Kan du pressa budgeten lite så är ju KS7005 inom räckhåll. Nog den jag skulle sikta på.
Nej, att du ska kolla på fotboll och film har ingen relevans - även om alla som ska köpa tv av nån märklig anledning tycks tro det. Du är i gott sällskap mao. 
Inputlag testas ju av alla vettiga testare, se generella råd tråden för mer info.
Tack för svar pacman!
Misstänkte att det inte spelade någon roll alls vad jag kollar på, men det är någonting man ser rätt ofta i trådar som denna på nätet så jag tänkte varför inte.. 
Den verkar bra och omtyckt KS7005, så det kanske blir den men läste att den hade 35+ ms i input lag. EDIT: verkar varit en skitkälla, ser 21ms på annat håll 
Det låter kanske larvigt att vara så känslig, men vid vissa spel som t.ex. Rocket League (vilket är i princip det enda jag spelar) blir input lag väldigt märkbart och det går inte att använda tv:n till ändamålet, vilket vore en besvikelse.
Annars blev jag lite sugen på Samsungs nya modeller MU6105/MU6405/MU7005 som jag läst ligger runt 20 ms. Flera av dom verkar dock ligga lite över smärtgränsen prismässigt. Fan man vill ju ha pengar till semester med. Tjejen kanske nöjer sig med kryssning till Riga? 
Generellt tycker jag det är svårt att hitta recensioner som ens nämner input lag och gör det det är det ofta amerikanska sidor som har andra modellnamn..
Redigerat av pentothal, 24 juli 2017 - 14:44.