Har nu tittat på HS60, lämplig duk och diverse fästen och kablar. Ska bara kolla lite till med ekonomin och köper den troligen inom en vecka.
Men skon klämmer med responstiden.
Jag tänker så fort som möjligt gå över till SED och köper denna sålänge. Men är det riktigt outhärdligt?
Jag förstår att musikspel som kräver 16ms precision inte blir riktigt normalt spelbara i jämförelse med min gamla CRT-TV. Som nu är paj. =( Men finns det några exakta siffror från iom att bilden tas emot och visas på skärmen? Tar bildomvandlaren nån tid på sig? Sen har jag räknat ut att det tar 0,625ms för ljuset att färdas de 5 meter fram till duken, Så det går ju bra. Men resten då?
Det är bara ett exempel. De flesta spel är ju inte så krävande. Men man får vara petig. =)
Men allt som allt, hur är responstiden på denna, eller projektorer generellt?
<{POST_SNAPBACK}>
Detta överdrivna snack om responstid i allmänhet när det gäller musikspel tycker jag är lite fånigt. Det är en grej som många glömmer - musik har mer med LJUD att göra än med bild. Prova att stänga av ljudet på ett musikspel och du kommer upptäcka att det blir ganska svårt att spela. För att inte tala om meningslöst.
När man spelar ett musikspel så ser man på bilden vilka knappar man ska trycka in. Och man får visserligen en ungefärlig uppfattning om när dom ska tryckas in, ja... Men man ska inte trycka exakt när tonen på bilden visar det, utan man ska lyssna på musiken och gå efter rytmen. Om man inte gör det så har man fått det här med musikspel helt om bakfoten och spelar det på helt fel sätt.
Det här med att det tar en viss tid för ljuset att ta sig från projektorn till väggen...
Då ljusets hasighet är det snabbaste som någonsin finns och vi snackar om att ljuset ska ta sig bara några meter fram till din vägg, så är det bara fånigt att oroa sig över en sådan sak. Det går så fort så vi snackar om nanosekunder här eller ännu mindre, dvs en sån hastighet som en människa inte ens kan uppfatta. Troligtvis tar det längre tid för impulserna från ögat att nå hjärnan än vad det tar för projektorljuset att ta sig till väggen.
Men okej, eftersom du nu ändå tagit upp det så ska jag utveckla det lite mer:
OM man nu ska räkna ut hur lång tid det tar för ljuset att färdas till duken (vilket är helt onödigt att göra, men ändå), så måste man räkna x2. Du glömde att räkna med den tid det tar för ljuset att studsa på projektorns duk tillbaka till ditt öga. För du sitter väl inte 1 cm från duken?

Först ska ljuset ta sig till duken från projjen, sedan tillbaka till ditt öga.
Men sedan så är ljudets hasighet väldigt mycket långsammare än ljusets hastighet. Så om projektorn skulle skicka ut en bild som är synkat med ljudet som går ut i dina högtalare med 100%-ig precision (omöjligt att uppnå, men vi föreställer oss det), så skulle bilden nå ditt öga långt före ljudet når dina ögon. På grund av att ljudet färdas mycket långsammare genom luften än vad ljus gör. Det tänkte du inte på, va?

Nä, för att vara realistiska här... Dom flesta är ingen superman utan vanliga människor. Och det finns vissa tidsskillnader som är så små så att dom inte ens går att uppfatta. Ljusets hastighet till duken är en av dom. Till och med ljudets hastighet till öronen i ett normalstort vardagsrum går inte att uppfatta. Du kommer inte att märka att ett musikspel synkar bättre om du spelar med hörlurar än om du spelar med högtalare uppställda 4 meter bort.
Däremot... Ja, det är fördröjning i vissa projektorer tyvärr. Om man bara ska se på film på sin projektor så spelar det ingen roll, för de flesta moderna surround receivers kan man ställa in så att den väntar med att spela upp ljudet några millisekunder. Då blir det bättre läppsynk om det skulle vara några millisekunders fördröjning i projektorns bildhantering.
Tyvärr går ju inte detta att göra med TV-spel. För det kommer fortfarande bli den där fördröjningen från och med att du trycker på handkontrollen till att något händer på bilden, även om man ställer in ljudet i receivern att synka med bilden.
Så när man ska spela på en projektor är det en stor nackdel om projektorn har hög responstid. Men den fördröjning som man har i projektorn är också den enda fördröjning som är så pass stor så att man ens behöver tänka på det. Som sagt, ljusets hastighet är knappast ett problem. Skulle det vara det skulle det inte funka att spela med någon projektor

