Redigerat av Guppa, 08 April 2006 - 18:40.
Postad 04 April 2006 - 17:47
Postad 04 April 2006 - 17:54
kommer bÄda jÀmsides hoppas jag pÄ en maskin som kan spela bÄda formaten + bakÄtkompatibel med dvd's
Postad 04 April 2006 - 18:17
Det Àr vi konsumenter som fÄr betala
den hÀr lekstugan med nya format o kopieringsskydd.
B.D
Postad 05 April 2006 - 06:25
Postad 05 April 2006 - 08:59
Trodde verkligen att hemvideobranschen lÀrde sig nÄgot frÄn VHS vs Betamax.
Postad 05 April 2006 - 09:26
För film tar 1080p mindre plats Àn 1080i sÄ det behöver vi nog inte oroa oss för. Dessutom har HDDVD mer en tillrÀckligt med utrymme för VC1 sÄ rent bildmÀssigt tror jag pÄ 0 skillnad.TÀnk om bolagen kunde lyssna pÄ konsumenterna nÄgon gÄng. Lanseras bÄda formaten och det kommer multimaskiner kommer dÄ jag köpa Blue-ray skivor i första val. Dels för att dom helt enkelt rymmer mer plats vilket ger större chans att det blir 1080P bild med mycket bra upplösning pÄ ljudspÄren, dels för att, varför vÀlja ett sÀmre format.
Med det sagt tror jag pÄ BD ÀndÄ, enbart beroende pÄ den trojanska hÀsten, go PS3 go!
Postad 05 April 2006 - 09:28
Nejtack, ge mig BluRay nu!
Trineo: Jo man hade hoppats pÄ det. Smidigt hade ju varit om det ena formatet konkurrerade ut det andra kvivkt. à andra sidan kan det mycket vÀl vara en vinnare för oss konsumenter att ha kvar bÄda formaten dÄ det skulle kunna leda till prispressningar som inte uppkommit annars.
Postad 05 April 2006 - 09:41
Hade de varit "smarta" sÄ hade de skapat en standard för film och en för datorer, visst, alla HTPC-fantaster skulle slÄ i taket men det hade gett tillverkarna lite mer klirr i kassan tror jag.
Postad 05 April 2006 - 09:52
Postad 05 April 2006 - 10:02
1000 USD för spelaren och 30-40 USD för filmerna medan HD-DVD kommer ligga pÄ 500 USD för spelaren och 20-30 USD för filmerna gör en jÀkla stor skillnad i min kassa.
Visserligen bara preliminÀra priser men det kÀnns som Blu-ray lÀgret knappast överdrivit sina priser i onödan dÄ det bara vore dumt.
à andra sidan gillar jag verkligen att mÄnga av de första generationstitlarna pÄ Blu-ray kommer ligga i MPEG2.
Vad jag sett av AVC (H.264) och VC-1 (WMV9) sÄ har de en bra bit kvar innan deras encoders Àr mogna för att utmana MPEG2 i hög bitrate.
Postad 05 April 2006 - 14:41
Var har du fÄtt de priserna pÄ BD-filmer ifrÄn?1000 USD för spelaren och 30-40 USD för filmerna medan HD-DVD kommer ligga pÄ 500 USD för spelaren och 20-30 USD för filmerna gör en jÀkla stor skillnad i min kassa.
I "nÀsta generation"-trÄden pratas det om helt andra priser pÄ BD-filmer, som man ocksÄ kan förbestÀlla reda nu.
NÀr det gÀller priset pÄ spelare sÄ kan du ju helt enkelt köpa en PS3 som BD-spelare till att börja med nÀr den kommer i november(?). Den kommer inte att kosta nÄgra 1000 USD.
Sen ska man nog inte jÀmföra de HD DVD-spelare för 500 USD som du sÀger mot de dyrare BD-spelarna. Det Àr vÀl som att jÀmföra en budget-spelare mot en mellanklass eller high end-spelare!?!
Det verkar som om HD DVD börjar med att lansera en budget-variant för att inte skrÀmma bort "svenssons" med det höga priset medans BD gör tvÀrt om och gÄr ut med en exklusivare spelare redan frÄn början, förutom PS3 dÄ alltsÄ, som vÀl fÄr rÀknas som en budget-maskin.
