jag fattar inte vad 3D NR & MPEG NR gör för nåt
* Officiell Tråd - LG-42PM1M / LG-42PM1MA *
LG 42" TV - 42PM1MA
(TV)
|
1
|
(60)
|
Inga priser | |
LG 42" TV - 42PM1M
(TV)
|
0
|
(0)
|
Inga priser |
Inbränning, har du drabbats? (603 inlägg)
|
8 år sedan |
Stativ - LG 42PM1MA (2 inlägg)
|
14 år sedan |
Röda prickar på min LG 42PC1R (314 inlägg)
|
15 år sedan |
Officiell Tråd - LG 42PX5R (1696 inlägg)
|
16 år sedan |
LG 42PM1M/A - leveranser (380 inlägg)
|
19 år sedan |
Hur ska jag välja? För och nackdel? (55 inlägg)
|
19 år sedan |
42" Plasma - Vilka finns... (27 inlägg)
|
19 år sedan |
LG 42PM1MA ? (3 inlägg)
|
20 år sedan |
Vad ska jag köpa för plasmateve? (16 inlägg)
|
20 år sedan |
42PM1M vs 42PX4R (1 inlägg)
|
20 år sedan |
Postad 21 December 2006 - 12:56
jag fattar inte vad 3D NR & MPEG NR gör för nåt
Postad 21 December 2006 - 17:45
Har kopplat tvn till mitt logitech z-5500 med 2xrca till 1x3,5mm plugg
ljudet som kommer ur högtalaran är sprak + lågt ljud från tvn, alltså myrornas krig i ljud + lågt ljud från kanalen, knappt hörbart.
Vad kan felet vara?
nytt: provade koppla in dvd och köra en film, då funkade ljudet bra.
är det min antenn som är för svag? kan det göra att ljudet blir skitkasst?
känns som en långshot men
Redigerat av sORKAREN, 21 December 2006 - 18:08.
Postad 21 December 2006 - 19:53
Hur har det gått, fick du tag på någon firmware?
Nope..
Min tv har nå vært inn på service i ca 2 uker... sjekket med de i dag og de har bestillt nytt mainboard samt IR mottaker. De sa at det ikke var noen firmware som kunne rette feilen. Dessværre har de ingen leveringsdato enda, så det blir en jul uten plasma
Lider med dig, vet precis hur det känns, blir till att vänta ett tag till då innan jag skickar in min igen!
Postad 27 December 2006 - 14:39
Testa att slå av alla "bild försämrare" typ XD engine och brusfilter och mpeg filter. Då slipper tv'n processa bilden så mycket och bild "lagget" blir mindre.
Ju bättre ingång du använder och ju bättre bild kvalitet du har på materialet desto mindre kommer tv'n att processa bilden. Försök använda en digitalbox med RGB åtminstonde. Att ta kabeltv via antenn är ju det absolut sämsta alternativet och då får tv'n jobba med alla typer av förbättring, vilket skapar både lagg samt "leransikten" vid rörelse.
Har du kopplat DVD'n via scart RGB eller HDMI så kommer bilden inte att lagga det minsta.
Min bild släpar efter på alla ingångar verkar det som.
Jag har ställt in min förstärkare på 50ms fördröjning av ljudet för att det ska vara någorlunda synk med bilden. När jag kör dvd (hdmi direkt från dvdn till tvn) så är det samma sak. På vissa filmer är det mer och på andra är det mindre. Tror det var på "Dune" jag var tvungen att gå upp till 100ms (!!) nångång, då blev jag lite arg. Har även stängt av alla bildförbättringsgrejer.
Postad 27 December 2006 - 21:03
Jag har inga släp i ljudet på några av mina anslutna apparater, (DVD via RGB, Dator via VGA, Digtialbox via S-video) Jag kör endast ljudet via min surrond reciver. Ljudet går aldrig över tv'n.
Postad 27 December 2006 - 23:18
Nej jag kör aldrig ljudet genom tvn när jag kör nån extern källa, är bara när jag kollar analog tv som jag trycker ut nåt ljud ur tvn.Oj det var mycket! 100ms.. Det verkar som aningen så har du fel på källan alltså din dvdspelare eller så är det något fel på din tv.