Någon kan ju rätta mig om jag har fel, men enligt min egen erfarenhet så har DLP projektorer i allmänhet högre responstid än LCD projektorer. Troligtvis beror det på att DLP projektorer jobbar digitalt och att all analog->digital konvertering, plus alla andra beräkningsalgoritmer, tar tid att utföra innan bilden kan tryckas ut på duk. Så ska man spela mycket så kanske det kan vara en bra idé att satsa på en LCD.
Annars kan man ju testa fördröjningen i projektorer ganska lätt. Ta med dig en liten CRT-TV till butiken med scart-ingång som stödjer RGB. Ta även med dig en konsoll, koppla in i lilla TVn i butiken genom RGB. Koppla samtidigt in t.ex en kompositkabel från samma TV-spel in i projektorn. Ställ lilla TVn framme vid duken. Ladda in ett spel. Titta båda bilderna samtidigt så gott det går, särskilt när det byter kameravinklar och byter från t.ex helt svart bild till en ganska ljus bild. Är det märkbart att alla kamerabyten och bildbyten sker några millisekunder före på TVn än på projektorn? Är det stor skilllnad? Testa med en annan projektor och jämför. Sålla bort dom projektorer som har högst responstid om du planerar att spela mycket på projjen. Om du hittar en projektor där du knappt märker någon skillnad mellan TVns och projektorns bildbyten så borde det vara en het kanditat för dig.
Detta test som jag beskrev måste göras med en CRT-TV, för det är ju egentligen den enda typen av TV som inte har någon märkbar fördröjning. Både plasma och LCD-TV är det ju fördröjning på, fast olika mycket beroende på modell förstås. Och just det, koppla helst genom RGB till CRT-TVn under detta test också, så trycks det ut direkt på bild istället för att en komposit-signal måste avkodas innan bilden kan ritas ut av elektronstrålarna.
Om det är så att man redan har en projektor som man inte vet hur bra den är för spel (dvs hur hög responstid den har) så kan man ju göra detta test. Man kanske kan tänka sig att det är meningslöst om man inte är på väg att köpa ny projektor, men det tycker jag inte att det är. För responstiden kan nämligen variera beroende på hur man kopplar in projektorn, och när man spelar kan man då välja att koppla den på bästa sätt.
Jag har t.ex en SP4805. Enligt tester så har jag kommit fram till att den tyvärr har en viss responstid på komposit, S-video och komponent-ingångarna... Ungefär 50-80 ms verkar det ligga på...

Däremot, om jag kör genom M1-DA ingången, så är det knappast någon märkbar skillnad i responstid mellan CRT-TV:n och projektorn.

Det är alltså stor skillnad på vilken ingång man använder sig av på projektorn, så en rekommendation kan vara att genomföra detta test som jag pratat om (ifall en CRT-TV finns till hands), och samtidigt gå igenom dom olika ingångarna på sin projektor och kolla om responstiden ändras.
Man kan även testa att mata projektorn med olika typer av signaler för att se om responstiden ändras något. Högupplöst, lågupplöst... Men framför allt kanske om man har några spel som stödjer progressive scan. Detta blir svårt att jämföra med CRT-TVn eftersom sådana TVs ofta inte stödjer progressive. Men man kan ju alltid testa om man tycker att spelet svarar snabbare när man kör progressive. Projektorns de-interlacer är ju avslagen när den blir matad med progressive, så det är ju ett steg mindre i bildbehandlingen som behöver göras, vilket borde ta en aning kortare tid.
Det är bara att testa sig fram och se vad som fungerar bäst, men om man är på gång att köpa en ny projektor så bör man nog testa responstiden ordentligt innan man gör sitt projektorval.
Jag tycker däremot absolut inte att detta med responstider i projektorer ska vara en anledning att inte alls spela på projektor. Alla som spelar på plasma- och LCD-TVs har ju samma problem i så fall. Antar att det är därför CRT-monitorer till datorer och CRT-TVs brukar anses vara gejmer-TVs/monitorer

Det är ju många counterstrike-spelare t.ex som kör på gamla CRT-monitorer för att dom behöver det för att uppnå total precision och göra fler kills.
Men ofta när man spelar TV-spel så spelar man inte spel som behöver SÅ hög precision. Även om jag kopplar min PS2 genom komponent till projektorn så blir bara responstiden ett problem vid musikspel, flipperspel och Socom. Vanliga racingspel, shoot em up, plattformsspel eller annat går hur bra som helst på projektor. Känslan att spela på en projektor är helt annorlunda än att spela på en CRT-TV dessutom.
Så man ska absolut inte dra sig för att spela på projektor. Bara om man ska spela riktiga högprecisionsspel på en projektor med riktigt hög responstid.
Och att projektorn har hög responstid går ju som sagt att komma ifrån om man är på gång att köpa en ny projektor, då man kan prova detta ordentligt i butiken innan man gör sitt köp och välja en projektor med låg responstid istället.
Edit: felskrivning
Redigerat av Unregisterede50895c8, 11 september 2006 - 06:09.