Spider-Man: Shattered Dimensions
28 svar till detta ämne
#1
Postad 12 September 2010 - 15:50
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg

Officiell hemsida
Debute Trailer
E3 2010 Trailer
Comic Con Trailer
Trophies
Betyg
Metacritic GameRankings
MHB's recension
Spider-Man: Shattered Dimensions is a thrilling action-packed adventure set in four dramatically different universes from legendary Spider-Man lore, each with a distinct Spider-Man armed with unique skills and strengths, in one original storyline. Players will be transported to new locations never before seen in a Spider-Man game, from lush jungles and dusty deserts to various urban terrains.
•Four Worlds, One Story - Spider-Man: Shattered Dimensions gives gamers four unique universes to explore, each featuring authentic and unique art styles, from the classic pen-and-ink-styled Amazing Spider-Man to the moody, 1930s cinema-influenced Noir to the sleek and futuristic 2099 universe.
•The Strength of Four Spider-Men - Players harness new gameplay mechanics through each costume of Spider-Man: The web-slinging, aerial Amazing Spider-Man delivers sweeping blows and powerful kicks in a world that pays tribute to the classic era of our legendary Super Hero, while the mysterious and stealthy Spider-Man Noir prefers to lurk in the shadows of a 1930s-influenced cinematic environment before unleashing his perilous strength.
Redigerat av Unregisteredddb310e6, 20 September 2010 - 15:51.
#2
Postad 12 September 2010 - 17:09
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
TBA?
Japp  , jag hade hoppats få det i fredags men det borde komma på måndag om inte posten klantar sig. Kul att någon gör en tråd, jag är en Marvelgeek så det ska bli intressant att se vad de kan hitta på med spideykonceptet. Att svinga i NY har blivit något urvattnat så jag gillar att de kommer med nya idéer. Aldrig läst Noir dock, ser inte så tilltalande ut. Men rent spelmässigt kan det nog bli en av de trevligare bitarna iom att stealth och Spiderman fungerar bra ihop.
#3
Postad 12 September 2010 - 19:45
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Japp , jag hade hoppats få det i fredags men det borde komma på måndag om inte posten klantar sig. Kul att någon gör en tråd, jag är en Marvelgeek så det ska bli intressant att se vad de kan hitta på med spideykonceptet. Att svinga i NY har blivit något urvattnat så jag gillar att de kommer med nya idéer.
Aldrig läst Noir dock, ser inte så tilltalande ut. Men rent spelmässigt kan det nog bli en av de trevligare bitarna iom att stealth och Spiderman fungerar bra ihop.
Då tar vi bort "?"  Ska bli kul att se vad du tycker. Känns som att detta kan bli årets Batman: Arkham Asylum, jag har vetat att det skulle komma men nu när det väl släpps så är känslan "Redan?". Har aldrig läst serierna överhuvudtaget, men alla 4a "dimensionerna" är alltså tagna från serietidningen? Noir känns riktigt bra, både designmässigt och spelmässigt. Amazing känns mest unik med sitt cellshadade djungellandskap medan 2099 och Ultimate kändes ganska lika vid en första anblick. Ska bli kul att se hur pass mycket de olika dimensionerna skiljer sig rent spelmässigt.
#4
Postad 12 September 2010 - 21:02
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Har aldrig läst serierna överhuvudtaget, men alla 4a "dimensionerna" är alltså tagna från serietidningen?
Japp. Amazing är ju den gamla hederliga klassiska, Noir är rätt ny, och Ultimate är ett helt annat universum (det finns Ultimate X-Men, Ultimate Fantastic Four, Ultimate allt..). Framtidsspindelmannen känner jag igen, kanske att han är från en serie som heter Exiles, men jag är inte säker. Men jag har hållt mig borta från info, brukar göra det med spel öht så att jag inte ska få förutfattade meningar när jag börjar. Så jag visste inte ens att det var t ex Ultimate förrän du sa det nu (gör inget dock). Alltid lite extra kul när man har ett Marvelspel framför sig. Framöver kommer också Thor och Green Lantern (iofs DC men..) samt MVC3. Har inga förhoppningar på de två första dock, känns som Iron Man all over again =P.
