TL;DR:
Receivern använder inte subwoofern förutom vid några specifika ljudprogram. Varför?
Efter att min Onkyo-receiver för andra gången får problem med "HDMI-kortet" så har jag kopplat upp en Yamaha RX-V679 jag haft liggande.
Efter att fabriksåterställning gjorts och YPAO körts blev det dags att dra igång lite referensmaterial. Problemet är att subwoofern inte används av förstärkaren. Subwoofern hittas och konfigureras i YPAO-initieringen men ikonen lyser inte upp i displayen när jag ska spela upp ljud och följaktligen heller inget livstecken från subwoofern.
När jag byter mellan olika ljudprogram hoppar subwoofern igång på några, ibland åtminstone.
Jag har provat med de flesta inställningar jag kan komma på men kommer inte vidare. Olika kablar, båda sub-utgångarna på förstärkaren osv testat. Är det nån som har något förslag?
Subwoofern är en Klipsch SPL-120 som funkat som den ska med andra förstärkare.
Kan det vara så att receivern känner av om subwoofern är ansluten eller inte och därför inte skickar ut ljud om subwoofern inte verkar vara ansluten? Kanske är i så fall subwoofern anledningen till felet?
IMG_20200510_142550.jpg 59,27K
0 Antal nerladdningar