Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Mac Mini som mediacenter

1765 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara
Apple Mac Mini (2005) - 1,42GHz 512MB 80GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 6,5 (1) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,66GHz DC 2GB 80GB DVD±RW (Stationära datorer) 0 8,6 (4) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,66GHz DC 2GB 100GB DVD±RW (Stationära datorer) 0 (0) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,66GHz DC 512MB 80GB DVD/CD-RW (Stationära datorer) 1 (0) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,66GHz DC 512MB 60GB DVD/CD-RW (Stationära datorer) 1 9 (4) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,83GHz DC 512MB 80GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 (0) Inga priser
Apple Mac Mini (2006) - 1,66GHz DC 2GB 120GB DVD±RW (Stationära datorer) 0 (0) Inga priser
Apple Mac Mini (2007) - 1,83GHz DC 1GB 80GB DVD/CD-RW (Stationära datorer) 1 8,47 (14) Inga priser
Apple Mac Mini (2007) - 2,0GHz DC 1GB 120GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 9,08 (12) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,0GHz DC 1GB 120GB DVD±RW (Stationära datorer) 4 8,82 (10) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,0GHz DC 2GB 320GB DVD±RW (Stationära datorer) 4 8,86 (6) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,0GHz DC 4GB 120GB DVD±RW (Stationära datorer) 0 (0) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,0GHz DC 4GB 320GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 8,33 (2) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,26GHz DC 2GB 160GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 9,15 (12) Inga priser
Apple Mac Mini (2009) - 2,53GHz DC 4GB 320GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 9,4 (9) Inga priser
Apple Mac Mini (2010) - 2,4GHz DC 2GB 320GB DVD±RW (Stationära datorer) 9 9,12 (25) Inga priser
Apple Mac Mini Server (2010) - 2,66GHz DC 4GB 1TB (Stationära datorer) 4 7,75 (3) Inga priser
Apple Mac Mini (2011) - 2,3GHz DC 2GB 500GB (Stationära datorer) 7 8,57 (22) Inga priser
Apple Mac Mini (2011) - 2,5GHz DC 4GB 500GB (Stationära datorer) 4 8,25 (7) Inga priser
12 relaterade trådar

#151

Postad 07 december 2006 - 07:16

fnordpojk
  • fnordpojk
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0

Det är säkert min okunskap som lyser igenom men har inte många PC-grafikkort HDCP-stöd både för DVI och HDMI?

I dagsläget finns det ett tjugotal kort på och på väg ut på marknaden med äkta HDCP-stöd. Du måste dock fortfarande ha hela HDCP-kedjan för att få ut videon (godkänd Blueray/HD-DVD-spelare, godkänd spelarprogramvara, godkänt grafikkort, godkänd display).

Svaret på din fråga är med andra ord "njae". :D

#152

Postad 07 december 2006 - 07:20

Calle
  • Calle
  • Lärjunge

  • 477 inlägg
  • 0
OK men då har man åtminstone några saker rätt om man skaffar en HTPC - är man körd om man börjar bygga på en HTMacMini istället eftersom den saknar HDCP i grafikkortet?

Det vore ju synd att sitta där om ett tag med godkänd spelare, godkänd display, godkänd whatever, och så kan man ändå inte se nåt högupplöst pga ens MacMini saknar HDCP. Det kanske ligger en bit fram i tiden men jag vill bygga något som jag slipper röra på ett par år helst.

#153

Postad 07 december 2006 - 07:59

fnordpojk
  • fnordpojk
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0

OK men då har man åtminstone några saker rätt om man skaffar en HTPC - är man körd om man börjar bygga på en HTMacMini istället eftersom den saknar HDCP i grafikkortet?

Du är rätt körd ändå med tanke på att det inte sitter nån Bluray/HD-DVD-spelare i Minin. Det finns externa USB2-Bluray-brännare, men jag vet inte om de är en godkänd länk i HDCP-kedjan.. det är nog tveksamt. I vilket fall finns det ingen Bluray-spelare för MacOS X idag. Det ryktas komma Bluray/HD-DVD-stöd i Leopard (10.5), men mer än ett rykte är det inte än så länge.

Läge att bygga PC-baserat alternativt vänta om man vill ha HDCP/Bluray/HD-DVD alltså.

#154

Postad 07 december 2006 - 09:31

wolf
  • wolf
  • Lärjunge

  • 482 inlägg
  • 0

OK men då har man åtminstone några saker rätt om man skaffar en HTPC - är man körd om man börjar bygga på en HTMacMini istället eftersom den saknar HDCP i grafikkortet?

Du är rätt körd ändå med tanke på att det inte sitter nån Bluray/HD-DVD-spelare i Minin. Det finns externa USB2-Bluray-brännare, men jag vet inte om de är en godkänd länk i HDCP-kedjan.. det är nog tveksamt. I vilket fall finns det ingen Bluray-spelare för MacOS X idag. Det ryktas komma Bluray/HD-DVD-stöd i Leopard (10.5), men mer än ett rykte är det inte än så länge.

Läge att bygga PC-baserat alternativt vänta om man vill ha HDCP/Bluray/HD-DVD alltså.

<{POST_SNAPBACK}>

Detta är ett riktigt träsk. Tidigare har flera grafikkortstillverkare sålt "HDCP-färdiga" kort som ändå aldrig skulle funka för att det saknades stöd på moderkorten, på gränsen till lurendrejeri alltså. Vill man vara riktigt säker så måste man kolla upp detta väldigt noga.

Om man tycker det är viktigt med HD och Blueray så ska man nog skippa minin helt (och alla andra PC som inte redan har en inbyggd HD/BR-drive). Dessutom kan jag inte se att man skulle kunna bygga in en HD-drive i minin på ett bra tag eftersom minin använder en extratunn formfaktor.