#5
Postad 13 September 2010 - 10:48
Unregisteredbdbbb6aa
-
Unregisteredbdbbb6aa
-
Forumräv
-
-
558 inlägg
Såg någon trailer för länge sedan. Noir har jag alltid älskat, så den dimensionen lockar lite. Även om jag kanske inte helst ser just en superhjälte satt i den miljön. Nåja, ska ändå hålla lite koll på reviews etc när detta kommit.
#6
Postad 13 September 2010 - 12:11
Unregistered5deb0b1d
-
Unregistered5deb0b1d
-
Guru
-
-
4329 inlägg
Har suttit och spelat hela helgen, mycket underhållande och roligt spel. Gillar du spindelmannen är det ett givet köp
#7
Postad 13 September 2010 - 16:34
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Har suttit och spelat hela helgen, mycket underhållande och roligt spel. Gillar du spindelmannen är det ett givet köp
Verkar lovande, fortfarande inte fått mitt men väntar ivrigt
#8
Postad 18 September 2010 - 15:07
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Har suttit och spelat hela helgen, mycket underhållande och roligt spel. Gillar du spindelmannen är det ett givet köp
Kommit ungefär 1/3 genom spelet. Det är ett bra spel för fans (mycket godis för marvelnördar, grym presentation och kunskap), men jag stör mig på hur de upprepar all dialog hela tiden. Alla skämt och sånt ni vet. Hatar sånt. Räcker att stå där i början så säger madam webb - you must go higher spiderass - var tionde sekund. Sen är det ju rätt stor variation på banorna.. men konceptet möt bossen, ta ned hans livmätare, se honom fly, upprepa fem gånger efter att ha slagit ned en ström av goons är inte heller någon favorit hos mig. Och fightingen är, förutom bossarna som är underhållande enough, buttonmashing. Kontrollerna är i tyvärr i vägen på varje bana. Får återkomma med recensionen sen men något Arkham Asylum som kan spelas av alla kan jag inte säga att det är so far. Dock underhållande nog för mig som Marvelfan. Sen ser man recensioner som ger det 97% (lika mycket som de gav GoW3) och han klagar ändå en hel del.... http://www.psillustr...nsions-ps3.htmlMen jag kunde iofs knappt hitta en recension under 70% där så..
#9
Postad 19 September 2010 - 15:25
Unregistered5deb0b1d
-
Unregistered5deb0b1d
-
Guru
-
-
4329 inlägg
Min recension av spelet för den som är nyfiken.
#10
Postad 19 September 2010 - 17:25
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Min recension av spelet för den som är nyfiken.
Håller med om de för- och nackdelar du tog upp, speciellt kameran är ju för jävlig när man klättrar på vägg  Edit: Nu är min uppe. Lite nördig men naggande god
Redigerat av Zoiler, 20 September 2010 - 14:38.
#11
Postad 21 October 2010 - 17:44
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Spelat ett par banor nu och är nöjd än så länge. Tycker att Noir var väldigt skönt att köra, precis min spelstil  Rolig boxningsdetalj man har lagt in i bossfighterna oxå  Enda jag stör mig på hittills är hur kameran svänger omkring när man klättrar på väggarna, helt plötsligt vrider kameran sig 180 grader och man börjar klättra åt motsatt håll på väggen. Inte helt uppskattat. Men mest positivt än så länge.
#12
Postad 03 November 2010 - 20:33
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Sådär, klar med storyn nu  Slutbossen var väldigt likt en del annat man spelat. Första delen (Noir) var ju en fullständigt rip-off av och den andra delen (Ultimate) kändes ganska mkt som . Jag sträckspelade inte spelet utan spelade någon bana om dagen, som Zoiler skriver i sin recension  och det stämmer nog att det kan bli lite enformigt om man sitter 5-6h i sträck. Men i kortare stunder håller det riktigt bra. Jag gillar att banorna är så olika i upplägg men framförallt i design, det är en skön blandning mellan djungel, trainyards, forskningslaboratorier och sci-fi-städer. Den enda banan som jag inte tyckte fungerade var Spelmomenten på den banan - och på bossen - hade krävt en bättre och smidigare kamera. Nu kändes det mest som att man flög runt och försökte justera kameran samtidigt som man svingade samtidigt som spelet försökte justera kameran åt ett annat håll = Fail. Oerhört irriterande. Kan inte annat än att hålla med dig Zoiler om att grafik och röstskådespel är klockrent, det cellshadade känns naturligt tillsammans med Spiderman och man undrar om inte röstskådespelarna har blivit handplockade till alla 4 huvudrollsinehavare. Ger spelet 3 starka on-liners av 5 möjliga  Edit: Spelet är ganska enkelt så jag föreslår att man spelar på Hard direkt. Dock så får man välja svårighetsgrad före varje bana så det är enkelt att justera.
