![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
![]() |
9 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
Postad 17 januari 2008 - 22:05
Postad 17 januari 2008 - 22:18
Jag har tänkt köpa en portabel media spelare, ska främst ha den till att se på film och tvserier. Väljer mellan Archos 605w och Ipod Touch. Archosen har flest fördelar i och med att den har mer lagring, större skärm. Ipoden verkar dock ha en skarpare och bättre skärm? Jag har tyvärr inte sett Archosen så jag vet inte hur bra den skärmen är. Är det någon som har den eller har sett den som kan säga något om skärmen? Är det klara färger? Bra svärta? Bra betraktningsvinkel?
Att ipoden skulle vara skarpare skulle jag inte säga då archosen har högre upplösning än VGA.
Jag äger själv en archos och tycker den e utmärkt. Om jag inte har fel så har ipod touch en "glas"skärm som ger extremt mycket reflektioner och därav försämrar bilden.
Betraktningsvinkeln är troligen runt 170º fast då har liten del av färgen försvunnit. Runt 120º eller mindre skulle jag säga var perfekt. Det ser inte ut som vara TN.
Svärtan är dock inte riktigt svart. Mer gråsvart.
Fast för att surfa måste man köpa deras plugin som kostar tiotal euro.
Det bästa är att man kan spela upp Divx men om divx använder AC3 codec måste man köpa deras cinemaplugin.
Att ladda Archosen genom datorns USButtag tar ca 10h... Och du kan lyssna på musik i ca 12h innan batteriet är dött.
Jag har inte testat att ladda spelaren genom USButtag med 1amp. (AC-DC laddare som man köper i butiker)
Redigerat av CreV-, 17 januari 2008 - 22:20.
Postad 17 januari 2008 - 22:42
Nu är ju inte kvaliten på youtube filmen jättebra men ändå...
Så batteriet räcker bara i 12h? Det står 17h i specen. Verkar vara lite saltade värden. Hur länge räcker batteriet om man kollar på film?
Är lite surt att man måste köpa till massa plugin, vill man använda den fullt ut måste man alltså betala yttligare 700 kr för pluginen. Köper man 160gb versionen plus en laddare för vägguttaget så slutar man på 5000 kr.
Någon som vet om man får med laddare för vägguttag till Ipod Touch i "grundpaketet"?
Postad 17 januari 2008 - 23:13