Postad 05 April 2006 - 15:09
Var har du fÄtt de priserna pÄ BD-filmer ifrÄn?1000 USD för spelaren och 30-40 USD för filmerna medan HD-DVD kommer ligga pÄ 500 USD för spelaren och 20-30 USD för filmerna gör en jÀkla stor skillnad i min kassa.
I "nÀsta generation"-trÄden pratas det om helt andra priser pÄ BD-filmer, som man ocksÄ kan förbestÀlla reda nu.
NÀr det gÀller priset pÄ spelare sÄ kan du ju helt enkelt köpa en PS3 som BD-spelare till att börja med nÀr den kommer i november(?). Den kommer inte att kosta nÄgra 1000 USD.
Sen ska man nog inte jÀmföra de HD DVD-spelare för 500 USD som du sÀger mot de dyrare BD-spelarna. Det Àr vÀl som att jÀmföra en budget-spelare mot en mellanklass eller high end-spelare!?!
Det verkar som om HD DVD börjar med att lansera en budget-variant för att inte skrÀmma bort "svenssons" med det höga priset medans BD gör tvÀrt om och gÄr ut med en exklusivare spelare redan frÄn början, förutom PS3 dÄ alltsÄ, som vÀl fÄr rÀknas som en budget-maskin.
Jo jag ser dock bara inte mervÀrdet. Filmerna kommer ligga i 1080p sÄ ingen de-interlacing eller krÄnglig cadence detection mÄste göras.
Det finns bara nÄgon enstaka dekoder ute för de nya formaten sÄ det kommer inte falla pÄ lÄg dekoderkvalitet. (Vad jag vet finns det bara en VC-1 dekoder i produktion för tillfÀllet t.ex.)
Outputen kommer vara i form av HDMI sÄ man behöver inte oroa sig för dÄliga DA-omvandlare etc.
Kort sagt Àr det, jÀmfört med DVD, vÀldigt lite efterbehandling av bilden som kommer att ske. Man kan nÀstan likna det vid att jÀmföra SDI-outputen frÄn DVD-spelare som anvÀnder samma dekoder.
Jag ser helt enkelt inte sÄ mycket som kan pÄverka "basprestandan".
DVD-prestanda kan sÀkert variera mycket, lika sÄ vilka inbyggda ljuddekodrar de har, lika sÄ hur mycket "lull-lull" de erbjuder. Men om man, som jag, bara Àr intresserad av att mata ut den rÄa bilden och ljudet digitalt sÄ ser jag inte sÄ mycket som kan göra det dubbla priset befogat.
Priserna har jag fÄtt frÄn en artikel i Januari, det var ett tag sen jag lÀste den, kanske har mitt minne förvanskat detaljerna.
Redigerat av Unregistered92d7e447, 05 April 2006 - 15:12.
Postad 05 April 2006 - 19:13
Jo, det med bildbehandlingen har du rÀtt i. Dock sitter man inte pÄ nÄgon bildvisare som klara 1080P, vilket gör att man lik förbaskat mÄste lÄta spelaren deinterlacea eller skala ner till 1080i eller 720p. OK, nÄgra (lyckliga) sitter pÄ 1080p-skÀrmar och slipper detta. Grattis om du Àr en av dem!
Tror inte man ska hÀnga upp sig för mycket pÄ de priser som finns för de fÄ spelare som hittills presenterats, varken för HD DVD eller BD. Det klart att HD DVD kommer komma i hi-end utförande ocksÄ och Àven BD i budgetvariant...
Postad 05 April 2006 - 19:23
Jo, det med bildbehandlingen har du rÀtt i. Dock sitter man inte pÄ nÄgon bildvisare som klara 1080P, vilket gör att man lik förbaskat mÄste lÄta spelaren deinterlacea eller skala ner till 1080i eller 720p. OK, nÄgra (lyckliga) sitter pÄ 1080p-skÀrmar och slipper detta. Grattis om du Àr en av dem!
De-interlacing lÀr det vÀl inte bli tal om. Alla titlar jag hittills lÀst om kommer ligga i 1080p förutom nÄgon "vuxenfilm"
Och nerskalning/interlacing Àr ju en betydligt mycket enklare syssla Àn det motsatta sÄ jag tror knappast det kommer innebÀra nÄgot nÀmnvÀrt problem.
