Hoppa till innehÄll

Sökresultat Sökningen pÄgÄr Sökresultaten dyker upp hÀr efterhand. Du kan fortsÀtta skriva om du vill begrÀnsa sökningen.
Söker efter anvÀndare
Söker efter gallerier
Sök forumtrÄdar
StÀng

Samsung LE32R32BX

110 svar till detta Àmne
  • VĂ€nligen logga in för att kunna svara

#51

Postad 03 January 2007 - 00:45

Swe.Stars
  • Swe.Stars
  • AnvĂ€ndare

  • 161 inlĂ€gg
  • 0
SuverÀnt inlÀgg mangs! =D
Ska nog behÄlla den hÀr TV:n ÀndÄ. Dock kommer jag ha den i vardagsrummet, vilket blir lite litet kanske, men ÀndÄ, det blir soft =D

FortsÀtt spÀ pÄ med intryck och kommer du pÄ nÄgot som Àr anmÀrkningsbart, lÄt oss veta, Àr skitglad för ditt svar! =D

#52

Postad 06 January 2007 - 09:46

Swe.Stars
  • Swe.Stars
  • AnvĂ€ndare

  • 161 inlĂ€gg
  • 0
Var och hÀmtade min Samsung LE-32R32 för nÄgon dag sedan frÄn OnOff pÄ Hötorget i Stockholm.

Är Ă€n sĂ„ lĂ€nge helt nöjd. Var tĂ€nkt att köpa en 42-tums LCD med tanke pĂ„ att den ska anvĂ€ndas i vardagsrummet. Men nĂ€r priset ligger pĂ„ 6 995:- för en HD-ready TV Ă€r det nog svĂ„rt att lĂ„ta bli att köpa den. De TV-apparater jag tittade pĂ„ i 42-tums klassen var alla MINST dubbelt sĂ„ dyra. SĂ„ jag sparade 6 000:-. Sex tusen kronor jag - som fattig studerande - kan köpa annat för =)

En frÄga dock till er som nu nyttjat TV:n ett litet lÀngre tag. Hur ska man gÄ till vÀga för att fÄ ta del av de digitalt sÀnda kanalerna? För tillfÀllet har vi en "digitalbox" frÄn ComHem som matas ifrÄn vÀgen med en vanlig antenn-sladd. Digitalboxen i sin tur matar TV:n med signalen via en RGB-kabel (eller heter det SCART?). Eftersom ComHem - tydligen - dÄ ska sÀnda digitalt sÄ betyder vÀl det att vi fÄr en digital signal. Eller? :wub:

Och vad gör förresten Game Mode? PÄ vilket sÀtt "blir det bÀttre" nÀr Xbox 360:n anvÀnds? NÄgon som vet?

Jag Àr tacksam för ALLA svar jag kan fÄ! :)

#53

Postad 06 January 2007 - 18:19

Unregisteredacf3479b
  • Unregisteredacf3479b
  • Wannabe

  • 15 inlĂ€gg
  • 0
ja du jag har samma funderingar jag.
kör med boxer vilket skall vara digitalt.. Men frÄn boxern till tvn Àr det en scartkabel.. Vilket i sÄdanma fall skulle göra det hela analogt igen? eller hur blir det?
Är det bara att köpa sig en ny boxer som har komponentutgĂ„ng dĂ„ eller..!?

#54

Postad 06 January 2007 - 18:29

Pulver
  • Pulver
  • Veteran

  • 2387 inlĂ€gg
  • 0
Nja.. komponent Àr ocksÄ en analog utgÄng - men det Àr möjligt att du fÄr en lite bÀttre bild jÀmfört med Scart/RGB

Det Àr (vad jag vet) endast nya HDTV-boxar som har en digital HDMI-utgÄng.

Eftersom HDTV-sÀndningar Ànnu inte startat i det marksÀnda nÀtet (förutom tillfÀlligt under fotbolls-VM) sÄ Àr jag osÀker pÄ om sÄdana boxar finns tillgÀngliga/fungerar ?

Ett av de fÄ alternativen som finns Àr att köra en HTPC (dator) med digtal-TV kort och mata bilden till TV:n via DVI->HDMI

Är dock osĂ€ker pĂ„ om det fungerar pĂ„ HDMI-ingĂ„ngen hos denna Samsung (?)

Jag kör sÄ till min Mirai.

#55

Postad 07 January 2007 - 09:31

Swe.Stars
  • Swe.Stars
  • AnvĂ€ndare

  • 161 inlĂ€gg
  • 0
Men dĂ„ antar jag att du behöver ett sĂ„ kallat TV-kort, right? Är inte dessa rĂ€tt dyra och jag har ju ingen lust att byta ut mitt spelgrafikkort mot ett TV-kort. Eller.. hur fungerar det? :)

#56

Postad 07 January 2007 - 09:58

Pulver
  • Pulver
  • Veteran

  • 2387 inlĂ€gg
  • 0
Ja, du behöver ett TV-kort, men det ersÀtter inte ditt grafikkort.

TV-kortet fungerar som en ingÄng i din dator medans grafikkortet Àr utgÄngen.

Tar man endast in gratiskanalerna i det marksÀnda digital-TV nÀtet blir det billigt - men ska man ta in Boxers betal-kanaler blir det dyrare.