Redigerat av Unregisteredddb310e6, 03 November 2010 - 22:53.
#13
Postad 04 November 2010 - 16:37
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Sandman, jag bara spammade svingarknappen så tog han alltid tag i något =P. Deadpoolbanan tyckte jag var värst men samtidigt cool. Ja, förutom alla Noirbanor då.
Redigerat av Zoiler, 04 November 2010 - 16:37.
#14
Postad 04 November 2010 - 18:05
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Jo, man blev ju mer eller mindre tvungen att spamma eftersom man ändå aldrig visste var man skulle hamna. Jag förstår varför du inte gillar Deadpools bana eftersom det bara var samma sak hela tiden, men tycker att den var ganska skön. Det var ju den enda som inte var linjär, utan hade mer ett "sandlåde-upplägg" som jag tycker var ganska roligt.
Och som jag skrivit innan så passade Noirbanorna mig som handen i handsken
EDIT: Vad tyckte du om slutbossen då?
Redigerat av Unregisteredddb310e6, 04 November 2010 - 18:07.
#15
Postad 04 November 2010 - 18:14
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
EDIT: Vad tyckte du om slutbossen då?
Tog ett tag innan man fattade vad man skulle göra tyckte jag. Men ja, det var ju en rätt annorlunda strid, blir så när man måste inkorporera alla fyra spindelmännen. Störde du dig inte på alla återkommande fraser och tjatter?
#16
Postad 04 November 2010 - 18:26
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Jo, Ultimate och Amazing dog jag på för att jag inte fattade. 2099 tycker jag var jäkligt jobbig, försökte använda slow-motion-funktionen men tyckte att även jag rörde mig långsammare då, konstigt...
Jo, dom kunde spelat in några fler fraser och haft lite längre tidsrum mellan uppspelningarna. Blev ju att man stängde av öronen efter ett tag.
#17
Postad 06 November 2010 - 01:22
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
ACTIVISION STUDIO BEENOX NAMED LEAD DEVELOPER ON UPCOMING SPIDER-MAN™ TITLES
Santa Monica, CA – November 5, 2010 –Activision Publishing, Inc. (Nasdaq: ATVI) today announced that wholly owned development studio Beenox has been named the primary developer on future Activision titles featuring Marvel™’s famous web-slinger, Spider-Man™. Beenox’s most recent breakout success was with Spider-Man: Shattered Dimensions, one of the most highly rated Spider-Man titles to date.
“Beenox’s creative vision reinvigorated the Spider-Man gaming experience among critics and fans in Spider-Man: Shattered Dimensions,” said Patrick Kelly, Senior Vice President, Activision Studios. “We can’t wait to see where this young, talented studio will take this franchise in the future.”
“We are thrilled with this opportunity to continue our close, collaborative relationship with Activision, Marvel and everyone’s friendly, neighborhood hero, Spider-Man,” said Dee Brown, Studio Head, Beenox. “Being able to map out Spider-Man’s interactive future gives us the creative freedom to really craft the best gaming experience for the fans.”
“Beenox has done a tremendous job showcasing the essence of Spider-Man while pushing new creative boundaries with Spider-Man: Shattered Dimensions,” said Todd Jefferson, Director of Games, Marvel Entertainment's Global Digital Media Group. “We look forward to working with Beenox on creating new Spider-Man game experiences.”
