En tråd om blindtester
Startad av
Gäst_nin_*
, May 19 2007 19:08
1086 svar till detta ämne
#601
Postad 24 July 2007 - 15:53
Unregisterede74beff4
-
Unregisterede74beff4
-
Veteran
-
-
1503 inlägg
Personligen tycker jag att Micke_L träffade huvudet på spiken med sina inlägg ovan.
Blindtest testar främst lyssnarens intryck, inte det objekt man lyssnar på.
Dessutom kan placebo lika gärna kan verka till en billigare spelares förmån. När man lyssnar på två olika CD-spelare med stor skillnad i pris så tänker många att skillnaden är för liten för att vara värd den extra kostnaden.
Vissa bryr sig kanske mindre om pengar och betalar utan vidare stora pengar för relativt små förbättringar, men det är inte placebo utan ett medvetet val.
När jag själv lyssnar är det inte särskilt svårt att hålla isär hur de olika maskinerna låter oavsett märke, pris eller utseende. När jag ska handla gör jag oftast en snabbgallring bland 5-6 produkter och sedan lyssnar jag på två eller högst tre som jag jämför noggrant.
På det sättet har jag aldrig råkat ut för någon placeboeffekt som jag gjort att jag har köpt fel pryl eller något onödigt dyrt.
<{POST_SNAPBACK}>
Som sagt blindtest behöver inte enbart användas för att få fram det man tycker låter bäst. Kärn frågan i denna tråd är ju om folk KAN höra någon skillnad alls mellan olika saker.
#602
Postad 24 July 2007 - 19:27
Dox
-
Dox
-
Användare
-
-
167 inlägg
Jag vet inte om jag är ute på hal is nu.
Men visst borde vi höra skillnad på olika saker.
Handen på hjärtat forumrävar ställ er själva frågan
varför valde jag dessa högtalare ?
varför valde jag denna stärkare?
Var det för att ni hörde någon skillnad eller vad var det? Pris ? snygg?
Annars borde det bara finnas en högtalar tillverkare en stärkare för vi hör ju ingen skillnad
Däremot tror jag att det är svårare att urskilja inom samma tillverkare.
#603
Postad 25 July 2007 - 12:19
Unregisterede74beff4
-
Unregisterede74beff4
-
Veteran
-
-
1503 inlägg
Det är väl ingen som påstått att det inte går höra skillnader på olika högtalare?  Stor skillnad mellan olika högtalare
#604
Postad 25 July 2007 - 23:51
ThePreToriaN
-
ThePreToriaN
-
Forumräv
-
-
510 inlägg
Det är väl ingen som påstått att det inte går höra skillnader på olika högtalare? Stor skillnad mellan olika högtalare
<{POST_SNAPBACK}>
Jo då!, nin påstår att det inte finns några hörbara skillnader i blindtest, och därmed finns inga skillnader. Läs tråden
#605
Postad 26 July 2007 - 07:30
Unregistered1013
-
Unregistered1013
-
Mästare
-
-
3254 inlägg
Jo då!, nin påstår att det inte finns några hörbara skillnader i blindtest, och därmed finns inga skillnader. Läs tråden 
För att stödja ditt påstående så har du naturligtvis ett exempel på var någon påstår att det inte går att höra skillnader på högtalare? Jag tror att Martin tidigare i tråden sammanfattade svårigheterna att höra skillnad på olika produkter rätt bra och tror att det gäller väldigt många. Högtalare är relativt lätt att höra skillnad på Förstärkare lite svårare men fortfarande fullt möjligt Cd-spelare... halvt omöjligt säger jag Kablar... helt omöjligt.
Sedan har vi ett helt gäng produkter eller tweaks där blindtest är ett ypperligt sätt att kolla om man gått på marknadsföring, direkt eller via djungeltrumman, eller om det funkar. Det finns allt från att byta riktning på kablar, bränna in kablar, byta säkringar, sätta "möss" på högtalare, furuklossar under stärkaren (speciell fura - dörrknoppar går inte bra då det skulle bli för billigt naturligtvis  ) ) mm................. Blindtest är då ett utmärkt hjälpmedel för att övertyga sig om att man inte blivit blåst. Tror man att ett öppet test är bättre så bör man nog studera perceptionspsykologi och placebo mer ingående. Dvs om man verkligen vill veta.
#606
Postad 26 July 2007 - 09:23
Unregisteredf2a7f9fd
-
Unregisteredf2a7f9fd
-
Mästare
-
-
3989 inlägg
Det är väl ingen som påstått att det inte går höra skillnader på olika högtalare? Stor skillnad mellan olika högtalare
<{POST_SNAPBACK}>
Jo då!, nin påstår att det inte finns några hörbara skillnader i blindtest, och därmed finns inga skillnader. Läs tråden 
<{POST_SNAPBACK}>
Då föreslår jag att du försöker hitta ETT enda sånt inlägg där han påstår detta. Trolla behöver du inte göra..
#607
Postad 26 July 2007 - 18:35
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Jag har läst lite på www.hififorum.nu och bland annat stött på inlägg av Jorma (Jorma Design). Under tillverkningsprocessen av nya kablar brukar Jorma maskera kablarnas utseende så att dessa liknar andra kablar han har i sin repertoar. Kablarna är givetvis märkta på något vis, men utan att avslöja för mkt. Därefter lyssnar man efter skillnader. Och om det skett ngn nämnvärd förbättring görs en sådan tillgänglig för oss konsumenter. Detta visar att det även finns kabeltillverkare som i viss mån använder sig av sk. blindtester…
I sin utvecklingsprocess av nya kablar utgår Jorma inte så mkt ifrån olika teorier, utan han använder sig mer av lyssningstester. Men det finns säker de som tar mkt betalt av sådan som inte alls gjort någon nytta…
<{POST_SNAPBACK}>
Betoningen här ligger antagligen på VISS mån...kan man tro. För att i nästa ögonblick inse att det naturligtvis inte existerar några sådana blindtester som är värda namnet. Marknadsföring kallas det. Om det finns dokumenterar någon annanstans än att han skriver det i en tråd på ett forum kanske det är idé att visa hur dessa tester utföll? MVH /Chuck
#608
Postad 26 July 2007 - 20:17
Unregistered1197
-
Unregistered1197
-
Guru
-
-
4219 inlägg
Sedan har vi ett helt gäng produkter eller tweaks där blindtest är ett ypperligt sätt att kolla om man gått på marknadsföring, direkt eller via djungeltrumman, eller om det funkar. Det finns allt från att byta riktning på kablar, bränna in kablar, byta säkringar, sätta "möss" på högtalare, furuklossar under stärkaren (speciell fura - dörrknoppar går inte bra då det skulle bli för billigt naturligtvis ) <{POST_SNAPBACK}>
Man får nog skilja mellan komponenter och tweaks. Högtalare - Nästan alla hör skillnad mellan olika högtalare.Förstärkare - En majoritet anser att förstärkaren gör stor skillnad för ljudet. Ett fåtal har svårt att höra skillnad.CD-spelare - En majoritet anser att CD-spelaren gör stor skillnad för ljudet. Ett fåtal har svårt att höra skillnad.Kablar - En viss majoritet anser att kablarna har betydelse men en stor minoritet har svårt att höra skillnad.Tweaks - De flesta hör ingen skillnad men en liten minoritet tycker att det funkar för dem.Högtalare, förstärkare, CD-spelare och kablar anser jag inte vara hokus-pokus. De har en direkt funktion som kan vara bättre eller sämre eller olika smaker av bra eller dåligt. De som pysslar med lite esoteriska tweaks är i allmänhet de som redan har lagt ut oerhörda summor pegar och massor med tid på att hitta rätt komponenter. Därefter känner de att de har nått en platå i utvecklingen och prövar med olika tweaks för att få ut lite extra ljudkvalité. Detta är naturligtvis deras eget val och inget vi behöver skratta åt. Sedan är det inte säkert att det som funkar för dem funkar för någon annan, men det finns ändå ingen anledning att utsätta dem för blindtester bara för att försöka skriva dem på näsan att de har inbillat sig. Låt dem ha sina tweaks i fred. I övrigt är tweaksen en skendebatt eftersom jag inte känner till någon på detta forum som ägnar sig åt exotiska tweaks. Själva har jag massor av utvecklingsutrymme kvar genom att bara byta komponenter så jag behöver inte bry mig om tweaks.