Alltså: Skippa minin i så fall eller vänta tills den har allting inbyggt från början. Apple har alltid varit tidiga med nya optiska teknologier så det dröjer nog inte alltför länge, däremot kanske Steve vill vänta tills det finns en bra Combodrive (som innehåller stöd för både HD och Blueray)...

#155

Postad 07 december 2006 - 09:41

Calle
  • Calle
  • Lärjunge

  • 477 inlägg
  • 0
Vänta vänta vänta. Fasen vad trött jag är på det. Jag vill använda min stora fina platt-tv till nåt vettigt snart! Inte ens HDTV verkar bli nåt eftersom jag sitter med sega ComHem. Blä.

Att döma av vibbarna kan man lika gärna slå till på en MacMini snabbt som attan, så man äntligen får ordning på allt annat - liten snygg mediaspelare, hårddisk, bildvisare, DVD-visare osv - och köpa en ny när HDTV har mognat lite om en tre år eller så.

#156

Postad 07 december 2006 - 10:06

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0

Hur menar du, "HDCP-fria DVI"? Det är ingen skillnad på DVI och HDMI vad gäller HDCP.

Det är säkert min okunskap som lyser igenom men har inte många PC-grafikkort HDCP-stöd både för DVI och HDMI?

HDCP är ju en förutsättning för att kunna spela upp rättighetsskyddat material, dvs sådant man köper, med HD-kvalitet. Utan HDCP-stöd blir det endast DVD-kvalitet på ens fina BlueRay eller HD-DVD-skivor. Och det vore ju synd.
Alltså, om Mac Mini saknar HDCP-stöd så är det Mac Mini som saknar något, inte omvärlden. Åtminstone har jag uppfattat det hela så... :D

<{POST_SNAPBACK}>


DVI har inte HDCP eller digitalt ljud som standard. Det finns inga datorskärmar som _kräver_ hdcp. När filmföretagen tyckte att det behövdes en kryptering på signalen (för användning i hemmabio) så slog de ihop DVI+HDCP+digitalt ljud och skapade HDMI-kontakten. Jag tror inte det finns något grafikkort med DVI som har hdcp... däremot finns det väl något enstaka grafikkort med hdmi och på den porten finns det garanterat HDCP.

HDCP är ingen förutsättning för blu-ray eller hd-dvd. Det finns dock möjlighet för filmstudiorna att kräva HDCP på specifika filmer men det verkar inte vara någon som vågar göra det eftersom det skulle göra en gigantisk mängd HDTV-apparater i USA oanvändbara då de bara har analoga komponentingångar. Så HDCP lär inte vara något problem på många, många år... och skulle det bli problem om några år så vill du säkert uppgradera datorn ändå. Eller så laddar du ner någon programvara som fejkar att hdcp är påslaget så är du av med problemet...

De övriga kopieringsskydd som finns går att implementera i mjukvara vad jag förstår och då är det inga problem med minin.
Se på Xbox 360 tex, den har inte möjlighet till HDCP (eftersom den saknar hdmi-kontakt) men det går utmärkt att spela HD-DVD på den ändå eftersom inga filmer kräver HDCP.
Och se på Playstation 3, den har hdmi men det går finfint att spela upp Blu-Ray-filmer via komponent också av precis samma anledning - filmerna kräver inte hdcp.

I övrigt håller jag med föregående talare... siktar du på blu-ray eller hd-dvd så akta dig för datorer. Vänta tills det finns datorer med inbyggd läsare för skivorna så vet du att det kommer funka med alla kopieringsskydd hit och dit.

#157

Postad 07 december 2006 - 12:08

kribban
  • kribban
  • Mästare

  • 3 037 inlägg
  • 0
Skoj att det blev lite fart i denna tråden igen :D Är HDCP ett slags DRM-skydd? Jag tycker att det suger luva när man läser om det. :D

MVH Kribban

#158

Postad 07 december 2006 - 18:30

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0

Skoj att det blev lite fart i denna tråden igen :P  Är HDCP ett slags DRM-skydd? Jag tycker att det suger luva när man läser om det. :P

MVH Kribban

<{POST_SNAPBACK}>

HDCP-kryptering är till för att du inte ska kunna kopiera av en HD-film genom att ansluta hdmi-kontakten till någon form av pryl som kan spela in den okomprimerade bildsignalen. Du kan likna det vid att koppla ihop två videoapparater och trycka play på den ena och rec på den andra. Principen är densamma, förutom att med video så blev bilden sämre på kopian än orginalet eftersom anslutningen var analog. Skulle du däremot spela av via digitala hdmi så skulle du i teorin kunna göra en nästintill identisk kopia av orginalet.
I praktiken är det dock en enormt osmidig lösning (tidskrävande, behöver specialutrustning) jämfört med att bara kopiera film-filerna direkt från skivan till hårddisken. Och i dagsläget så finns det mig veterligen ej heller någon "video" som kan spela in på detta sätt... min gissning är att blu-ray och hd-dvd inte kommer börja kräva HDCP förrän någon sådan "video" börjar säljas.
Och innan det är dags så lär någon driftig människa kommit på hur man kopierar av skivorna direkt, vilket då gör HDCP än mer meningslöst än det redan är idag.

#159

Postad 07 december 2006 - 18:36

kribban
  • kribban
  • Mästare

  • 3 037 inlägg
  • 0
Känns som det inte är någon större fara på taket än :P Tack för det utförliga svaret :P

MVH Kribban

#160

Postad 10 december 2006 - 20:39

fogfi
  • fogfi
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0
Någon som vet hur man centrerar datorbilden på tvn i OSX ? Jag använder en Macbook och jag kan ej flytta bilden i tvn.

#161

Postad 12 december 2006 - 23:11

wolf
  • wolf
  • Lärjunge

  • 482 inlägg
  • 0

Någon som vet hur man centrerar datorbilden på tvn i OSX ? Jag använder en Macbook och jag kan ej flytta bilden i tvn.