Ett TV-kort för endast gratiskanalerna gÄr att köpa frÄn 500:-, men ska du ha betalkanaler behöver du ett TV-kort med kortlÀsare samt sk CAM vilket kostar betydligt mer.

Det finns dock rabatter om man samtidigt tecknar boxer-abb - sÄdana erbjudanden finns pÄ Digibox.nu och Bildirutan.se

Swe.Stars - om du absolut vill koppla in din TV med HDMI-kabel frÄn en digitalbox kan du skaffa ComHems HDTV-paket (som nyligen lanserades)

DÄ fÄr du en digitalTV-box med HDMI-utgÄng samt nÄgra kanaler som sÀnder HDTV - LÀnk

TrÄkigt nog kommer du (vad jag vet) inte kunna ta emot TV3, TV6 och Kanal5 med boxen eftersom de inte sÀnds digitalt hos ComHem - och boxen tar endast emot digitala signaler...

#57

Postad 07 January 2007 - 20:11

petah
  • petah
  • Wannabe

  • 13 inlĂ€gg
  • 0
DÄ vart man just en Àgare utav en samsung LE32R32BX :D

Fick hem den idag och Àr supernöjd med bilden! Nu gÀller det bara att fixa sÄ att man kan koppla ihop datorn med tvn.

Vad jag har kommit fram till efter all lÀsning i forumet sÄ skall man INTE anvÀnda Hdmi-Dvi kabel mellan datorn och tvn , utan köra pÄ VGA-DVI (om man enbart har dvi pÄ sitt grafikkort).

Hmdi-dvi var inte sÄ bra kombinerat med denna modell, utan för optimal bilkvalité sÄ skall man köra genom VGA anslutningen.

Nu blir det att bestÀlla lite kablar och sedan koppla ihop allt med hemmabiosystemet. Hihihih Man blir som ett litet barn pÄ nytt:) :D

#58

Postad 14 January 2007 - 16:33

Unregistered850f6856
  • Unregistered850f6856
  • Beroende

  • 1298 inlĂ€gg
  • 0
ni som har tvn har ni provat att köra bilden frÄn en dvd spelare med hdmi anslutning eller komponent ? hur blir bilden ?

tacksam för svar

#59

Postad 16 January 2007 - 01:02

Swe.Stars
  • Swe.Stars
  • AnvĂ€ndare

  • 161 inlĂ€gg
  • 0
Jag kan tyvarr inte ge dig nagot svar pa din fraga RAZ, men jag kan saga det att det blir en helt sjukt bra bild nar man kor Xbox 360 via komponent. Ar en sadan sjuk skillnad fran var forra CRT-TV (= tjock-TV) att det bara ar svart att forsta. For 6 995:- var det definitivt prisvart :)

#60

Postad 16 January 2007 - 21:32

Unregistered850f6856
  • Unregistered850f6856
  • Beroende

  • 1298 inlĂ€gg
  • 0
ok lÄter ju bra de dÀr ... kanske nÄgon annan som kör denna med hdmi/komponent ....

#61

Postad 18 January 2007 - 15:16

Serenity in Fire
  • Serenity in Fire
  • Wannabe

  • 16 inlĂ€gg
  • 0
Tack för bra inlÀgg pÄ denna tv. har bestÀllt den nu, ifrÄn hardwareversand.de. En tysk webshop.
Kanske kommer fĂ„ Ă„ngra det, men va fan.. Skulle köpt Mirais v200, men den Ă€r ju helt slut över allt och samsungen fick jag för 678 € vilket blir 6300 kr och dĂ„ e frakten med!

Vill mest veta om jag e korkad som gjorde sÄ hÀr =)
Vill pÄpeka att jag inte Àr speciellt krÀsen av mig, vill bara fÄ ut hd pÄ boxen =)

Mvh Gustav

Redigerat av Serenity in Fire, 18 January 2007 - 15:23.


#62

Postad 18 January 2007 - 20:13

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0
SÄg den idag pÄ expert stormarknad för 6990:-

Försökte köpa den, men uppenbarligen sÄ hade alla sÀljare viktigare saker för sig... nÄgonstans...

#63

Postad 18 January 2007 - 21:34

Beni_shq
  • Beni_shq
  • AnvĂ€ndare

  • 153 inlĂ€gg
  • 0
Har köpt en likadan lcd pÄ expert för 6990kr och den Àr vÀl ok,men om man jÀmför med min tidigare lg lcd lc2r hette den,sÄ Àr samsungen mkt sÀmre..De flesta tycker att denna lcd Àr bra p.g.a priset,men jag lÀgger gÀrna en tusenlapp för att fÄ en bÀttre..SÄ jag ska byta mot en lg +1000kr imorn.Det negativa var det ljusa,oavsett hur jag försöker göra bilden mörkare sÄ gÄr det inte utan bilden blir bara grÄare???Jag har haft en Sammy 32s71 som var likadan??Ljuset varierar beroende pÄ om bilden blir mörkare lr inte,men jag tycker att det Àr störande och verkar helt ologiskt.Sen har jag lite ljusinslÀpp i alla 4 hörn?Jag Àr en riktig prisjÀgare,men ibland tycker jag att det Àr bÀttre att lÀgga till en slant och fÄ en bÀttre tv.Jag vill inte byta tv en gÄng om Äret utan,jag vill ha en tv i 5-6Är kanske och dÄ kan det vara vÀrt att lÀgga till den slanten och fÄ en bÀttre tv.Ni som Àr det minsta krÀsna kommer inte att vara nöjda med denna lcd..