Men om det Àr som du sÀger att det finns mÄnga BD-filmer som kommer finnas med rimliga priser och man skaffar sig en PS3 sÄ lÀr inte HD DVD har lÄng tid att leva.
Problemet Àr nog att Sony inte kommer vilja skjuta sig sjÀlva och andra i BD-gruppen i foten genom att gÄ ut allt för hÄrt och lansera PS3 som en Blu-ray-spelare. (AlltsÄ jag menar inte att de kommer undanhÄlla det faktum att den spelar upp BD utan snarare att de inte kommer marknadsföra den mot icke-spelande Svenssons som bara vill ha en billig BD-spelare.)
Postad 05 April 2006 - 22:44
I sin helhet kĂ€nns Blu-Ray som mer "framtid" Ă€n HD-DVD. Det Ă€r bĂ€ttre att gĂ„ över till en ny och bĂ€ttre standard Ă€n att uppgradera DVD-standarden i evigheter. Ăr det inte bĂ€ttre att byta till Blu-Ray och istĂ€llet vidareutveckla denna nĂ€r tiden Ă€r mogen?
Postad 06 April 2006 - 07:07
Stefan
Postad 06 April 2006 - 08:01
BÄda formaten Àr bakÄtkompatibla, vi slipper köpa om hela rasket igen.Klarar de nya spelarna, oavsett BlueRay eller HD-DVD av att spela vanliga DVD skivor ocksÄ eller ska vi tvingas till att köpa om hela vÄr DVD samling ocksÄ?
Stefan
Pioneer slÀpper en maskin (BD) till sommaren som kommer ha 1080P, nÀtverkdel och en massa annan lull lull. 1800 Dollar kommer den kosta
2-3 Är innan priserna börjar bli humana gissar jag.
Redigerat av King Cobra, 06 April 2006 - 08:08.
Postad 06 April 2006 - 08:03
(men man fÄr fortfarande byta skiva i mitten av lÄnga filmer, osv.).
:-) :-) Hehe nej det komme rdu inte behöva göra.
Filmdelen formaten i sig blir ingen större skillnad (om ngn).
Lagringsdelen för datorer, dÀr Àr det dÀremot skillnad till BDŽs fördel.
Ja spelarna Àr bakÄtkomatibla med "vanliga" DVDŽs..
Postad 06 April 2006 - 08:08
En sak som kommer döda BD formatet dÀrimot Àr det hÀr:
"Som alla vet har AACS-standarden för kryptering av HD-material pÄ bÄde HD-DVD och Blu-ray spikats för bara ett par veckor sedan. För att ytterligare blidka Hollywood har Blu-ray Àven implementerat ytterligare sÀkerhet i form av en till standard som numera Àven den Àr spikad, sÄ kallad Blu-ray Disc + eller BD+.
BD+ kommer att göra det möjligt att aktivera Blu-ray-skivor över internet vilket Àven kommer att vara ett krav frÄn Ätminstone tre av de största Hollywood-studiorna samt sjÀlvklart Sonys eget bolag, Warner.
Processen Àr ganska enkel och gÄr ut pÄ att spelaren och skivans ID-nummer matchas ihop och man kvitterar ut en nyckel pÄ en centralt belÀgen server över internet. Skivan Àr sedermera lÄst till denna spelare vad gÀller uppspelning av digital högdefinitionssignal. Precis som med AACS kommer BD+ att tillÄta att man spelar upp Blu-ray-skivan utan autenticering, men dÄ Àr man begrÀnsad till lÄgupplöst bild (720 x 576) via analoga utgÄngar i form av RGB eller komponent.
MÄnga anser nu att HD-DVD kommer att vinna slaget om högdefinition eftersom Blu-ray enligt vissa experter anses bedriva en "begrÀnsningskampanj för att minimera konsumentens inflytande".
Vad kunde man vÀnta sig igentligen nÀr Sony Àr inblandade? Som vanligt blir det konsumenterna som blir drabbade = BD med aktivering över nÀtet = a BIG no no.