<{POST_SNAPBACK}>

Prova:
SwitchResX - 3.7.6
eller:
DisplayConfigX - 1.09

Båda är lite halvsvåra att hantera men teoretiskt så kan du fixa till allting...

#162

Postad 13 december 2006 - 08:20

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0
Ligger bilden snett eller är den "inzoomad" så att en bit ovan, under, höger och vänster är bortklippta?
Om det är det senare alternativet så beror det på att din tv överscannar. Det är fullt normalt om du har en bildrörstv men borde gå att få bort om du har en platt.

#163

Postad 15 december 2006 - 17:37

fogfi
  • fogfi
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0

Någon som vet hur man centrerar datorbilden på tvn i OSX ? Jag använder en Macbook och jag kan ej flytta bilden i tvn.

<{POST_SNAPBACK}>

Prova:
SwitchResX - 3.7.6
eller:
DisplayConfigX - 1.09

Båda är lite halvsvåra att hantera men teoretiskt så kan du fixa till allting...

<{POST_SNAPBACK}>

Jag har försökt med båda dessa program utan att lyckas med "någonting", visserligen bara med gratis versionerna men jag vill inte köpa programen innan jag vet om de kan lösa mina problem?

Ligger bilden snett eller är den "inzoomad" så att en bit ovan, under, höger och vänster är bortklippta?
Om det är det senare alternativet så beror det på att din tv överscannar. Det är fullt normalt om du har en bildrörstv men borde gå att få bort om du har en platt.

<{POST_SNAPBACK}>

Bilden ligger snett, och jag har stängt av overscan på min Sharp 42 LCD.

En annan fråga, vilken upplösning använder ni? 1920X1080 blir ganska litet på 3m !

#164

Postad 16 december 2006 - 08:58

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0
Ställ in minin på samma upplösning som tvns inbyggda. Det finns ingen anledning att köra högre upplösning, det kan ju tvn ändå inte visa. Finns inte tvns upplösning att välja kan du lägga till den med switchres, det ska väl vara helt gratis.
Använder du bara tvns upplösning så ska bilden inte kunna hamna snett.

#165

Postad 17 december 2006 - 14:36

Prism
  • Prism
  • Forumräv

  • 856 inlägg
  • 0
Ingen som har hört/läst om vad det kommer för uppdatering på Mac mini inom snart framtid?
det vore väl bra om den fick bättre grafik & option på HDDVD eller blueray? Det känns iallfall säkert att Core2Duo kommer iallfall.

#166

Postad 17 december 2006 - 16:12

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1 691 inlägg
  • 0
går rykten om att blu-ray kanske ska komma i macarna i vår, runt februari-mars....får se om det blir hddvd me, men det är ju bluray som de stödjer

#167

Postad 17 december 2006 - 16:21

Unregistered828ccd15
  • Unregistered828ccd15
  • Forumräv

  • 935 inlägg
  • 0
Apple iTV kommer kanske redan efter nyår på MacWorlds mässa i San Fransisco, då lär väl den ersätta Minin som mediacenter.

Redigerat av Unregistered828ccd15, 17 december 2006 - 16:44.


#168

Postad 17 december 2006 - 16:23

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1 691 inlägg
  • 0
mjo visst kan det kännas så...men vi vet ju ännu inte helt hur den kommer att fungera...och mini'n kommer ju säkerligen finnas kvar i sortimentet och den är snygg att ha framme vid tv'n...

#169

Postad 17 december 2006 - 16:25

Unregistered828ccd15
  • Unregistered828ccd15
  • Forumräv

  • 935 inlägg
  • 0
Mycket snygg, kommer nog att beställa en efter nyår, oavsett om det lanseras en iTV eller inte.

#170

Postad 17 december 2006 - 16:57

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1 691 inlägg
  • 0
då är vi två...jag har blivit applefrälst efter att tidigare haft pc i 12 år...sen september har jag haft en macbook nu och är helt frälst

#171

Postad 17 december 2006 - 20:53

J1s1
  • J1s1
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Hej Hopp!!

Jag har en mac mini som media center, med display kablen kopplad till tv:n. Det har funkat fin fint hela tiden... Som ljudkort har jag ett M-Audio usb med linje signal ut som kodar om det till 2.0, 2.1 ... till 7.1 om man inte vill koppla det det till förstärkaren och låta den koda av ljudet via spdif.

Som tv motagare har vi haft i vår lägenhet Elgatos Eyetv 610 till com hem, och i huset har vi en elgato eyetv 410. Vilket har funkat stålande. båda två.. Fin fint att man bata koplar en firewire kabel mellan datorn och mottagarn "och antenn sladd". Men man kan ställa prylarna lite var man vill.

Jag har även provat detta till Min Imac G5 och det funkar lika bra med den.. Nice att man kan ha picture in picture in elgato eyetv 2.3.2. I den senaste uppdateringen var det lite strul med ljudet men det löstes under en vecka då det började funka igen..

Info:
Elgato Eye Tv 610 www.elgato.com
IMac G5 17" 2 GB Ram www.apple.com
Skärm IMac G5

Mac Mini 1,5 Ghz www.aplle.com
Med Blåtands mus och tangentbord
Nec 42" Plasma Monitor som är 5 år gamal, men den visar otroligt bra bild.

Högtalare Aktiva DynAudio BM5A och BM5A Compact http://www.dynaudio.com/ gå vidare till profesional.

Det som är coolt är att det finns streaming program som man kan använda som en streaming host, men har inte provat det, det kan streama till andra datorer mmm

Om ma ska köra med hd produkter så får man nog vänta, men detta är digitalt hela vägen, blir aldrig avkodat till rgb eller component utan detta sker i GM:ans skärm direkt.. Och när man använder macMinin så har den dvi utgång..