#64

Postad 22 January 2007 - 16:41

Tronik
  • Tronik
  • Wannabe

  • 13 inlĂ€gg
  • 0
Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!

Sen tÀnkte jag bara kolla med er bildnördnar B) vad ni har för instÀllningar? Typ kontrast, fÀrg, ljus m.m.

Gör gÀrna en liten tabell!

#65

Postad 22 January 2007 - 21:06

Tronik
  • Tronik
  • Wannabe

  • 13 inlĂ€gg
  • 0
BUMP!

CÂŽMON FOLKS ;)

#66

Postad 25 January 2007 - 13:44

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0
Köpte en igÄr.

Teve-bilden Àr vÀl ok. Det blir lite suddigt hÀr och dÀr, men kör man analog comhem sÄ Àr ju inte förutsÀttningarna ideala precis. Det Àr ok, kort sagt.

Matar jag den istÀllet med 720p frÄn min xbox via komponent sÄ ser det riktigt bra ut. SvÀrtan kunde sÀkert vara bÀttre, men stÀller man ner backlighten och pillar lite med kontrast och ljusinstÀllningarna sÄ blir det trevligt att se pÄ.

För 7 000 kr sĂ„ tycker jag att det Ă€r ett bra köp. Å andra sidan sĂ„ har jag helt klart för mig att man kan fĂ„ bĂ€ttre bild för mer pengar men jag tycker inte att förbĂ€ttringen motsvarar pengavĂ€rdet.

#67

Postad 26 January 2007 - 22:25

Unregisteredacf3479b
  • Unregisteredacf3479b
  • Wannabe

  • 15 inlĂ€gg
  • 0
som jag berÀttade i mitt omdömme om denna tv sÄ lÀmnade jag tillbaks denna tv pga att jag ej var nöjd med betrakningsvinkeln.
Enligt mitt tycke vart bilden lite granna som en grÄ smet nÀr man sÄg den lite frÄn sidan. kollade Àven pÄ en annan tv apparate av samma modell pÄ onoff och tyckte den var precis likadan... men detta Àr ju som sagt var vad jag tyckte, och alla tycker ju som sagt var olika (sÄ swestars kom inte och försvara din tv nu ;) )

JÀmförde Àven denna tv med mina förÀldrars Sony kdl-32u2000..
Tyckte dÄ att samsungen sÄg nÄgot bÀttre ut rakt framifrÄn men frÄn sidan hade den inte en chans tyvÀrr.

svÀrtan pÄ denna tv var vÀl inte heller det nÄgot att skryta med, men för det priset sÄ kan man kanske inte förvÀnta sig alldeles för mycket. :D

sÄ nu ser jag mig om efter en ny lcd tv... lutar mot en 32r72 ;O

Redigerat av Unregisteredacf3479b, 27 January 2007 - 21:25.


#68

Postad 27 January 2007 - 21:50

ananda
  • ananda
  • AnvĂ€ndare

  • 123 inlĂ€gg
  • 0

Hur Ă€r det att anvĂ€nda en sĂ„dan hĂ€r TV som datorskĂ€rm egentligen? SĂ€g att man har den pĂ„ ett skrivbord och sitter hyfsat nĂ€ra? Är texten tydlig dĂ„? Det stĂ„r aldrig hur mĂ„nga ms de har heller? TĂ€nkte om man kan spela ocksĂ„... Sedan sitter man sjĂ€lvklart en bit ifrĂ„n om man skall se pĂ„ film dĂ„!

<{POST_SNAPBACK}>



Jag skulle starkt avrÄda att anvÀnda denna som TVskÀrm dÄ WXGA (1366x768) Àr för dÄlig upplösning pÄ sÄ nÀra hÄll. Det fungerar, du klarar av att lÀsa texten men allt blir sÄ förbannat stort :) DVS. du fÄr
exempelvis mindre yta pÄ skrivbordet men en större bild. En bÀttre ekvation skulle lyda: större bild och mer upplösning, för att det ska se fint ut för ögat. Det Àr inte sÀrsilt skoj att lÀsa forumtrÄdar i 1366x768 dÄ man ser högst 1-2 posts innan man mÄste scrolla :huh: men visst.. det fungerar!

Samsung klarar dock inte av HDMI om det Àr det du vill köra till datorn. Bara Fserien som klarar detta, efter man installerat en servicepatch.

VÀnta tills de första 32" 1080p Teves kommer (snart i USA, eller i höst/vinter i sverige) eller köp en 37" 1080p. Dessa alternativ Àr mycket bÀttre om du vill köra en LCD teve som datorskÀrm med native resolution. Dock kommer det krÀvas lite av din dator att köra spel i 1920x1080p, men köper man en grym skÀrm ska man vÀl ha en grym kÀlla för maximal upplevelse :D