Jag har inga släp i ljudet på några av mina anslutna apparater, (DVD via RGB, Dator via VGA, Digtialbox via S-video) Jag kör endast ljudet via min surrond reciver. Ljudet går aldrig över tv'n.
Och den där "Dune" tror jag var nåt knas med då det skiftade mellan 30 och 100ms under hela filmen. Jag får väl köra nåt mer seriöst test nån dag och kolla ett par olika dvd filmer och andra källor.
Postad 12 January 2007 - 22:06
Postad 12 January 2007 - 22:20
Dave
Postad 15 January 2007 - 18:17
Är detta normalt, har ni liknande problem?
På en Panasonic plasma ser jag aldrig några spår efter textningen.
Postad 15 January 2007 - 18:37
Efter att sett t.ex en långfilm i bredbildsformat med svart uppe och nere så ser man klart vart filmen vart om man sedan går till en källa utan input. Textning likaså, i mörka filmer ser man var den varit hela filmen precis som du beskriver. Men den var ju billig, eller öhh, prisvärd heter det ja.
Jag retar inte ihjäl mig på detta dock. Förstår dock inte varför filmtillverkare inte låter oss stackars 42pm1m:are välja kontrast på textningen. Man behöver faktiskt inte så hög kontrast för att se... Retar mig dock mer på flimmret som diskuterats tidigare som ser ut som spänningsfluktuationer eller något. Någon som fått det åtgärdat?
Blir väl att tappa den under någon flytt snart, sen blir det LCD.
Postad 17 January 2007 - 14:48
Postad 17 January 2007 - 21:35
Nu har jag haft denna Plasma ett tag och vill jämföra lite erfarenheter...
# Jag upplever att, när man kollar på analog sändning som är i 16:9 format. så beter sig tv´n som en 4:3 tv (svart uppe och nere). Visst, upplösningen 1024 768 är 4:3 men när skärmen har formen 16:9 borde den bete sig som en sådan.
# Är det tack vare just detta "1024 768 fast i 16:9 format" som bilden blir utdragen i kanterna.
ex. en cirkel är rund i mitten av tv´n fast samma cirkel blir oval när den visas i kanterna av tv´n om ni förstår vad jag menar
Allt detta är förmodligen "as design" eller....
Sen får jag inte HDMI att funka.
Nån mer som har haft problem med detta eller har några bra tips.
PS. Funderar på att byta till 50pm1ma för att slippa 4:3 upplösningen.
Postad 18 January 2007 - 13:24
Hej alla,
# Jag upplever att, när man kollar på analog sändning som är i 16:9 format. så beter sig tv´n som en 4:3 tv (svart uppe och nere). Visst, upplösningen 1024 768 är 4:3 men när skärmen har formen 16:9 borde den bete sig som en sådan.
# Är det tack vare just detta "1024 768 fast i 16:9 format" som bilden blir utdragen i kanterna.
ex. en cirkel är rund i mitten av tv´n fast samma cirkel blir oval när den visas i kanterna av tv´n om ni förstår vad jag menar![]()
Allt detta är förmodligen "as design" eller....
Anledningen att många 42" plasmor har en 1024*768 upplösning är för att pixlarna är rektangulära Om bilden blir utdragen när du kollar på film så har du helt enkelt valt fel ws-läge.
Ett problem däremot som jag har fått nu med tiden är att när jag startar TVn så blinkar det massa blå, gröna och röda pixlar (snarare kanske man borde säga att vissa inte tänds vilket gör att det ser ut som de röda, gröna och blå lyser på vissa ställen). Det syns så klart bäst mot mörk bakgrund och de verkar försvinna mer och mer ju längre man tittar på TVn. Kanske har något med att den "värmer upp" eller något.
Någon annan som märkt av liknande problem?
Utöver det så har TVn fungerat bra under den tiden jag haft den. Lider fortfarande lite av efterlämningar av text och dylikt men det är inget jag stör mig på. Det brukar försvinna så fort ändå och ska man kolla på något speciellt efteråt kan man alltid köra lite whitewash. Jag har heller inte fått några permanenta inbränningar fast jag haft den kopplad via datorn med skrivbordet på rätt länge stundtals.