Att lÄsa skivorna till EN spelare.... hur jÀkla dumma fÄr dom vara? "ja dÄ var det dags att byta BD spelare dÄ, en ny modell har kommit ut. ja just det, jag mÄste ju köpa alla skivorna igen ja."
Kan man radera sin vote?
Postad 06 April 2006 - 08:15
HD DVD kÀnns ju helt klart "friare".
Som bonus slÀnger vÀl sony in lite rootkits ocksÄ :-)
Postad 06 April 2006 - 10:37
Ehm, det var ett april-skÀmt frÄn dvdforum.nu om du nu missat det...En sak som kommer döda BD formatet dÀrimot Àr det hÀr...
Postad 06 April 2006 - 10:46
Ehm, det var ett april-skÀmt frÄn dvdforum.nu om du nu missat det...En sak som kommer döda BD formatet dÀrimot Àr det hÀr...
BD+ och unika nycklar Àr inget skÀmt och att möjligheten att spÀrra unika spelare Àr heller inte det.
Men att en BD film endast gÄ ratt spela upp pÄ en spelare har jag inte sett och det lÄter dÀremot som ett skÀmt.
Filmer kan ockÄs komma innehÄlla ngn slags revokeringslista för att se att man har en "schysst" spelare, vilket medför att man eventuellt mÄste uppdatera sin spelare online...
Redigerat av Unregisteredf2a7f9fd, 06 April 2006 - 10:54.
Postad 06 April 2006 - 11:21
Jo, det med bildbehandlingen har du rĂ€tt i. Dock sitter man inte pĂ„ nĂ„gon bildvisare som klara 1080P, vilket gör att man lik förbaskat mĂ„ste lĂ„ta spelaren deinterlacea eller skala ner till 1080i eller 720p. OK, nĂ„gra (lyckliga) sitter pĂ„ 1080p-skĂ€rmar och slipper detta. Grattis om du Ă€r en av dem!Â
De-interlacing lÀr det vÀl inte bli tal om.
...
Problemet Àr nog att Sony inte kommer vilja skjuta sig sjÀlva och andra i BD-gruppen i foten genom att gÄ ut allt för hÄrt och lansera PS3 som en Blu-ray-spelare. (AlltsÄ jag menar inte att de kommer undanhÄlla det faktum att den spelar upp BD utan snarare att de inte kommer marknadsföra den mot icke-spelande Svenssons som bara vill ha en billig BD-spelare.)
Sorry! menade ju sÄklar interlacea och inte DE-ingerlacea frÄn 1080P till 1080i eller 720P.
Och visst funkar det bÀttre Àn motsatsen, men krÀver ÀndÄ ett bildprocessande vilket inte gör det möjligt att "bara skicka ut en rÄ digital signal". En dyr spelare kommer göra detta bÀttre Àn en billig. Men om det Àr vÀrt dubbla priset som du sÀger hÄller jag med om att det kanske inte gör.
Personligen tror jag visst att Sony kommer marknadsföra sin PS3 som en BD-spelare ocksÄ och inte bara en spelmaskin. Dumt vore annars!
PS3 kommer bli mer Àn "bara en spelmaskin". Mer ett mediacenter.
Tror inte Sony kommer missa chansen att inte marknadsföra det...
Postad 06 April 2006 - 11:59
AACS kan du lÀs aom pÄ wikin, nedan Àr lite om BD+kÀlla pÄ det?
Other than the AACS, the Blu-Ray Disc differs from the HD DVD additional elements. The BD+ and the RomMark have been added to help develop a specification that meets the needs of manufacturers and content providers. BD+ relates to the ability to keep content from playing on a known hacked player while the RomMark is a manufacturing mark placed on the disc to help reduce mass piracy of discs. Specifically, the Blu-Ray's Java software constantly monitors the movie's data stream and stops playback if it tracks any kind of manipulation in the player. Moreover, the ROmMark will be placed on a specified position of a Blu-Ray disc. The precise position will be unique to the machine that mastered the content, enabling enforcement authorities to to determine whether or not a disc has been created legally.
Ovan information (och mycke mer) finns pÄ flera siter, bara googla efter bd+.
Postad 06 April 2006 - 12:06
Inget som stÄr om BD+ i dvdforum.nu's april-skÀmt stÀmmer:BD+ och unika nycklar Àr inget skÀmt och att möjligheten att spÀrra unika spelare Àr heller inte det.
