Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Funderar starkt på att måla med Goo

233 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara
Goo Systems Digtal Grey Lite screen color (Övrigt) 0 7.8 (4) Inga priser
1 relaterade trådar

#151

Postad 10 November 2004 - 23:49

Unregistered59b6c723
  • Unregistered59b6c723
  • Lärjunge

  • 312 inlägg
  • 0
MrBlew
Tack för att du redogjorde för dina erfarenheter.
Varifrån köpte du Screen goo?
Anser du att resultatet är förbättrat av Screen goo jämfört med vanlig färg hade nyttjats?

#152

Postad 11 November 2004 - 12:36

nborve
  • nborve
  • Forumräv

  • 964 inlägg
  • 0
Jag tycker man skall se till vad allt kostar.
Jag gjorde detta och kom i mitt fall fram till att det var i stort sätt lika billigt att köpa en euroscreen gör det själv duk greyline för 2.200 kr + att bygga en ram för ca 800 kr så allt gick på 3 000:-.

Det jag jämförde med var el kapafix skiva för 1000:- och 1500:- för goo, det var det billigatse jag hittade då. Då la jag 500 extra på min duk.

Jag skall ta foto på den så fort jag får hem min digitalkamera från brorsan.

#153

Postad 11 November 2004 - 18:24

MrBlew
  • MrBlew
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Jag köpte min Goo-färg från ScreenGoo.de. De har en smidig internetshop (förutom att de har gömt sidan med tillbehör ganska väl :D ) och dessutom tog det mindre än en vecka att få färgen.

Vad gäller prestanda så kan jag bara säga att jag är nöjd. :) Jag har tyvärr inte haft möjlighet att jämföra med någon annan duk/målad yta. Däremot finns det ju andra personer i det här forumet som har gjort jämförelser. Det finns några bitar målade med Goo-färg som cirkulerar bland medlemmarna. Kolla på lite på gamla inlägg i det här ämnet för mer info.

#154

Postad 11 November 2004 - 20:32

Unregistereddc3da2df
  • Unregistereddc3da2df
  • Lärjunge

  • 296 inlägg
  • 0

Japp, som ni ser så blev Evert den lyckliga vinnaren!  :D
Men han kanske skickar vidare den när han kollat så misströsta ej!  :)

Självklart får den som först anmäler sig den
Men jag vill nog ha den någon vecka.
Testbiten visst är den greyfärgen?

Jag har nu testat ett första test med GOO Grey lite.
Den duk jag har är helt jämbördig med GOO i alla fall de filmer jag hittils
sett. Jag har en Panasonic AE500 projektor och en Panasonic DVDA360.
Matningen är en IXOS scart i goldserien. Har även testat XBOX med HDpack
och spel i 720p. Men det förefaller inte vara någon skillnad dukmässigt.
Men attans vilken skillnad på XBOX pal 576i mot ntsc720p. Jisses:P
Är på väg att byta till nya panasonic SD-97 så fort den kommer till
sverige.
Jag skall se om jag kan fixa bilder på testbiten inlagd i min duk.
Jag har en Brethford duk med ca 2.0 i gain. Den är kristalliserad.
Det GOO definitivt är bättre på är att det glittrar inte. Nu har jag så lite så
det stör inte.
Jag skall försöka hitta någon film med djup svärta som jag kan jämföra
med samtidigt som det finns högdagrar. Har någon ett bra tips?

Hallå, hur blev det med test #2, djup svärta??

#155

Postad 13 November 2004 - 11:35

Unregisteredafe9e410
  • Unregisteredafe9e410
  • Veteran

  • 1907 inlägg
  • 0
Vanilla
Hur går det med testerna i djupare svärta.