Redigerat av Unregistered1197, 26 July 2007 - 20:18.
#609
Postad 26 July 2007 - 22:11
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Jag hade kunnat skriva detta i ett pm till Lymme, men väljer att säga det så att alla "hör"Detta var nog ditt bästa inlägg i detta forum och i denna debatt som oftast "skenar iväg" åt "det ena hållet" så ger det diskussionen en ny dimension. De flesta behöver inte någon blindtest för att höra skillnad på olika produkter och många sätter inte designen före ljudet om skillnad finns och det är precis så man vill att det skall låta. Att man skulle tycka att den dyraste produkten låter bäst, är bara ett påhitt. Så klart vill man att den billigaste skall låta lika bra som den dyra och då kan man ju helt koppla bort placebo. Skulle ändå placebo göras gällande i detta fall, så är det ju positiv placebo, som får en att köpa billigare produkter. Det finns många produkter man skulle vilja ha, som ser mycket bättre ut än dem man köpte. Men en normalt funtad person ( jag räknar mig dit ) köper så klart det som låter bäst och som är bäst anpassat i den övriga anläggningen och blir glad om det är det som kostar minst. Jag har inte blindtestat en enda produkt av de jag köpt. Jag har lyssnat och på så sätt sparat många pengar på högtalare och stärkare. Flerkanalaren, köpte jag på funktionerna, då det var den enda på marknaden som hade alla de funktioner jag efterfrågade. Kablar .. jag jag köpte dem som lät lika bra som EKK men som var snyggare. Hade aldrig köpt en kabel för utseendet skull om den inte låtit bättre .. Jag tycker det är nervärderande, att svara de personer som lyssnat sig till sin anläggning att de valt fel, för de har inte blindtestat den med tex denon 2105. Det är också nervärderande att kalla allt som sägs låta bättre för Tweaks. Att kablar är ormolja och att folk inte skulle kunna höra skillnad vid en Blindtest. Klart hör man även skillnad vid en blindtest, även om man är nervösare. Men det är inte självklart att man kan peka ut att det är just den produkten man lyssnar till. Man måste ge det tid och därför är hemmatester bästa sättet att välja sina komponenter. Man hör dem i rätt miljö. Tillsammans med rätt komponenter. Man får tid att lyssna. Man brukar ha som argument att lyssningsminnet inte är så bra. Just därför måste man ge det tid och det får man i sitt eget hem med eller utan blindtestmetoder. Det handlar bara att vara ärlig mot sig själv och ha en gnutta självdisciplin. Se sig själv som vuxen nog att inte luras av andra ting som inte är till nytta för ljudet. Sen kan man ju bestämma sig för att man bara vill ha svarta prylar. Ja, då faller allt i silver bort. Man lyssnar bara till svarta prylar. Så enkelt är det. Då väljer man det som låter bäst o är svart. Är det något fel med det ? RB
#610
Postad 26 July 2007 - 22:57
Unregistered1013
-
Unregistered1013
-
Mästare
-
-
3254 inlägg
Detta är naturligtvis deras eget val och inget vi behöver skratta åt. Sedan är det inte säkert att det som funkar för dem funkar för någon annan, men det finns ändå ingen anledning att utsätta dem för blindtester bara för att försöka skriva dem på näsan att de har inbillat sig. Låt dem ha sina tweaks i fred.
Eftersom detta är ett forum där folk ofta söker info om produkter och ljudförbättring så måste man få argmuentera emot påståenden och sk råd som kanske bara leder till att folk slänger pengar i sjön. Det är iaf så som vi logiska brukar se det. Speciellt illa blir det när det, direkt eller indirekt, ligger försäljare bakom suspekta tips. Pengar är en stor drivkraft och därför är det viktigt att upplysa om att det faktiskt kan vara så ibland. Vitsen med ett forum är att man skall diskutera med allt vad det innebär, bla att bli ifrågasatt. Det är faktiskt en grundpelare i ett fritt och öppet samhälle och de som inte tål det kan alltid stiga ned från talarstolen och förslagsvis samlas i en stängd klubblokal istället. Ni som tror att ni kan övervinna och vända förväntningar / placebo. Vilken gratisstärkare hade ni valt i ovan exempel? Jag väljer den dyrare för jag förväntar mig att den är bättre. Jag hade gjort likadant med cd-spelare och kablar även om förväntan är något mindre. Tex träklossar och säkringar hade jag nog hoppat över då jag inte har någon förväntan alls.
Redigerat av Unregistered1013, 26 July 2007 - 23:02.
#611
Postad 26 July 2007 - 23:04
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Tänker inte kommentera ditt inlägg ingående.. Men måste fråga.. varför har dem som tror på träklossar blvit inblandade i denna debatten. Kan inte minnas att jag läst i något inlägg att det är någon som förespråkat detta .. Kan vi inte hålla oss till Komponenter RB
#612
Postad 27 July 2007 - 02:03
xray
-
xray
-
Guru
-
-
4296 inlägg
Jag har läst lite på www.hififorum.nu och bland annat stött på inlägg av Jorma (Jorma Design). Under tillverkningsprocessen av nya kablar brukar Jorma maskera kablarnas utseende så att dessa liknar andra kablar han har i sin repertoar. Kablarna är givetvis märkta på något vis, men utan att avslöja för mkt. Därefter lyssnar man efter skillnader. Och om det skett ngn nämnvärd förbättring görs en sådan tillgänglig för oss konsumenter. Detta visar att det även finns kabeltillverkare som i viss mån använder sig av sk. blindtester…
I sin utvecklingsprocess av nya kablar utgår Jorma inte så mkt ifrån olika teorier, utan han använder sig mer av lyssningstester. Men det finns säker de som tar mkt betalt av sådan som inte alls gjort någon nytta…
<{POST_SNAPBACK}>
Betoningen här ligger antagligen på VISS mån...kan man tro. För att i nästa ögonblick inse att det naturligtvis inte existerar några sådana blindtester som är värda namnet. Marknadsföring kallas det.