Kan hålla med om att utrymmet inte är så stort, men satsa på en 16gb så räcker det nog. Börjar man kolla på en med utrymme på runt 100gb eller liknadnde så blir det mesta av minnet nog bara liggandes utan att det används.
Så skulle det bli i mitt fall iallafall. Men jag kan hålla med dig, att det är lite snålt med utrymme, skulle gärna se 30gb iaf. Men 16 duger gott o väl.
Postad 17 januari 2008 - 23:56
Plugins behöver du i princip bara om du skall använda den till TV och ha ut DD 5.1. "On the road" räcker väl DivX/Xvid /Windows media och då behövs det inte. (Iofs kostar väl browsern extra till 605:an)
Den nya skärmen har jag inte sett någon klaga på utan den lovordas på franska och engelska forum.
Om batteriet är som på 604:an räcker det 4-6 h till film. På 604:an är det löst batteri så du kan alltid ha ett extra med. Vet ej hur det är på 605.
Skaffa en "minidock" ca 300:- inkl nätadapter och den laddas på 1-2h.
För film är Archos "bäst i klassen"...
Postad 27 januari 2008 - 14:59
Har lite frågor dock innan jag trycker på köp knappen.
Om jag har en DivX eller Xvid kodad film med ac3 ljud måste jag då ha pluginen för 5.1 ljud eller funkar det att kolla på filmen ändå med ljud? Jag ska bara kolla i spelaren med hörlurar så jag ska INTE få ut ljudet till någon extern anläggning.
Hur funkar det trådlösa nätverket? Kan jag starta spelaren utan det påslaget? Jag tänker på om man ska använda den på flygplan där man inte får ha några apparater med radiovågor etc.
Kan jag kopiera över filmer och musik direkt i utforskaren eller måste jag använda ett speciellt program?
Redigerat av pgpg, 27 januari 2008 - 15:04.
Postad 27 januari 2008 - 15:28
Postad 27 januari 2008 - 19:44
Om jag har en DivX eller Xvid kodad film med ac3 ljud måste jag då ha pluginen för 5.1 ljud eller funkar det att kolla på filmen ändå med ljud? Jag ska bara kolla i spelaren med hörlurar så jag ska INTE få ut ljudet till någon extern anläggning.
Kan jag kopiera över filmer och musik direkt i utforskaren eller måste jag använda ett speciellt program?
Ok, den första frågan hade visst redan besvarats i tråden, man måste alltså ha cinema pluginen för att kolla på divx med ac3 ljud.
Man kan även kopiera över filer direkt i utforskaren.
Postad 28 januari 2008 - 20:31
Förlåt om ja lånar tråden lite men tänkte höra med andra archosägare om det finns fler som haft problem med att undertexter ibland förskjuts när man ska spela upp film (xvid eller liknande) från archosen på en tv?. Det händer inte jämt men ofta blir det så att just undertexten förskjuts så att den hamnar väldigt långt till höger och en del ord blir "utanför bilden".
Postad 18 februari 2008 - 19:15
Ipod touch har ju en grym musikspelare och är jävligt cool på många andra sätt. Väger detta upp att den bara har 32 gb minne o en mindre skärm? hur stor skillande är det mellan 605 och Ipoden? Klarar Ipoden av divx o liknade?
Jag tänkte synka min spelare med min HTPC. Så att alla inspelade program o filmer alltid ligger på spelare. Funkar det med någon av dessa?
Tacksam för svar!
Postad 19 februari 2008 - 11:46
Några nackdelar med 605w jämfört med ipoden är att den är tyngre och större vilket gör att det kan bli jobbigt att hålla i den om man håller upp den medan man tittar. En annan nackdel är att man inte får med allt direkt när man köper den utan man måste köpa till väggladdare och webläsare t.ex. Själv köpte jag en usb-väggladdare på clas ohlson som jag använder, fungerar mycket bra och laddar upp den snabbare än om den är kopplad till datorn.
Musikspelaren har jag knappt använt så den vet jag inte mycket om.
Om du vill synca den kan jag tänka mig att det bara är att använda ett tredjepartsprogram som känner av när den är ansluten och syncar den då, den kommer ju upp som en hårddisk i windows.
Postad 20 februari 2008 - 10:55

Postad 21 februari 2008 - 21:19
Redigerat av pgpg, 21 februari 2008 - 21:24.
Postad 21 februari 2008 - 21:30
iPod touch alla dagar i veckan! Archos 605 är för klumpig och stor. Funderar man på en sådan kan man lika gärna köpa en tv
Archos äger alla dagar i veckan. Klart bättre bild- och ljudkvalitet och en trevligare skärm. iPoden kommer man ju ingenvars alls med. Osmidig att hålla är den också, vilket man ju MÅSTE eftersom skärmen är så liten. Större skillnad än man tror även om det ser litet ut på pappret.
Archosen ställer man ju också smidigt på väskan, bordet eller hänger på stödet framför. Åtminstone inte sett lika smidigt fodral till iPoden, men det kanske finns?
Archosen äger, iPoden är bara lite snygg. That´s it!

Redigerat av B8, 21 februari 2008 - 21:34.
Postad 27 februari 2008 - 13:03
Kan man spela upp utdelade filmer/mp3 via Wi-Fi.
Dvs. inte kopiera över till 605 utan sitta i soffan, browsa mp3 låtarna på servern jag har och spela upp dem direkt?
Försökt hitta svar på detta men inte hittat
Postad 27 februari 2008 - 14:26
...eller en Archos 705w, släpps ju snart...iPod touch alla dagar i veckan! Archos 605 är för klumpig och stor. Funderar man på en sådan kan man lika gärna köpa en tv

