Blandade Småfrågor Om Ljud
14 svar till detta ämne
#1
Postad 26 February 2010 - 00:22
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Har funderat på ett par saker ett tag och tänkte vända mig hit om någon vill dela med sig av sina kunskaper! Säkert självklara fråger för vissa av er, men inte så självklara för andra. * Det här med att man kan ändra Ohm(en) i vissa förstärkar modeller vet kanske de flesta kanske om, men altså viket är korekt insällning tex min Yamaha kan man välja antingen 4 eller 8 ohm... Jag skulle gärna vilja veta vad som igentligen händer om man skulle ändra på detta, har hört att man ska sträva efter att om man har 1 par 4 ohms högtalare så ska stärkaren vara på 4 ohm ( låter logiskt ) Men om man skulle välja 8 ohm, går man miste av efekt och den andra 4 ohmen upp i värme, eller sliter på stärkaren eller högtalarna? eller det kanske är bättre att ha ha valt 8 ohm? är lite förvirrad av det här, jag har imbillat mig att ohm är en form av motststånd, så ju lägre ohm ju mer efekt ur högtalarna ? :S eller ? * Analogt, S-vido, HDMI, Optiskt, koaxialt? Ljud och bild vilket lämpar sig till vad igentligen? Analogt till musik och sterio har jag hört, kör Optiskt från min blu ray då min stärkare inte tar HDMI, är optiskt det optimala i detta fallet, eller RCA eller koaxial ? har hört att man ska avstå RCA bättre med S-vidio.. ? * Har funderat länge på att köpa en CD spelare, då jag 70% av min tid med stärkaren lyssnar på musik från CD skivor. Men ingen i min umgängeskrets har detta intresset så kan inte få råd av någon.. så är lite vilsen, vad ska man tänka på när man vill införkaffa sig en CD spelare ? Tänkt att lägga ut ca 4000 :- på detta ( förlite ? förmycket ? ) JÄTTE TACKSAM FÖR SVAR ! Ps: Stavfel kan förekomma  // Mattias
#2
Postad 26 February 2010 - 00:45
Lovsta
-
Lovsta
-
Lärjunge
-
-
265 inlägg
* Analogt, S-vido, HDMI, Optiskt, koaxialt? Ljud och bild vilket lämpar sig till vad igentligen? Analogt till musik och sterio har jag hört, kör Optiskt från min blu ray då min stärkare inte tar HDMI, är optiskt det optimala i detta fallet, eller RCA eller koaxial ? har hört att man ska avstå RCA bättre med S-vidio.. ?
* Har funderat länge på att köpa en CD spelare, då jag 70% av min tid med stärkaren lyssnar på musik från CD skivor. Men ingen i min umgängeskrets har detta intresset så kan inte få råd av någon.. så är lite vilsen, vad ska man tänka på när man vill införkaffa sig en CD spelare ? Tänkt att lägga ut ca 4000 :- på detta ( förlite ? förmycket ? )
Du kan inte säga att det formatet lämpar sig bättre än det andra, det beror helt på vad du kör med för grejer. Det du matar din CD med är digitalt, någonstans i kedjan måste ljudet omvandlas till analogt. Du har en CD och en förstärkare, kör du en analog kabel mellan dessa så måste din CD omvandla ljudet till analogt för att kunna skicka ljudet över den analoga kabeln. Skulle du istället köra med en digital kabel så skickar din CD bara vidare den digitala signalen och låter din förstärkare ta hand om denna omvandlig till analogt. Vad som är bäst att köra i detta fall beror helt enkelt på vilken apparat av din CD och förstärkare som är bäst på att göra om signalen till analogt. Digitala kablar är antingen optisk eller coaxial. Optisk kabel överför digitala signaler med ljus. Coaxialkabel överför digitala signaler elektriskt. Här har du ett förslag på en riktigt bra CD i denna prisklass. https://www.referenc...rdon_hd990.aspx
#3
Postad 26 February 2010 - 00:49
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Du kan inte säga att det formatet lämpar sig bättre än det andra, det beror helt på vad du kör med för grejer. Det du matar din CD med är digitalt, någonstans i kedjan måste ljudet omvandlas till analogt. Du har en CD och en förstärkare, kör du en analog kabel mellan dessa så måste din CD omvandla ljudet till analogt för att kunna skicka ljudet över den analoga kabeln. Skulle du istället köra med en digital kabel så skickar din CD bara vidare den digitala signalen och låter din förstärkare ta hand om denna omvandlig till analogt. Vad som är bäst att köra i detta fall beror helt enkelt på vilken apparat av din CD och förstärkare som är bäst på att göra om signalen till analogt.
