Välkommen till min gästbok
Postad 08 July 2007 - 10:23
Tjenare
Jag ville bara fråga en grej om ditt HTPC-bygge (skitbra gjort förresten). Jo alltså jag såg vad du plockat ihop och sen blev jag fundersam när jag såg att du bara betalat 4900 för allt... Sen kom jag på att du hade ju inget grafikkort med där? Behövs det inte för att spela upp högupplöst HD-material? Går det likabra med den integrerade grafiken?
Ha det najs
Marcus
Ha det najs
Marcus
Postad 09 July 2007 - 16:26
Jag snålade lite och köpte MB med inbyggd grafik-krets. Och så här i efterhand var det nog inte ett lyckat val. Det går att köra HD material men det är inte lysande, det hackar faktiskt lite vid tex panoreringar. 3D-Mark ska vi inte ens gå in på... det blev katastrofresultat!
Ska nog satsa på ett radeon hd2600 PRO så snart som möjligt. Detta kort avlastar tydligen CPUn vid uppspelning av HD material.
kul att du uppskattade bygget
//Per
Ska nog satsa på ett radeon hd2600 PRO så snart som möjligt. Detta kort avlastar tydligen CPUn vid uppspelning av HD material.
kul att du uppskattade bygget
//Per
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
12 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?