|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Monitorer Ver 2
HiFi-anläggning
Album från Bonnenalex:
Okej modell 2 har jag velat en del med hur dom ska va men nu är det klart, det kommer bli 8" + 2" och kommer bygga lådor i betong. har varit inne i stan å shoppat lite gjutrör som kommer modifieras lite smått invändigt. kommer vara en trumma på ca 1200mm hög och 200mm i diam till 8"sen kommer det vara en liten till 2" men blir enklare å förklara det med bilder sen när det är dax. lådvolym: 8" ca 37 liter 2" ca 1,5 liter gjutrören är insidan av lådan som sedan på det tunnaste… Läs hela |
Produkter i albumet:
|
Bilder i detta album
Växla till list-vy
|
|
Ge betyg
Du måste vara inloggad för att kunna sätta betyg.
Om du vill använda lite fler avancerade alternativ när du svarar, eller om du vill se alla kommentarer så kan du gå till forumtråden för kommentarer på just detta album.
Oj hittade din tråd igen när jag googlade. Jag har köpte ett par av tidigare version jxr6hd som jag ska börja bygga låda till idag.
Hur går det nu då?? Bilder??? Funderar också på den basen eller 2 av den mindre i TL låda.
Hur har du byggt eller kommer att bygga dela???
Hur går det nu då?? Bilder??? Funderar också på den basen eller 2 av den mindre i TL låda.
Hur har du byggt eller kommer att bygga dela???
Jo har börjat pilla med rören och lagt lite ribbor på insidan, har för mig dom heter kvart nånting.. jo därför tänkte jag att jag skulle börja med ett par hyffsade filter. men om dom delningarna inte passar så får det bli att ta in en dbx processor från nån av pa riggarna å labba lite delningar. eller kanske är bättre å börja i den änden :p tanken var att senare när jag känner att det finns pengar bygga egna filter med delar från svelander mm och göra dom ordentligt med silver lod och bra kabel mellan komponenterna, dom filtren kommer bli monterade på en snygg trä bit som sendan blir moterad bakom lådan..
Detta verkar intressant! Hur går det?
Filter är det som avgör helt om det blir skapligt eller underbart!
Filter är det som avgör helt om det blir skapligt eller underbart!
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
JBL M2!!!!!!!
Anton
15 timmar sedan -
Front Atmos
Globe
2 dagar sedan -
The12 Passive
Globe
2 dagar sedan -
Baffelväggen
Globe
2 dagar sedan -
2st Slutsteg till...
Anton
3 dagar sedan
Trendande produkter