Men att en BD film endast gÄ ratt spela upp pÄ en spelare har jag inte sett och det lÄter dÀremot som ett skÀmt.
Filmer kan ockÄs komma innehÄlla ngn slags revokeringslista för att se att man har en "schysst" spelare, vilket medför att man eventuellt mÄste uppdatera sin spelare online...
-Skivor kommer inte behöva aktiveras över internet för att de ska gÄ att spela upp. DÀremot om man vill göra en s.k. (mandatory) managed copy lÀr man behöva verifiera/betala/whatever via internet. Det ligger dock inom AACS och inte BD+ och gÀller Àven HD DVD.
-Skivorna Àr naturligtvis inte lÄsta till en viss spelare.
Det Àr överhuvudtaget inget krav att BD-spelare mÄste ha nÀtverksfunktioner vilket gör det rÀtt svÄrt att krÀva all sÄdan hÀr typ av verifiering...
Tanken med BD+, som jag förstÄtt det, Àr vÀl tvÀrtom att "revokering" av spelare inte ska behöva ske i onödan utan spelarnas skydd ska kunna uppdateras istÀllet. "Revokeringsfunktioner" finns ju redan i AACS, t ex kan alla spelare av en viss modell "revokeras" dÀr, iaf teoretiskt...
Redigerat av jsl_80, 06 April 2006 - 12:09.
Postad 06 April 2006 - 12:18
Tex hur ska AACS och BD+ kunna gÄ hand i hand nÀr det gÀller managed copys.
För att kunna ta en managed copy mÄste BD+ (rommark) strippas frÄn filmen tex....
Men men vi fÄr vÀl se vad som hÀnder.
Men det kanske kanbli lite som windvd tex, i en Àldre version kunde man tex rippa DVD-A skivor men för att kunna spela upp nyare DVD-A skivor var man tuvngen att uppdatera programmet.
Postad 06 April 2006 - 13:55
1) Köpa filmen
2) Stoppa i den i min BD-spelare
3) Titta pÄ filmen
Det Ă€r allt. Ăr övertygad om att BD gĂ€nget kommer se till att detta Ă€r möjligt utan problem, ser ingen anledning att tro nĂ„got annat. Men jag vet inte, kanske Ă€r jag inte sĂ„ paranoid av mig heller...
Redigerat av pacman, 06 April 2006 - 13:55.
Postad 06 April 2006 - 13:57
Men vi pratar SONY hÀr sÄ det finns all anledning att vara paranoid.
Postad 06 April 2006 - 14:12
Iofs sant. Men steg 1 lÀr inte vara nÄgra problem iaf.
Jo jag tror vi börjar dÀr :-)
Nej men sjÀlvklart ska allt detta med AACS/BD+ etc inte innebÀra massa problem för konsumenterna, men ibland blir det tyvÀrr sÄ att nÀr man försöker stoppa piraterna sÄ gÄr det ut över de som lagligt köper skivorna pÄ ett el annat sÀtt.
Tex cdskivor med massa skydd som i vissa fall inte gÄr att spela i vanliga cd spelare...
Drabbar ENDAST de laglydiga ....
Postad 06 April 2006 - 15:11
Sen kan man skoja om att, "nÀe, nu kommer det nog behövas en norsk 15-Äring - minst!", men risken har minskat iaf. Om man Àr positivt lagt iaf...
Redigerat av pacman, 06 April 2006 - 15:12.
Postad 06 April 2006 - 21:54
Jo för alla vet ju att Sonys eget filmbolag heter Warner...krav frÄn Ätminstone tre av de största Hollywood-studiorna samt sjÀlvklart Sonys eget bolag, Warner...
Postad 07 April 2006 - 01:23
Det hade jag missat! Gött.Ehm, det var ett april-skÀmt frÄn dvdforum.nu om du nu missat det...En sak som kommer döda BD formatet dÀrimot Àr det hÀr...
<---- grundlurad! Nu blev jag glad igen
Postad 13 April 2006 - 03:08
Det enda jag oroar mig för iofs Àr att HD DVD helt plötsligt om ett Är kör om blu-ray.