#69

Postad 27 January 2007 - 21:54

ananda
  • ananda
  • AnvĂ€ndare

  • 123 inlĂ€gg
  • 0

som jag berÀttade i mitt omdömme om denna tv sÄ lÀmnade jag tillbaks denna tv pga att jag ej var nöjd med betrakningsvinkeln.
Enligt mitt tycke vart bilden lite granna som en grĂ„ smet nĂ€r man sĂ„g den lite frĂ„n sidan. kollade Ă€ven pĂ„ en annan  tv apparate av samma modell pĂ„ onoff och tyckte den var precis likadan... men detta Ă€r ju som sagt var vad jag tyckte, och alla tycker ju som sagt var olika (sĂ„ swestars kom inte och försvara din tv nu  :huh:  )

JÀmförde Àven denna tv med mina förÀldrars Sony kdl-32u2000..
Tyckte dÄ att samsungen sÄg nÄgot bÀttre ut rakt framifrÄn men frÄn sidan hade den inte en chans tyvÀrr.

svĂ€rtan pĂ„ denna tv var vĂ€l inte heller det nĂ„got att skryta med, men för det priset sĂ„ kan man kanske inte förvĂ€nta sig alldeles för mycket.  :)

sÄ nu ser jag mig om efter en ny lcd tv... lutar mot en 32r72 ;O

<{POST_SNAPBACK}>


Jag var inte heller nöjd med betraktningsvinkeln pÄ min samsung (32N71).. NÀr vi skulle spela PS3 sÄg det bara skitbra ut nÀr man satt rakt framifrÄn (Ja, N7 verkade vara lite bÀttre kvalite Àn deras budget Teves).. annars var det som en grÄ hinna och all svÀrta försvann nÀr man sÄg frÄn sidan. Rekommenderar sonys W2000 om man letar efter bra betraktningsvinkel. Ser nÀst intil perfekt ut hur lÄngt frÄn sidan man Àn tittar.

#70

Postad 30 January 2007 - 20:18

Krill MacCrawlcracker
  • Krill MacCrawlcracker
  • Wannabe

  • 25 inlĂ€gg
  • 0
Har köpt en Samsung LE32R32BX dag. Är det nĂ„gon som kan bjussa pĂ„ lite instĂ€llningar och kanske instĂ€llningar för olika saker som t ex Xbox och analog TV osv. Kan u spara mig en hel del tid om inte annat...
Skulle sitta fint hÀr i trÄden.

#71

Postad 01 February 2007 - 10:54

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Har köpt en Samsung LE32R32BX dag. Är det nĂ„gon som kan bjussa pĂ„ lite instĂ€llningar och kanske instĂ€llningar för olika saker som t ex Xbox och analog TV osv. Kan u spara mig en hel del tid om inte annat...
Skulle sitta fint hÀr i trÄden.

<{POST_SNAPBACK}>


Det finns ingen objektiv instĂ€llning för bĂ€sta bild. Ändra instĂ€llningarna tills du tycker att det ser bra ut. Det Ă€r vad DU tycker ser bra ut som rĂ€knas. Och blir du aldrig nöjd sĂ„ kan det vara sĂ„ att du behöver en annan teve, eller helt enkelt inte trivs med de begrĂ€nsningar som LCD-tekniken trots allt innebĂ€r (dĂ„lig svĂ€rta, t ex).

Kom ihÄg att det finns en strömsparfunktion som i praktiken Àndrar ljusstyrkan pÄ bakgrundsbelysningen. Jag har valt att stÀlla denna pÄ maximal besparing = minimal ljusstyrka. Jag kan tÀnka mig att man fÄr skruva upp den lite nÀr vi kommer till ljusare Ärstider.

En sak som jag dock inte Àr nöjd med Àr Auto-Wide-lÀget. NÀr en sÀndning Àr i bredbild sÄ fattar den det och visar bilden rÀtt. För 4:3-sÀndningar sÄ vÀljer den dock 16:9-lÀget vilket innebÀr att alla alltid blir vÀldigt tjocka. Jag skulle föredra 4:3 med svarta kanter, eller möjligen zoom, men inte 16:9.

Det kanske gÄr att fixa detta pÄ nÄgot sÀtt, men det Àr inget som framgÄr av manualen iallafall.

#72

Postad 02 February 2007 - 08:05

TimeSplitters
  • TimeSplitters
  • LĂ€rjunge

  • 294 inlĂ€gg
  • 0
Köpte en Samsung LE-32R32 IgÄr! Behöver hjÀlp sÄ man kan fÄ bra ljud och bild till min NYA TV nÄgon som kan hjÀlpa mig?

#73

Postad 02 February 2007 - 12:57

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Köpte en Samsung LE-32R32 IgÄr! Behöver hjÀlp sÄ man kan fÄ bra ljud och bild till min NYA TV nÄgon som kan hjÀlpa mig?

<{POST_SNAPBACK}>


Du har alltsÄ köpt en teve som du tycker har dÄligt ljud och dÄlig bild? Om jag var du sÄ skulle jag lÀmna igen den i sÄ fall.

Redigerat av woom, 02 February 2007 - 12:58.


#74

Postad 03 February 2007 - 06:42

Unregistereded94f3cc
  • Unregistereded94f3cc
  • ForumrĂ€v

  • 910 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!


Kan det ha nÄgot med deras bildförbÀttringsteknik DNIe att göra? Och gÄr det i sÄdana fall att slÄ av den?

#75

Postad 03 February 2007 - 10:21

Unregisteredfd67aa39
  • Unregisteredfd67aa39
  • AnvĂ€ndare

  • 113 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!