Mvh
Magnus

#172

Postad 17 december 2006 - 23:32

mhakman
  • mhakman
  • Användare

  • 125 inlägg
  • 0

Hej Hopp!!

Jag har en mac mini som media center, med display kablen kopplad till tv:n. Det har funkat fin fint hela tiden...  Som ljudkort har jag ett M-Audio usb med linje signal ut som kodar om det till 2.0, 2.1 ... till 7.1 om man inte vill koppla det det till förstärkaren och låta den koda av ljudet via spdif.

Som tv motagare har vi haft i vår lägenhet Elgatos Eyetv 610 till com hem, och i huset har vi en elgato eyetv 410. Vilket har funkat stålande. båda två.. Fin fint att man bata koplar en firewire kabel mellan datorn och mottagarn "och antenn sladd". Men man kan ställa prylarna lite var man vill.

Jag har även provat detta till Min Imac G5 och det funkar lika bra med den..  Nice att man kan ha picture in picture in elgato eyetv 2.3.2. I den senaste uppdateringen var det lite strul med ljudet men det löstes under en vecka då det började funka igen..

Info:
Elgato Eye Tv 610 www.elgato.com
IMac G5 17" 2 GB Ram www.apple.com
Skärm IMac G5

Mac Mini 1,5 Ghz www.aplle.com
Med Blåtands mus och tangentbord
Nec 42" Plasma Monitor som är 5 år gamal, men den visar otroligt bra bild.

Högtalare Aktiva DynAudio BM5A och BM5A Compact http://www.dynaudio.com/  gå vidare till profesional.

Det som är coolt är att det finns streaming program som man kan använda som en streaming host, men har inte provat det, det kan streama till andra datorer mmm

Om ma ska köra med hd produkter så får man nog vänta, men detta är digitalt hela vägen, blir aldrig avkodat till rgb eller component utan detta sker i GM:ans skärm direkt.. Och när man använder macMinin så har den dvi utgång..


Mvh
Magnus

<{POST_SNAPBACK}>


Hade bara iTunes/FrontRow klarat FLAC då vore min lycka gjord. Men eftersom de inte gör det och jag har flera tusen spår i förlustfri FLAC då faller hela lösningen. Synd Apple :)

/Mikael

#173

Postad 17 december 2006 - 23:38

Calle
  • Calle
  • Lärjunge

  • 477 inlägg
  • 0

Hade bara iTunes/FrontRow klarat FLAC då vore min lycka gjord. Men eftersom de inte gör det och jag har flera tusen spår i förlustfri FLAC då faller hela lösningen. Synd Apple  :)
/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>


Ah. Här sitter man med fingret på "Buy Now"-knappen...

Även jag har gott om FLAC och har väl tänkt fortsätta med FLAC då jag inte gillar att låsa in mig i det proprietära AAC-formatet till min Squeezebox. Innebär det att Mac är en dålig lösning för mig? Ser att EAC (som jag använder för att rippa) inte finns för Mac heller. Någon....?

Alternativet är väl att köra Mac Mini med Windows Media Center istället, FireDTV (samma som EyeTV) är ju dessutom hälften så dyrt då. Men det känns ju som att svära i kyrkan... :P Aopen verkar ju vara en MacMini-liknande sak om man nu ändå ska ha den som PC, någon som gjort någon lite mer detaljerad jämförelse? Den stödjer dessutom Core2Duo...

Ååååh vad jag har svårt att bestämma mig ;)

#174

Postad 17 december 2006 - 23:41

Calle
  • Calle
  • Lärjunge

  • 477 inlägg
  • 0

Som tv motagare har vi haft i vår lägenhet Elgatos Eyetv 610 till com hem, och i huset har vi en elgato eyetv 410. Vilket har funkat stålande. båda två.. Fin fint att man bata koplar en firewire kabel mellan datorn och mottagarn "och antenn sladd". Men man kan ställa prylarna lite var man vill.

<{POST_SNAPBACK}>


ComHem har ju börjat med HDTV-sändningar nu (i vissa områden). Du råkar inte ha möjlighet att testa om du får in dessa med ditt EyeTV-kort? Eller stödjer den inte MPEG4 alls? SVT-HD ska finnas med i grundutbudet.

/Calle

#175

Postad 17 december 2006 - 23:59

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0

Hade bara iTunes/FrontRow klarat FLAC då vore min lycka gjord. Men eftersom de inte gör det och jag har flera tusen spår i förlustfri FLAC då faller hela lösningen. Synd Apple  :)
/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>


Ah. Här sitter man med fingret på "Buy Now"-knappen...

Även jag har gott om FLAC och har väl tänkt fortsätta med FLAC då jag inte gillar att låsa in mig i det proprietära AAC-formatet till min Squeezebox. Innebär det att Mac är en dålig lösning för mig? Ser att EAC (som jag använder för att rippa) inte finns för Mac heller. Någon....?

Alternativet är väl att köra Mac Mini med Windows Media Center istället, FireDTV (samma som EyeTV) är ju dessutom hälften så dyrt då. Men det känns ju som att svära i kyrkan... :P Aopen verkar ju vara en MacMini-liknande sak om man nu ändå ska ha den som PC, någon som gjort någon lite mer detaljerad jämförelse? Den stödjer dessutom Core2Duo...

Ååååh vad jag har svårt att bestämma mig ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Mac Mini stödjer också Core2Duo. Det är "bara" att öppna den och byta processor.
Det spekuleras i att nästa uppgradering kommer att bli till Core2Duo, åtminstone i den dyrare modellen.
Jämför man MacMini och Aopens miniPC är de väl rätt jämbördiga spec-mässigt. Vill du ha "extra allt" kostar de ungefär lika mycket. Nöjer du dig med en CoreDuo-processor och 1 Gb minne kan du få Macen betydligt billigare.

