Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Playstation Move Heroes

Skriven av: Zoiler  |  Datum: 2011-03-29

Betyg: Betyg: 4


 

  • Genre: Partyspel
  • Release: 2011-03-30
  • Utvecklare: Nihilistic Software
  • Utgivare: SCE
  • Plattform: PS3

 

Halvhjärtat och halvfärdigt.

Du har tre kända duos under ditt varumärke. Sly & Bentley, Ratchet & Clank och Jak & Daxter. Vad gör du? Fighthingspel som Smash Bros? Nä, ett Move-spel för sakens skull.

PSM Heroes skulle kunna ha vilka huvudpersoner som helst. Hjältarna har så gott som inga utmärkande drag, utöver sina specialattacker, man tar inte vara någonting på deras karaktär. Några snygga cut-scenes för fram den patetiska ”storyn” och sedan väljer du minispel från en karta där spelet styr vad du ska spela genom att låsa alla banor utom en eller två.

Det finns hela fyra typer av minispel. Ett där du ska hitta och samla in bäbisar. Ett annat där du ska kasta en frisbeeliknande sak och sedan styra den runt banan tills du åkt på ett visst antal gröna tefat (eller vad det nu var). Jättekul, man styr den runt, runt banan och blir frustrerad för att man inte hittar dem. Ett tredje där du använder Move som en piska och dödar vågor av fiender. Jättejobbigt att vifta med piskan och den varken styrs exakt eller reagerar perfekt. Inte för att det behövs, man har alltid area-attacker som gör 1-hit-kills till godo. I det sista minispelet kastar man ett bowlingklot och styr det med Move genom olika ”hinder”.

Inget av detta är roligt i mer än en kvart. Det är urenkelt, speciellt när man har en coop-spelare bredvid sig som kan ge en extra tid och liv. Det går inte att misslyckas, vi klarade guld på alla banorna på första försöket (i första världen, sen tröttnade vi.. men kollade att det var samma sak på nästa värld, vilket det var) och man har en jättelik marginal till att misslyckas. Vilket är ganska komiskt med tanke på hur långa tutorialerna är.

Movestyrningen fungerar rätt bra i alla minispel förutom piskan, men minispelen är helt enkelt inte roliga. De utspelar sig dessutom alla på samma värld (en fyrkant i stort sett, en jätteliten demobana (första världen)) så man tröttnar snabbt på miljön.

Alla rösterna är från de riktiga skådisarna så det har de i alla fall på pluskontot. Men nej, jag förstår inte varför man inte försöker göra något bättre med de här karaktärerna när man väl har dem i ett och samma spel. Om du tycker det låter roligt att spela samma fyra minispel om och om igen i samma miljöer och använda Move-kontrollen lika avancerat som man gjorde till de första Wii-spelen så är det här för dig. Själv fattar jag fortfarande inte hur man inte kan hoppa i ett spel med Sonys tre mest kända plattformsduos.

 

+ Rösterna

- Meningslösa minispel, repetitivt, kort
- På tok för enkelt
- Utnyttjar inte karaktärerna

 

 

4/10 – Dåligt

Skribent: Zoiler



Allmän produktfakta

Allmänt

Antal skivor 1 st
Genre Äventyr Plattform
Max antal spelare (oavsett spelsätt) 2 spelare
PlayStation 1
PlayStation 2
PlayStation 3 Ja
PlayStation 4
PlayStation 5
Rek. åldersgräns 12 år

Bildegenskaper

Stödda videoformat 720p 1080p (Full HD) 1080i

Design

Exklusiv utgåva (samlarutgåva/limiterad) Nej

Funktioner

Funktioner Stöd för Move Move krävs

Spellägen

LAN-stöd Nej
Antal spelare i LAN
Lokal multiplayer Ja
Antal spelare per dator/konsol 1 2 spelare
Online multiplayer Nej

Övrigt

Lanseringsår 2011
Utgivare Sony Computer Entertainment
Utvecklare Nihilistic Software

Länkar

Varumärkets produktsida
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.