Kan det ha nÄgot med deras bildförbÀttringsteknik DNIe att göra? Och gÄr det i sÄdana fall att slÄ av den?

<{POST_SNAPBACK}>


Japp, det Àr DNIe han menar, stÀng av fort som f-n! ;)

Förövrigt kÀnns det hÀr som samma TV som min gamla Samsung, LE32R51B....

#76

Postad 04 February 2007 - 13:54

Mange30
  • Mange30
  • AnvĂ€ndare

  • 134 inlĂ€gg
  • 0
Mina förÀldrar har köpt denna tvn! NÄgon som kan sÀga dom bÀsta instÀllningarna för bild?

#77

Postad 04 February 2007 - 14:53

TimeSplitters
  • TimeSplitters
  • LĂ€rjunge

  • 294 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!


Kan det ha nÄgot med deras bildförbÀttringsteknik DNIe att göra? Och gÄr det i sÄdana fall att slÄ av den?

<{POST_SNAPBACK}>


Japp, det Àr DNIe han menar, stÀng av fort som f-n! ;)

Förövrigt kÀnns det hÀr som samma TV som min gamla Samsung, LE32R51B....

<{POST_SNAPBACK}>

Hur stÀnger man av det dÄ?

#78

Postad 04 February 2007 - 14:55

TimeSplitters
  • TimeSplitters
  • LĂ€rjunge

  • 294 inlĂ€gg
  • 0
P.s. Har ni nÄgra bra tips pÄ förstÀrkare och högtallare sÄ det blir bÀttre ljud och sÄ =)

#79

Postad 04 February 2007 - 19:23

wrongturn
  • wrongturn
  • AnvĂ€ndare

  • 123 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!


Kan det ha nÄgot med deras bildförbÀttringsteknik DNIe att göra? Och gÄr det i sÄdana fall att slÄ av den?

<{POST_SNAPBACK}>



PÄ de flesta av Samsungs TV apparater sÄ kan man ej stÀnga av DNIe funktionen men oftast sÄ Àr inte DNIe aktiverad i filmlÀget. SÄ mitt tips Àr att gÄ till filmlÀget och dÀr börja leka med instÀllningarna.

#80

Postad 04 February 2007 - 19:43

Denethor
  • Denethor
  • Veteran

  • 1682 inlĂ€gg
  • 0
Dynamisk kontrast pÄ 2000:1,

Panasonic 42PV60 har en dynamisk kontrast pÄ 10000:1
En "verklig" pÄ 4000:1

Har denna samsung samma kontrast som min datorskÀrm dÄ tro?
Samsung Syncmaster med 700:1 i kontrastvÀrde.
Det Àr iaf en sjukt stor skillnad pÄ svÀrta och svÀrta.
Kan dock sÀga att detta Àr en snyggt designad TV som vÀl har haft rÀtt bra rykte och en bra bild?

#81

Postad 05 February 2007 - 18:09

TimeSplitters
  • TimeSplitters
  • LĂ€rjunge

  • 294 inlĂ€gg
  • 0
Hej! Min TV brumar nÀr jag ser film! Vad kan det vara för fel? Vill ha svar sÄ fort som möjligt!

#82

Postad 06 February 2007 - 18:27

sidan31
  • sidan31
  • Rookie

  • 6 inlĂ€gg
  • 0
Hej jag funderar pÄ att köpa denna tv. Jag tÀnker anvÀnda den till att kolla pÄ tv (genom kabel-tv), koppla in till datorn och dvd:n.
SÄ ni som Àger en Samsung LE-32R32B, har ni testat hur den funkar genom vanlig kabel-tv? Samt hur blir bilden om man kopplar in den till datorn genom vanlig s-video kabel?

Redigerat av sidan31, 06 February 2007 - 18:28.


#83

Postad 07 February 2007 - 13:18

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Hej jag funderar pÄ att köpa denna tv. Jag tÀnker anvÀnda den till att kolla pÄ tv (genom kabel-tv), koppla in till datorn och dvd:n.
SÄ ni som Àger en Samsung LE-32R32B, har ni testat hur den funkar genom vanlig kabel-tv? Samt hur blir bilden om man kopplar in den till datorn genom vanlig s-video kabel?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag kör comhem analog kabelteve. Det ser ut ungefÀr som pÄ en tjock-teve. Varken bÀttre eller sÀmre.

Datorbild via s-video blir antagligen inget vidare. Men varför anvÀnda s-video? Teven har VGA. DÀr kommer bilden att bli sÄ bra som det bara gÄr att fÄ pÄ just denna teve.

#84

Postad 07 February 2007 - 19:14

Krill MacCrawlcracker
  • Krill MacCrawlcracker
  • Wannabe

  • 25 inlĂ€gg
  • 0
Jag undrar vilken typ av audiokabel som man ska anvĂ€nda nĂ€r man kör DVI-VGA? 3,5-plugg i datorn men vilken typ av kontakt blir det i TV:n? Är lite osĂ€ker, eÂŽ det nĂ„n som kan lĂ€ggain en lĂ€nk sĂ„ vore det hyggligt./ Krill

#85

Postad 07 February 2007 - 21:57

sidan31
  • sidan31
  • Rookie

  • 6 inlĂ€gg
  • 0

Hej jag funderar pÄ att köpa denna tv. Jag tÀnker anvÀnda den till att kolla pÄ tv (genom kabel-tv), koppla in till datorn och dvd:n.
SÄ ni som Àger en Samsung LE-32R32B, har ni testat hur den funkar genom vanlig kabel-tv? Samt hur blir bilden om man kopplar in den till datorn genom vanlig s-video kabel?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag kör comhem analog kabelteve. Det ser ut ungefÀr som pÄ en tjock-teve. Varken bÀttre eller sÀmre.