Om det finns dokumenterar någon annanstans än att han skriver det i en tråd på ett forum kanske det är idé att visa hur dessa tester utföll?
MVH /Chuck
<{POST_SNAPBACK}>
Jag tror inte Jorma publicerat några kabeltester, som i viss mån utförts i blindo. Här har du i alla fall en tråd där Jorma tar upp ämnet maskerade kablar: http://www.hififorum...chTerms=maskera
Redigerat av xray, 27 July 2007 - 02:05.
#613
Postad 27 July 2007 - 07:25
Unregistered1013
-
Unregistered1013
-
Mästare
-
-
3254 inlägg
http://www.hififorum...chTerms=maskera
Intressant att, i den tråden från Hifi Forum, se hur en säljare, (även generalagent?) som gjort mycket reklam för dyrkabeln Transparent Cable i diverse tidningar mm, skriver: "Kablar upprör ofta och vår inställning är såklart: prova själv. Men undvik sanningssägare och blindtest så som de oftast utformas.". Parar man ihop det med detta citat från Audioholics där de samlat ihop deltagare till ett kabeltest... "It is of no surprise that Audioquest and Transparent Cable and Zu Cables declined our review request since these companies appear to sell the most pricey cable products in the industry, and also make the most questionable claims (ie. skin effect, diode rectification, break-in, audiogenic distortion) about said products and offer no measurable proofs or objective facts."...så börjar man ju undra. Först tycker alltså säljaren att man skall undvika "sanningssägare" och även blindtester då det inte är en bra metod och sedan låter tillverkaren helt sonika bli att skicka in en kabeln till ett test med mätningar. Ganska talande. Bättre då att låta folk som tror att de kan bortse eller vända på förväntan / placebo testa öppet antar jag...?
#614
Postad 27 July 2007 - 08:55
Unregisteredf2a7f9fd
-
Unregisteredf2a7f9fd
-
Mästare
-
-
3989 inlägg
Kablar - En viss majoritet anser att kablarna har betydelse men en stor minoritet har svårt att höra skillnad.
Rättar ovan En minoritet "tror" att kablarna har betydelse och upplever en förbättring. En majoritet "vet" att kablarna har försumbar betydelse och kommer med största sannolikhet inte att påverka ljudet hörbart. Lite lustigt uttryckt också "en viss majoritet" och en stor minoritet.
#615
Postad 27 July 2007 - 11:34
Unregistered1197
-
Unregistered1197
-
Guru
-
-
4219 inlägg
Kablar - En viss majoritet anser att kablarna har betydelse men en stor minoritet har svårt att höra skillnad.
Rättar ovan En minoritet "tror" att kablarna har betydelse och upplever en förbättring. En majoritet "vet" att kablarna har försumbar betydelse och kommer med största sannolikhet inte att påverka ljudet hörbart.
Lite lustigt uttryckt också "en viss majoritet" och en stor minoritet.
<{POST_SNAPBACK}>
Du behöver inte rätta mina inlägg för det kan ju sluta så olyckligt att jag rättar dina istället  Själv har jag sysslat med hifi i 20 år och en klar majoritet av alla hifientusiaster som jag har träffat inser att kablarna har betydelse för ljudet. I vår egen omröstning på minhembio.com har 58% sagt att ljudet formas även av kablarna och att det är värt att pröva olika sorter. 34% har sagt att kablarna inte har betydelse. https://www.minhembi...howtopic=16146458% är en viss majoritet och 34% är en ganska stor minoritet.
Redigerat av Unregistered1197, 28 July 2007 - 09:11.
#616
Postad 27 July 2007 - 12:21
alpha
-
alpha
-
Mega!
-
-
1302 inlägg
Jag passade på att dölja ett par inlägg som inte gällde diskussion om blindtester utan snarare diskussion om diskussioner.
#617
Postad 27 July 2007 - 13:37
Unregisteredf2a7f9fd
-
Unregisteredf2a7f9fd
-
Mästare
-
-
3989 inlägg
Här är ett blindtest mellan olika koaxkablar. http://www.hydrogena...showtopic=33951The tests didn't pass phase 2. No one managed to identify reliably if the cables were changed or not between two listening sessions.
But we heard the differences ! Better bass handling, better decay, better stereo image, clearer harmonics, less bass... The only problem is that we also heard the differences when the cables were the same
Copain - I am so happy to see the results of your tests. They seem to support what common wisdom, physics and engineering indicate: wire is wire is wire. Those high-end salemen are selling snake oil. Chapeau!
Clearly your skepticism interfered with the harmonious transfer of the higher order musical energy signatures within the audiophile cables. Also it's rather obvious your listeners didn't have golden ears and were unable to appreciate the significant improvements to the synergy that is present when using high-end audio cables.
And the scary thing is, there are some hard-core "audiophiles" out there who would probably think that and be serious about it...
For me is very pleasant to confirm (with your test) that many years of electronic engineering were not wrong.
Many electronic engineers (including me) knew this, but a proper listening tests confirms it.
Thanks for so interesting report.
#618
Postad 27 July 2007 - 13:40
Unregistered1013
-
Unregistered1013
-
Mästare
-
-
3254 inlägg
But we heard the differences ! Better bass handling, better decay, better stereo image, clearer harmonics, less bass... The only problem is that we also heard the differences when the cables were the same
Tankvärt!
#619
Postad 27 July 2007 - 18:49
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
De flesta behöver inte någon blindtest för att höra skillnad på olika produkter och många sätter inte designen före ljudet om skillnad finns och det är precis så man vill att det skall låta.
<{POST_SNAPBACK}>
Det borde stå, man behöver inte göra något blindtest för att tro sig höra skillnader mellan produkter. Det finns hur mycket troende som helst, ett blindtest visar om troendet är i enlighet med verkligheten. Att man skulle tycka att den dyraste produkten låter bäst, är bara ett påhitt. Så klart vill man att den billigaste skall låta lika bra som den dyra och då kan man ju helt koppla bort placebo. Skulle ändå placebo göras gällande i detta fall, så är det ju positiv placebo, som får en att köpa billigare produkter.
Du har inte förstått det här med hur vi människor fungerar med förväntningar och vilka uttryck det tar sig. Dina slutsatser är inte riktiga, det är med att "koppla bort placebo" visar att du inte alls greppat problematiken. Många anser sig stå över det här, speciellt kunniga entusiaster med en avslappnad attityd. Det funkar tyvärr inte så. Jag har inte blindtestat en enda produkt av de jag köpt. Jag har lyssnat och på så sätt sparat många pengar på högtalare och stärkare. Flerkanalaren, köpte jag på funktionerna, då det var den enda på marknaden som hade alla de funktioner jag efterfrågade.
Inte jag heller, av de jag har nu. Jag tycker det är nervärderande, att svara de personer som lyssnat sig till sin anläggning att de valt fel, för de har inte blindtestat den med tex denon 2105. Det är också nervärderande att kalla allt som sägs låta bättre för Tweaks. Att kablar är ormolja och att folk inte skulle kunna höra skillnad vid en Blindtest.
