Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Vilken upplevelse, fantastiskt!

12 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 18 August 2012 - 00:08

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0
OK, det här är förmodligen en av de mest meningslösa trådarna på länge. Men jag känner ändå att jag vill dela med mig. Ta det för var det är!

Men jag fick idag hämta mina vita B&W CM5 från HiFi Klubben i Kungens Kurva (smygreklam? Gabriel är iaf. grymt hjälpsam!). Jag har har lyssnat på dessa högtalare vid ett flertal gånger men aldrig slagit till då jag redan har ett dedikerat biorum med ljud som både räcker till & blir över för mina öron/vår lägenhet, trodde jag.

När jag lyssnat på CM1/CM5 tidigare så har jag alltid gillat ljudet, både med & utan sub. De är nånting som alltid tilltalat mig med ljudbilden jämfört med MA GX50, Focal 807, KEF 100 osv. Dock har jag aldrig slagit till på en ren stereo utan nöjt mig med biorummet (+50k).

Men nu fick jag som sagt hem mina CM5'or. Även om jag jag saknar subben (blir nog en REL T7) än så länge så... Sa&%n i gatan vilket ljud! Vilken upplevelse! Högtalarna är inte ens i närheten av inspelade, men ljudet är helt sjukt! Det låter fantastiskt mycke bättre än i butik! Upplevelsen är obeskrivlig! Upplevelsen hemma är som att lyssna på ett par +35k högtalare i butik! Jag är så sjukt imponerad av dessa CM5'or att jag var var tvungen att skapa denna tråd, ni som haft samma upplevelse förstår nog mitt upptagande av utrymme på vårat Internet.. Längtar till T7'an dyker upp, då lär jag ha, för mina öron, den ultimata 2.1 uppsättningen!

Tack & hej!



#2

Postad 18 August 2012 - 05:16

PML73
  • PML73
  • Guru

  • 4154 inlägg
  • 0
Grattis men knappast gratis. ;)

#3

Postad 18 August 2012 - 09:27

megagurka
  • megagurka
  • Beroende

  • 1237 inlägg
  • 0
Vad har du haft för frontar tidigare?

#4

Postad 18 August 2012 - 09:33

Unregistered5bb908bc
  • Unregistered5bb908bc
  • Forumräv

  • 718 inlägg
  • 0
Gött att du ä nöjd!

men vad har du för något i Biorummet??

Redigerat av Unregistered5bb908bc, 18 August 2012 - 09:34.


#5

Postad 18 August 2012 - 13:40

shifts
  • shifts
  • Veteran

  • 1684 inlägg
  • 0
Haha, sjukt kul att läsa! Bättre än när man får höra när folk blivit förlovade. :D

#6

Postad 18 August 2012 - 14:12

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0

Vad har du haft för frontar tidigare?


Allt möjligt från KEF till Focal, men bara golvare. Sist ett par Yamaha 700. Dom lät helt OK. Dock har ja nu med dessa B&W fått en helt sjukt ljudbild, det är musik i hela rummet! Vet inte hur jag ska förklara det, men det är så sjukt "mycket" ljud! Aldrig upplevt detta innan. Legat i soffan i 5h & bara lyssnat :D

De jag är så förvånad över är att akustiken i vardagsrummet är kass jämfört med biorummet, men trots det är ljudet helt magiskt! I ombyggda biorum låter ju nästan allt bra, men att dessa CM5'or låter så grymt i så kass miljö.. Tror aldrig jag varit så nöjd över ett elektronikinköp! Jag trodde sån här ljudupplevelse kosta +100k :D

#7

Postad 22 June 2013 - 23:25

MBJAY
  • MBJAY
  • Wannabe

  • 45 inlägg
  • 0
har också ett par vita cm5 med en rel t7, kul att någon tycker att den kombon skapar en grym upplevelse som jag gör:)


#8

Postad 23 June 2013 - 11:26

Pannbenet
  • Pannbenet
  • Amatör

  • 62 inlägg
  • 0
Hade CM5 med Rel T3 i 2 månader. De föll mig tyvärr inte i smaken. Kul att du är nöjd!

#9

Postad 23 June 2013 - 15:28

laddie15
  • laddie15
  • Guru

  • 4190 inlägg
  • 0
Underbar läsning. Liksom essensen av vad hifi borde handla om. :)


#10

Postad 23 June 2013 - 15:45

Zartok
  • Zartok
  • Älskar Cyberpunk 2077

  • 18233 inlägg
  • 0
Indeed. Undrar om ts fortfarande är lika nöjd? :) när man köper högtalare från märken med dyrare produkter sp brukar man ju börja fundera på hur bra deras dyrare grejjer egentligen låter :D

#11

Postad 23 June 2013 - 16:00

laddie15
  • laddie15
  • Guru

  • 4190 inlägg
  • 0

Indeed. Undrar om ts fortfarande är lika nöjd? :) när man köper högtalare från märken med dyrare produkter sp brukar man ju börja fundera på hur bra deras dyrare grejjer egentligen låter :D

HaHa, Tänkte själv tanken men vafasen, grabben är ju nyförälskad. :)

#12

Postad 23 June 2013 - 16:39

XavierJH
  • XavierJH
  • Beroende

  • 1185 inlägg
  • 0

Indeed. Undrar om ts fortfarande är lika nöjd? :) när man köper högtalare från märken med dyrare produkter sp brukar man ju börja fundera på hur bra deras dyrare grejjer egentligen låter :D


Först är man :wub: sen är man :D sen är man :lol: sen är man ^_^ sen är man fått lyssna på nästa steg upp i kedjan är man :huh: och sen när man uppgraderat till dessa så är man :wub: ...

Redigerat av XavierJH, 23 June 2013 - 16:44.


#13

Postad 23 June 2013 - 21:18

ljudvåg
  • ljudvåg
  • Lärjunge

  • 369 inlägg
  • 0
@Aeiro08

Sjukt kul läsning! Glad för din skull. Är sjukt sugen på att komplettera med en T7 här hemma också. Vet inte om det kommer att göra någon stor skillnad. Min Hegel H20 pumpar ut extremt mycket botten ur mina B&W 805s, men det vore kul att höra hur det skulle låta med den sista lilla biten ned. Hur som helst: grattis till ett härlig uppsättning högtalare! Vilken förstärkare/elektronik använder du?

Haha, sjukt kul att läsa! Bättre än när man får höra när folk blivit förlovade. :D


:D

Indeed. Undrar om ts fortfarande är lika nöjd? :) när man köper högtalare från märken med dyrare produkter sp brukar man ju börja fundera på hur bra deras dyrare grejjer egentligen låter :D


Det där var inte snällt! Jag gjorde ju misstaget att börja med att lyssna på 805s (som vid den tidpunkten var 10x över min budget) och sedan blev det ganska svårt att tycka om något som jag faktiskt hade råd att köpa. Tog 10 år att hinna ikapp mina preferenser ekonomiskt. Är man nöjd skall man sluta besöka HiFi-butiker och fortsätta att vara nöjd, men... ja... så blir det ju aldrig.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.