Redigerat av Unregistered1dc5ce9b, 18 January 2007 - 13:25.
Postad 03 February 2007 - 20:10
Haft teven sen i Juni
Postad 03 February 2007 - 23:48
Dock uppstår dessa ibland efter 30-60min tittande då skärmen blivit "varm". Prickarna syns då mest mot mörk bakgrund och uppkommer t.ex efter att kanalrutan uppe till högersläcks eller ingen signal loggan åker runt på skärmen.
Har hört att det kan vara fel med någon "kontroll modul" men vet inte om detta stämmer.
Bävar inför att felanmäla till Powermill då deras reparationstider verkar extremt långa!
Tar de alltid så lång tid på sig?
Postad 06 February 2007 - 20:02
Jaja desto snabbare man får det överstökat antar jag.
Postad 08 February 2007 - 08:28
Det betyder alltså att man alltid måste ha tex hemmabiosystemet på och köra även tv-ljudet därigenom?
Postad 08 February 2007 - 08:40
Är det så att det inte finns några högtalare på denna tv?
Det betyder alltså att man alltid måste ha tex hemmabiosystemet på och köra även tv-ljudet därigenom?
Ja, eller så kan man koppla in högtalare direkt till tv:n. Det finns som originaltillbehör, annars kan man ta några andra som passar...
Postad 08 February 2007 - 09:50
Postad 10 February 2007 - 14:48
Postad 12 February 2007 - 09:37
Jag har därimot börjat uppleva det som verkar vara vanligt,att bilden flimmrar ibland.
Verkar bara uppstå på AV1 och iom att jag tänker skippa DTV boxen strax och köra allt med en HTPC på HDMI så borde jag slippa det problemet.
Tycker att det blir lättare och lättare att få tillfälliga inbränningar istället för tvärtom.
Trots allt är jag fortfarande nöjd.
Postad 12 February 2007 - 21:05
Snabb, skarp bild alltså. Jag har sett en LB1R i action på elgiganten och då LB2R är uppföljare antar jag att bilden är ännu bättre minst, och inte sämre. Som jag uppfattat det är LB2R väldigt bra när det kommer till eftersläpningar och dyl.
Om priset inte spelar nån roll vilken ska man då välja mellan dessa två?
Postad 12 February 2007 - 21:10
Det är verkligen oroväckande det här med dom röda pixlarna mot svart bakgrund. Hur många har det igentligen? Jag har det iaf
Har haft tv inlämnad för detta.... byte en control modul...
Postad 12 February 2007 - 21:38
Lite tips här tack. Jag hade så gott som bestämt mig för en 37¨ LG LB2R tills en kille på ett annat forum tipsade om den här. Nu blev jag lite osäker. Om man till större del bara är ute efter en TV för spel (fick hem Playstation 3 i fredags) vilken är då det bättre alternativet.
Snabb, skarp bild alltså. Jag har sett en LB1R i action på elgiganten och då LB2R är uppföljare antar jag att bilden är ännu bättre minst, och inte sämre. Som jag uppfattat det är LB2R väldigt bra när det kommer till eftersläpningar och dyl.
Om priset inte spelar nån roll vilken ska man då välja mellan dessa två?
testa denna tråden.... https://www.minhembi...howtopic=137623
Postad 12 February 2007 - 21:58
Har haft tv inlämnad för detta.... byte en control modul...
Hur lång tid tog det innan du hade din tv åter?
Postad 12 February 2007 - 22:53
Har haft tv inlämnad för detta.... byte en control modul...
Hur lång tid tog det innan du hade din tv åter?
ca 10dagar med frakten....lämnade in 2006 nov...Ace33
Men mina prickar är tillbaka så.. kommer att skicka in igen
Redigerat av Unregistered6e59ce73, 14 February 2007 - 14:53.
Postad 15 February 2007 - 19:31
Men det försvann ett tag eller?
Ja det var bra i nästan 3 mån....... var i kontakt med lg också igår...vet inte om han som jag pratade med visste så mycket men.. han sa att då får dom väl byta ut hela panelen denna gången
Redigerat av Unregistered6e59ce73, 15 February 2007 - 19:39.