Du har fel. Det finns ingen som säger att någon valt fel för att dom inte blindtestat med en Denonapparat. Att påtala mellan varven att det inte finns någon som hört skillnad på skapligt lika högtalarkablar i blindtest är nyttigt mellan varven, för att få unga oförstörda entusiaster att det finns fler sanningar än den som "alla har rätt för det hör dem" förespråkarna anser vara den rätta. Klart hör man även skillnad vid en blindtest, även om man är nervösare. Men det är inte självklart att man kan peka ut att det är just den produkten man lyssnar till. Man måste ge det tid och därför är hemmatester bästa sättet att välja sina komponenter. Man hör dem i rätt miljö. Tillsammans med rätt komponenter. Man får tid att lyssna.
Det finns ingen som hindrar att man utför blindtester under långa perioder. Tyvärr är det du skriver felaktigt, vi fungerar inte så även om du vill tro det. Öppna hemmatester är generellt sätt en dålig metod att utvärdera om tex en CD-spelare är bättre än en annan. Det inser alla, som har blindtestat något och förstår vad som är hörbart och inte. Man brukar ha som argument att lyssningsminnet inte är så bra. Just därför måste man ge det tid och det får man i sitt eget hem med eller utan blindtestmetoder.
Är det din egna analys av problemet? Tror du att det fungerar så? Det handlar bara att vara ärlig mot sig själv och ha en gnutta självdisciplin. Se sig själv som vuxen nog att inte luras av andra ting som inte är till nytta för ljudet.
Ja, och inse att det är svårare än man tror att verkligen höra skillnad på CD-spelare, förstärkare och kablar för att ta några bra exempel. MVH /Chuck
#620
Postad 27 July 2007 - 19:30
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
De flesta behöver inte någon blindtest för att höra skillnad på olika produkter och många sätter inte designen före ljudet om skillnad finns och det är precis så man vill att det skall låta.
<{POST_SNAPBACK}> Det borde stå, man behöver inte göra något blindtest för att tro sig höra skillnader mellan produkter. Det finns hur mycket troende som helst, ett blindtest visar om troendet är i enlighet med verkligheten.
<{POST_SNAPBACK}>
Låt mig själva bestämma vad som är min åsikt och koncentrera dig istället på dina egna inlägg. RB
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 01:50.
#621
Postad 27 July 2007 - 22:45
Så, nu har chuck kommit hem från semester och som vanligt mästrar han och denna gången talar han om vad andra borde skriva i sina inlägg..
Ett tips .. låt andra själva bestämma vad deras åsikt är och koncentrera dig istället på dina egna inlägg. Så hade de kanske blivit intressanta att läsa Märkväl .. bara kanske
RB
<{POST_SNAPBACK}>
Läs vad tråden handlar om. Sålänge man påstår saker som går emot tidigare erfarenheter så handlar det om man tror eller upplever, inte att det är sanning eller fakta. Martin förklara det bra med sitt inlägg och har min fulla support för hans åsikt.
#622
Postad 27 July 2007 - 23:16
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Läs vad tråden handlar om.
<{POST_SNAPBACK}>
Sluta tala om detta för mig o andra Men tillbaka till ämnet .. 2002 så diskuterades samma sak som nu .. dvs blindtester och det var med samma tonläge och tjaffs som nu .. nin du var med, då också https://www.minhembi...118&searchtime=Det är intressant läsning för den som är intresserad RB
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 01:51.
#623
Postad 27 July 2007 - 23:25
Sluta tala om detta för mig o andra
Men tillbaka till ämnet .. 2002 så diskuterades samma sak som nu .. dvs blindtester och det var med samma tonläge och tjaffs som nu ..
nin du var med då också
https://www.minhembi...118&searchtime=
Det är intressant läsning för den som är intresserad
RB
<{POST_SNAPBACK}>
Det är ju bra att folk lär sig av sina misstag och lär sig mer. Det vore ju illa om man aldrig kan erkänna man haft fel. Så igen, dom tester som gjorts pekar precis det som Martin sagt, och håller helt med honom om det. Påstår man något annat så får man räkna med bli ifrågasatt för det. Placebo drabbar oss alla.
#624
Postad 27 July 2007 - 23:26
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Så, nu har chuck kommit hem från semester och som vanligt mästrar han och denna gången talar han om vad andra borde skriva i sina inlägg..
Ett tips .. låt andra själva bestämma vad deras åsikt är och koncentrera dig istället på dina egna inlägg. Så hade de kanske blivit intressanta att läsa Märkväl .. bara kanske
RB
<{POST_SNAPBACK}>
När det är uppenbara tankefel så är jag så hjälpsam att påpeka dessa för läsarna. Att tro att man står över yttre påverkan som tex förväntningar när man ska "lyssa" på tex högtalarkablar är ett grovt tankefel, som naturligtvis ska påpekas omedelbart. MVH /Chuck
#625
Postad 27 July 2007 - 23:32
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Nu får du ge dig ..
Tala inte om för folk att de tänker fel
RB
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 01:52.
#626
Postad 27 July 2007 - 23:42
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Nu får du ge dig gosse
Tala inte om för folk att de tänker fel
Skulle du umgåtts med min sfär hade du inte gjort så längre .. det skall lova dig, med den attityd du har till övriga på detta forum.
RB
<{POST_SNAPBACK}>
Den här tråden handlar om blindtester, med vilka och hur jag umgås med på fritiden är mindre relevant, och vad du månne skulle ha gjort om jag umgåtts i din sfär känns inte riktigt on topic. Om någon säger som tex Chris Lymme, att man mentalt kan kompensera saker till höger och vänster, för att sedan kunna urskilja en förstärkares egenskaper när man lyssnat på den tidigare i ett annat rum och med andra högtalare, så är det antagligen villfarelser. Eller tex din ihopsnickrade idé om att "Så klart vill man att den billigaste skall låta lika bra som den dyra och då kan man ju helt koppla bort placebo." Den teorin behöver ju knappast analyseras i detalj för att kunna avfärdas som önsketänkande, om man är snäll. Vad man vill och inte behöver nödvändigtvis inte ha någonting vad man förväntar sig att göra, och sedan de facto säger sig uppleva. MVH /Chuck
#627
Postad 27 July 2007 - 23:46
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Jag har min uppfattning klar och den har jag givit.
Jag har inte rättat dig i din uppfattning.
RB
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 01:53.
#628
Postad 27 July 2007 - 23:48
Unregisteredc27b1e79
-
Unregisteredc27b1e79
-
Mästare
-
-
2665 inlägg
Skärpning nu grabbar håll er till topic och sluta giddra med varandra, det är ett fritt land och vi får ha åsikter Respektera dem.
#629
Postad 27 July 2007 - 23:51
ThePreToriaN
-
ThePreToriaN
-
Forumräv
-
-
510 inlägg
Att man skulle tycka att den dyraste produkten låter bäst, är bara ett påhitt. Så klart vill man att den billigaste skall låta lika bra som den dyra och då kan man ju helt koppla bort placebo. Skulle ändå placebo göras gällande i detta fall, så är det ju positiv placebo, som får en att köpa billigare produkter. Du har inte förstått det här med hur vi människor fungerar med förväntningar och vilka uttryck det tar sig. Dina slutsatser är inte riktiga, det är med att "koppla bort placebo" visar att du inte alls greppat problematiken.