Datorbild via s-video blir antagligen inget vidare. Men varför anvÀnda s-video? Teven har VGA. DÀr kommer bilden att bli sÄ bra som det bara gÄr att fÄ pÄ just denna teve.

<{POST_SNAPBACK}>


Okey jag ska alltsÄ köra med en "VGA hane/DVI hane" kabel? AlltsÄ köra VGA frÄn TV:n till datorns DVI för bÀsta bild?!
Funderar ocksÄ pÄ HDMI frÄn TV:n till datorns DVI, blir inte det bÀttre bild?

Redigerat av sidan31, 07 February 2007 - 22:09.


#86

Postad 08 February 2007 - 08:18

Krill MacCrawlcracker
  • Krill MacCrawlcracker
  • Wannabe

  • 25 inlĂ€gg
  • 0
Jag köpte en sladd för DVI-VGA pÄ Claes Ohlson igÄr för 159 kronor och den funkade klockrent och jag tyckte ocksÄ att bilden blev betydligt bÀttre Àn nÀr jag anvÀnde HDMI-uttaget. HDMI vill man dessutom kanske anvÀnda till en DVD eller nÄgot framöver. Viss skillnad ocksÄ i pris mot en HDMI-DVI kabel för runt 400 spÀnn.

Fortfarande undrar jag dock över ljudet. Är det en audiosladd med 3,5mm i bĂ„da Ă€ndar som man ska anvĂ€nda sig av nĂ€r man kör VGA för att fĂ„ ut ljudet?? NĂ„gon som vet?/ Krill

#87

Postad 08 February 2007 - 15:18

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Okey jag ska alltsÄ köra med en "VGA hane/DVI hane" kabel? AlltsÄ köra VGA frÄn TV:n till datorns DVI för bÀsta bild?!
Funderar ocksÄ pÄ HDMI frÄn TV:n till datorns DVI, blir inte det bÀttre bild?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag brukar se det som att signalen gÄr frÄn datorn till teven, men ja, har du ingen vga ut pÄ datorn sÄ behöver du en dvi-vga-omvandlare. Det Àr en liten manick som ofta brukar följa med datorn/grafikkortet.

HDMI fungerar visserligen men det bara med VGA som du fÄr s k pixelmappning, dvs att skÀrmen visar bilden i samma upplösning som datorn skickar ut den. Detta betyder i praktiken att VGA med rÀtt upplösning kommer att se betydligt bÀttre ut Àn HDMI.


Vad gÀller ljudet sÄ Àr det alltsÄ en 3.5 mm stereoplugg som ska anvÀndas tillsammans med vga-kontakten. Samma typ som man stoppar in i datorns ljudutgÄng.

#88

Postad 13 February 2007 - 08:17

TimeSplitters
  • TimeSplitters
  • LĂ€rjunge

  • 294 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv pĂ„ onoff idag och har just hunnit testa den som hastigast med vanlig analog kabel tv  och xbox 360.

DÄ jag endast testat med analoga signaler sÄ Àr det mycket svÄrt att sÀtta ett rÀttvist betyg. Men pÄ 1an 2an samt 4an sÄ tycker jag bilden Àr helt ok. DÀremot pÄ kanaler som tex 5an Àr bilden inte mycket att ha. Men detta beror som sagt var pÄ signalerna.

NÀr jag testade mitt xbox 360 sÄ var det mesta bra enligt mig. Det sÄg helt ok ut. Det Ànda problemet jag hade var det att nÀr man satt nÀra tvn och betraktar bilden snett frÄn sidan sÄ sÄg bilden alldeles för ljus ut. Men sÄ lÀnge man satt en bit ifrÄn tvn och betraktade bilden nÄgorlunda rakt bakifrÄn sÄ var allt bra.

Försökte Àven att koppla min dator till tvn, men nÀr jag pluggade in vga kabeln frÄn datorn sÄ ville tvn inte visa mycket mer Àn en svart bild. Antar att detta beror pÄ att jag hade för hög upplösning eller nÄgot liknande. Men men.

Av det jag erfarat pÄ denna korta tid sÄ tycker i alla fall jag att tvn var vÀrd de 6990kr som den kostade..

Skall testa tvn lite mera nu. Skall försöka Äterkomma med lite mer information senare om hur dte blir med dvd samt boxer....

<{POST_SNAPBACK}>

Har du haft problem med ljudet dÄ?

#89

Postad 14 February 2007 - 00:04

sandpappa
  • sandpappa
  • Wannabe

  • 27 inlĂ€gg
  • 0

Hur Ă€r det att anvĂ€nda en sĂ„dan hĂ€r TV som datorskĂ€rm egentligen? SĂ€g att man har den pĂ„ ett skrivbord och sitter hyfsat nĂ€ra? Är texten tydlig dĂ„? Det stĂ„r aldrig hur mĂ„nga ms de har heller? TĂ€nkte om man kan spela ocksĂ„... Sedan sitter man sjĂ€lvklart en bit ifrĂ„n om man skall se pĂ„ film dĂ„!