Postad 16 February 2007 - 22:47
Har nu beställt min första plasma som såklart blev det en LG-42PM1M.
Men enligt TDJ data (där den är beställd från) blad innhåller den inbygda högtalare vilket jag inte kan hitta nån i detta forum som har???!är bifogad fakta ruta felaktig, den skiljer sig åt med trådens på en del punkter bla högtalarna?
Kan nån bekräfta att det verkligen finns högtalare som är inbygda på denna modell?
Mvh Mathias
Specifikationer
Produktbeskrivning: LG 42PM1M - plasmapanel - 42"
Typ av produkt: Plasmapanel
Diagonal storlek: 42" - widescreen
Dimensioner (BxDxH): 106.6 cm x 9.8 cm x 65 cm
Vikt: 30 kg
TV-typ: HDTV-förberedd
Upplösning: 1024 x 768
Display Format: 720p
PC-gränssnitt: VGA (HD-15), HDMI
Teknik: Plasma (PDP)
Progressiv skanning: Ja
Bildkvot: 16:9
TV-tuner: Ingen mottagare
Egenskaper: Överordnad kontroll
Läge för ljudutgång: Stereo
Högtalarsystem: 2 högtalare
Ljudeffekter: BBE, SRS WOW
Strömtillförsel: AC 120/230 V ( 50/60 Hz )
Detaljerade specifikationer
Allmänt
Bredd: 106.6 cm
Djup: 9.8 cm
Höjd: 65 cm
Vikt: 30 kg
Typ av produkt: 42" plasmapanel
TV-tuner: Ingen mottagare
PC-gränssnitt: VGA (HD-15), HDMI
TV-typ: HDTV-förberedd
Display
Teknik: Plasma (PDP)
Diagonal storlek: 42" - widescreen
Bildkvot: 16:9
Egenskaper: Överordnad kontroll
Bildkontrastförhållande: 5000:1
Upplösning: 1024 x 768
Bildvinkel: 160 grader
Färgtemperaturkontroll: Ja (Normal/kall/varm/användardefinierad)
Widescreen-lägen: Zoom 14:9, Conventional 4:3, Hel, Zoom, 16:9, Skådespel
Bildjustering: Dynamisk/Mild/Standard/Användare
Språk fär bildskärmsmeny: Thailändska, engelska, tyska, franska, italienska, spanska, arabiska, kinesiska, Urdu
Ljusstyrka: 1000 cd/m2
Komb filter: 3D digital
Progressiv skanning: Progressiv skanning (linjedubblering)
Display Format: 720p
Strömtillförsel
Strömenhet: Nätaggregat
Nätspänning: AC 120/230 V ( 50/60 Hz )
Energiförbrukning vid drift: 300 Watt
Anslutningar
Anslutningstyp: 1 x S-videoingång ( 4 pin mini-DIN )
1 x seriell ( 9 pin D-Sub )
1 x HDMI-ingång ( 19 pin HDMI typ A )
1 x ljudingång ( minihörlurskontakt, stereo 3,5 mm )
1 x VGA-ingång ( 15 pin HD D-Sub (HD-15) )
1 x VGA-utgång ( 15 pin HD D-Sub (HD-15) )
1 x linjeutgång för ljud ( RCA-hörlursingång x 2 )
2 x utgång för högtalare
1 x ingång för sammansatt video/ljud ( RCA-hörlursingång x 3 )
1 x utgång för sammansatt video/ljud ( RCA-hörlursingång x 3 )
1 x videoingång för komponenter ( RCA-hörlursingång x 3 )
Ljudsystem
Uteffekt / total: 30 Watt
Högtalare: 2 x höger/vänster kanalhögtalare - inbyggd - 15 Watt
Ytterligare funktioner: Automatisk volymjustering
Läge för ljudutgång: Stereo
Ljudeffekter: BBE, SRS WOW
Medföljande högtalare: 2 högtalare
Videoegenskaper
Text-TV: Ja
Text-TV-minne: 1500 sidor
HD Ready: Ja
Postad 16 February 2007 - 23:33
Troligtvis har TDJ felat i specen.Men kolla upp med dem för säkerhetsskull.