Många anser sig stå över det här, speciellt kunniga entusiaster med en avslappnad attityd. Det funkar tyvärr inte så.
Det här är helt befängt. Vi är ändå ganska många som med öppen lyssning värderar olika produkter. Jag skulle vilja påstår att det är den vanligaste sättet att värdera också, och det är ingen slump. Det är helt enkelt så att det fungerar bäst för dom flesta. Och i egen hemmiljö även. Finns liksom inget som tyder på att det är en dålig metod. Däremot ska vi ställas inför rätta genom hot av blindtester och säger vi emot så får vi höra ordet "placebo" som vi inte ens upplever som någon problematik. Håller vi inte med så får vi reda på att "så här fungerar inte människan" och bla. bla. Det är verkligen tur att blindtestandet isig är en MINORITET som inte tas på allvar enligt min mening. Och det har ju sina skäl. Blindtestarna är ju bara ute efter nån fakta och mätmedoter och annat. Man riktigt förespråkar blindtestandet. Skillnaden är att det finn liksom inte något som heter kabelförespråkare. För där är man öppen för allt. Jag har full förståelse för en som inte hör några skillnader mellan kablar och gör inte väsen av det. Vi är ärliga som låter folk prova och komma fram till dittan eller dattan själv. Är man ute efter fakta ur tester så ska man först ta reda på fakta om testmetoden isig. Jag har en känsla att många här på tråden är mer intresserade av själva testmetoderna än det som testas. Fakta, svart på vitt mer än det som verkligen kommer ut ur våra högtalare. Inte ens ett bi kan flyga om vi skulle titta på pappret, men det vet ju vi redan  .
#630
Postad 27 July 2007 - 23:54
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Varför är du så tuff ..
Du lägger dig ganska tidigt mot dem som du vet vem de är och som rättar dig i dina "utfärder" på annat forum.
Tror du att du är kung på detta forum, för att här är fler "nybörjare" du bör nog fundera över detta i stället för att mästra oss ..
Jag har min uppfattning klar och den har jag givit. Jag har inte rättat dig i din uppfattning.
När du ( om du gör det ) växt till dig lite, så kanske du kan förstå att man inte gör så mot andra.
RB
<{POST_SNAPBACK}>
Blindtester någon? Är det något du vill säga mig så skriv det till mig i ett PM, du verkar, av dina senaste postar att dömma, ha ett stort informationsbehov av mig som person, vem jag är på andra forum och vilka saker jag äger. Jag ber dig sluta upp med det, tack, och istället komma till sakfrågorna som du verkar undvika till förmån för någon sorts smutskastning av mig och dina varma tankar om mig som medlem, här och på andra forum. MVH /Chuck
#631
Postad 28 July 2007 - 00:02
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Chuck Då tar vi det en sista gång Sluta rätta mina inlägg med att säga att jag "tänker fel" "skriver fel" osv Dra dina egna åsikter för oss andra och låt oss få ha våra.. Gör inte narr av andra människor genom att nervärdera dem som du oftast gör och låt dem få ha sin "tro" då vi låter dig få ha din "vetenskap" Vilket som är vilket, kommer nog aldrig att fastslås. Det är du som ger dig på mig ( och andra ) det är vi som får svara tillbaka. Så är det .. och inte på något annat sätt.. Tycker du det skulle vara juste .. att du skriver nedsättande saker om oss andra i forumet och vi skulle svara dig via Pm Kan vi få fortsätta nu RB
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 00:04.
#632
Postad 28 July 2007 - 00:08
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Det här är helt befängt.
<{POST_SNAPBACK}>
Ok. Vi är ändå ganska många som med öppen lyssning värderar olika produkter. Jag skulle vilja påstår att det är den vanligaste sättet att värdera också, och det är ingen slump.
Det är många som gör massor med icke rationella saker, petar sig i näsan publikt för att ta ett exempel. Det gör det hela inte mindre bekymmersamt, eller smartare för den delen. Det är helt enkelt så att det fungerar bäst för dom flesta. Och i egen hemmiljö även.
Ja, det gör det säkert. Men den testningen kan man ju inte lägga någon som helst vikt till, eller överföra till andra som fakta och sanningar. Att det fungerar bäst för dolk att höra skillnad på siba högtalarkablar i hemmet och inte i blindtester behöver man väl inte göra till en större grej än att hemmatesterna i öppen miljö kommer fram till fel slutstats, eller tvärt om. Finns liksom inget som tyder på att det är en dålig metod.
Humor är viktigt, så även i HiFi. Det är verkligen tur att blindtestandet isig är en MINORITET som inte tas på allvar enligt min mening. Och det har ju sina skäl. Blindtestarna är ju bara ute efter nån fakta och mätmedoter och annat. Man riktigt förespråkar blindtestandet.
De är en minoritet för att en majoritet inte tycker att det blindtester är något för dem, av olika skäl. Vissa förstår inte vad vi är kapabla att skilja på med våra öron enbart, andra som jag är nöjd med det jag har och inser att jag inte behöver uppfinna hjulet pånytt för varje produkt jag köper. Det kommer absolut vara en minoritet så länge som du och andra med dig köper det ni blir matade med dagarna i ända, subjektiva åsikter som från början kommer från något speciellt håll...ni är precis det marknaden vill ha. Det är ju ni som bär en hel bransch och det lär inte spela någon större roll vad någon stolle som jag skriver på ett Internetforum. MVH /Chuck
#633
Postad 28 July 2007 - 00:15
Det här är helt befängt. Vi är ändå ganska många som med öppen lyssning värderar olika produkter. Jag skulle vilja påstår att det är den vanligaste sättet att värdera också, och det är ingen slump. Det är helt enkelt så att det fungerar bäst för dom flesta. Och i egen hemmiljö även.
Finns liksom inget som tyder på att det är en dålig metod.
Det finns många skäl till det är en dålig metod om man verkligen vill veta om det är någon skillnad. Det har tagits upp i tråden åtskilliga gånger, bland annat tester där folk hörde stora skillnader öppet men i blindtestet så hörde dom ingen skillnad. Inte ens ett bi kan flyga om vi skulle titta på pappret, men det vet ju vi redan .
<{POST_SNAPBACK}>
Om du ska föra vidare en felaktig myt så kan du iaf säga myten rätt?
#634
Postad 28 July 2007 - 00:16
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Dra dina egna åsikter för oss andra och låt oss få ha våra..
