- Genre: Racing
- Release: 2010-11-10
- Utvecklare: Konami
- Utgivare: Konami
- Plattform: Xbox 360
Helt ok teknik, men saknar djup. Riktat mot de yngre.
Ett snowboardspel till Kinect var väl en av de första tankarna som dyker upp i en spelutvecklares huvud när Kinect presenterades. Crossboards 7 är det första ut på marknaden och fungerar faktiskt helt ok rent tekniskt, men innehållet är alldeles för snålt för att det ska hålla i längden.
Menyerna tar man sig fram igenom med handrörelser som fungerar riktigt bra. Sträck ut handen åt höger eller vänster för att bläddra, sträck ut båda händerna för att gå bakåt, och sträck upp ena handen som i skolan för att välja.
Det fungerar som sagt bra, men det blir tröttsamt efter ett tag när man måste välja hela tiden. Det man valt lagras inte så det blir till att välja skateboard, snowboardsåkare (de har olika färdigheter) och banor varenda gång. Det bra är dock att man kan sitta medan man gör det och Kinect känner ändå igen det utan problem.
I själva spelet lutar man sig fram eller åt sidan för att styra snowboarden och även det fungerar bra, det känns nästan som man är ute och åker, fast varmare. Riktigt lika bra kontroll som i ett traditionellt spel med knappar har man inte eftersom man kommer bumpa i saker stup i kvarten, men det är rätt bra respons. Det går också såklart att hoppa, samt sväva genom att föra armarna utåt.
Tricks då? Här ligger väl den stora bristen. Med typ två tricks som går ut på att ta tag i ena foten eller snurra runt så blir det snabbt rätt tradigt att trixa omkring. Även vid rails så känns det som att balanssystemet görs klart mycket bättre traditionellt. Eller ja, ALLT görs ju egentligen mycket bättre i ett spel som Transworld Snowboarding med knappar men grejen är ju att man själv är delaktig och då fungerar det som sagt helt ok.
Dock kommer man snabbt tröttna på enformigheten i det hela, att göra samma sak gång på gång. Det här är mer riktat åt de yngre, det märks även på de ”coola” djuren som mest blir jobbiga för en spelveteran. Man kan spela två samtidigt för att försöka klämma ut lite mer skoj, men i slutändan är spelet för tunnt för att överleva på en okej spelglädje och flera olika spelvarianter som ändå använder samma spelmodell, och framstår därför mer som ett teknikdemo.
+ Bra teknik
+ Bra menyhantering
- Saknar djup och innehåll
- Inte för de äldre
6/10 – Godkänt
Skribent: Zoiler