Digitala kablar är antingen optisk eller coaxial. Optisk kabel överför digitala signaler med ljus. Coaxialkabel överför digitala signaler elektriskt.
Här har du ett förslag på en riktigt bra CD i denna prisklass. https://www.referenc...rdon_hd990.aspx
Jo jag vet vad kablarna skickar för singnaler, kanske skrev otydligt, jag äger INGEN CD enhet spelar mina musik skivor i blurayn, och vill skaffa mig en CD, men vet inte så mycket om det, mer att det är bättre att spela sin CD samling på en CD spelare en i en DVD/bluray. Har kopplat min försärkare längst upp på sidan.
Redigerat av MattiasRönnberg, 26 February 2010 - 00:53.
#4
Postad 26 February 2010 - 00:53
Lovsta
-
Lovsta
-
Lärjunge
-
-
265 inlägg
Jo jag vet vad kablarna skickar för singnaler, kanske skrev otydligt, jag äger INGEN CD enhet spelar mina musik skivor i blurayn, och vill skaffa mig en CD, men vet inte så mycket om det, mer att det är bättre att spela sin CD samling på en CD spelare en i en DVD/bluray.
Jag mena inte att du HAR en CD, utan det var mer ett exempel för att beskriva hur det funkar och varför man inte kan säga att det ena är bättre än det andra. Din bluray kan mycket väl vara en bättre CD-spelare än andra CD-spelare, jag tvivlar dock på att den är bättre än den CDn jag länka till.
#5
Postad 26 February 2010 - 20:29
Bakerman
-
Bakerman
-
Mega-Guru
-
-
9561 inlägg
Tvivlar STARKT på att du kommer höra någon skillnad på ljud om du köper en cd-spelare, jämfört med din blurayspelare.. https://www.minhembi...välljud/231832/
Redigerat av Bakerman, 26 February 2010 - 20:30.
#6
Postad 26 February 2010 - 20:45
Lovsta
-
Lovsta
-
Lärjunge
-
-
265 inlägg
Tvivlar STARKT på att du kommer höra någon skillnad på ljud om du köper en cd-spelare, jämfört med din blurayspelare..
https://www.minhembi...välljud/231832/
Jodå, nog kan man höra skillnad på det. Men beror bl.a på vad det sitter för DAC i grejerna.
#7
Postad 26 February 2010 - 22:08
Bakerman
-
Bakerman
-
Mega-Guru
-
-
9561 inlägg
Jodå, nog kan man höra skillnad på det. Men beror bl.a på vad det sitter för DAC i grejerna.
Jo visst.. Vissa hör ju t.o.m skillnad på kablar... Men sen är ju frågan om det gör någon större skillnad i TS fall.. Har man världens fetaste anläggning för en miljon vill man kanske inte ha en cd-spelare för tusen spänn. I TS fall är jag helt övertygad om att det är pengar i sjön. Fyra lök kan han lägga på grejer som gör betydligt större ljudmässig skillnad än en cd-spelare..
#8
Postad 28 February 2010 - 13:02
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Det beror lite på vilken förstärkare man har om man ska koppla om ohmen eller inte. De förstärkare gör är att begränsa uteffekten när man kopplar till 4 eller 6 ohm. Vissa förstärkare har dock vid test visat sig orka med 4 ohms högtalare även om de står på 8 ohm som min Yamaha DSP-Z11 så till den rekommenderade de som testade den att alltid ha på 8 ohm i förstärkaren oberoende vilken ohm högtalarna har.
Så du säger att jag ska ha 8 ohm från stärkaren oavsätt vad mina högtalare ligger på ? även om jag har högtalare som har varierande ohm specifikationer tex 4-6 ohm och 4-8 ohm ? det är att föredra att ha särkaren inställd på 8 ohm ?
#9
Postad 28 February 2010 - 13:08
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Tvivlar STARKT på att du kommer höra någon skillnad på ljud om du köper en cd-spelare, jämfört med din blurayspelare..
https://www.minhembi...välljud/231832/
Jag satt med en sådan information hifi klubben brukar anordna ibland om kvällarna några gånger om året, och där tog de bland annat upp det där med CD spelare gämfört med DVD och Bluray och ljud klaviténs skildnad mm, kommer inte ihåg allt det dära, men de menade på att en CD spelare var bara gord för en sak, Spela musik. inget annat, så det man betalar för en CD spelare är alltså inget mer en dyrare och bättre komponenter i enheten som gör att det blir bättre. Men de kanske har fel, men lät väldigt logiskt när han pratade om det. de är rätt så duktigta där så tror inte de har fel..