Jag är precis på väg till Takt & Ton för att hämta en test av
dukarnas kung Steward Firehawk. Det blir väl skoj.
Testbiten försvann och är nu återfunnen i min 10 åriga dotters
rum. Hon trodde det var ett av hennes mästerverk o la den
i samlingen. :)
Jag räknar med att lägga ut bilderna i galleriet i morgon.
Jag tar foton med 640*480 i kameran. Är det bättre att ta
med hög upplösning och låta galleriets scala ner dom?
Eller kan jag göra något annan för att förbättra kvaliten?

#156

Postad 20 December 2004 - 11:30

Unregistered9f972b61
  • Unregistered9f972b61
  • Lärjunge

  • 259 inlägg
  • 0
Hur grå upplever ni att Digital Grey färgen är? Så på MrBlews bilder och det såg inte så jättegrått ut nämligen. Tittade även på gainkurvan för densamma färgen och såg att den hade ordentligt mycket gain!

Jag tänkte måla min duk grå som ersättning för mitt nuvarande 2x ND-filter, är inte risken stor att jag får en väldigt mycket ljusstarkare bild istället med Goo? Min nuvarande duk har en gain på ca 1.0. Jag vill ha en grå duk för att minska ljusstyrkan samt för att den kan hantera Ambient Light lite bättre.

Ska jag satsa på vanlig grå färg då i lämplig nyans eller vad tror ni?

#157

Postad 20 December 2004 - 19:41

MrBlew
  • MrBlew
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Svårt att säga vilken färg du bör välja... Jag kan iaf säga så mycket att man får ganska bra med ljus i högdagrar, det är faktiskt så att duken glittar lite där ibland (Topcoaten innehåller någon form av glitter). Jag har tyvärr ingenting att jämföra med, men jag är väldigt nöjd med bilden jag får från min projektor+duk. :(

Varför inte försöka få tag i någon av de bitar målade med Goo-färg, som cirkulerar här på forumet? Då kan du ju jämföra med din nuvarande duk. :D Kolla lite tidigare i tråden, så kan du säkert hitta någon som har en bit att skicka till dig. Själv har jag dock inte haft en sådan i min ägo någon gång.

#158

Postad 20 December 2004 - 19:56

Unregisteredafe9e410
  • Unregisteredafe9e410
  • Veteran

  • 1907 inlägg
  • 0
Jag har en greylite. Har någon den mörka?

#159

Postad 21 December 2004 - 09:33

Squeezemaster
  • Squeezemaster
  • ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

  • 19825 inlägg
  • 0
Det lutar åt Goo för mig igen nu, monterar nog upp "träduken" här i veckan
och drar på ett par lager med vitt :D

#160

Postad 21 December 2004 - 10:14

Unregisteredafe9e410
  • Unregisteredafe9e410
  • Veteran

  • 1907 inlägg
  • 0

Det lutar åt Goo för mig igen nu, monterar nog upp "träduken" här i veckan
och drar på ett par lager med vitt :D

Kan ni som vet någon som har en den mörka grey höra av sig till mej
om testbit? Jag har greylite som jag kan skicka.

#161

Postad 30 December 2004 - 16:18

tsutsugamushi
  • tsutsugamushi
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Har för ca 1 timme sedan avslutat sista(3:e) lagret med topcoat digital grey. Jag tycker goo-färgen var riktigt svår att måla med utan att få band efter rollern. Iaf topcoat färgen. Det är ordentligt och jämt grundmålat. Jag målade precis med den teknik som de angav i instruktionen. Men får ändå dessa band.

Har någon erfarenhet av dessa och hur de åtgärdas? Försvinner de under den flera veckor långa torkprocessen? Skall jag försöka måla några lager till?

Dock skall tilläggas att de bara ses i extremt ljusa klipp, men ändock störande.

Tacksam för svar!
/Tsu

Bifogad fil(er)

  • Bifogad fil  Goo.JPG   34.56K   6 Antal nerladdningar


#162

Postad 30 December 2004 - 18:14

MrBlew
  • MrBlew
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Tyvärr tror jag inte att de vertikala banden kommer att försvinna av sig själva. :) Jag har också ett svagt band, som inte har försvunnit, se bilderna nedan.