Nice
#18
Postad 07 November 2010 - 11:25
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Låter bra, känns som att Beenox kommer göra ännu bättre ifrån sig nästa gång
Tagit platina i spelet nu oxå
Redigerat av Unregisteredddb310e6, 07 November 2010 - 11:25.
#19
Postad 04 April 2011 - 19:11
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Du har sett att det kommer ett nytt Spiderman av samma killar Rangwald? Verkade vara den vanliga Spidey och framtidsspidey. Det är ju du, jag och möjligen Tinboy som är intresserade på forumet men det behöver ju inte hindra oss från att bli, ja åtminstone hyfsat uppspelta  Eh, och just när jag tänkte på detta så kommer en debuttrailern: http://www.youtube.c...h?v=bbGep3AySxo
Redigerat av Zoiler, 04 April 2011 - 19:22.
#20
Postad 04 April 2011 - 21:10
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Hade koll på att Beenox fått förtroendet att göra en uppföljare, men det var typ allt.
Bra att det är samma utvecklare och att dom kör vidare med samma grafiska stil, men det är väl nästintill självklart när det bara är ett år mellan spelen. Håller tummarna för att dom tar ngt steg framåt ytterligare med detta spelet
EDIT: Sen kommer jag nog inte hajpa detta spelet så värst mycket, räknar mest med att det blir en stabil spelupplevelse. Men ja, hyfsat uppspelt kan man ju bli
Redigerat av Unregisteredddb310e6, 04 April 2011 - 21:13.
#21
Postad 04 April 2011 - 21:23
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
EDIT: Sen kommer jag nog inte hajpa detta spelet så värst mycket, räknar mest med att det blir en stabil spelupplevelse. Men ja, hyfsat uppspelt kan man ju bli 
Neh, kommer inte hajpa någonting. Sjua på förra spelet, något liknande på nästa. Antagligen. Såg ut att vara mer av samma, de hade t o m tunnelflygsekvenserna. Men men, blir säkert trevligt.
#22
Postad 15 October 2011 - 18:37
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Ja du Rangwald och kanske någon till som bryr sig  , har spelat det här ett tag idag och man vet ju verkligen vad man får. Väldigt välbekant. Men tycker inte det når upp till Shattered Dimensions än så länge faktiskt.
#23
Postad 17 October 2011 - 15:48
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Tror inte det är ngn mer som läser i denna tråden  Men det låter ju som att man får plocka upp detta ner det har sjunkit lite i pris. Har för mig att jag köpte SD från planetaxel för ca 400kr, detta får nog sjunka lite till eftersom inte Noir är med
#24
Postad 17 October 2011 - 22:26
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Här har du recensionen Rangwald =P Edit: Själv tyckte jag inte Noir var så bra så det gör mig inget att de skippade det. Men de har tagit bort mycket av de som gjorde SD bra. Ser fram emot ett öppet spel i New York nu igen, vill ha Spiderman 2 =P.
Redigerat av Zoiler, 17 October 2011 - 22:27.
#25
Postad 18 October 2011 - 14:43
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Jahapp, då väntar jag på prisras då
Låter tråkigt med en så stängd plats som spelet utspelar sig på.
#26
Postad 28 June 2012 - 10:50
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Nu har jag fått nästa Spidermanspel Rangwald
Det är rätt lustigt att han har gympadojor på fodralet. Blir det inte lite svårt att klättra på väggar med dem =/?
#27
Postad 30 June 2012 - 08:36
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Renodlat licensspel denna gången, har inga direkta förhoppningar. Men jag hoppas att Beenox hittar in på rätt spår igen
#28
Postad 30 June 2012 - 12:26
Zoiler
-
Zoiler
-
Transform
-
-
38134 inlägg
Nja, är det? Följer det filmen alltså?
#29
Postad 01 July 2012 - 19:10
Unregisteredddb310e6
-
Unregisteredddb310e6
-
Mästare
-
-
2625 inlägg
Tydligen inte riktigt ändå: "...a tie-in to the film of the same name..." och "The game is set after the film..."
http://en.wikipedia....2012_video_game)
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Media & Mediauppspelning
-
→
Spelkonsoler & PC-spel
-
→
Playstation
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|