Nu jäklar ska jag dra igång med att bygga, allt utom mönsterkort och kabel är köpt och jag börjar antagligen byggandet nån gång efter helgen, då kommer lite byggbilder också upp... Jag har inte byggt så mycket innan, några baslådor har det ju blivit, men inget fullregister-projekt förrens nu.
Hoppas att ni gillar det!
*edit* nu är jag alltså färdig med själva tekninska delen av byggandet, delningsfilter är lödda och lådorna är ihopmonterade, det enda som fattas är att…
Läs hela
Nu jäklar ska jag dra igång med att bygga, allt utom mönsterkort och kabel är köpt och jag börjar antagligen byggandet nån gång efter helgen, då kommer lite byggbilder också upp... Jag har inte byggt så mycket innan, några baslådor har det ju blivit, men inget fullregister-projekt förrens nu.
Hoppas att ni gillar det!
*edit* nu är jag alltså färdig med själva tekninska delen av byggandet, delningsfilter är lödda och lådorna är ihopmonterade, det enda som fattas är att fasa kanterna och att lacka den samt att montera in högtalarelementena.
Båda lådorna har dock provlyssnats en kort sekund via en gammal förstärkare som fick in en tveksam P3 jingel och det lät helt ok (alltså inga fel på delningsfiltret)
Stay tuned for more!
Nu är bägge lådorna grundmålade för första gången (blir nog minst två grundmålningar), de ska sen spraylackas lackvitt.
Finishen kommer att bli "iPod vit" och byggmatrialet kommer att vara 19 mm MDF.
Jag kommer, så länge att köra på standard delningsfiltret pga att jag inte har så mkt pengar nu (dåligt med sommarjobb) jag tror nog att det ska låta hyffsat iaf.
*edit 2* Nu är bägge högtalarna helt färdiga och står inspelade i mitt TV-rum, de går varma med Bob Dylan, Bruce Springsteen och Neil Young. De klarar av uppgiften alldeles utmärkt, detaljerat ljud som, samtidigt som det "fyller" hela rummet, ger en klar stereoeffekt. Som förstärkare använder jag en Sony Legato Linear på2 x30W från 80 talet, det räcker verkligen till, och basen blir fyllig. Dock inte riktigt lika fyllig som jag är van (körde med dubbla 15" innan...) därför blir det snart en ny film sub som komplement till 6,5" i frontarna. Tyvärr ligger nu det bygget på is, jag kommer nämligen bränna mina sommarjobbspengar på två st NAD 214 slutsteg som kommer bryggas till 480 W (alltså riktiga NAD watt). Som ni ser nedan så gick bygget sammanlagt på drygt 2700 kr. Det kanske låter mycket med tanke på att elementen i sig bara kostade 1700 kr, men jag tycker det är ganska bra investerade pengar, eftersom jag kan ha högtalarna länge... Slutligen kan jag bara rekommendera de här högtlarna och uppmuntra fler till at leka lite med DIY, det är inte så svårt och faktiskt jävligt roligt! Hoppas att ni blev lite inspirerade! Over and out, Zacharias Erså
PS. Har ni några frågor så är ni självklart välkommna att ställa dom!
Inköp:
2 st högtalarsatser HSQ-50 inkl. frakt: 1720kr
2 st Högtalarterminaler Kjell&Company: 60kr
2 st satser Dämpvadd Hifikit:150kr
10m Acoustic Högtalarkabel: 150kr
Färgmatrial: 270kr
Flatstift och kabel för internt Kablage: 49kr
1250x2400x19 mm MDF Board 290kr
Diverse skruv för fästning av element: 79kr
Allt jobb är gjort med Festo verktyg
Totalt :2768kr
Stäng