Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Varför startar min TV? Någon som kan ge svar?

2 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 26 maj 2008 - 15:15

Victor2008
  • Victor2008
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Jag har alldeles nyligen köpt en LG TV som jag är nöjd med, dock har jag ett problem som jag ännu ej funnit en lösning på. Min 42LY95 reagerar på fjärrkontrollerna till min förstärkare (som jag kör ut TV-ljudet genom) och kabeltv-box (där mina musik-kanaler finns ”COM HEM Music Choice”). Händer ju ofta att man vill lyssna på musik utan att ha TVn påslagen, men så fort jag rör t ex volymknappen, on-knappen eller kanal-vals-knappen på någon av fjärrkontrollerna så går TVn igång, irriterande!
Mycket tacksam för hjälp i denna fråga.
Victor

Redigerat av Victor2008, 27 maj 2008 - 18:22.


#2

Postad 27 maj 2008 - 18:52

Zacabeb
  • Zacabeb
  • Veteran

  • 2 477 inlägg
  • 0
Det låter som det klassiska problemet med apparater som använder NEC:s fjärrkontrollsystem. Problemet med NEC-systemet är att det är rätt gammalt, lite godtyckligt utökat och saknar vettig adressering av kommandon, vilket gör att en del apparater ofta och gärna fångar upp kommandon de inte har med att göra.

Problemet bottnar i att NEC-systemet från början använde 8 bitar för adressering och 8 bitar för själva kommandot. Båda upprepades en gång med bitarna inverterade för att mottagaren skulle kunna verifiera att den tagit emot koderna rätt.

När NEC senare utökade systemet för att kunna tillhandahålla adresseringskoder för fler tillverkare, så skippade man upprepningen av adresseringskoden och använde de 8 bitarna för att få en biffig 16-bitars adresseringskod istället. Resultatet blev... kaos.

Apparater som inte hanterar NEC-systemen korrekt kan flippa ur fullständigt när de fångar upp andra fjärrkontrollsignaler av den typen. LG verkar vara bland dem som ligger på latsidan vad gäller det här.

Att tv:n reagerar på fjärrkontrollen till digitalboxen kan vara svårt att lösa. Att den reagerar på fjärrkontrollen till receivern kan gå att lösa, om receivern och dess fjärrkontroll går att ställa in på ett alternativt ID som tv:n ignorerar.

Redigerat av Zacabeb, 27 maj 2008 - 18:55.


#3

Postad 28 maj 2008 - 08:19

Victor2008
  • Victor2008
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Zacabeb, tack för ditt utförliga svar!
Victor



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Nya Hifi-bänken
    joga
    2025-05-02 18:25:13
  • JBL M2 igen…..
    Anton
    2025-05-01 16:07:43
  • JBL M2!!!!!!!
    Anton
    2025-04-30 16:22:03
  • Front Atmos
    Globe
    2025-04-28 19:35:47
  • The12 Passive
    Globe
    2025-04-28 19:33:57
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.