<{POST_SNAPBACK}>
Min egna åsikt är då att man inte kan, hur avslappnad och entusiastisk entusiast man än är, tillskriva sig egenskaper som inte faller inom ramen för sunt förnuft. Tex att stå över förväntningar som tex medvetandet om priset på en produkt gör med det man senare upplever i en öppen lyssning. Om du tar det som att jag nedvärderar dig så är det upp till dig, jag skriver det jag tror mig ha ganska bra koll på. Jag menar inte att nedvärdera dig hur som helst, jag tycker bara du har fel och kommer påpeka det inom ramen för forumets regler. MVH /Chuck
#635
Postad 28 July 2007 - 00:24
Unregistered1103
-
Unregistered1103
-
Guru
-
-
5967 inlägg
Kan det inte vara tvärtom mot vad blindtest anhängarna påstår ..Ni påstår att de som köper lite dyrare och välbyggda kablar, stärkare och cd spelare har gått på en nit och att de är slavar under en stark marknadsföring och tester i tidningar o på nätet. Ännu värre är att ni påstår att det är säljarna som säljer på dem en massa ormolja.. Kan det inte vara så .. att det är andra sidan .. de som inte har råd eller får ta sig råd ( frugan eller tjejen bestämmer ) att köpa en dyrare o bättre anläggning som skyddar sig själv o sitt ego, med sina påstående. Jag har funderat lite på vad det kan vara som driver vissa människor, att år efter år ( det finns ju exempel på detta forum ) basunera ut samma lära och försöka få andra till att "förstå" att de har blivit lurade när de köpte sin fina anläggning. Tror man verkligen på detta själv Jag har sagt det tidigare... Blindtester kan för vissa vara lika roligt att göra som öppna tester. Men vissa vill inte göra blindtester. Dels för att de inte tror att det ger ett annat resultat och dels för att det inte är genomförbart i deras hem. Man litar till sin självdisciplin och sina öron. Sin erfarenhet och sitt hörselminne. Man är väl invand med hur det brukar låta och skall låta i sitt hem. Personligen är jag totalt ointresserad av blindtester och vill sitta o pyssla med mina komponenter i mitt hem och sedan spela upp dessa för mina vänner. Varför svarar då jag o min gelikar i denna tråd ... Jo, ni som driver blindtestfrågan i denna tråden .. har terroriserat oss andra i alla andra trådar, vad de än har handlat om .. ni har förstört vissa och ni har fått andra till att helt dö ut .. Detta pga av att vi inte orkar höra det mer .. Detta var mitt sista inlägg i denna tråden .. och har man minsta lilla respekt för andras åsikter, så låter man detta vara och hoppar inte på mig för att jag skall känna att jag måste svara .. låt nu detta få ha sin plats och om du tycker annorlunda, så säg det .. men citera inte mig .. RallyBalle  Ps .. ni skall veta att jag har bara själv betalat 24.000 kr för hela min 2 kanal anläggning Squeezebox - Cambridge 840A - AQ Typ 8 - Ikon 6 De stora pengarna ligger på Biorummet och all utrustning för detta ( bild & ljud )
Redigerat av Unregistered1103, 28 July 2007 - 00:38.
#636
Postad 28 July 2007 - 00:28
Hade det varit så att vi hade haft fel så skulle någon ha visat detta under ett enda blindtest dom senaste 20-30 åren, men ännu har inte det hänt. Dock har dom blindtesterna som gjorts visat det vi säger. Dock är jag öppen för att någon KAN fixa det, därför jag är intresserad av få till ett test med folk som anser sig höra detta. Men när ingen vill vara med så är det svårt, då får man förlita sig på tidigare erfarenheter som visar det Martin så bra sa.
#637
Postad 28 July 2007 - 00:34
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Ok, rallyballe dikterar vilkoren och får numera inte bli citerad.... Kan det inte vara så .. att det är andra sidan .. de som inte har råd eller får ta sig råd ( frugan eller tjejen bestämmer ) att köpa en dyrare o bättre anläggning som skyddar sig själv o sitt ego, med sina påstående.
Det man säkert vara så i vissa fall. Dock näppeligen i samma utsträckning som de som köpt på sig svindyra saker helt i onödan till tänderna ska försvara sina inköp med; "Men jag hör ju stor skillnad". Och det roliga är att argumenten slutar där...alltid. Och det är väl inget fel i det, sålänge man inte svänger sig med rena felaktigheter, eller är så känslig att man inte tål att andra har avvikande uppfattning. Själv har jag en med svenska mått en bra inkomst, även med internationella mätt så jag kan inte skylla på pengabrist eller arg fru för den delen. MVH /Chuck
#638
Postad 28 July 2007 - 00:36
Min anläggning går på i nypris en bit över 200 lapp, så det är ju knappast att jag inte har "råd" med alla dessa dyra saker som ska göra ljudet bättre.
#639
Postad 28 July 2007 - 10:45
ThePreToriaN
-
ThePreToriaN
-
Forumräv
-
-
510 inlägg
Min anläggning går på i nypris en bit över 200 lapp, så det är ju knappast att jag inte har "råd" med alla dessa dyra saker som ska göra ljudet bättre. 
<{POST_SNAPBACK}>
Lite nyfiken blir man allt. Vad är det för system du har när du kommit upp i dom summorna?, inte rent av 2 kanals?. Eller vart i systemet har du lagt krutet?. Själv kör jag just nu Lexicon RT-10 och Lexicon RV-8. Men med högtalare, kablar, playstation, projektor, möbel som hör till kommer man ju lätt upp i 200 lapp. Det vet jag med.
#640
Postad 28 July 2007 - 11:04
pelar
-
pelar
-
Lärjunge
-
-
284 inlägg
Vi är ändå ganska många som med öppen lyssning värderar olika produkter. Jag skulle vilja påstår att det är den vanligaste sättet att värdera också, och det är ingen slump. Det är helt enkelt så att det fungerar bäst för dom flesta. Och i egen hemmiljö även.
Finns liksom inget som tyder på att det är en dålig metod.
Att hävda en metods fördel på grundval av hur många som tillämpar den metoden är argumentation som hör hemma på mellanstadiet i grundskolan. Är det några speciella problem med blindtester i hemmiljö du tänker på? Ditt påstående om att det inte finns något som tyder på att öppna tester är en dålig metod visar bara att du saknar nyanser i ditt tänkande. Menar du att placebo är något påhittat, att alla vetenskapliga studier som påvisar placebo är del av en gigantisk konspiration? Folk som får sockerpiller med motiveringen att det är läkemedel mår bättre än kontrollgruppen som inte får något alls, trots att de får verkningslösa sockerpiller. Placebo är i allra högsta grad en faktor att ta hänsyn till vid metodval för tester av audiokomponenter.
#641
Postad 28 July 2007 - 11:42
ThePreToriaN
-
ThePreToriaN
-
Forumräv
-
-
510 inlägg
Vi är ändå ganska många som med öppen lyssning värderar olika produkter. Jag skulle vilja påstår att det är den vanligaste sättet att värdera också, och det är ingen slump. Det är helt enkelt så att det fungerar bäst för dom flesta. Och i egen hemmiljö även.
Finns liksom inget som tyder på att det är en dålig metod.
Att hävda en metods fördel på grundval av hur många som tillämpar den metoden är argumentation som hör hemma på mellanstadiet i grundskolan. Är det några speciella problem med blindtester i hemmiljö du tänker på? Ditt påstående om att det inte finns något som tyder på att öppna tester är en dålig metod visar bara att du saknar nyanser i ditt tänkande. Menar du att placebo är något påhittat, att alla vetenskapliga studier som påvisar placebo är del av en gigantisk konspiration? Folk som får sockerpiller med motiveringen att det är läkemedel mår bättre än kontrollgruppen som inte får något alls, trots att de får verkningslösa sockerpiller. Placebo är i allra högsta grad en faktor att ta hänsyn till vid metodval för tester av audiokomponenter.
