
Postad 14 mars 2004 - 00:23

Postad 14 mars 2004 - 03:42
Fast det är inte alltid bundet till priset. Ibland kan man säkerligen hitta guldklimpar i dom lägre prisklasserna.
Ett exempel är väl Eichmann Tech. Express 4 (analogt signalkablage) som låter lika bra som Tara Labs Axiom som kostar dubbelt så mycket :-)
Personligen kör jag med Monster Cable M-1000
Postad 14 mars 2004 - 09:21
Postad 14 mars 2004 - 09:43
Postad 14 mars 2004 - 10:16

Postad 14 mars 2004 - 10:29
Postad 14 mars 2004 - 10:45
Är det inte helt omöjligt att se nånting överhuvudtaget vid ett blindtest?...Men jag blev verkligen förvånad för ingen av oss såg någon skillnad vid blindtesterna vi gjorde!

Postad 14 mars 2004 - 13:32

Mvh,
Marcus
Postad 14 mars 2004 - 21:59
Vad tycker du om Monster Cable M-1000 (förutom all pseudovetenskap dom gör reklam med)?Både Supra och Kjell-kablarna använder lödda kontakter (=impedansmismatch och bandbreddsbegränsning) och har extremt klena ledare så jag är inte förvånad att de presterar likartat, vad exakt skulle Supra ha till fördel mer än att det är ett i Sverige bekant fabrikat?
![]()
Mvh,
Marcus
Lödda kontakter där med

Postad 14 mars 2004 - 23:16
//Birdie
Postad 15 mars 2004 - 10:59
Ja, det är därför många DVD spelare har ett seriemotstånd på komponentvideoutgången för att kompensera för honans impedans, för att komma så nära 75 Ohm som möjligt. Man tjänar ALDRIG på att ha mismatchat kablage, däremot blir bilden BEVISLIGEN bättre av ett perfekt impedansmatchat kablage. Det är ju ingen poäng att ha t.ex. 65 Ohm i honan, 23 Ohm in hanen och sedan 75 Ohm i själva kabeln. Då kommer 65-75-75 att ge bättre prestanda (större bandbredd och lägre VSWR).Titta i de flesta apparaterna där samtliga kontakter är lödda, impedansanpassning måste väl gälla hela kedjan.
//Birdie
Mvh,
Marcus
Postad 15 mars 2004 - 16:53
Postad 15 mars 2004 - 17:02
Det förekommer mest BNC och XLR i professionella sammanhang så RCA är som sagt en jippoprodukt för konsumentmarknaden.
Redigerat av Unregistered0958527d, 15 mars 2004 - 17:03.
Postad 22 mars 2004 - 16:58

Eventuellt kutar jag iväg till medlemmen Sage och hans Sharp z201 dlp innan jag sätter upp kablarna i taket. Där skulle man kunna, så gott det går, ha en lite shoot-out mot Supra AV3. Kanske kan va kul.

Om jag orkar, lite osmidigt att testa kablar på projjar...

Postad 22 mars 2004 - 23:44
Är bilden helt kass så får man la köpa en "riktig", men är skillnaden liten då kanske den kan duga(skall bara finnas tillhands...)
Postad 23 mars 2004 - 09:03
Isf gör jag det.Pacman---> Om du gör det så är du en hjälte. Har egentligen inget behov av komponentkabel just nu(kör DVI och Svideo)...men det känns som man bör ha en...å då e de ju fint att veta om det duger med en för 209 istället för 1500:-
Är bilden helt kass så får man la köpa en "riktig", men är skillnaden liten då kanske den kan duga(skall bara finnas tillhands...)

Det krångliga är att man varje gång måste skifta kablar på dvd och framförallt projjen. Men, men, det ska väl gå bra ändå.
Några tips av vad man kan tänka sig använda sig av som testmaterial? Har dem inte i skallen, men nog borde det finnas en och annan bra testbild på Avia eller DVE?
Redigerat av pacman, 23 mars 2004 - 09:04.
Postad 25 mars 2004 - 12:22
Får se hur mycket som hinns med och hur noggrant det blir. Ska hinna med en H/K DVD506 vs Philips 963 shootout oxå.

Iaf: När det är färdigskrivet så kommer jag länka till det i den här tråden.
Postad 26 mars 2004 - 10:12
Dröjer innan jag hinner skriva ner "minittestet" men man kan ju ge en hint iaf: Kjellekabeln är, i jmf med Supra, ett väldigt bra köp! Inte en chans i världen att jag kommer "byta upp mig" till Supra iaf. Ska det bytas så lär det bli marcus-kabel direkt.
Postad 26 mars 2004 - 10:20
Sedan kopplade jag om dvd:n till progressiv och det blev enormt stor skillnad. All text, som innan stått och vibrerat, var nu helt stilla och hela bilden blev lugn.
Färger och sådant har jag inte justerat men jag kan säga att bilden blev (tror jag) lika bra som när jag hade datorn med XCard inkopplad via VGA.
Undra om en kvalitetskabel skulle göra att bilden blev ännu bättre eller om gränsen är nådd med denna projektor? Jag har nog inte råd att testa. Jag får spara ihop till en nya projektor istället.