Postad 10 mars 2008 - 09:50
Kort fråga till 605 ägare.
Kan man spela upp utdelade filmer/mp3 via Wi-Fi.
Dvs. inte kopiera över till 605 utan sitta i soffan, browsa mp3 låtarna på servern jag har och spela upp dem direkt?
Försökt hitta svar på detta men inte hittat
Det fungerar med filmer i alla fall, mp3 har jag inte testat.
Postad 11 mars 2008 - 22:22
Postad 12 mars 2008 - 07:38
Det var det värsta! Och 200 kr/st för ytterligare film-plugins.
700kr till om man vill utnyttja kapaciteten i spelaren...
Redigerat av JockeJ, 12 mars 2008 - 07:39.
Postad 12 mars 2008 - 09:28
Postad 13 mars 2008 - 08:17
jag har bläddrat runt på archos och lite andra sidor som säger att den finns i dessa storlekar, 4gb 30 gb 80gb 160gb, okej tänker jag 30 låter lite litet men vad plånboken tillåter, går in på prisjakt och ser att det finns 2 återförsäljare i sverige som har en 40gb??!! vart kommer den ifrån? den finns inte ens med på archos hemsida
det andra är att 4gb och 30 gb ska vara 1.5 cm tjocka och 80gb och 160 gb ska var 2 cm tjocka, har sett här på att 40gb ska vara 1.5 cm men tror att jag sett den någon annanstans och där står det att den ska vara 2 cm tjock? någon som har en 40gb som kan svara på hur tjock den är?
vad är det för skillnad på 30 och 40 gb versionerna? de ligger samma i pris och det verkar som att båda är hårddisk baserade inte flash men olika tjocka, är det den enda skillnaden?
ipod touchen 30gb för 4000kr eller en archos 605 40gb för 2600, kan touchen vara så mycket bättre?alla tester som jag sett säger mottsattsen och efter lite pillande på båda så ser jag inte riktigt vad allt hej och hå är med touchen,
itunes är djävulen archos har drag and drop, 8gb touch kostar lika mycket som 40gb archos, gränssnittet är snyggare på tuchen och tjockleken på touchen är riktigt nice.men det är som alltid allt en ipod verkar ha att erbjuda, design.känns som man får välja mellan estetik och funktionalitet.
jag själv som spenderar nästan 4 timmar varje dag på ett tåg,jag vill ha en filmspelare att ha med mig, touhen är en mp3 spelare med film funktion på köpet vilket duger för några youtube klipp,men kan man verkligen kollla en hel långfilm på den?
vore tacksam för svar då jag känner att detta är rena djungeln som jag absolut inte har koll på
Postad 13 mars 2008 - 15:59
Ett alternativ till hårddisk är ju flash. 4GB-spelaren är ju billig, och 16GB SD-kort finns nu för 660 kronor.
Postad 13 mars 2008 - 17:09
Postad 13 mars 2008 - 23:31
Postad 16 mars 2008 - 20:40
Om du vill synca den kan jag tänka mig att det bara är att använda ett tredjepartsprogram som känner av när den är ansluten och syncar den då, den kommer ju upp som en hårddisk i windows.
Jag undrar om det är nån som har testat archosen till Mac?
Dyker den upp i nätverket som en extern enhet som man bara kan "drag & drop" till den med olika filer?
Älskar mac produkterna men ser fördelar med denna som inte finns på touchen.
En annan frågeställning som jag undrar om nån har tittat på är att med "dockans" hjälp spela in från TV:n eller ännu hellre digitalboxen? Har hört att detta skall funka...bifogar länk till dockan.
http://www.archos.co...s...=se&lang=en
Postad 23 april 2008 - 17:38

Postad 18 augusti 2009 - 21:44

okey ni e jag färdig flamea på bara... ni vet jue att jag har rätt....

Redigerat av felixen, 18 augusti 2009 - 21:45.
Postad 22 augusti 2009 - 13:05
1. Större skärm.
2. Inga programvaror eller profiler och annant bös för att kunna flytta över musik och film
3. Dockningsstation med fjärr, coax för ljud och komponent för bild
4. möjlighet att köra både film och ljud från nätverket
Att jag sedan fick med en Helmet Cam gjorde inte valet svårare

Totalt meningslöst tillbehör, men ballt

Jag har haft min Archos 604 wifi ganska länge nu och är supernöjd med den. Jag funderade länge på att skaffa en Popcorn Hour för att kunna köra streamad film och musik från nätverket men det fixar Archosen exemplariskt via trådlöst, vilket inte går via Popcorn Hour. Dessutom kan man sätta upp Archosen så att den fungerar som en filserver så att man via nätverket kan komma åt det som ligger på den eller tanka över nytt.
Nackdelen är som nämnts innan att man måste betala extra för diverse plugins, men å andra sidan - jag använder aldrig podcast och därför behöver jag inte heller betala för att ha funktionen i spelaren.
Den absolust största nackdelen och kanske den mest störande är att den inte fixar Flash, så Youtube kan man glömma

Fast en iPhone kan jag tänka mig, men inte som en ersättare, utan ett komplement

/Martin
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar