Jag tycker folk bryr sig för mycket om kalibreringar hit och dit. Ställ in TV:n så att du är nöjd med bilden istället?
Postad 01 februari 2008 - 13:28
Jag köpte en LE-40M86 för 1 vecka sedan men fick skicka tillbaks den efter bara 3 dagar p.g.a 3 döda pixlar. När jag skulle beställa en ny så la jag märke till LE-40F86 och funderar nu på att beställa den istället. Men är det nån idé att köpa den när man enligt dom där inställningarna ska stänga av 100HZ funktionen? Då kan man ju lika gärna köpa en LE-40M86 igen eller?
Med alla "effekter" avstängda på både M86 och F86 tycker jag att F86 ger en KLART MYCKET bättre bild. Även om 1080p är snyggt på nästan alla skärmar så har jag inte sett någon skärm som visat 1080p från en dator bättre än just F86.
Postad 01 februari 2008 - 13:40
------------------
För 1080p film
------------------
SETUP
Game Mode: Off
Energy Saving: Off
Home theater PC mode: On
HDMI 2: Name PC
Mode: Movie
Contrast: 90
Brightness: 33
Sharpness: [grayed out]
Color: [grayed out]
Tint: [grayed out]
Backlight: 3
Color Tone: Warm1
Size: [grayed out]
Digital NR: [grayed out]
Active Color: [grayed out]
DNIe: [grayed out]
100Hz: [grayed out]
DETAILED SETTINGS
Black Adjust: Off
Dynamic Contrast: Off
Gamma: +1
Color Space: Auto
xvYCC: Off
WHITE BALANCE:
15
15
15
15
15
15
MY COLOR CONTROL:
15
15
15
15
Edge Enhancement: Off
------------------
För spel
------------------
Samma inställningar som 1080p film fast:
Mode: Standard
Contrast: 92
Brightness: 43
Color Tone: Normal
Backlight: 7
Redigerat av Unregistered814f3eb6, 01 februari 2008 - 13:46.
Postad 04 februari 2008 - 04:35
Körde nämligen en Blue Ray film hos polaren genom hans PS3 på en F86. Sen när vi skulle spela så var vi inte riktigt nöjd med bilden. Ska testa dom där inställningarna sen beställer jag själv en F86!
Postad 04 februari 2008 - 22:30
Qstoffe:Dina inställningar hade klart inte funkat för min del kör med 8800gt på min pc.
Alldeles för låg brightness kör med 48 på den å kontrast 65(Kan iofs bero på vilka inställningar man har på sin mediaplayer).Mitt tips, sätt på en film av bra kvalite titta på en scen med mörka partier pausa bilden och ställ in ljusstyrka och gamma så att alla detaljer i bilden är kvar.Synd å missa mycket för att få optimal svärta:)
Sen har jag svårt å se varför folk krämar på så in i h*** med kontrast då trillar ju ögona av en om man sitter i ett dämpat rum med ljus bakgrund på tv:n.
/Vigge75
Postad 05 februari 2008 - 10:06
Qstoffe:Dina inställningar hade klart inte funkat för min del kör med 8800gt på min pc.
Alldeles för låg brightness kör med 48 på den å kontrast 65(Kan iofs bero på vilka inställningar man har på sin mediaplayer).Mitt tips, sätt på en film av bra kvalite titta på en scen med mörka partier pausa bilden och ställ in ljusstyrka och gamma så att alla detaljer i bilden är kvar.Synd å missa mycket för att få optimal svärta:)
Sen har jag svårt å se varför folk krämar på så in i h*** med kontrast då trillar ju ögona av en om man sitter i ett dämpat rum med ljus bakgrund på tv:n.
/Vigge75
Håller med om att hög kontrast "skär" i ögonen när man har rummet nedsläckt och sitter nära skärmen. Att ändra colortemp till Warm1 och sänka Backlighten gör att bilden blir behaglig att se på trots den höga kontrasten. Att sänka kontrasten för mycket tycker jag rånar bilden från dess svärta och färgtryck. Dom flesta skärmar brukar börja ge white-crush vid 85% av maxkontrast men samsungskärmen kan man dra ända upp till 100% utan att få white-crush. Jag drog dock ned kontrasten lite för att jag tyckte bilden blev lite ostabil med vissa mönster på skärmen. Sen är det ju så att ju lägre kontrasten är inställd dessto högre Brightness måste man ha för att inte få black-crush.
Tipset att "ställa in ljusstyrka och gamma så att ALLA detaljer i bilden är kvar" tycker jag inte fungerar för mig eftersom jag då skulle hamna på Brighness: 100 och Gamma +3. Någonting som man bör tänka på när man kör via en PC är att PC:n skickar ut en RGB-skala på 0 till 255. Blu-ray filmer använder 16-235. Detta innebär att en "bra" inställning för filmer kommer att ge black-crush för spel & andra applikationer. När jag ställde in min Brightness och Gamma så kollade jag två saker: dels via en färgblockskala från svart till vitt med 8-hopp i RGB-skalan där såg jag så de tre första blocken var lika svarta. En annan sak man kan kolla är att ta en Blu-ray film med "extra widescreen" och spola till eftertexterna. Den svarta bakgrunden ska då i princip matcha svärtan i dom svarta widescreenstripsen.
Jag kör med 8800GTX och ffdshow med dom senaste drivrutinerna från nVidia. Jag vet inte hur mycket grafikkort och drivers påverkar intställningarna...
PS. Jag skulle inte rekommendera dessa inställningar till något annat än dator. Har testat dom för DTV (via TV:ns inbyggda digitalavkodare) och då blev det en gigantisk black-crush.
Redigerat av Unregistered814f3eb6, 05 februari 2008 - 10:10.
Postad 06 februari 2008 - 22:17
Kör du media player classic höger klicka och välj Filters/ "haali video splitter" så kan du ändra rgb skalan där.
Är som du sa att man kan sänka brightness 6-7 snäpp om man kör Rgb 0 -255.
Prova och kör in "star wars 3"i 1080p (om du har denna)så ser du att svärtan inte saknas men detaljerna forfarande finns kvar, med warm 2 ,brightness 48,kontrast 65 detta med Rgb16-255.Nästan overkligt bra bild på denna rulle :
(Kör med backlight 2 och gamma +1 )
edit :såg att jag har brightness 52
Redigerat av Vigge75, 06 februari 2008 - 22:36.
Postad 07 mars 2008 - 15:55
Tycker det funkar grymt bra.
65
45
35
35
normal
5
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar