[quote name='Dauzz' date='Sep 4 2006, 16:05 '][quote name='hellmelt' date='Sep 4 2006, 12:24 ']
Jag fick min P990i för 10 dagar sedan. Det finns en hel del buggar... Jag tycker SEs hemsidor är snåla med information om releaser och releaseplaner, listor med kända buggar, verktyg för bugrapportering för användare, etc.
Jag vill höra om det är bara jag som har dessa problem, eller om det är fler, samt om någon rent av hittat en lösning på något av problemen. Därför kommer några av buggarna här:
Synkronisering med Outlook
==================
-Hemma kör jag Outlook lokalt med Personal Folders. Där går det inte alls att synka. Det står "Allmänt Fel. Synkroniseringen kunde ej påbörjas".
-På jobbet kör jag Outlook mot en Exchange server. Jag har inget behov av push (synkar inte mail, bara kontakter, kalender, uppgifter och anteckningar.), så jag använder inte Exchange Active Sync. Problemen som uppstår är
--Synkprogramvaran duplicerar alla kontakter. Från början hade jag bara kontakter i Outlook och inga i telefonen. Nu har jag fyra exakt lika instanser av varje kontakt i Outlook, och 2 i telefonen. Det här kommer att svälla exponentiellt om jag fortsätter synka...
--Samma sak händer med årligen återkommande möten i kalendern. Andra möten gör inte likadant.
--Samma sak händer med anteckningar.
--Om jag tar bort ett möte från Outlook tas det inte bort från mobilen också, utan läggs tillbaka i datorn.
--Det verkar som att bara 3 kategorier synkas - jag har markerat kontakter, kalender, uppgifter och anteckningar, men bara 3 synkas.
Synkinställningen är "Använd det senast ändrade objektet". Tiden i mobilen och datorn synkas varje gång jag ansluter. Problemen har inte med anslutningen att göra, det blir lika med Bluetooth och USB.
Lysdioden
======
Den är släckt för det mesta, burkar inte SE ha att lysdioden blinkar då och då när man är uppe på ett mobilnät? När det kommit SMS eller missat samtal blinkar den lite snabbare, det funkar iaf.
När telefonen är färdigladdad lyser den grönt. Om jag drar ut sladden då fortsätter den lysa grönt ända tills jag startar om telefonen. Det är inte bra för batteritiden...
Vibratorn
======
Jag hade telefonen i tyst läge, och avvisade ett samtal. Vibratorn bara fortsatte och fortsatte, ända tills jag stängde av telefonen.
3G handover
========
Jag har inte haft 3G förut, men det ska väl funka bra numera med handover mellan 3G och GSM? Jag får känslan av att det kopplar ner nästan varje gång. Jag har Telia.
Jag har i alla fall den senaste versionen av PC Suite, och uppdaterade telefonen förra helgen. Outlook 2003 med senaste uppdateringarna.
Jag har sett fram emot att få bra synk mellan kalendrarna i mina datorer och en handhållen manick, har levt utan det i ett halvår... Och så funkar det så här dåligt... Suck.
/hellmelt
<{POST_SNAPBACK}>
[/quote]
hellmelt
Synkronisering med Outlook
==================
Synkar lokalt mot Outlook. Funkar bra till 99%. Har haft enstaka likande fel som du beskriver med att möten/anteckningar/uppgifter läggs tillbaka efter borttagning. Felet du beskriver med dubletter har jag inte haft med denna telefon, däremot har jag fått det med enheter som kör Windows Mobile.
Har ej testat Exchange.
...
Lysdioden
======
Min diod funkar som din. Min har också hängt sig en gång efter laddning, dessutom släcktes inte displayen heller. Omstart var det enda som hjälpte. Detta har dock aldrig hänt efter ny firmware i telefonen.
...
Vibratorn
======
Har aldrig hänt för mig.
...
3G handover
=========
Har inte haft några problem med detta. Använder också Telia.
<{POST_SNAPBACK}>
[/quote]
Hej Dauzz!
Du har skrivit svar på hellmelt inlägg utan att använda "Citera". Är lite jobbigt att läsa, för hellmelts inlägg är på sida 4 och ditt svar på sidan 5. Mitt tips är att använda "Citera" när du svarar på inlägg.
Jag har användt "Citera flera" och även flyttat upp [quote name='hellmelt' date='Sep 4 2006, 12:24'] så nu blir det lite mindre mer lättläst.
Det som du skrivit är bra.
/Krycke