#10
Postad 28 February 2010 - 13:18
Bakerman
-
Bakerman
-
Mega-Guru
-
-
9561 inlägg
Jag satt med en sådan information hifi klubben brukar anordna ibland om kvällarna några gånger om året, och där tog de bland annat upp det där med CD spelare gämfört med DVD och Bluray och ljud klaviténs skildnad mm, kommer inte ihåg allt det dära, men de menade på att en CD spelare var bara gord för en sak, Spela musik. inget annat, så det man betalar för en CD spelare är alltså inget mer en dyrare och bättre komponenter i enheten som gör att det blir bättre. Men de kanske har fel, men lät väldigt logiskt när han pratade om det. de är rätt så duktigta där så tror inte de har fel..
För dom vill väl inte sälja...?  Dom kan ju knappast stå där och säja att en av hundra hör skillnad på en cd-spelare för fem lök och en dvd-spelare från Ica maxi för 499 spänn... Inte så bra försäljningsknep va...? Ska du investera fyra tusen kronor i bättre ljud kan jag garantera att inte en ny cd-spelare gör det största lyftet hur som helst...
#11
Postad 01 March 2010 - 21:04
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
För dom vill väl inte sälja...? Dom kan ju knappast stå där och säja att en av hundra hör skillnad på en cd-spelare för fem lök och en dvd-spelare från Ica maxi för 499 spänn... Inte så bra försäljningsknep va...? Ska du investera fyra tusen kronor i bättre ljud kan jag garantera att inte en ny cd-spelare gör det största lyftet hur som helst...
Jo jag vet ju det, har jobbat som försäljare en gång i tiden jag me så brukar kunna se förbi sådant.. Och sen e man lite pryl galen oxå, ju mer ju bättre om du förstår vad jag menar  Men om inte en CD spelare, så vad ska jag lägga slantarna på om jag nu vill köpa något nytt ? några rekomendationer ?
#12
Postad 01 March 2010 - 21:22
Bakerman
-
Bakerman
-
Mega-Guru
-
-
9561 inlägg
#13
Postad 01 March 2010 - 22:07
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Stärkare ? Rum ?
Nä en ny förstärkare ska jag inte ha en på ett tag, var som sagt sugen på en CD spelare, men allt visar bort CDn just nu värkar det som och inga fler högtalare häller, och bluray har jag redan, kanske uppgradering av sladdar till och från stärkaren, jag vet inte riktigt, är oppen för förslag..
#14
Postad 01 March 2010 - 22:12
MattiasRönnberg
-
MattiasRönnberg
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Nej så skrev jag inte utan det beror på vilket förstärkare man har om det går eller inte. Så du måste ta reda på om din förstärkare klara 8 ohm oberoende av högtalare.
Att min Yamaha DSP-Z11 klarar 8 ohm oberoende av högtalare visades i en test som finns här:
http://www.audioholi...s/yamaha-rx-z11
Yamaha RX-Z11 är den amerikanska varianten på Yamaha DSP-Z11. Så du bör alltså hitta någon test som visar vad din förstärkare är kapabel till.
Altså funktionen 4 ohm eller 8 ohm finns i min förstärkare jag vet hur man ändrar det, Kollade efter på sidan du länkade kunde inte finna min modell där.. får se om det där löser sig i framtiden kanske..
#15
Postad 08 April 2010 - 21:47
Wernham Hogg
-
Wernham Hogg
-
Wannabe
-
-
25 inlägg
Jag har en Yamaha RX-V550 som numera har ett antal år på nacken. Det finns utrymme för 2 stycken högtalar-anläggningar kopplade till den via A och B (bild: http://www.yamaha.co...rxv550_rgl.jpg). Jag har dock bara ett par, och nu har min left a och right b gått sönder. Så jag kan inte använda samma kanal för left och right. Har left på kanal B, och right på kanal A. Tappar jag någon kvalitet av att koppla på detta vis? Har relativt nya högtalare som aldrig varit kopplade på annat vis, så därmed har jag inget att jämföra med.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Ljud
-
→
Förstärkare
-
Personuppgiftspolicy
|
-
VM på nya AppleTV
Tobbeswim
2026-07-05 23:35:21
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|