Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Koppla ihop TV och hemmabio med AnyNet+

3 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 21 November 2010 - 13:14

Pliind
  • Pliind
  • Amatör

  • 54 inlägg
  • 0
Hej!

Jag har en Samsung TV (UE46C5105) och hemmabiosystemet HT-TZ325

Jag får inte min TV att hitta hemmabiosystemet, har provat 3-4 olika kablar av olika märken och kvalitéer och kör nu på en Clicktronic kabel.

Vad kan vara fel? har jag missat något magiskt läge i hemmabiot eller vad? enligt instruktionsboken så var det inga inställningar utan att man ska enbart dra igång en film på hemmabiot och sen ska det vara klart :S men hur mycket jag än scannar i TV:n efter en annan enhet så hittar den ingenting :)

#2

Postad 21 November 2010 - 13:30

DB9
  • DB9
  • Forumräv

  • 616 inlägg
  • 0
Skall ju i princip bara vara att tuta och köra, koplla HDMI och sen välja rätt HDMI ingång som källa på TV:n. Vissa system har även att man måste ställa in HDMI som output.

#3

Postad 22 November 2010 - 18:43

Pliind
  • Pliind
  • Amatör

  • 54 inlägg
  • 0

Skall ju i princip bara vara att tuta och köra, koplla HDMI och sen välja rätt HDMI ingång som källa på TV:n. Vissa system har även att man måste ställa in HDMI som output.

Ställer man in det då i hemmabiot? Vet inte vart jag ens ska ställa in det :-\ har bara meny funktion när jag har en dvs i spelaren

#4

Postad 19 December 2010 - 15:38

Pliind
  • Pliind
  • Amatör

  • 54 inlägg
  • 0
Problemet löste sig av sig självt, min Harmony var inställd på TV under enheter och skulle sänka volymen (ovetandes att fjärren stod på TV och inte aktiviteten TV) medans jag kolla på film, då dök det upp en anynet+ symbol på sidan av bilden. Så det funkar nu iaf :D



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.