#176

Postad 18 december 2006 - 00:27

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1 691 inlägg
  • 0

Hade bara iTunes/FrontRow klarat FLAC då vore min lycka gjord. Men eftersom de inte gör det och jag har flera tusen spår i förlustfri FLAC då faller hela lösningen. Synd Apple  :)
/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>


Ah. Här sitter man med fingret på "Buy Now"-knappen...

Även jag har gott om FLAC och har väl tänkt fortsätta med FLAC då jag inte gillar att låsa in mig i det proprietära AAC-formatet till min Squeezebox. Innebär det att Mac är en dålig lösning för mig? Ser att EAC (som jag använder för att rippa) inte finns för Mac heller. Någon....?

Alternativet är väl att köra Mac Mini med Windows Media Center istället, FireDTV (samma som EyeTV) är ju dessutom hälften så dyrt då. Men det känns ju som att svära i kyrkan... :P Aopen verkar ju vara en MacMini-liknande sak om man nu ändå ska ha den som PC, någon som gjort någon lite mer detaljerad jämförelse? Den stödjer dessutom Core2Duo...

Ååååh vad jag har svårt att bestämma mig ;)

<{POST_SNAPBACK}>


finns ju andra lösningar än front row, som kan stödja flac. Inte testat nått själv men MediaCentral verkar ju lovande eventuellt

#177

Postad 18 december 2006 - 10:36

J1s1
  • J1s1
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0

Som tv motagare har vi haft i vår lägenhet Elgatos Eyetv 610 till com hem, och i huset har vi en elgato eyetv 410. Vilket har funkat stålande. båda två.. Fin fint att man bata koplar en firewire kabel mellan datorn och mottagarn "och antenn sladd". Men man kan ställa prylarna lite var man vill.

<{POST_SNAPBACK}>


ComHem har ju börjat med HDTV-sändningar nu (i vissa områden). Du råkar inte ha möjlighet att testa om du får in dessa med ditt EyeTV-kort? Eller stödjer den inte MPEG4 alls? SVT-HD ska finnas med i grundutbudet.

/Calle

<{POST_SNAPBACK}>


Sorry, har inte provat det, bor i hus nu så jag har inte möjlighet att prova det heller.. Enda problemet med com hem är att det är ganska hårt komprimerat i förhållande till boxer...

Vad Falc beträffande så borde det finnas möjligheter att spela upp i bla
http://centerstagepr...t.com/links.php

sen finns det ett forum där man kan ställa frågan vidare...
http://www.123macmin...opic.php?t=9638

Mvh
Magnus

#178

Postad 18 december 2006 - 10:56

wolf
  • wolf
  • Lärjunge

  • 482 inlägg
  • 0
[/quote]

Hade bara iTunes/FrontRow klarat FLAC då vore min lycka gjord. Men eftersom de inte gör det och jag har flera tusen spår i förlustfri FLAC då faller hela lösningen. Synd Apple :)

/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>

[/quote]
FLAC är på G för Mac, titta på denna produkt exempelvis:

http://losslessaudio...-in-itunes.html

Sen finns det även mycket starka indikationer på att Mac OS 10.5 ska ha stöd för FLAC. Oavsett så kan man nog förvänta sig att detta fixar sig under våren...

#179

Postad 18 december 2006 - 13:45

mhakman
  • mhakman
  • Användare

  • 125 inlägg
  • 0

finns ju andra lösningar än front row, som kan stödja flac. Inte testat nått själv men MediaCentral verkar ju lovande eventuellt

<{POST_SNAPBACK}>

Javisst, problemet är inte att spela FLAC under OS/X, det finns det programvara för, utan att få det integrerat i iTunes/Front Row med taggarna och bilderna på samma villkor som de andra formaten. Ett smidigt integrerat skal som Front Row är A och O i vardagsrummet. Sedan finns det en uppsjö av andra skal varav de flesta under XP. Poängen med OS/X är just att man får allting med som fungerar utan vidare.

...
Vad Falc beträffande så borde det finnas möjligheter att spela upp i bla
http://centerstagepr...t.com/links.php

sen finns det ett forum där man kan ställa frågan vidare...
http://www.123macmin...opic.php?t=9638

Mvh
Magnus

<{POST_SNAPBACK}>

Jag har letat efter FLAC plugin till iTunes i över ett år nu och har varit på alla möjliga och omöjliga forum. Det finns inte. Eftersom jag programmerar själv så har jag även försökt skriva den pluginen själv och/eller modifiera den från XiphQT, enligt alla konstens regler. Det fungerar inte. Man kan få FLAC stöd i QT men det räcker inte. iTunes behöver mer, det går förbi QT i vissa lägen.

Men tack för länkarna.

FLAC är på G för Mac, titta på denna produkt exempelvis:

http://losslessaudio...-in-itunes.html

Detta gäller FLAC förpackad i OGG. Det är ingen som kör så – det finns det ingen anledning till. FLAC är har ett självständigt format och en paketering. Dessutom så fungerar XiphQT lösningen enbart med vissa versioner av QT.

Sen finns det även mycket starka indikationer på att Mac OS 10.5 ska ha stöd för FLAC. Oavsett så kan man nog förvänta sig att detta fixar sig under våren...

<{POST_SNAPBACK}>


Vari består dessa starka indikationer? Varför kan man förvänta sig det? Det är iTunes som skall ha det stödet, inte OS. Problemet är inte att avkoda FLAC, det är rena barnleken, problemet är att integrera FLAC i iTunes.

/Mikael

#180

Postad 19 december 2006 - 10:39

wolf
  • wolf
  • Lärjunge

  • 482 inlägg
  • 0

finns ju andra lösningar än front row, som kan stödja flac. Inte testat nått själv men MediaCentral verkar ju lovande eventuellt

<{POST_SNAPBACK}>

Javisst, problemet är inte att spela FLAC under OS/X, det finns det programvara för, utan att få det integrerat i iTunes/Front Row med taggarna och bilderna på samma villkor som de andra formaten. Ett smidigt integrerat skal som Front Row är A och O i vardagsrummet. Sedan finns det en uppsjö av andra skal varav de flesta under XP. Poängen med OS/X är just att man får allting med som fungerar utan vidare.