Postad bild
Figur 1. Direkt efter jag målat ett lager med topcoat, dvs färgen är fortfarande våt.

Postad bild
Figur 2. Direkt efter jag målat två lager med topcoat, dvs färgen är fortfarande våt.

Postad bild
Figur 3. Idag, efter två månader.

Har inte banden försvunnit efter något dygn, så finns de nog kvar för alltid, såvida man inte målar fler lager. Som du kan se på bilderna, uppstod bandet när jag målade första lagret med topcoaten och mycket av det försvann när jag målade det andra lagret. Hade jag målat ett lager till, kanske jag hade fått bort det helt...

Har du färg kvar, så är det kanske inte fel att måla ytterligare något lager och vara riiiktigt noga med att inte få några band. Men jag vet, det är jättesvårt att undvika dem... Och risken är ju att du får ytterligare band.

Jag ser inte mitt band annat än när det är väldigt ljusa partier i filmer, precis som du. Så jag kommer inte att måla om min duk, jag tänker så sällan på att det finns där (jag har inte tänkt på det på flera veckor nu :( ) att det inte känns som om det är värt jobbet. Dessutom har jag ju redan maskat duken...

EDIT: Lade till bildtexter. /EDIT

Redigerat av MrBlew, 30 December 2004 - 18:20.


#163

Postad 30 December 2004 - 21:03

Unregistered8147b14e
  • Unregistered8147b14e
  • Veteran

  • 2473 inlägg
  • 0
Hmmm, är det bara jag eller är det inte enklare (bättre) att måla med en vanlig vattenbaserad färg och måla många lager och varje lager späda ut färgen mer och mer.. då blir ju ytan tokfin och inte ett band någonstans?

En helt slät duk utan band måste väl vara bättre än en gooduk med ränder?

#164

Postad 31 December 2004 - 16:42

tsutsugamushi
  • tsutsugamushi
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Tack för snabba svar!

Jag testade att måla om ett lager till igår, resultatet kanske blev lite bättre men jag var fortfarande inte nöjd. Idag spädde jag färgen(goo är vattenlöslig) och målade desperat i ett sista försök.

Topcoat färgen är svårare att måla med jämfört med vanlig färg, men späder man den blir det lite enklare. Man måste vara extremt nogrann för bästa resultat.

Bilderna är helt vita stillbilder från projjen och exponerade med kameran som om de var grå, så effekten är kraftigt överdriven. Det går inte att se dessa band i normala scener. I övrigt vill jag starkt rekomendera Goo-färgen.

Bilden är tagen ca 1 timme efter jag målat.

Bifogad fil(er)

  • Bifogad fil  Goo_II.JPG   28.49K   2 Antal nerladdningar

Redigerat av tsutsugamushi, 31 December 2004 - 16:44.


#165

Postad 01 January 2005 - 16:50

MrBlew
  • MrBlew
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Ser ju mycket bättre ut! :ph34r: Intressant att det blev lättare att måla när du hade spätt ut färgen med vatten.

Du kommer nog att se ännu mindre av banden när färgen har torkat mer. Hur är det idag? Ser du nånting av dem?

#166

Postad 02 February 2005 - 09:51

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
jag kan ju visa hur det såg ut när jag målade min goo (hade också problem med ränder över hela bilden)
Postad bild
Postad bild
Postad bild
Postad bild

defekterna ses bäst från sidan eller i filmer när det är enfärgat vitt i dessa områden.

#167

Postad 02 February 2005 - 21:29

Unregistered8147b14e
  • Unregistered8147b14e
  • Veteran

  • 2473 inlägg
  • 0
är det bara jag som tycker det ser förjävligt ut med sånnadär ränder? vill jag ha vb köper jag mig bara en LCDprojektor! :huh:

#168

Postad 02 February 2005 - 21:48

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
dessa ränder är nu istortsätt helt borta kan jag ju säga :huh: men det såg illa ut ett tag med basecoaten.

kan man inte måla /rolla så blir det lätt sådära ...

