|
För några år sedan började jag fundera på att jag ville ha mer bas hemma. Tittade på en del färdig lådor, som i princip alla tog väldigt stor plats i rummet. Fick upp ögonen för Infinite Baffle (IB) och förstod att det skulle kunna passa mig. För att reda ut om det överhuvudtaget skulle fungera hos mig och i så fall var den skulle placeras så tog jag under hösten 2011 hem Ludvig från Streaming Audio. Han kom fram till att förutsättningarna var goda och att den kunde placeras… Läs hela |
Produkter i albumet:
|
Ett av två element, mer info här: http://www.bmsspeakers.com/index.php?id=18n862_overview
Jag kan egentligen inte redogöra bra för varför jag valde dessa element, kortfattat så var det dessa min rådgivare rekommenderade. (2015-06-08 20:20:21)




Magnet av neodymium gör den stark trots sin storlek. Stort hål för ventilation av luft bakom dammkåpan. Små hål runt om för ventilation av talspolen. (2015-06-08 20:23:54)




Egentligen är det inte en låda i vanlig mening. På engelska kallas de "manifold", men jag har inte sett att man brukar använda den direkta översättningen grenrör i detta sammanhang.
Då det inte uppstår något direkt tryck i lådan finns inte krav på stabilitet som i en vanlig baslåda. Jag byggde av konstruktionsplywood P30 (sjulagers) 18 mm med lim och skruvar, samt inslagsmuttrar till elementen. (2015-06-08 20:32:26)




Hade en del över av den färg jag använde till träytor i vardagsrummet så det fick bli den.
Samtliga slutsteg står i källaren så jag gjorde hål för genomföringar för både RCA och XLR, samt för en Speakon i hörnet. (2015-06-08 20:38:38)




Historien om hålet i taket/golvet är lång och tråkig, men nu sitter den där!
Åtta RCA i bit akryl i en plåt samt sex XLR direkt i skivan, alla kommer inte att användas nu. Speakon längst ned.
Har monterat lite skivor runt lådan sen, men det återstår att putsa om och måla tak och väggar. (2015-06-08 20:41:53)




Hålet i golvet är längs framväggen, under och bakom bänken. Hålets area ska vara minst lika stor som elementens sammanlagda area. Hålen till höger är för högtalarkablar till övriga kanaler.
Elementet med magneten inåt är anslutet fasvänt till Speakon-kontakten. Syftet med denna montering är att motverka olinjäritet i den magnetiska motorn och i upphängningen (tack för tipset tvett!) (2015-06-08 20:45:56)




Lägger till en bild när jag nu äntligen gjort en ram av eklister, samt med signalkablar till slutstegen på plats. (2015-09-20 21:42:06)




I mitten står EQ och slutsteg till subben. Slutstegen till de andra kanalerna till höger. Dynamic-steget framstår nu som ljudlöst bredvid det från QSC.... Slutsteget till vänster till ett par högtalare i källaren.
Dagarna före jul fick jag klart med en egen grupp 16 A till elektroniken på bilden. I lådan över uttaget sitter ett relä styrt från försteget.
Lagerhyllan som grejerna står i kommer från Jula. (2016-01-07 23:08:14)




Equalizer och slutsteg står i källaren. Elementen är seriekopplade och ger då en last på 8 ohm. Slutsteget bryggkopplat och ger då 1300 W i 8 ohm. (2016-01-07 23:14:59)




Närbild på ena sidan av lådan samt lite elektronik. (2016-01-07 23:16:57)




Närbild på element i låda. (2016-01-07 23:19:11)




Inte så lätt att se lådan för alla kablar, men jag har i alla fall buntat ihop dem lite nu. (2016-01-07 23:21:13)




Tog bort en provisorisk bild och lägger till en på hur det ser ut bakom bänken när jag städat upp bland kablarna. (2015-09-20 21:44:32)




Närbild på det mörka hålet med listerna på plats. (2015-09-20 21:46:35)




Tog bort en bild på ett dammigt rum med bänken längre fram. När den åkte bakåt lite så syns hålet mer, men jag tycker inte att det stör. Jag gillar att man kan få så bra bas från en så diskret lösning. (2015-09-20 21:48:35)




IB före och efter justering med equalizern. Grön kurva är alltså utan EQ och gul med EQ. Rummet ger upphov till pucklarna vid c:a 40 resp. 80 Hz som sedan kompenserats för med EQ:n. Rätt bra tryck ner till 5 Hz, stänger man skjutdörrarna till rummet får man några decibel till där nere.... (2015-06-08 21:09:16)