<{POST_SNAPBACK}>



Jag skulle starkt avrÄda att anvÀnda denna som TVskÀrm dÄ WXGA (1366x768) Àr för dÄlig upplösning pÄ sÄ nÀra hÄll. Det fungerar, du klarar av att lÀsa texten men allt blir sÄ förbannat stort :) DVS. du fÄr
exempelvis mindre yta pÄ skrivbordet men en större bild. En bÀttre ekvation skulle lyda: större bild och mer upplösning, för att det ska se fint ut för ögat. Det Àr inte sÀrsilt skoj att lÀsa forumtrÄdar i 1366x768 dÄ man ser högst 1-2 posts innan man mÄste scrolla :) men visst.. det fungerar!

Samsung klarar dock inte av HDMI om det Àr det du vill köra till datorn. Bara Fserien som klarar detta, efter man installerat en servicepatch.

VÀnta tills de första 32" 1080p Teves kommer (snart i USA, eller i höst/vinter i sverige) eller köp en 37" 1080p. Dessa alternativ Àr mycket bÀttre om du vill köra en LCD teve som datorskÀrm med native resolution. Dock kommer det krÀvas lite av din dator att köra spel i 1920x1080p, men köper man en grym skÀrm ska man vÀl ha en grym kÀlla för maximal upplevelse :D

<{POST_SNAPBACK}>



Är det verkligen sĂ„ hemskt?
Jag tÀnkte köpa en sÄn hÀr & anvÀnda den som min primÀra datorskÀrm.

Jag har ju 1280x1024 i dagslÀget . . . sÄ stor skillnad kan det ju inte bli...
13" större och 260 000 pixlar mindre :D kÀnndes inte sÄ stabilt . . .

Fast det blir nog bra . . . ska ju sitta pÄ typ 1-1,5m avstÄnd sÄ...

#90

Postad 18 February 2007 - 18:11

Swe.Stars
  • Swe.Stars
  • AnvĂ€ndare

  • 161 inlĂ€gg
  • 0
Okej, jag köpte en ljudkabel tillsammans med en DVI-VGA kabel pÄ Kjell&Co för nÄgon hundring. Problemet Àr att jag inte vet vart jag ska koppla ljudkabeln för att fÄ ljud.

Min ljudutgÄng pÄ datorn Àr grön och lila. Grön för fronthögtalare och lila för bakhögtalare. Pluggade in den ena 3,5 pluggen i den gröna (logiskt, tÀnkte jag dÄ man pluggar in ett headset i samma, gröna hÄl) och sen i andra Ànden pÄ sladden sitter en svart och en röd. Har testat det röda och svarta uttaget brevid VGA kontakten pÄ TV:n likasÄ med det röda och svarta brevid HDMI ingÄngen och sist men inte minst det röda och svarta uttaget brevid S-VHS uttaget - UTAN resultat!

Varför?

Vad Ă€r det jag gör fel? Ser att det ett singel uttag till VÄNSTER om VGA ingĂ„ngen, men den kan det vĂ€l inte vara?

Edit: Jag testade att vÀnda pÄ det hela och sÀtta den enkla 3,5 pluggen i uttaget till vÀnster om VGA uttaget (den enkla svarta, se bild)
Postad bild

Postad bild
.. men det verkade ju helt jÀkla fel dÄ den röda och svarta pluggen bara glappade i datorn och jag har för mig att det Àr en röd och svart som ska in i TV:n. Inte tvÀrtom.

Det kÀnns som om mitt skrivande bara har urartat i en ren rapakalja, men OM Du nu förstÄr vad jag menar Àr jag dig evigt tacksam om du kan hjÀlpa mig.

Tack pÄ förhand! ;)

#91

Postad 18 February 2007 - 19:11

Unregistereded94f3cc
  • Unregistereded94f3cc
  • ForumrĂ€v

  • 910 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!

Sen tĂ€nkte jag bara kolla med er bildnördnar  ;) vad ni har för instĂ€llningar? Typ kontrast, fĂ€rg, ljus m.m.

Gör gÀrna en liten tabell!

<{POST_SNAPBACK}>



Det Àr DNIe funktion hos Samsungen som pÄverkar bilden. SlÄ av den och bli av med problemet. ;)

#92

Postad 18 February 2007 - 19:16

Unregistereded94f3cc
  • Unregistereded94f3cc
  • ForumrĂ€v

  • 910 inlĂ€gg
  • 0

Ser att det ett singel uttag till VÄNSTER om VGA ingĂ„ngen, men den kan det vĂ€l inte vara?



Det Àr just precis den du ska anvÀnda. ;)

#93

Postad 04 March 2007 - 22:32

bennne_
  • bennne_
  • AnvĂ€ndare

  • 105 inlĂ€gg
  • 0
Enligt prisjakt klarar inte denna tv 1080i, stÀmmer verkligen det? Fast skiljer det sÄ mycket mellan 720p och 1080i egentligen? Om man t ex spelar Xbox 360.

#94

Postad 06 March 2007 - 20:56

OC-Hinken
  • OC-Hinken
  • AnvĂ€ndare

  • 136 inlĂ€gg
  • 0
Vissa sÀger att betraktningsvinkeln Àr verkligen usel pÄ denna, Àr det nÄgot jag skulle mÀrka av ifall jag hade en 3sits soffa 2.5m ifrÄn TVn? (Soffan Àr vÀl runt 2m bred).