...
Vad Falc beträffande så borde det finnas möjligheter att spela upp i bla
http://centerstagepr...t.com/links.php

sen finns det ett forum där man kan ställa frågan vidare...
http://www.123macmin...opic.php?t=9638

Mvh
Magnus

<{POST_SNAPBACK}>

Jag har letat efter FLAC plugin till iTunes i över ett år nu och har varit på alla möjliga och omöjliga forum. Det finns inte. Eftersom jag programmerar själv så har jag även försökt skriva den pluginen själv och/eller modifiera den från XiphQT, enligt alla konstens regler. Det fungerar inte. Man kan få FLAC stöd i QT men det räcker inte. iTunes behöver mer, det går förbi QT i vissa lägen.

Men tack för länkarna.

FLAC är på G för Mac, titta på denna produkt exempelvis:

http://losslessaudio...-in-itunes.html

Detta gäller FLAC förpackad i OGG. Det är ingen som kör så – det finns det ingen anledning till. FLAC är har ett självständigt format och en paketering. Dessutom så fungerar XiphQT lösningen enbart med vissa versioner av QT.

Sen finns det även mycket starka indikationer på att Mac OS 10.5 ska ha stöd för FLAC. Oavsett så kan man nog förvänta sig att detta fixar sig under våren...

<{POST_SNAPBACK}>

Vari består dessa starka indikationer? Varför kan man förvänta sig det? Det är iTunes som skall ha det stödet, inte OS. Problemet är inte att avkoda FLAC, det är rena barnleken, problemet är att integrera FLAC i iTunes.

/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>

För att få en bra lösning så är givetvis första steget att system-APIerna, dvs Quicktime och CoreAudio, stödjer FLAC. Som sagt, har vi tur så fixas detta i 10.5. Nästa steg är att fixa taggar etc i iTunes men detta blir ju faktiskt enklare om systembitarna finns på plats redan. Apple har fått mycket skit för sin DRM-lösning så de är givetvis intresserade av att skaffa sig så många vänner som möjligt genom att fixa stöd för "fria" format i iTunes. Vi får väl se...

#181

Postad 19 december 2006 - 12:44

mhakman
  • mhakman
  • Användare

  • 125 inlägg
  • 0

finns ju andra lösningar än front row, som kan stödja flac. Inte testat nått själv men MediaCentral verkar ju lovande eventuellt

<{POST_SNAPBACK}>

Javisst, problemet är inte att spela FLAC under OS/X, det finns det programvara för, utan att få det integrerat i iTunes/Front Row med taggarna och bilderna på samma villkor som de andra formaten. Ett smidigt integrerat skal som Front Row är A och O i vardagsrummet. Sedan finns det en uppsjö av andra skal varav de flesta under XP. Poängen med OS/X är just att man får allting med som fungerar utan vidare.

...
Vad Falc beträffande så borde det finnas möjligheter att spela upp i bla
http://centerstagepr...t.com/links.php

sen finns det ett forum där man kan ställa frågan vidare...
http://www.123macmin...opic.php?t=9638

Mvh
Magnus

<{POST_SNAPBACK}>

Jag har letat efter FLAC plugin till iTunes i över ett år nu och har varit på alla möjliga och omöjliga forum. Det finns inte. Eftersom jag programmerar själv så har jag även försökt skriva den pluginen själv och/eller modifiera den från XiphQT, enligt alla konstens regler. Det fungerar inte. Man kan få FLAC stöd i QT men det räcker inte. iTunes behöver mer, det går förbi QT i vissa lägen.

Men tack för länkarna.

FLAC är på G för Mac, titta på denna produkt exempelvis:

http://losslessaudio...-in-itunes.html

Detta gäller FLAC förpackad i OGG. Det är ingen som kör så – det finns det ingen anledning till. FLAC är har ett självständigt format och en paketering. Dessutom så fungerar XiphQT lösningen enbart med vissa versioner av QT.

Sen finns det även mycket starka indikationer på att Mac OS 10.5 ska ha stöd för FLAC. Oavsett så kan man nog förvänta sig att detta fixar sig under våren...

<{POST_SNAPBACK}>

Vari består dessa starka indikationer? Varför kan man förvänta sig det? Det är iTunes som skall ha det stödet, inte OS. Problemet är inte att avkoda FLAC, det är rena barnleken, problemet är att integrera FLAC i iTunes.

/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>

För att få en bra lösning så är givetvis första steget att system-APIerna, dvs Quicktime och CoreAudio, stödjer FLAC. Som sagt, har vi tur så fixas detta i 10.5. Nästa steg är att fixa taggar etc i iTunes men detta blir ju faktiskt enklare om systembitarna finns på plats redan. Apple har fått mycket skit för sin DRM-lösning så de är givetvis intresserade av att skaffa sig så många vänner som möjligt genom att fixa stöd för "fria" format i iTunes. Vi får väl se...

<{POST_SNAPBACK}>

Som sagt, problemet är inte att få QT att spela FLAC. Det har gjorts av många inklusive mig själv. Problemet är att få iTunes att ta hand om FLAC filer med taggar och bilder. iTunes använder QT enbart för att spela upp. För att komma åt metainformationen (taggar och bilder) använder iTunes något annat som inte är dokumenterat och/eller inte möjligt att ansluta en plugin till.

Jag är väldigt tveksam om FLAC kommer att stödjas i iTunes. Från den allra första versionen av iTunes har många användare önskat FLAC stöd. Apple har vetat om det i många år nu. FLAC är fri öppen källkod. Filformatet är mycket väl dokumenterat och (de)kompressionsalgoritmen är enkel att implementera (om man inte vill använda den öppna koden). Allt detta pekar på att Apple inte vill implementera FLAC stödet. Hade de velat då hade de gjort det för länge sedan. Det är en ”piece of cake” för de bara viljan finns.

Sedan kan man spekulera varför är det på det här sättet men det blir ju lite utanför ämnet här.

/Mikael

#182

Postad 19 december 2006 - 19:19

Unregisteredc15c8064
  • Unregisteredc15c8064
  • Amatör

  • 78 inlägg
  • 0
Har följt denna tråd ett tag och till slut bestämt mig för att investera i Mac Mini som HTPC! Bor nu i ett Comhem hus och förstått att det är EyeTV 610 från Elgato med en CAM som är bästa alternativet (finns det fler?). Jag undrar om någon har ett tips var detta införskaffas till ett bra pris?

/Johan

#183

Postad 20 december 2006 - 09:29

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1 691 inlägg
  • 0
när det gäller tv-kort/usb-sticks känns det som kunkurrensen är lite dålig på macsidan, därav är priserna högre än till pc tyvärr.

Bästa priset är väl i applestore om du är student, annars brukar priserna ligga på typ samma i de flesta macbutiker

#184

Postad 20 december 2006 - 22:56

mhakman
  • mhakman
  • Användare

  • 125 inlägg
  • 0

Funderar på att köra Mac Mini som mediacenter med Windows som primär os. Anledningen till detta är först att mitt musikbibliotek är i FLAC (och då faller iTunes/Front Row) samt att det under XP finns en stor mängd olika mediacenter applikationer så att man kan testa sig fram vilket UI som passar bäst. Kommer att använda minin till musik, DVD-filmer, CD-skivor, bilder och video chatt. TV kommer än så länge att gå direkt från digitalboxen till panelen. Har några frågor:

1. Fungerar de vanligaste mediacenter applikationer ok (åtkomst till DVD/CD driven, digital ljud och bild ut etc)?
2. Fungerar USB-till-seriell adapter under XP på minin? Anledningen till denna fråga är att många mediacenterapplikationer är lättast att sätta up med IR-Man (ett ir-öga för fjärren) som använder seriell port. Jag antar att man måste använda en USB-hubb annars räcker inte USB portarna till.
3. Hur är det med HDCP? Dels vill man i längden kunna spela upp DVD-skivor med det skyddet och dels så vägrar vissa enheter, typ AV Receivers, att förmedla signalen till panelen om inte källan stödjer HDCP, även om materialet i sig inte är skyddat.
4. Fungerar Firewire med en iSight och diverse chatt program under XP på minin? Jag använder den framgångsrikt på en ”vanlig” PC/XP (med en Fire-i driver)  :lol:

/Mikael

<{POST_SNAPBACK}>

Eftersom ingen av de som redan har en mini har hört av sig med praktiska resultat så får jag svara mig själv, åtminstone delvis.

På en MacBook Pro med Boot Camp Beta v1.1.2:

1. USB-till-seriell adapter fungerar utan anmärkning inklusive installation.

4. En fristående iSight fungerar inte, vare sig med original XP drivern eller med Fire-i drivern. Samma iSight fungerar på en vanlig PC med Fire-i drivern.

5. Den inbyggda iSight fungerar däremot bra om man ställer beta till botten – detta med den befintliga driven från BC. Går utmärkt att köra MSN med. Dock måste man skruva ner beta för varje gång som kameran används. Betavärdet alltså, inte Boot Camp Beta :rolleyes:

Vore intressant om någon med mini provade samma sak.

/Mikael

#185

Postad 27 december 2006 - 16:17

Unregisteredc15c8064
  • Unregisteredc15c8064
  • Amatör

  • 78 inlägg
  • 0
OK, tack för svaret!
...det är bara så att applestore inte saluför denna modell (el. cam)!

#186

Postad 28 december 2006 - 10:03

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0

OK, tack för svaret!
...det är bara så att applestore inte saluför denna modell (el. cam)!

<{POST_SNAPBACK}>

Den finns tex här: http://www.elgato.co...neshop#hardware för 300 € . Det är dock fortfarande omotiverat dyrt tycker jag, speciellt som du behöver conax-cam också.

#187

Postad 28 december 2006 - 15:56

khalnur
  • khalnur
  • Veteran

  • 1 668 inlägg
  • 0
Vad är Apple iTV? :)

#188

Postad 28 december 2006 - 16:04

BosnianX
  • BosnianX
  • Lärjunge

  • 294 inlägg
  • 0
khalnur: Här hittar du bilder och beskrivning av iTV.

#189

Postad 28 december 2006 - 18:43

khalnur
  • khalnur
  • Veteran

  • 1 668 inlägg
  • 0

khalnur: Här hittar du bilder och beskrivning av iTV.

<{POST_SNAPBACK}>

Tack för ditt svar! :rolleyes:

#190

Postad 29 december 2006 - 08:33

wolf
  • wolf
  • Lärjunge

  • 482 inlägg
  • 0
Här finns en bra samling med codecar för Quicktime:

http://www.jacknjake...-new-mac-users/

Finessen med dessa codecar är att FrontRow kan spela upp fler format. Vill man inte använda FrontRow så kan jag annars rekommendera VLC som bara blir bättre och bättre med varje uppdatering...

#191

Postad 02 januari 2007 - 10:46

Unregisteredc15c8064
  • Unregisteredc15c8064
  • Amatör

  • 78 inlägg
  • 0
...och var köper man en Conax CAM till vettigt pris?

/Johan

#192

Postad 02 januari 2007 - 11:05

Unregisteredc15c8064
  • Unregisteredc15c8064
  • Amatör

  • 78 inlägg
  • 0
...kan denna http://www.inwarehou...spx?prd=1023106 var något?

/Johan

#193

Postad 02 januari 2007 - 11:06

Calle
  • Calle
  • Lärjunge

  • 477 inlägg
  • 0
Någon som vet om Mac Mini stödjer WoWLAN (Wake on Wireless LAN)? Så att min Squeezebox kan få igång en Mac Mini från Standby via trådlösa nätet...

#194

Postad 04 januari 2007 - 11:11

Zach
  • Zach
  • Wannabe

  • 20 inlägg
  • 0
Hoppas verkligen att iTV är en av nyheterna som Jobs presenterar på
MacWorld i San Francisco, denna tillsammans med MacMinin tycker jag
är väldigt intressant. Den som lever får se e... en vecka kvar...

#195

Postad 09 januari 2007 - 08:16

Pretorian
  • Pretorian
  • Forumräv

  • 772 inlägg
  • 0
Jag har precis fått hem min MacMini (som jag skrivit i en annan tråd), men jag behöver hjälp:

Vilken typ av kontakt ska det vara på Mac-sidan när jag ska koppla till min LCD-TV med HDMI-in? DVI till HDMI vet jag men det finns olika typer av DVI väl?

Ska koppla ljudet via optiskt till min receiver men den enda ingången på receivern är upptagen. Blev tipsad om en Toslink-splitter, 1 till 3 så jag kan koppla flera optiska kablar samtidigt. Vet ni om det fungerar? Vilken optisk-kontakt ska det vara på Macens sida, om det nu finns flera typer där också?

Vill kolla allt detta innan jag går och köper kablar.

#196

Postad 09 januari 2007 - 10:38

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0
Du ska ha DVI-D i minins ände. Men köper du en dvi-hdmi-kabel så är det garanterat "rätt" dvi-kontakt i den så du behöver nog inte tänka på det.

Angående den optiska utgången så kan du kolla på din DVD om den har en koaxial (rund) digitalutgång också. Isf kan du koppla dvdn via koax (om förstärkaren har en sån ingång) och minin via optiskt. Så slipper du splitter.

Ett annat alternativ är att bara använda minin, den har ju dvdspelare också.

#197

Postad 09 januari 2007 - 10:42

gusax
  • gusax
  • Beroende

  • 1 425 inlägg
  • 0
I minin ska du för övrigt ha en 3,5mm-plugg på den optiska kabeln. Det finns färdiga kablar på kjell.com (tex artikelnummer 39627) eller så köper du en övergång 3,5mm->toslink och sen kör med en vanlig optisk kabel med toslink-kontakter i båda ändar.

#198

Postad 09 januari 2007 - 12:34

mhakman
  • mhakman
  • Användare

  • 125 inlägg
  • 0

Jag har precis fått hem min MacMini (som jag skrivit i en annan tråd), men jag behöver hjälp:

Vilken typ av kontakt ska det vara på Mac-sidan när jag ska koppla till min LCD-TV med HDMI-in? DVI till HDMI vet jag men det finns olika typer av DVI väl?

Ska koppla ljudet via optiskt till min receiver men den enda ingången på receivern är upptagen. Blev tipsad om en Toslink-splitter, 1 till 3 så jag kan koppla flera optiska kablar samtidigt. Vet ni om det fungerar? Vilken optisk-kontakt ska det vara på Macens sida, om det nu finns flera typer där också?

Vill kolla allt detta innan jag går och köper kablar.

<{POST_SNAPBACK}>

En Toslink-splitter kan fungera men den kan kräva att bara den enheten som skall höras för tillfället är på och den andra enheten är helt av. Det beror på att ”tystnad” i S/PDIF består också av en pulsström som kan störa pulsströmmen från den enhet som spelar för tillfället. Vissa enheter stänger av denna ström helt när de är tysta och då behöver dessa inte slås av helt. Andra enheter börjar skicka ”tystnad” så fort som de är på och då stör de. En bättre lösning vore en Toslink omkopplare där man kan släppa fram bara den valda enheten. En billig manuell sådan finns t.ex. på http://www.kjell.com...tem=37406&path=. Det bör finnas också fjärrstyrda sådana. En av de nya AV-receivers med flera Toslink ingångar som även kan koppla om DVI/HDMI video är naturligtvis ännu mera avancerad och mycket dyrare.

#199

Postad 09 januari 2007 - 16:30

Pretorian
  • Pretorian
  • Forumräv

  • 772 inlägg
  • 0
Min DVD har endast optisk ut för ljudet så den måste jag använda.

Men anledningen till att jag vill ha optisk är för att få 5.1 från Minin men det kanske inte är 5.1 på en MacMini? Och för att få 5.1 (om det nu finns) så måste jag väl ha optisk?

#200

Postad 09 januari 2007 - 21:01

Pretorian
  • Pretorian
  • Forumräv

  • 772 inlägg
  • 0
Fick reda på att det är 5.1 och det går via en optisk 3.5-kontakt. Trodde först det var analog 3.5 --> optisk.

Men nu har jag kopplat in och installerat med rätt kablar. Allt verkar vara bra förutom att bilden är instabil. Den flimrar lite, hoppar aningen upp o ner samt att det är "tearing" i bilden där det är färger, tex i standard bakgrunden, den blå. Det är liksom massa trasiga pixlar ungefär fast de är grå och hoppar lite här o där så det är inte trasiga pixlar. Alla kontakter sitter i. Upplösningen är 1200 x 720. Vet inte om jag ska ändra till 1366 x 768 eftersom jag har LCD? Då måste man ha något tilläggsprogram för det väl?



3 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 3 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny soffa, vy bakåt i salongen
    DPC
    2025-05-07 10:21:06
  • Vy från dörr med ny soffa
    DPC
    2025-05-07 10:19:58
  • Rad 1 och 2
    DPC
    2025-05-07 10:17:56
  • Soffa till salongens andra rad
    DPC
    2025-05-07 10:03:29
  • Pioneer CMX-3000
    Anton
    2025-05-06 19:28:59
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.