Postad 26 mars 2004 - 10:45

Detta betyder att jag kommer bygga mina egna komponentkablar om/när jag skaffar mig en projje eller tv med komponentingång....

Postad 26 mars 2004 - 10:57


Postad 26 mars 2004 - 11:13

Kan säga att både jag och jobbkollegan som vi utförde testet hos, Sage här på prisjakt, är väldigt petiga snubbar och drar oss inte för att leta upp småfel i bilden. Inte minst på utrustning som är vår egen.
Är alltså inte rädd för att såga det jag själv har köpt (se tråden om AverTV tv-tunern t.ex.


Kan oxå säga som exempel att skillnaden mellan de dvd:er vi hade vid testtillfället (Phillips 963 och Yamma 540) är MYCKET större än skillnaderna mellan dessa kablar.
Redigerat av pacman, 26 mars 2004 - 11:14.
Postad 26 mars 2004 - 11:17
Med fördel till...?Kan oxå säga som exempel att skillnaden mellan de dvd:er vi hade vid testtillfället (Phillips 963 och Yamma 540) är MYCKET större än skillnaderna mellan dessa kablar.

Postad 26 mars 2004 - 11:30
OT: Yamman krossade Phillips! Ehm, not...Med fördel till...?

Vad det gäller kabeln. Den e grov som tusan! Supran proppar ju ner de tre ledarna i en "slang". Inte kjelle, den kör med tre "slangar" var och en nästan lika tjocka som en suprakabel. Dvs ska man t.ex. ha mer än komponent+ström i kabelrennor krävs en jäkla mängd kabelrännor. Själv undrar jag var jag ska göra av ett stycke fet vga-kabel?
Postad 26 mars 2004 - 12:22

Postad 26 mars 2004 - 13:18

Postad 26 mars 2004 - 13:55

Postad 26 mars 2004 - 14:15
Postad 02 april 2004 - 08:18
Funkar kanon Priset är bara 229:-

Har dock inte testat mot andra kablar.
Tyvärr så fungerar inte deras 10m HQ VGA kabel så bra mellan datorn och min projektor Pannasonic 100.
Jag fick en allmänt suddig bild med eftersläpnigar/skuggefekter så det var bara att skicka tillbaka.
Någon som vet en bra/billig VGA kabel (hane-hena)som fungerar
med längden 10m? Skicka ett Pm i så fall
Kommer starta en tråd om detta också.
//nakos
Postad 04 april 2004 - 10:56


Supra vs Kjell&Co
Kommentarer på detta?
Postad 04 april 2004 - 11:11
Det som skulle vara intressant för mig är om det är någon skillnad på Supra scart och Kjelles scart som jag köpte för att ha till Sagemboxen.
Är inte så nöjd med bilden då konturer kan bli suddiga eller taggiga tex reklamskyltarna på en hockeymatch.....
Skulle vara kul att veta om det blir någon skillnad desssa emellan så jag inte köper en dyr kabel i onödan.
Postad 04 april 2004 - 14:12

Det som skulle vara intressant för mig är om det är någon skillnad på Supra scart och Kjelles scart som jag köpte för att ha till Sagemboxen.
Är inte så nöjd med bilden då konturer kan bli suddiga eller taggiga tex reklamskyltarna på en hockeymatch.....
Skulle vara kul att veta om det blir någon skillnad desssa emellan så jag inte köper en dyr kabel i onödan.
Det där LÅTER iofs mera som som en effekt av deinterlaceingen än något som kablar kan bättra på.
Videobaseratmaterial (som hockey) kan ju aldrig bli lika bra som filmbaseratmaterial eftersom projjen då ALLTID måste "gissa" en hel del för att få en progressiv bild. Det kan ju eventuellt vara orsaken till att konturer blir mer suddiga och taggiga (i jmf med dvd-film).
Iofs så kan man ju argumentera om att desto bättre signal/kabel, desto bättre förutsättningar för deinterlacern men, men...
Redigerat av pacman, 04 april 2004 - 14:12.
Postad 11 april 2004 - 17:14
(DVD o Projektor ) är ju lödda på kretskortet och alla komponenterna däri ?
Det borde ju inte funka alls

Postad 12 april 2004 - 14:43
Jorå, det funkar. Man hänger nämligen på ett motstånd på utgångskontakterna vilket medför att de håller sig så nära 75 Ohm som möjligt.Apropå det här med lödda kontakter eller ej , chassie-kontakterna på apparaterna
(DVD o Projektor ) är ju lödda på kretskortet och alla komponenterna däri ?
Det borde ju inte funka alls
Postad 12 april 2004 - 16:53
Klurigt det här !
Är det någon som kan reda ut begreppen så är jag tacksam.
Vanliga antennkablar/kontakter har ju ofta skruvfastsättning av kabeln,sämre eller bättre än lödning ?
Postad 12 april 2004 - 22:33
Kanske rentav någon som vill ha en "scart till komponent"-kabel för exempelvis Yamakawa? Isåfall kan vi ju dela på en 20meterskabel och göra två 10meterskablar med scartkontakt i andra änden.
// Anders
Postad 20 april 2004 - 13:09
// Anders
Postad 02 juni 2004 - 11:43