#95

Postad 06 March 2007 - 22:15

Caashmere
  • Caashmere
  • Rookie

  • 3 inlĂ€gg
  • 0
Hejsan,

Även jag funderar pĂ„ att investera i denna tv, överkomligt pris och jag Ă€r inte sĂ„ överdrivet krĂ€sen vad gĂ€ller kvalitĂ© pĂ„ bild. AnvĂ€ndningsomrĂ„den som Ă€r tĂ€nkta Ă€r att ha den kopplad till datorn och att spela Xbox 360 pĂ„ den i huvudsak.

Eftersom en del hÀr verkar ha gÄtt och köpt sig denna apparat sÄ undrar jag om nÄgon av er inte kan lÀgga upp en skaplig bild pÄ hur bra kvalitén Àr nÀr man kopplar datorn till den.

Tacksam för bild,

Mvh

Redigerat av Caashmere, 06 March 2007 - 22:16.


#96

Postad 09 March 2007 - 10:49

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Enligt prisjakt klarar inte denna tv 1080i, stÀmmer verkligen det? Fast skiljer det sÄ mycket mellan 720p och 1080i egentligen? Om man t ex spelar Xbox 360.

<{POST_SNAPBACK}>


NÀ, jag tror inte att du ser nÄgon skillnad (och om du gör det sÄ Àr det nog till 720p's fördel).

Men, jag kan stÀlla in mitt xbmc pÄ 1080i och fÄ bild, sÄ signalen tas emot och visas.

Och för 5995 kr i butik sÄ Àr denna teve ett fynd.

#97

Postad 09 March 2007 - 10:54

woom
  • woom
  • Wannabe

  • 36 inlĂ€gg
  • 0

Vissa sÀger att betraktningsvinkeln Àr verkligen usel pÄ denna, Àr det nÄgot jag skulle mÀrka av ifall jag hade en 3sits soffa 2.5m ifrÄn TVn? (Soffan Àr vÀl runt 2m bred).

<{POST_SNAPBACK}>


Jag har precis en sÄdan setup. Tresits, 2,5 meter. Det ser bra ut. Bilden Àndras givetvis nÀr man flyttar sig i sidled men det Àr försumbart inom soffans ramar.

Jag har sett apparater med mycket sÀmre "sidobild", eller vad man nu ska kalla det...

#98

Postad 09 March 2007 - 11:59

Ulvas
  • Ulvas
  • Wannabe

  • 12 inlĂ€gg
  • 0

Köpte denna tv igÄr pÄ Expert...den Àr sjukt snygg o allt o e nöjd, men hÄller med om att det Àr störande med ljusÀndringen i mörka partier...varför gör den sÄ?! finns det nÄn instÀlnning eller nÄt sÄ man slipper skiten?!

Sen tÀnkte jag bara kolla med er bildnördnar  :) vad ni har för instÀllningar? Typ kontrast, fÀrg, ljus m.m.

Gör gÀrna en liten tabell!

<{POST_SNAPBACK}>



Det Àr DNIe funktion hos Samsungen som pÄverkar bilden. SlÄ av den och bli av med problemet. :)

<{POST_SNAPBACK}>


Fel. Det Àr "Dynamic Dimming" som gör exakt vad det lÄter som. GÄr att slÄ av i service menyn som du hittar genom att trycka INFO, MENU, MUTE & POWER frÄn avstÀngt lÀge. DNIe Àr en helt annan sak.

#99

Postad 10 March 2007 - 19:05

Gbg Samsung
  • Gbg Samsung
  • Amatör

  • 88 inlĂ€gg
  • 0

Fel. Det Àr "Dynamic Dimming" som gör exakt vad det lÄter som. GÄr att slÄ av i service menyn som du hittar genom att trycka INFO, MENU, MUTE & POWER frÄn avstÀngt lÀge. DNIe Àr en helt annan sak.

<{POST_SNAPBACK}>



Lustigt, detta kommando funkar inte med original fjÀrren, men nÀr jag testade med fjÀrren till min Samsung plasma kom jag in i SM. NÄgon som har kört kalibreringsskiva pÄ denna lcd och kan dela med sig av instÀllningar för bÀttre bild?

/Ronnie

#100

Postad 10 March 2007 - 20:00

Gbg Samsung
  • Gbg Samsung
  • Amatör

  • 88 inlĂ€gg
  • 0

Vad Ă€r det jag gör fel? Ser att det ett singel uttag till VÄNSTER om VGA ingĂ„ngen, men den kan det vĂ€l inte vara?

<{POST_SNAPBACK}>


Ja vad Ă€r det för anslutning till detta uttag. TĂ€nkte koppla ljudet frĂ„n min digitaltv box till detta uttag via en optisk (tos) kabel, men den gick ju inte in dĂ€r. Är det en mindre tos typ 3,5mm som ska in dĂ€r eller? Och funkar det i sĂ„ fall att fĂ„ riktigt digitalt ljud frĂ„n boxen till tv:n?

/Ron



1 anvÀndare lÀser detta Àmne

0 medlemmar, 1 gÀster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas hĂ€r?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   VĂ„ra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-instĂ€llningar.