<{POST_SNAPBACK}>
Tanken här var att det är köparna själva som vill värdera produkter på det här sättet. Man vill höra, titta och känna på produkterna innan man slår till. Jag argumenterar inte för någon metod, och jag vet att öppen lyssning har brister det med. Jag har inte hävdat att det är någon korrekt metod. Enormt tidskrävande om inte annat. Det är bara en metod jag skulle rekommendera en annan i köpetankar. Att låna hem helt enkelt. Men dessa verkningslösa sockerpiller hör hemma helt i en annan kategori. Och det är inte för sällan ni jämför läkemedelsindustrin med hi-fi. Bara där blir jag lite "rädd" att hur seriöst tar ni på hi-fi egentligen?. Visst är testmetoderna bra mycket mer intressanta att prata om än produkterna isig?, för då förstår jag. Där ni har missat hela grejen är när ni tror att Blindtester kan frälsa folk och få fram det korrekta resultatet. Ni har på något sätt fått för er att det är ett objektivt sätt att testa hi-fi, när det är precis tvärtom. Eller att blindtesta är metodernas metod. Det finns inget som säger att blindtesta hi-fi produkter är ens en godkänd metod. Blindtesta coca-cola och pepsi kan man ju enkelt göra, men hi-fi är något helt annat. Och ja?, Jag upplever inte placebo som någon problematik. Man blir besviken ganska fort om nåt inte låter som man förväntat sig till priset. Och då blir inga köp gjorda. Många här på tråden börjar se placebo som världens hot och har det i tankarna hela tiden. Man har PLACEBO om PLACEBO helt enkelt. Man tror att placebon påverkar en hela tiden och mer än vad den FAKTISKT gör. Vad händer om vi BLINDTESTAR 10 personer som är kraftigt berusade?. Har någon tänkt på det?
#642
Postad 28 July 2007 - 12:12
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
Blindtestar 10 personer som är kraftigt berusade...? Hur, vad, på vilket sätt. Där ni har missat hela grejen är när ni tror att Blindtester kan frälsa folk och få fram det korrekta resultatet. Ni har på något sätt fått för er att det är ett objektivt sätt att testa hi-fi, när det är precis tvärtom. Eller att blindtesta är metodernas metod. Det finns inget som säger att blindtesta hi-fi produkter är ens en godkänd metod. Blindtesta coca-cola och pepsi kan man ju enkelt göra, men hi-fi är något helt annat.
Det finns ingen frälsning i blindtester, däremot är den en erkänt bra metod att ta reda på vad man kan höra och inte. Att det är tvärt om, ett SUBJEKTIVT sätt att testa HiFi-produkter vet jag inte vart du får ifrån? Vad får dig att tycka det? "Godkänd metod" "metodernas metod"...? vad får du allt ifrån, är det någon som påstått det? Blindtester har varit, är och kommer att vara ett smart sätt att visa på vad vi människor klarar av att fixa, tex i form av hörbara skillnader. Vissa vill inte ta till sig det, och det är väl ok. Men att inte tro att man påverkas av yttre omständigheter och försöka argumentera för det känns inte riktigt bra. MVH /Chuck
#643
Postad 28 July 2007 - 12:15
Men dessa verkningslösa sockerpiller hör hemma helt i en annan kategori. Och det är inte för sällan ni jämför läkemedelsindustrin med hi-fi. Bara där blir jag lite "rädd" att hur seriöst tar ni på hi-fi egentligen?. Visst är testmetoderna bra mycket mer intressanta att prata om än produkterna isig?, för då förstår jag.
Där ni har missat hela grejen är när ni tror att Blindtester kan frälsa folk och få fram det korrekta resultatet. Ni har på något sätt fått för er att det är ett objektivt sätt att testa hi-fi, när det är precis tvärtom. Eller att blindtesta är metodernas metod. Det finns inget som säger att blindtesta hi-fi produkter är ens en godkänd metod. Blindtesta coca-cola och pepsi kan man ju enkelt göra, men hi-fi är något helt annat.
Och ja?, Jag upplever inte placebo som någon problematik. Man blir besviken ganska fort om nåt inte låter som man förväntat sig till priset. Och då blir inga köp gjorda.
<{POST_SNAPBACK}>
Jag tror du gör flera tankefel. För det första, placebo är inget som BARA händer inom läkemedelsindustrien. För det andra, hur seriöst vi tar på hifi? Ja, tillräcklig för försöka stoppa myter och felaktiga påstående som många gånger är väldigt dyra, att fortsätta spridas hur som helst. För det tredje, det ÄR det mest objektiva sättet man kan testa hifi med sina ögon. Vet du skillnaden mellan objektivt och subjektivt? För det fjärde. Du upplever inte placebo eftersom du inte har blindtestat dig. Då är chansen hög att du inte kommer höra av skillnader du hört i öppna tester, för det var placebo.
Redigerat av nin, 28 July 2007 - 12:49.
#644
Postad 28 July 2007 - 12:48
Lite nyfiken blir man allt. Vad är det för system du har när du kommit upp i dom summorna?, inte rent av 2 kanals?. Eller vart i systemet har du lagt krutet?.
<{POST_SNAPBACK}>
Nypriset, men har dock köpt det mesta demo kört. Förstärkare; Tube Technology Synergy- 60K demo (ny 100K) Högtalare; Sony SS-M9 - 22K demo (ny ca 50K) Skivspelare; VPI HW.19MK4 - 10K beg (ny ca 25K) Arm; Rega RB-250 - 3500 kr ny Pickup; Ortofon OM-40 - 2400 kr ny Riaa; Sålde min 28K Sutherland riaa för en bättre till 1/3 av priset, kommer om någon månad. 9K CD/DVD; Panasonic RP-82 + SDI - 5500 kr ny Det är vad som är i min stereo, har även hemmabiogrejer men det är en annan sak.
#645
Postad 28 July 2007 - 13:13
80-talet
-
80-talet
-
Lärjunge
-
-
498 inlägg
snälla sluta påstå att folk inte vet skillnaden mellan objektivt och subjektivt!! det är ett så fruktansvärt tråkigt retoriskt tjuvnyp och bidrar bara till tråkig stämning! ojektivtsubjektivtNPOVvad de som hävdar detta hela tiden antagligen itne riktigt förstår är att en del,LÄS: många, tycker att det är ok eller helt enkelt det enda rätta när det kommer till en hobby som då hifi är för många att just tycka subjektivt! bara för det så kan nog de flesta förstå skillnaden mellan vad som är subjektivt och objektivt eller hur!? den här diskussionen handlar på många plan itne om hur objektivt ett blindtest är utan om huruvida blindtester hör hemma när man utför sin hobby. man har olika delar av samma intresse och att vissa uppenbarligen itne kan acceptera det förundrar mig. låt folk spendera sina pengar som de vill! lägg energin på hur t ex de statliga finanserna läcker pengar till onödiga saker istället, skulle vara mkt bättre för alla. vill man göra hifin/sin hobby till en vetenskap med tydliga snäva gränser och blindtester så är det ok! vill man ha sin hobby som hobby med allt vad det innebär t ex shaktistenar, magiska oljor och öppna tester så är det också ok!! viktigast är att båda sidor håller med varandra om att de inte håller med och slutar missionera! folk vill inte bli påtryckta någon annans sanning oavsett om det är vetenskapligt riktigt, religion eller hifi dogmer. kanske om man börjar ta betalt för dem iofs  !? kabbala och scientologi är bra exempel, så skriv ett manifest och sälj det dyrt så kommer hifimänniskorna till er!?