Tonkurva för hela systemet med både subben och golvhögtalarna. Delning vid 80 Hz i Meridian G68ADV, till både film och musik. Trots detta en kraftig puckel vi 40 Hz från golvhögtalarna. Dessa har nu först dämpats med pluggade basreflexportar och sedan i Meridianförsteget med hjälp av filter vid 39 resp. 82 Hz som lagts in manuellt.
Mätningarna utfördes med mikrofonen där man normalt har huvudet mitt i soffan. Det utfördes även lite mätningar på andra positioner i soffan och konstaterades att basen är tämligen jämn på sittplatserna. Om man lutar sig framåt i soffan så hör man dock att basen blir betydligt tunnare, förstärkningen av bakväggen är alltså tydlig. Nu sitter jag dock i princip alltid med huvudet lutat mot nackstödet och det är så anläggning nu är kalibrerad. (2015-06-08 21:14:55)




Återigen, Tack!
Har sneglat på IB under årenslopp men aldrig haft boendet för det.
Tror jag gör ett hål i ytterväggen så får grannarna sitt ;)
Båda första och andra versionen stod uppe på golvet. Dessutom lösa, med endast tätningslist runt hålet. Skillnaden var nya element och låda. Står rätt bra förklarat i andra tråden varför han valde dessa element, och efter det var det inte svårt för mig att välja.... :rolleyes:
Om det är av intresse så finns hela historien om min IB här.
Tusen tack för svaren o länkarna!
Du är nästan uppe på + igen ;)
*edit*
På ver 2 så har han lådan stående i vardagsrummet, inte nedsänkt under?
Då får du väl sätta in en avfuktare i krypgrunden då! ;)
Han som hjälpte mig hade sin IB i krypgrund, du kan läsa om första versionen här och den andra är. Mycket matnyttigt i de trådarna om man funderar på IB. När han var hemma och justerade in min IB påpekade han dock att hans element inte längre var lika fina som mina, efter att ha suttit mot grunden. Nackdelen med den lösning skulle väl då vara att den tar lite plats i rummet, men har man en djup grund kan man kanske få plats med lådan nedåt iaf.
I sitt nästa hus hade han inte möjlighet till IB och byggde då en annan intressant lösning som du kan läsa om här. Kanske kan vara något om du har plats i rummet.
Jag skäms inte alls, även om jag har oförskämt bra bas hemma! :)
Volymen menade jag jue, skyller på att jag egentligen ska arbeta.
6 kubik låda är inget man bara ställer upp på vinden för taket vill jag inte ändra på.
Fast kanske skulle jag kunna gå in till krypgrunden men då bliver fukt ett problem.
Som sagt, Skäms på dig!
;)
Ytan spelar inte så stor roll, det är volymen som är det viktiga! ;)
Den generella rekommendationen är att utrymmet bakom element ska vara minst tio gånger sammanlagd Vas för elementen.
Vas för ett av mina element är 312 liter så teoretiskt ska utrymmet bakom vara på minst 6,24 m3. Rummet under mitt vardagsrum är på c:a 16 m2 och drygt 2 m i tak, vilket då ger mer än 32 m3; sen är det oftast öppet till resten av källaren också.
Jag har dock sett att det förekommer att en del tänjer lite på denna gräns nedåt.
:D Har du möjligheten så kan jag inte annat än rekommendera IB. Oerhört kraftfull men ändå balanserad bas, för i sammanhanget rimliga pengar.
Basen integrerar otroligt bra med övriga högtalare, som också har en förmåga att försvinna helt i rummet, ljudet bara finns där. Basen känns aldrig överdriven, men när musiken eller filmen innehåller bas så återges den.
Dessutom blir installationen väldigt diskret, inga stora lådor i rummet; bara ett hål som nästan inte syns. :)
Jag får det tyvärr svårt för jag har ytterväggar runt om och taket agerar bredbandsabsorbent och är inte speciellt tätt.
*mutter mutter*
*edit*
Hur stor yta behövs på den andra sidan elementet?
:D Har du möjligheten så kan jag inte annat än rekommendera IB. Oerhört kraftfull men ändå balanserad bas, för i sammanhanget rimliga pengar.
Basen integrerar otroligt bra med övriga högtalare, som också har en förmåga att försvinna helt i rummet, ljudet bara finns där. Basen känns aldrig överdriven, men när musiken eller filmen innehåller bas så återges den.
Dessutom blir installationen väldigt diskret, inga stora lådor i rummet; bara ett hål som nästan inte syns. :)
Fy dig!
Tackar! :) Jo, det var roligt att kunna bygga något själv som blev så bra, och till en i sammanhanget rimlig kostnad. Nu hade jag visserligen bra hjälp med hur det skulle se ut samt att justera in grejerna, men själva byggandet får ändå ses tom tämligen enkelt.
Tyvärr har jag fortfarande inte fått listerna runt hålet på plats eller städat upp bland kablarna. Nu ser det dock ut att bli regn resten av semestern så jag kanske ska göra det istället för den planerade båtturen... :unsure:
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
Front Atmos
Globe
1 dag sedan -
The12 Passive
Globe
1 dag sedan -
Baffelväggen
Globe
1 dag sedan -
2st Slutsteg till...
Anton
2 dagar sedan -
MadVR Core videoprocessor
Globe
3 dagar sedan