#169

Postad 03 February 2005 - 11:35

Unregisteredafe9e410
  • Unregisteredafe9e410
  • Veteran

  • 1907 inlägg
  • 0
Bilderna på duken ovanför är det gray lite eller den mörkare gray som
skall matcha steward firehawk? Gray lite har jag testat med en provbit och
den ger ungefär samma bild som en vanlig stard 1.0 duk för mej.
Utrustning Panasonic S97+Pansonic AE500 digital matning.

#170

Postad 03 February 2005 - 11:36

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
Det är bilder på grey lite basecoat. jag har bilder på den färdiga duken i mitt galleri.

#171

Postad 03 February 2005 - 21:42

MrBlew
  • MrBlew
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Ser ju riktigt bra ut, den färdiga duken på bilden i ditt galleri! :huh: Är du nöjd med bilden då? Personligen kan jag säga att jag är helnöjd med min goo-målade "duk". :D

#172

Postad 03 February 2005 - 23:43

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
mmm , den är riktigt sweeet faktiskt! jag rekommenderar alla att köpa goo, men man skall vara lite försiktig med rollningen och eventuellt späda basecoaten lite lite, för den var svårare att få jämn än topcoaten tyckte jag.

synd bara att DVD är så usel kvalite ... vill ha hdtv (på ett vettigt och enkelt sätt) nu!!!

jag funderar nästan på att skaffa D teather , dvhs, trots att det är så pass gammalt.

man vill ju kunna åtnjuta 720p!


mitt nästa projekt ( som jag har funderat över länge ) är lite dämp väggar som skall upp påsidan om duken .. samt kabelproblemet ...


Jag lade till lite bilder på 720p material som spelas via xboxen. dock är min år gamla kamera så dålig (en hp photosmart 315) att bilderna bara blir skit.

men goo screenen kommer verkligen väl tillplats med 720p material!!! det kan jag lova.

Redigerat av ekke, 04 February 2005 - 01:24.


#173

Postad 25 March 2005 - 18:59

swede1
  • swede1
  • Wannabe

  • 30 inlägg
  • 0

Är det någon här som har målat med Goo? Vill gärna höra synpunkter....



Har nyss avslutat ett målningsjobb med Goo Digital Grey Lite.

Köpte ett "kit" med 500 mL vardera av Basecoat och Digital Lite Grey topcoat, 1 rollerhandtag och 2 rollers (typ lammull) + en liten burk med "Ultra Black" färg och en skumgummi pensel + instruktioner. Säljs komplett i en låda, nu med svensk distributör (Bjurab).

Så jag knallade in på Lars Bengtsson i Sthlm och beställde ett kit, kostade 1775:- + mons för ett sådant kit. Dom var först lite konfunderade över att beställa hem målarfärg i en HiFi butik men det lyckades till slut ;-) Kitet kom nån vecka senare.

Rollade en 12mm MDF (ca 2100x1220 mm) med 3 lager basecoat och 3 lager topcoat. Ser bra och jämt ut, så som jag lyckats belysa den i garaget hitintills (där jag hållit till och målat). Spädde ut de två sista basecoatlagren med lite vatten, topcoatfärgen är redan mycket tunnare än basecoaten och behöver (IMHO) inte spädas. Ytan får en klart överdriven "äggskal" struktur, nästan så att man vill slipa ner den, men det ska tydligen jämna ut sig allteftersom färgen härdar.

Har ca 1/3 kvar i burkarna så om det inte behövs ytterligare topcoatlager för att jämna ut kan jag tänka mig att avyttra det som är kvar om någon vill experimentera.

Ska nu bara måla en svart ram med den medföljande svarta färgen och sedan ska den upp på väggen och belysas av en BenQ 8700+.

Återkommer...

Edit 2005-03-28 : Målade den svarta ramen, ca 5 cm. runt om. Att tänka på är att se till att maskeringstejpen (eller vad man nu använder) fäster tätt mot ytan annars "kryper" den svarta färgen gärna under för att ytan är ganska ojämn. Fick spendera lite tid med att bättra på med topcoat och ett rakblad för att få den kanten skarp.

Redigerat av swede1, 28 March 2005 - 11:53.


#174

Postad 28 March 2005 - 03:00

zx
  • zx
  • Amatör

  • 94 inlägg
  • 0
Ingen som sprutmålat med Goo-färgen? Och hur svårt är det att sprutmåla. Jag tänkte inte själv göra det utan tar hjälp av farsan. Han är ju ingen målare men skulle tippa på att han ligger över medel ialla fall :)

Jag hade tänkt mig en 12mm mdf. För att undvika att den ska slå sig så målar jag först hela duken på båda sidor med en vit grundfärg. Om jag sprutmålar då så ska jag väl inte behöva slippa ner nått?

Hur långt tid tar det innan man kan måla på nästa lager med basecoat resp topcoat? Kör man 2 lager av varje eller 3?

En fråga till: Är ytan avtorkningsbar? Jag menar om det skulle komma en fläck för att nån idiotkompis pillat me sina skitiga nävar? ;)

MVH

Redigerat av zx, 28 March 2005 - 03:05.


#175

Postad 28 March 2005 - 12:00

swede1
  • swede1
  • Wannabe

  • 30 inlägg
  • 0

Hur långt tid tar det innan man kan måla på nästa lager med basecoat resp topcoat? Kör man 2 lager av varje eller 3?

En fråga till: Är ytan avtorkningsbar? Jag menar om det skulle komma en fläck för att nån idiotkompis pillat me sina skitiga nävar?  :)

MVH

<{POST_SNAPBACK}>


Har inte sprutmålat men färgen får en ganska tydlig struktur efter ett par lager rollning. Det verka nu gå ner något allteftersom det härdar och syns inte förrän man går väldigt nära. Topcoaten är ganska tunn som den är och går säkert bra att sprutmåla. Basecoaten är tjockare (som en vanlig latexfärg) och kanske får tunnas ut med lite vatten.

Enligt Goo's instruktioner kan man måla nästa lager efter 1-2 timmar. Har man bråtton kan man t.o.m. enligt dom ta en hårtork och skynda på processen. Finns en bra instruktionsfilm på deras site.

Ytan är avtorkningsbar vad jag kan se, verkar likna vilken annan latexfärg i det avseendet. Annars kan man bara lägga på ett lager topcoat igen.

Redigerat av swede1, 28 March 2005 - 12:01.


#176

Postad 29 March 2005 - 19:25

zx
  • zx
  • Amatör

  • 94 inlägg
  • 0

Hur långt tid tar det innan man kan måla på nästa lager med basecoat resp topcoat? Kör man 2 lager av varje eller 3?

En fråga till: Är ytan avtorkningsbar? Jag menar om det skulle komma en fläck för att nån idiotkompis pillat me sina skitiga nävar?  B)

MVH

<{POST_SNAPBACK}>


Har inte sprutmålat men färgen får en ganska tydlig struktur efter ett par lager rollning. Det verka nu gå ner något allteftersom det härdar och syns inte förrän man går väldigt nära. Topcoaten är ganska tunn som den är och går säkert bra att sprutmåla. Basecoaten är tjockare (som en vanlig latexfärg) och kanske får tunnas ut med lite vatten.

Enligt Goo's instruktioner kan man måla nästa lager efter 1-2 timmar. Har man bråtton kan man t.o.m. enligt dom ta en hårtork och skynda på processen. Finns en bra instruktionsfilm på deras site.

Ytan är avtorkningsbar vad jag kan se, verkar likna vilken annan latexfärg i det avseendet. Annars kan man bara lägga på ett lager topcoat igen.