Bifogad fil(er)
Postad 19 February 2007 - 13:28
Hallå alla
Har sökt runt lite på forumet men har inte hittat något om detta.
Har fått blått flimmer i höger nederkant på min 42PM1MA.
Har inga högtalare osv. i närheten av tvn som kan störa den då jag hört att det kan vara skadligt?
har testat justera färger osv. Men inget hjälper.
Någon som vet något sätt att fixa detta på?
Köpte den ny i oktober 2006 o de känns ju rätt ruttet om den redan ska ha fått någon form av inbränningar nu
/hasse
Postad 23 February 2007 - 07:26
Dock erbjöds kompensation så ingen skugga skall falla på TDJ men jisses vad ful dem bli med påhängda högtalare..
Tack för svaret iaf Tomas T
//Mathias
Postad 03 March 2007 - 18:25
Jeg har haft 42pm1ma nu i ca. 4 måneder og har nu fået - blå pixelfejl - !!!!!
Det er startet i venstre øverste hjørne og er værst ved lyse billeder. Det er meget uroligt/ flimrer.
Postad 05 March 2007 - 23:06
Postad 08 March 2007 - 09:22
# Är det tack vare just detta "1024 768 fast i 16:9 format" som bilden blir utdragen i kanterna.
ex. en cirkel är rund i mitten av tv´n fast samma cirkel blir oval när den visas i kanterna av tv´n om ni förstår vad jag menar![]()
du har den nog i ws-läge "spectacle" eller?
Postad 08 March 2007 - 17:19
Powermill har jobbat bra, skönt med hämtning och återlämning vid dörren!
Hoppas nu bara inte att prickarna kommer tillbaka som för vissa andra här på forumet (?) ...
Postad 08 March 2007 - 18:51
Så, nu hänger tvn på väggen igen efter byte av Y-sus kretskort + control kretskort pga "röda prickar felet".
Powermill har jobbat bra, skönt med hämtning och återlämning vid dörren!
Hoppas nu bara inte att prickarna kommer tillbaka som för vissa andra här på forumet (?) ...
ok.. vad bra... har min inlämnad igen för andra gången.... skall bli intressant och se vad dom byter den här gången då.... men snabba är dom inte inte ialla fall med mig... gjorde service anmälan den 14feb... var och hämtade min i fredags den 2mars.... och var precis på powermills hemsidan och kollade inget har hänt alls mer än att apparaten är mottagen.... hoppas att din håller längre än min gjorde första gången jag hade den inlämnad...höll mellan 2-3mån....Ace34
Postad 12 March 2007 - 22:47
Postad 14 March 2007 - 22:07
De var i alla fall en bra kille som var här och tjejen som sköter kundtjänst var också riktigt trevlig att ha att göra med. Till skillnad från Stockholm Centralservice som jag haft att göra med förut.
Postad 15 March 2007 - 09:36
Är det någon som har kopplat sin PC till denna skärm? I så fall, vilka kablar har ni använt till bild och ljud?
Min PC är en Dell Dimension 9150 med Creative Soundblaster X-Fi ljudkort och ATI Radeon X1900 grafikkort med dubbla DVI-utgångar.
Postad 15 March 2007 - 21:16
De var hemma hos mig för ett par veckor sedan och byte ut ett kort i TVn. Tyvärr hjälpte inte det så de hämtade upp TVn förra måndagen då de antagligen kommer att få byta ut hela panelen. Får se hur lång tid det tar.
De var i alla fall en bra kille som var här och tjejen som sköter kundtjänst var också riktigt trevlig att ha att göra med. Till skillnad från Stockholm Centralservice som jag haft att göra med förut.
Hade du problem med dom röda prickarna med då eller?..... Ace34
Läste lite tillbaka i tråden..såg vad du hade för fel...
Redigerat av Unregistered6e59ce73, 15 March 2007 - 21:18.
Postad 15 March 2007 - 21:25
Kör med dvi hdmi kabel.... vga-kabel funkar bra det med..... till ljudet så har jag kört SPDIF från ljudkortet till Coaxial på stereo förstärkaren.....Ace34Hej!
Är det någon som har kopplat sin PC till denna skärm? I så fall, vilka kablar har ni använt till bild och ljud?
Min PC är en Dell Dimension 9150 med Creative Soundblaster X-Fi ljudkort och ATI Radeon X1900 grafikkort med dubbla DVI-utgångar.
Postad 16 March 2007 - 15:24
Då skall jag alltså ha en kabel med DVI i ena ändan och HDMI i andra.
Men ljudet. Vad är SPDIF?
Har ingen extra förstärkare så jag tänkte använda plasmans inbyggda d.v.s koppla ljudkabeln direkt till någon ljudingång på plasman.
Postad 16 March 2007 - 16:34
De var hemma hos mig för ett par veckor sedan och byte ut ett kort i TVn. Tyvärr hjälpte inte det så de hämtade upp TVn förra måndagen då de antagligen kommer att få byta ut hela panelen. Får se hur lång tid det tar.
De var i alla fall en bra kille som var här och tjejen som sköter kundtjänst var också riktigt trevlig att ha att göra med. Till skillnad från Stockholm Centralservice som jag haft att göra med förut.
Hade du problem med dom röda prickarna med då eller?..... Ace34
Läste lite tillbaka i tråden..såg vad du hade för fel...
Jag har problem med både röda, gröna och blå pixlar som blinkar. Killen som var här sa att det är att panelen inte släcker sig som den ska. Jag såg pixlarna som mest när det visats något ljust för att sedan bli svart på skärmen.
Postad 16 March 2007 - 18:21
Så nu har dom fixat min plasma. Inga röda prickar änsålänge iaf
Grattis! Va skönt för dig. Hoppas att de släpar hem min skärm igen snart.
Postad 16 March 2007 - 22:10
OK, DVI från datorn till HDMI på plasman, det förstår jag.
Då skall jag alltså ha en kabel med DVI i ena ändan och HDMI i andra.
Men ljudet. Vad är SPDIF?
Har ingen extra förstärkare så jag tänkte använda plasmans inbyggda d.v.s koppla ljudkabeln direkt till någon ljudingång på plasman.
SPDIF= digitalutgång på ditt ljudkort i datorn...borde finnas där...en ensam utgång på ljudkortet som brukar vara röd i ingången står även SPDIF / out.......(funkar nog endast om du kopplar till stereoförstärkare med Coaxial ingång) annars så får du använda den vanliga utgången på ditt ljudkort(analog) finns som regel 3st.. en till mikrofon... en till högtalare...+ en till kommer inte på vad den är till men dom är också som regel färgade, en blå.. en röd och en grön.... det är den gröna som du skall använda.....då får du dra en ljudkabel från den gröna utgången på datorn till utgång på plasman... dock så kan jag inte säga säkert vilken utgång på plasman som du skall använda när jag inte har min plasma hemma då den är på lagning för dom berömda röda prickarna (andra gången nu)
Bosse3........ kollade lite om ditt ljudkort...verkar inte finnas någon SPDIF / out på detta ljudkort... så du får nog kanske använda den andra utgången som jag skrev om.... Ace34
Redigerat av Unregistered6e59ce73, 16 March 2007 - 22:43.
Postad 19 March 2007 - 11:15
Önsketänkande???
Postad 20 March 2007 - 21:26
Ni pratar om röda prickar i panelen, men jag gissar att jag har ett annat problem, nämligen sneda streck över bilden på samtliga analoga ingångar, även tv-tunern. HDMI funkar dock felfritt.
(Se bifogad bild över bildstörningen)
Snart har ett år gått på garantin så det känns som att det är läge att felanmäla plasman, dock är det ju kasst om man måste skicka iväg den... Ingen annan som haft/har samma problem?
På mitt tittavstånd så lägger man inte märke till strecken något nämnvärt, men det är ju likväl irriterande. Likaså har jag felsökt genom urkoppling av respektive ingång för att leta yttre störningar, men inget hjälper.
- Mvh Hedman
Bifogad fil(er)
3 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 3 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
1
Inbränning, har du drabbats?
4 bilder

Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas här?