#646
Postad 28 July 2007 - 13:18
snälla sluta påstå att folk inte vet skillnaden mellan objektivt och subjektivt!! det är ett så fruktansvärt tråkigt retoriskt tjuvnyp och bidrar bara till tråkig stämning!
Nej, men det verkar som vissa missuppfattar detta med objektivt och subjektivt. Det är ju uppenbart att vissa kanske inte förstår det med tanke på dom svaren dom ger. viktigast är att båda sidor håller med varandra om att de inte håller med och slutar missionera! folk vill inte bli påtryckta någon annans sanning oavsett om det är vetenskapligt riktigt, religion eller hifi dogmer. kanske om man börjar ta betalt för dem iofs !? kabbala och scientologi är bra exempel, så skriv ett manifest och sälj det dyrt så kommer hifimänniskorna till er!?
<{POST_SNAPBACK}>
Tråden handlar om blindtester, knappast missionerande. Sedan så är det ingen som tvingar på någon en sanning. Jag har uttryckligen sagt många gånger att jag är intresserad av göra blindtester med dom som säger sig höra skillnader som inte kunnats påvisats i tidigare blindtester. Det är för jag är ÄRLIGT intresserad för se om dom lyckas skilja det åt i blindtest med, för det vore ju mycket intressant. Dock så verkar det inte vara många som är intresserade själva. Detta med prestige är väldigt tung börda för vissa.
Redigerat av nin, 28 July 2007 - 13:22.
#647
Postad 28 July 2007 - 14:03
80-talet
-
80-talet
-
Lärjunge
-
-
498 inlägg
jag menade inte nödvändigtvis att det missionerades i just denna tråd och knappast bara i det ena lägret! jag hade också tyckt det var roligt om ngn med mkt tid t ex blindtestade kabel! du eller ngn annan skulle ju kanske kunna redogöra för vad som skulle krävas bla rent tekniskt för att ett sånt test skulle vara mer objektivt än än ett öppet.. alla har ju inte möjligheten att nivåkallibrera t ex. behövs det ngt "speciellt" så kanske du själv borde styra upp hela testet och bara bjuda in för övervakning!?
#648
Postad 28 July 2007 - 14:25
ThePreToriaN
-
ThePreToriaN
-
Forumräv
-
-
510 inlägg
Lite nyfiken blir man allt. Vad är det för system du har när du kommit upp i dom summorna?, inte rent av 2 kanals?. Eller vart i systemet har du lagt krutet?.
<{POST_SNAPBACK}>
Nypriset, men har dock köpt det mesta demo kört. Förstärkare; Tube Technology Synergy- 60K demo (ny 100K) Högtalare; Sony SS-M9 - 22K demo (ny ca 50K) Skivspelare; VPI HW.19MK4 - 10K beg (ny ca 25K) Arm; Rega RB-250 - 3500 kr ny Pickup; Ortofon OM-40 - 2400 kr ny Riaa; Sålde min 28K Sutherland riaa för en bättre till 1/3 av priset, kommer om någon månad. 9K CD/DVD; Panasonic RP-82 + SDI - 5500 kr ny
Det är vad som är i min stereo, har även hemmabiogrejer men det är en annan sak.
<{POST_SNAPBACK}>
Jag tror inte du hade fått övertygande resultat i ett blindtest om dina grejer blindtestas. Man tex. byter ut förstärkaren mot en hälften så billig eller dyrare och sen växlar tillbaka. Samma sak med de övriga komponenterna. Hur ställer du dig till detta?. För är det så som jag tror det är, hävdar jag ändå inte att det är du som gått på ormolja men att blindtestet som sådan har ju iallafall visats sig vara oduglig och icke relevant. Du vet ju själv vad som krävs i ett övertygande blindtestresultat och det är knappast 50% rätt. Det här skulle bara isåfall se ut som att du själv biter dig i svansen medans vi andra får fortfarande valuta för våra kablar och annat vi tror på. Jag tror du borde fortfarande ställa upp på blindtest själv för att se vad blindtestandet egentligen går ut på innan du förespråkar att vi inte skull höra skillnad i ett sånt. Det vet vi redan.
#649
Postad 28 July 2007 - 14:38
Chuck
-
Chuck
-
Veteran
-
-
2498 inlägg
ThePreToriaN Det finns ju ingen som säger att man måste blindtesta sina produkter innan man köper dom. Jag har själv lagt ut runt 45' kr (nypris) på elektronik för att ta ett bekant exempel. Tror jag att jag i ett blindtest skulle kunna skilja mitt försteg eller slutsteg i ett korrekt utfört blindtest jämfört med produkter som kostar en tiondel av det priset? Svar:Antagligen INTE. Bara för att man tycker blindtester är intressanta och ibland behövs för att visa på icke hörbara skillnader och för att göra det så objektiv som det bara går så betyder det inte per automatik att jag tycker det måste blindtestas i tid och otid. Det har gjorts mängder med gånger på tusentals andra och hjulet behöver inte alltid uppfinnas på nytt. MVH /Chuck
#650
Postad 28 July 2007 - 14:43
pelar
-
pelar
-
Lärjunge
-
-
284 inlägg
Bara där blir jag lite "rädd" att hur seriöst tar ni på hi-fi egentligen?. Visst är testmetoderna bra mycket mer intressanta att prata om än produkterna isig?, för då förstår jag.
Tala för dig själv, metoder kan aldrig bli annat än ett medel, men det innebär inte att man kan strunta i dom. Att välja fel metod ger ofta svar som är opålitliga och hela ansträngningen blir därför bortkastad. Där ni har missat hela grejen är när ni tror att Blindtester kan frälsa folk och få fram det korrekta resultatet. Ni har på något sätt fått för er att det är ett objektivt sätt att testa hi-fi, när det är precis tvärtom. Eller att blindtesta är metodernas metod. Det finns inget som säger att blindtesta hi-fi produkter är ens en godkänd metod. Blindtesta coca-cola och pepsi kan man ju enkelt göra, men hi-fi är något helt annat.
Vilka Ni är det du pratar om? Jag tror inte att blindtester kan frälsa någon men jag anser det vara en bra metod för att minimera risken för placebo, inget mer än så. Många här på tråden börjar se placebo som världens hot och har det i tankarna hela tiden. Man har PLACEBO om PLACEBO helt enkelt. Man tror att placebon påverkar en hela tiden och mer än vad den FAKTISKT gör.
Jag har aldrig läst att någon skulle påstå att placebo är världens hot, du verkar ha en livlig fantasi, eller så kanske dina argument tryter? Dina kunskaper kring placebo verkar vara minst sagt begränsade
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Media & Mediauppspelning
-
→
Bild/Ljuduppspelning (Övriga format & Vintage)
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|