Förhoppningsvis inte. Med tanke pÄ att alla de största tillverkarna ligger pÄ Blu-rayŽs sida.
Men VHS slog ju ut Beta trots den sÀmre kvalitén efter nÄgra Är.
Igentligen kanske man om man vore lite smartare vÀnta ett par Är och se vad som hÀnder men...
Jag vill inte köra DVD lÀngre nu nÀr man kan fÄ uppleva högupplöst
Speciellt inte nu nÀr jag har en HDskÀrm och ser hur "sunkig" bilden pÄ DVD igentligen Àr
Men vad tror ni om Samsung BD-P1000?
Sonyn slÀpps vÀl nÄgra mÄnader senare iofs men. VÀntan till augusti Àr lÄng nog
Hoppas sommaren rusar förbi
Postad 13 April 2006 - 08:41
Sedan fÄr framtiden utvisa var man lÀgger krutet nÀr en fristÄende "Àkta" HD skivespelare inköpes.
Positivt att xbox360 drar av sina interna flÀktar nÀr den matas med en dvd-filmskiva. Verkar lovande inför HD-DVD dÄ den faktiskt gÄr att anvÀnda till filmuppspelning
OcksÄ positivt att alla filmer som utannonserats till HD-DVD Àven de Àr i 1080p. LÀr ju dröja nÄgra Är innan man investerar i en tv som klara 1080p men ÀndÄ. 720p fÄr duga tillsvidare.
[O.t]
Har dessutom stött Sony onödigt mycket iÄr med mitt tv-inköp (Àr forfarande arg pÄ dem sedan ett cd inköp som inte gick att spela i min dvd-spelare, MEN gick utmÀrkt att rippa till pc:n -> brÀnna ut -> och nu spela pÄ dvd:n. Hata! Skivan Äkte tillbaka till cdon som snÀllt tog tillbaka och betalade tillbaka mina pengar. Smart dÀr Sony)./[O.t]
Postad 15 April 2006 - 12:45
O Sony har ju anvÀnt BD som en ursÀkt till att ha de höga priset.
Jag vet inte Ànnu vart jag stÄr i frÄgan om valet.
Har inte satt mig in tillrÀckligt Ànnu.
DÀrför har ja inte lagt min röst Ànnu.
KÀnner dock pÄ mig att jag kommer lÄta h/k fÀlla avgörandet för mig.
Postad 15 April 2006 - 12:51
Eftersom inte Sony sagt ett ord om priset Àn sÄ under man hur du vet det.PS3an kommer hamna runt 6000-7000kr.
O Sony har ju anvÀnt BD som en ursÀkt till att ha de höga priset.
Postad 15 April 2006 - 18:34
/staffan
Postad 15 April 2006 - 21:50
Postad 16 April 2006 - 11:49
Postad 18 April 2006 - 09:48
Eftersom inte Sony sagt ett ord om priset Àn sÄ under man hur du vet det.PS3an kommer hamna runt 6000-7000kr.
O Sony har ju anvÀnt BD som en ursÀkt till att ha de höga priset.
Ăr ganska sĂ€ker pĂ„ att jag lĂ€ste det pĂ„ www.idg.se
Men nu nÀr ja söker efter det sÄ kan ja inte hitta det.
Postad 18 April 2006 - 09:49
Postad 18 April 2006 - 09:57
Nu har Sony gÄtt ut o tagit tillbaka det de sa om priset.
http://www.gamesindu...e.php?aid=15937
Postad 18 April 2006 - 12:25
O om formatkriget stÄr sig ett Är sÄ lÀr priserna kommit ner sÄ ja kan köpa en av varje.
Postad 18 April 2006 - 12:40
Postad 19 April 2006 - 10:13
Men det spelar ingen roll vad jag tycker för det Àr ÀndÄ alla 40, 50 talister som kommer till att avgöra det hela. Det format de köper blir det...
Postad 26 May 2006 - 10:24
...plus en del annat som inte fÄr nÀmnas (tyvÀrr). Kan man ta tebaka sin röst?
Redigerat av pacman, 26 May 2006 - 10:25.
4 anvÀndare lÀser detta Àmne
0 medlemmar, 4 gÀster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pÄgÄr
Avancerad sökning
71 filmer
8 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas hÀr?