Jag jämförde genom att i en timmes tid titta på filmer som Monsters, Inc, Return Of The King, Matrix Reloaded och Gladiator Superbit (alla R2). Min utrustning består av en Pioneer 668 och en Sanyo Z2 och jag har kalibrerat med hjälp av DVE PAL. Jag kör progressivt.
Det är möjligt att det blev lite stabilare och klarare färger med den betydligt dyrare kabeln, men det är precis. Hade det varit ett blindtest är jag tveksam om jag kunnat avgöra vilken som var vilken. Min sambo kunde inte se någon skillnad. Jag jämförde visserligen inte rakt av utan jag fick byta kabel mellan varven och sen se samma snutt från filmen med vardera kabel.
Jag hade nog för stora förväntningar på kabel från marcus-cables och blev därför en smula besviken att inte skillnaden var större (om den ens fanns) eller så är det så att kabeln från Kjell helt enkelt är riktigt bra.
Redigerat av Unregistered07a790b4, 02 juni 2004 - 11:44.
Postad 04 juni 2004 - 18:49
Postad 11 juni 2004 - 20:55
Jag är själv i begrepp att skicka iväg en beställning på både scart och component-kabel från Kjell o co.
Nu ser jag att de har två varianter av component. Den ena är den som är diskuterad här (att döma av bilden). Och den andra är en ny kabel som står angivet att den håller just 75 Ohm.
Är det någon som har erfarenhet av denna nya kabel från Kjell och co?
Jag har tänkt att ha en scart från min Nokia212T till proj och en component mellan dvd och proj. DVD blir en Sony DVD-NS730PS och proj en Panasonic PT-AE500. Någon som har synpunkter på det så är det också välkommet.
Sedan får jag väl säga att det kändes lite trevligt för en snåljåp som jag själv, att höra att skillnaden mellan en dyr Marcus- och en billig Kjell-kabel inte var så stor.

Stort tack till alla som engagerar sig och skriver ner sina erfarenheter så att alla kan dra nytta av dom!

Postad 12 juni 2004 - 19:17
Jag gjorde mina egna kablar och jag är ju en väldigt glad amatör hehe men jag hade hem en Supra komponent för att jämföra!
Dra på trissorna jag tyckte att min hemma gjorda kabel slog Supra med ”nästan” hästlängder.. jag har bara testat under rena tittarförhållande (vilket jag tycker är viktigast hehe)
Jag spanade in denna Länk sen så inhandlade jag lite material!
Kabel fixade en polare och kontakterna köpte jag på ELFA
Kontakter
Testade med
Pioneer DV 668 Av
Sharp xv z-201E
15 meters kabel
Men hehe man är nog lite partisk men fasen det var bättre bild med min kabel OCH jäklar det var väldigt enkelt, mäta, kapa, sätta på ”muffar” löda, skruva på…. Sen funka det .. men det blir en massa kabel i rännan men det får man ta hehe
Lycka till grabbs
Redigerat av Unregistered20d93ac1, 12 juni 2004 - 19:20.
Postad 18 juni 2004 - 15:05
Jag har tidigare kört med Tech+Link kablaget som Kjell säljer och det har fungerat bra. Nu böt jag dock till Supra 6 RCA för SACD och med supran så behöver jag inte vrida upp volymen fullt så mycket som tidigare. med Techlink kablaget så brukade jag lyssna på -25 -30db volym. Med supran ligger jag på -35 -40db och det låter lika högt.
Om det var något fel på de andra kablarna vet jag inte. Men det kanske är en viss skillnad trots allt.
Postad 08 juli 2004 - 13:15
Vilket artikelnummer har kabeln, länken funkar inte.Hej, undrar bara om detta verkligen kan stämma, denna komponentkabel kostar endast 209 kr och är på 10m
, är det märkbart sämre kvalitet på den eller är den bara billig helt enkelt??
Det finns några 10m typer en heter 37752 och garanteras 75 ohm.
Det är klart att med det priset kan man köpa alla och prova

Tack pacman för ditt test, mycket bra gjort för alla med lite pengar.
Redigerat av Unregisteredafe9e410, 08 juli 2004 - 13:42.
Postad 08 juli 2004 - 20:38
Jag beställde ett kit för ett par månader sen...väntade å´väntade´å´väntade....insåg sen efter kolla att lägsta order som expedieras var 300:- exlusive frakt. Kom givetvis ingen kabel.
Denna länk lär fungera:
http://195.67.69.175...y/tom2.asp?1607
Där finns 37898 med. Kanske kan vi(Evert å jag) beställa tillsammans? Såg ioffsg att minsta order nu var sänkt till 150:- så nu kan man faktiskt köpa en kabel och få det att fungera.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar