Inga problem med Sky news i Huddinge.
Comhem lanserar HDTV först till hösten
Postad 01 januari 2007 - 15:29
dd2:
Inga problem med Sky news i Huddinge.
Tack då måste jag ringa och det är det värsta som finns

Postad 01 januari 2007 - 16:04
Från CH:s hemsida, nu har de reagerat:beta test
Går inte att se på SVT HD pga ryckig bild Inga problem med övriga HD kanaler som tur är .... lite off topic TCM Sky news borta under helgen svag signal eller ingen någon (stockholms trakten Tullinge)som har samma problem
------------------------------------------
2007-01-01 15:20 – – Störningar
Vi har för närvarande tekniska problem med tv-kanalen SVT HD i hela landet. Felavhjälpning pågår.
--------------------------------------------
Man kunde i a f sitta och benchmark:a lite och jämföra SVT SD med SVT HD under konserten. I ett balettparti märkte jag särskilt att ljuskronorna och kandelabrarna var detaljerade i HD och att de hade lite komprimeringsartefakter/suddighet i SD. Detta i en högkvalitativ SD 16:9 utsändning med hög bitrate. Bra att det var skillnad så vi får lite valuta ;-)
Redigerat av ruhe, 01 januari 2007 - 19:44.
Postad 01 januari 2007 - 19:19
beta test
Går inte att se på SVT HD pga ryckig bild Inga problem med övriga HD kanaler som tur är .... lite off topic TCM Sky news borta under helgen svag signal eller ingen någon (stockholms trakten Tullinge)som har samma problem
Testade och drog ut strömmen ur boxen Sedan hade jag Sky News Och TCM igen Måste vara någon bug i HDBOXEN Tänkte bara nämna det om någon får liknande problem Hoppas Comhem kollar detta forum

Upgrade av mjukvara kanske

Postad 01 januari 2007 - 19:46
Jag ska maila både ComHem och Humax de närmaste dagarna och fråga om det finns någon nyare firmware-version och när den isåfall kommer.Upgrade av mjukvara kanske
Edit: Har nu mailat Humax.
Redigerat av ruhe, 01 januari 2007 - 20:46.
Postad 01 januari 2007 - 20:39
Postad 02 januari 2007 - 12:54
Hej och tack för ditt e-postmeddelande!
I dagsläget har våra leverantörer inte någon HDPVR-box på gång vad jag fått information om. Vi brukar dock få reda på sån information först ungefär en månad innan utrustningen lanseras. Det är mycket som skall lösas innan det kommer kunna gå att få en PVR-Box att fungera med HDTV då den kräver så grymt mycket mer bandbredd.
Fick det svaret när jag mailade deras kundtjänst om en PVR-box. Jag fick dessutom svar dagen efter från dom.

Postad 02 januari 2007 - 13:16
/Jonzy
PS. I en annan tråd skrev Comhem att de räknade med en HD-PVR box inom 6-12 månader...
Redigerat av jonzy, 02 januari 2007 - 13:17.
Postad 02 januari 2007 - 20:09
Vad är era testresultat??
Efter första perioden kan jag säga följande:
1. För mig med 720p native TV ( alla utom CRT-proj-ägare kan väl kalla sig detta, även om ni har 768 i s f exakt 720 som jag. Displayerna är ju progressiva. ) så har jag iakttagit att TV:n de-interlace:ar denna 1080i-sändning något bättre än boxen. Det finns bara ett tillfälle att iaktta detta och det är efter ett mål när spelaren åker längsmed sargen och gör jubelgester. Jag såg då några flimrande block runt klubba och händer. Oerhört snabba och ngt svåra att uppfatta. Detta hände inte om jag ställde boxen till 1080i och lät TV:n de-interlace:a. I övrigt ingen skillnad mellan att sätta boxen på 720p eller 1080i.
( Varför sänder de inte i 720p, vilket ska vara en självklarhet vid sport enl de som kan)
2. Canal+ Sport (Standard Definition): Intressant här var att se att RGB-scart något något sämre bild när man tittade på den lilla resultatrutan som ju var det enda som låg stabilt och kunde jämföras. Via komponent blev det något bättre och TV:n indikerade 1080i vilket var det jag ställt den på tidigare. På min TV ( Sony Bravia 50" bakproj ) blir bilden alltså något bättre via komponent jfrt Scart antingen p g a "A" Den blir matad med 1080i från en 576i-sändning ( i s f 576i som är det som Scart:en ger ) "B" Att det är komponent och inte Scart
Någon som tror ngt ang om det är p g a "A" eller "B" ??
3. Allt som allt en fin tittarupplevelse, dels p g a skärpan men även för att man slipper "komprimeringsblock- och sudd-orgien" som ju vanligen blir fallet med sportsändningar uppblåsta till 50".
Till SVT: Köp nu in dessa kameror och övrig utrustning börja sänd, sänd, sänd i SVT HD!!

Redigerat av ruhe, 02 januari 2007 - 20:13.
Postad 02 januari 2007 - 21:07
inte som klarar mpeg4, är bara ett par satellitbolag som jobbar på mpeg4, inga kabelbolag AFAIK.Vimlar det inte av HD-boxar med hårddisk i USA? OK att de är gjorda för ett annat TV-system, men det borde väl finnas en del för Comhem att välja bland
de flesta föredrar 1080i för film, det låter bättre ("mer") att marknadsföra 1080i. att byta sändningtyp från 1080i->720p och tillbaka mellan olika program är (väl?) teoretiskt möjligt, men inget som skulle vara ekonomiskt försvarbart. se på USA, där tvbolagen i stort valde upplösning efter sina (dåvarande) sportsatsningar (ABC, Fux, ESPN kör 720p).( Varför sänder de inte i 720p, vilket ska vara en självklarhet vid sport enl de som kan)
Postad 03 januari 2007 - 11:09
/Mats K
Postad 03 januari 2007 - 23:06
Om det finns kameror för 1080p borde man ju spela in i det även om det idag inte går att sända så. Säkrar ju kvaliten för framtida repriser.
Borde ju också vara så att det blir enklare/bättre kvalite att i ett senare skede upconvertera från 1080i till 1080p än från 720p till 1080p.
Finns det ens 720p kameror? Alla konsumentversioner jag stött på har varit 1080i.
Postad 03 januari 2007 - 23:26
Det är bara att sända programmen i det format som de har blivit inspelade i.....720p och 1080i om vartannat. Varför skulle det bara gå att göra teoretiskt? Det är bara en signal som ska skickas.
/Mats K
har läst om det där på avsforum, minns tyvärr inte länken. hela produktions och distributionslinan (inställningar på encoders mm är väldigt åtskilda på i och p tex)är specialiserad, är tydligen inte alls så enkelt.
om det nu vore så enkelt, tror du verkligen inte att NÅGON skulle åtminstone ha provat det? borde ju vara en hyfsad fördel att kunna erbjuda sport progressivt och lugnare material i 1080i?
Postad 04 januari 2007 - 08:57

Postad 04 januari 2007 - 11:49
Vi får se när och om detta blir aktuellt.
/Mats K
Postad 04 januari 2007 - 14:06
Det där med inställningar kan om möjligt ställa till det. Minns att Comhem kommenterade med att de kommer att sända den upplösning program och filmer är producerade i. Frågan är om man då visste om detta skulle fungera eller ej.
Vi får se när och om detta blir aktuellt.
/Mats K
Tror det blir samma rättighets tjaffs som med Comhem vs Viasat och Kanal 5 (Analogt till Digitalt)
Dom har rättigeterna att sända i 1080i 720P finns det möjlighet att sända i 1080P tror jag att det blir samma elände som det är nu(analogt-digitalt TV3 Femman)Bara vad jag tror har inte den blekaste aning

Postad 04 januari 2007 - 22:20
Det verkar som Comhem inte kan lösa mitt problem

att total paketet inte finns eller att jag inte har en HD box eller Hd tv


Postad 10 januari 2007 - 20:11
Nu påpekade jag att man självklart måste ha en fastställd handlingsplan med åtminstone preliminära datum och att inte ens Comhem kan arbeta i blindo utan att veta vad man sysslar med. Alla företag lägger en budget och en därtill hörandes handlingsplan för att nå det uppsatta målet.........utom Comhem. Här kör man med planhushållning ala gamla kommunistöstblocket.
Svaret jag fick från Comhem? Haha, jo........man börjar undra om inte detta företag mår bäst av att organiseras om hela vägen från toppen till nedersta plan. Jag trodde i min enfald att den här gången kommer jag att få ett vettigt svar.......det går inte. Av någon j-a anledning kan ingen få ett vettigt svar av Comhem. Det är som förgjort och det känns som att Comhem har lagt in en policy där man håller fast vid att: "Vad våra kunder än frågar ska ni svara på ett sätt som gör att de blir förvirrade och står med ännu fler frågetecken......säg inget vettigt till kunderna utan säg bara nja, jo, men, kanske, eventuellt längre fram möjligtvis men detta är osäkert".
Nu har jag kacklat tillräckligt......svaret jag fick står på deras hemsida, dvs under första halvåret 2007. Herrejösses vilket företag, snedseglarnas snedseglare....destination okänd

Visst är mitt inlägg ironiskt, men detta är hur konstigt det än låter en tempmätare på hur Comhem mår........väldigt illa.
/Mats K
Redigerat av Unregistered891a0113, 10 januari 2007 - 20:32.
Postad 11 januari 2007 - 09:05
Postad 11 januari 2007 - 09:13
Visst, Comhem informerar för lite men man kan inte begära att få se deras framtida satsningar och tidsplaner.
Postad 11 januari 2007 - 09:42
Detta handlar inte om öppna kort. Man har kört i gång HD-sändningar och påstår att dessa ska omfatta resten av landet senast vid halvårsskiftet 2007. Då vore det själve fan om inte Comhem kan presentera åtminstone en preliminär datum när man redan har klart för sig när det hela senast ska vara genomfört.
Det är flera år sedan vi fick veta exakta datum då det analoga nätet skulle släckas ned. Vissa kan ha framförhållning, andra struntar i det.
/Mats K
Postad 11 januari 2007 - 12:12
Men än värre är, att man inte yppat ett knyst ang Tv3, Kanal5 och Tv6.
Även om det är skitkanaler i sig .. så är det ändå många som tittar på dem.
Att folk bara nöjer sig med det ? Men de flesta i ett comhemhus, har väl
inte digitalbox.
Malmös kommunala bostäder "MKB" har ett eget digitalt nät och de har precis
som comhem analoga sändningar av utvalda kanaler. Nyligen tog de bort, ovan
nämnda kanaler från det analoga, vilket tvingade de boende till att skaffa digitalbox.
Det blev ett jäkla liv, för att de då skulle betala pengar för box och program.
Detta visar ..
- Stora massan vill inte betala för digitaltv
- Man bryr sig inte om skillnaden mellan analogt o digitalt
- Man skaffar inte box för bilden, utan för tillgången till program.
- Mindre företag har inga problem med att få dessa kanaler i sitt digitala utbud
- Vi som har comhem kan inte räkna med att det är många som klagar
- Vi är en liten klick som skriker efter HDTV
MaVeRiC

Redigerat av Unregistered1103, 11 januari 2007 - 12:13.
Postad 11 januari 2007 - 12:58
Att byta leverantör skulle betyda Boxer (Ej HD) eller satellit som då är en helt annan ballpark. Så tyvärr sitter man lite i rävsaxen hos Comhem om man vill ha HD.
Själv har jag BBB IP-TV och nu skall även de sluta med Kanal5... jag bytte från Comhem för att de inte sänder Kanal5 digitalt men nu verkar det som att det skall vara omöjligt att få ta del av dessa grundkanaler på ett vettigt sätt.
Maveric: You and me both... jag har klagat ett oändligt antal ggr på denna misshandel av befintliga kunder.
Postad 11 januari 2007 - 13:50
/Mats K
Postad 11 januari 2007 - 13:54
Sen när det kommer till Comhem och dessa tre kanaler så tror Comhem att de är så stora att de kan ta extra betalt för dessa kanaler vilket de själva inte anser...
Postad 12 januari 2007 - 13:55
Hade det funnits någon förhandlare med hjärna på comhem så hade dom vägrat sända 3'an, 5'an och 6'an analogt tills dess att samma villkor gäller för att få sända dom även digitalt.
Att vägra sända kanalerna analogt skulle slå direkt mot kanalernas ekonomi och deras förhandlingsvilja skulle därmed öka från 0% till 100% på 0 sekunder.
Istället sitter comhem som en jättebäbis och hungerstrejkar. Får inte comhem vad dom vill så skall ingen annan få det heller.
Kanalbolagen i sin tur sitter bara och skrattar eftersom deras reklamintäkter inte påverkas alls så länge jättebäbisens kunder har någon form av tillgång till kanalerna. Analogt, digitalt, comhem eller boxer spelar för dom ingen roll.
Postad 12 januari 2007 - 14:28
Håller annars med om att problemet nog hade lösts på en vecka eller två om några av de stora leverantörerna gjorde gemensam sak. Blir väl liv på moster Svea om hon inte får se sitt favoritprogram en vecka men om halva sverige blev utan pga strejk skulle nog kanalerna sända om allt veckan efter när det var löst.
Postad 12 januari 2007 - 14:57
Kan vara så att de är fega, eller att det ligger prestige i det så som Trineo skriver.
Hur som helst håller jag med dig. Vägra sänd skiten analogt för att se hur reaktionen blir. Analogt är i dag en jäkla stenåldersbullshit och kvalitetsmässigt inget annat än bollocks. Monoljud......hurraaaa så modernt. Kanske plattskärmar med enbart svartvit bild för att matcha analog bild med monoljud.
/Mats K
Redigerat av Unregistered891a0113, 12 januari 2007 - 14:59.
Postad 12 januari 2007 - 18:59
Bifogad fil(er)
Postad 13 januari 2007 - 11:37
Tjena nån annan än jag som får denna usla bild av Comhems hdtv box!! Bifogar bild! Bilden är tagen snabbt bara för att visa vad jag menar!! Då är detta en *snäll* bild det ser mycket värre för det mesta! Färgerna i bakgrunden ser för jävliga ut. Pixelblockar sig och åker runt o grötar sig!! Sen kan det vara typ streck över bilden alltså typ vågor jag blir tokig asså! Ringde till comhem o jag skulle få en ny uppsättning kablar*skratt*!!! Varenda kanal e detta så här på och det har bara blivit värre o värre. I början när jag fick boxen så vart det väldigt bra bild på dom flesta kanalerna! På renodlad HDTV kanal så finns intge detta problem!!
Problemet du upplever kallas SDTV och HDMI kabel.

Postad 13 januari 2007 - 12:45
Tjena nån annan än jag som får denna usla bild av Comhems hdtv box!! Bifogar bild! Bilden är tagen snabbt bara för att visa vad jag menar!! Då är detta en *snäll* bild det ser mycket värre för det mesta! Färgerna i bakgrunden ser för jävliga ut. Pixelblockar sig och åker runt o grötar sig!! Sen kan det vara typ streck över bilden alltså typ vågor jag blir tokig asså! Ringde till comhem o jag skulle få en ny uppsättning kablar*skratt*!!! Varenda kanal e detta så här på och det har bara blivit värre o värre. I början när jag fick boxen så vart det väldigt bra bild på dom flesta kanalerna! På renodlad HDTV kanal så finns intge detta problem!!
Problemet du upplever kallas SDTV och HDMI kabel.
Utveckla please!!
Postad 13 januari 2007 - 14:05
Tjena nån annan än jag som får denna usla bild av Comhems hdtv box!! Bifogar bild! Bilden är tagen snabbt bara för att visa vad jag menar!! Då är detta en *snäll* bild det ser mycket värre för det mesta! Färgerna i bakgrunden ser för jävliga ut. Pixelblockar sig och åker runt o grötar sig!! Sen kan det vara typ streck över bilden alltså typ vågor jag blir tokig asså! Ringde till comhem o jag skulle få en ny uppsättning kablar*skratt*!!! Varenda kanal e detta så här på och det har bara blivit värre o värre. I början när jag fick boxen så vart det väldigt bra bild på dom flesta kanalerna! På renodlad HDTV kanal så finns intge detta problem!!
Problemet du upplever kallas SDTV och HDMI kabel.
Utveckla please!!
tror det kanske beror på din TV möjligtvis en LCD?Typ LG Samsung eller värre

Dom där sakerna du beskriver förekommer inte på tex Pioneer 507.....
SD TV och LCD = No no no ooooh nooooo

Postad 13 januari 2007 - 14:35
Tjena nån annan än jag som får denna usla bild av Comhems hdtv box!! Bifogar bild! Bilden är tagen snabbt bara för att visa vad jag menar!! Då är detta en *snäll* bild det ser mycket värre för det mesta! Färgerna i bakgrunden ser för jävliga ut. Pixelblockar sig och åker runt o grötar sig!! Sen kan det vara typ streck över bilden alltså typ vågor jag blir tokig asså! Ringde till comhem o jag skulle få en ny uppsättning kablar*skratt*!!! Varenda kanal e detta så här på och det har bara blivit värre o värre. I början när jag fick boxen så vart det väldigt bra bild på dom flesta kanalerna! På renodlad HDTV kanal så finns intge detta problem!!
Om du har en Samsung, stäng av DNIe så försvinner problemet och bilden blir fantastisk igen

Postad 13 januari 2007 - 21:40

Eller tjacka en Pioneer

Postad 13 januari 2007 - 23:14
Tror ändå att "problemet"är LCD
Är så typiskt för LCD dessa störningar Precis som han beskriver det är det med min Sharp Man får ta bort allt vad bildförbätttringar heter och se glad ut..........
Eller tjacka en Pioneer
hade killen inte en plasma-tv? Har för mig att han har en om jag inte minns helt fel, många medlemmar att hålla reda på

Postad 13 januari 2007 - 23:31
Svaret finns bla på den sidan och i Pv60 tråden
MaVeRiC

Postad 14 januari 2007 - 00:39

[Edit] OBS! Lägg märke till smiley på slutet i ovanstående.
Redigerat av Bertilsson, 14 januari 2007 - 00:40.
Postad 15 januari 2007 - 14:56
Postad 15 januari 2007 - 16:15
Postad 16 januari 2007 - 08:33
mer kräsen i insignalen än plasma.
Jag tycker det ser ut som en komp.effekt (får låg bithast.) !!
Kan se likadant ut på Voom o Disc HD också men mer sällan. SVT HD är betydligt bättre...
Postad 16 januari 2007 - 09:10
Jag har samma via Scart. Uppgraderade från gamla Sagem-hyrboxen ( den som även har analog tunerDetta problemet har för mig blivit mycket tydligare på min LCD med den nya boxen. Med scart kontakten så smetades alla detta samman men med HDMI kabeln så blir allt mycket tydligare.

Jag uppmanar er andra som har problem att också inleda mailväxlingar. CH ska inte tillåtas "slöa till" bara för att 80% ( eller vad det kan vara )är nöjda med boxen!
Redigerat av ruhe, 16 januari 2007 - 09:11.
Postad 17 januari 2007 - 19:31
- Det är oerhört roligt att nu kunna erbjuda våra digital-tv kunder Kanal 5., säger Ulf Johansson, försäljnings- och marknadsdirektör på Com Hem i ett pressmeddelande.
Kanal 5 kommer att ingå i Medium och large-abonnemangen och som valbar i á la carté och i Medium 8 favoriter. För de som har varit UPC-kunder kommer Kanal 5 ingå i abonnemanget Digital-tv Mix.
Men fortfarande har inte Com Hem kommit överens med Viasat om att kunna visa TV 3 och TV 6 i det digitala kabel-tv nätet.
Ser här : Prylportalen
Postad 17 januari 2007 - 19:37

Det har varit nyhet på forumet hela dagen och igår ...
Se de andra trådarna och första sidan.. finns massor av info

Men visst är det kul

MaVeRiC

Postad 17 januari 2007 - 19:53

Jag blev så glad ju

Postad 17 januari 2007 - 20:32
Jag menade inte att du skrivit något onödigt .. jag ville bara vara lite rolig

MaVeRiC

Postad 19 januari 2007 - 10:46
HDTV tillgängligt i hela sverige... blir å beställa nu då!

Redigerat av Unregisteredcf88adec, 19 januari 2007 - 10:47.
Postad 19 januari 2007 - 11:14
Han på kundtjänst frågade vilken ort jag bodde på och sa att dom endast kunde erbjuda på ett visst antal orter.... Han visste inte om att dom lanserat i hela sverige... Men nu är boxen på väg i alla fall

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar