Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Dator-Receiver-TV?

2 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 26 February 2012 - 19:37

Ekan199
  • Ekan199
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
Hallå,
Nu måste jag testa att ställa frågan här, för jag får det inte att funka.
Försöker koppla min bärbara dator till receiver & tv för att se på SVT/TV4 Play, men lyckas inte. På inställningssidan för Intel-grafikkortet kommer aldrig TV´n upp och blir valbar (hur jag än gör så går det bara att välja enkel bildskärm (och det är ju Acerns). Har jag tänkt fel, går det inte att koppla så här?

Acer Aspire 4810 TG är kopplad till Receiver (Pioneer VSX-921) via HDMI.Från receivern går det sedan en HDMI-kabel till TV´n (Samsung).

Tacksam för tips och råd.

#2

Postad 27 February 2012 - 08:33

BitterMelon
  • BitterMelon
  • Guru

  • 4217 inlägg
  • 0
Det är precis så man ska koppla. Funkar det bättre om du kopplar direkt till TVn?

#3

Postad 02 March 2012 - 22:08

lajjvo
  • lajjvo
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
Kan det vara så enkelt att du inte valt rätt ingång på recievern?

Recievern skickar vad jag vet inte ut någon signal om att en skärm (tv) är ansluten, något som datorn vill ha för att kunna hitta skärmen.

Om du sätter på tv'n, väljer rätt HDMI ingång i recievern och sedan öppnar grafikkortets meny så borde du kunna välja din tv som bildskärm. Valen brukar vara "Klona" "Utöka" eller "Ersätt".

Om du upplever att bilden hackar när du använder Klona eller Utöka, prova då att använda TV'n som första bildskärm, då slipper grafikkortet att driva både den och den vanliga skärmen.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.