<{POST_SNAPBACK}>


Ok! Den enda anledningen till att jag undra om det går att sprutmål, är för att hålla nere kostnaden för att slippa handla roller osv. Man skiter ju tyvärr inte pengar. Men man kanske måste ha speciella munstycke när man sprutmålar också? Farsan har nog bara ett hemma som han använt när han målat om våra dörrar hemma. Den sprutar inte så brett!

Blir kanske att man handlar ett helt kitt när man ändå är på gång! Ingen idé och snåla, eller vad säger ni? Jag vill bara att det ska bli perfekt tillslut :blink:

#177

Postad 29 March 2005 - 19:57

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
sprutmåla går ju alldeles utmärkt, det hade du vetat om du läst på deras site :blink:
de säljer tom enkla sprutmålnings-kit själva B)

#178

Postad 29 March 2005 - 20:37

zx
  • zx
  • Amatör

  • 94 inlägg
  • 0

sprutmåla går ju alldeles utmärkt, det hade du vetat om du läst på deras site :blink:
de säljer tom enkla sprutmålnings-kit själva B)

<{POST_SNAPBACK}>


Det där sprutmålnings-kitet var inte speciellt billigt. Dessutom behövde jag 1liter istället för 0.5 enligt deras sida. Alltså skulle allt bli dyrare att sprutmåla. Så det är nog lika bra och köpa ett kit med färg och roller!

#179

Postad 04 April 2005 - 13:22

Yggdrasill
  • Yggdrasill
  • Lärjunge

  • 437 inlägg
  • 0
Nu har även hembiobutiken börjat försäljning utav Goo.
Hembiobutiken

#180

Postad 07 April 2005 - 18:16

ÖrjanB
  • ÖrjanB
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
Har sprutat Goo och fungerar klockrent. Inga ränder eller annat man kan störa sig på :blink:

#181

Postad 13 April 2005 - 12:11

joh3
  • joh3
  • Amatör

  • 61 inlägg
  • 0
Okej...

Slänger in en kanske lite dum fråga, men vad är så speciellt med Goo-färgen som gör att den kan säljas så dyrt? ;)
Finns det nån färgkunnig här på forumet med erfarenhet som kan förklara?
Det borde ju rimligtvis gå att experimentera fram en liknande blandning
om man bara har kunskapen. Ingen som testat?

Nyfiken ;)

/ joh3

#182

Postad 13 April 2005 - 16:58

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
vad är det speciella med firehawk som gör att den kan sälja så dyrt?

det är med största sannolikhet en ytbeläggning av polymerer sär också ...
Kan du kontrollera ytegenskaperna tillräckligt bra för att skapa mervärde så kan du sälja en produkt dyrt.

#183

Postad 15 April 2005 - 13:02

joh3
  • joh3
  • Amatör

  • 61 inlägg
  • 0
Förstår att det är nåt speciellt med ytskiktet...
Självklart finns det en anledning till att stewart-dukar kostar,
men färg är ju ändå färg... :D

Tänkte att nån här på tråden kanske hade experimenterat lite
och ville dela med sig av sina erfarenheter.
När man kikar på topcoaten av goo-färgen (bilder på nätet, har ingen själv) så ser det ju nästan ut som
"metallic"-färg.

Är fortfarande nyfiken på vad som är så speciellt med färgen,
så rätta mig om jag har fel..
Vore ju grymt om man kunde blanda i hop en egen "taskig kopia"
Kemister sökes!!!!! :P :P

Kan ju alltid vara värt att prova, en grå lite svagare metallic-färg skulle kanske fungera bättre än en vanlig matt färg. :D

ska testa när jag får tid.

/ joh3

#184

Postad 15 April 2005 - 13:34

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0

Förstår att det är nåt speciellt med ytskiktet...
Självklart finns det en anledning till att stewart-dukar kostar,
men färg är ju ändå färg... :D

Tänkte att nån här på tråden kanske hade experimenterat lite
och ville dela med sig av sina erfarenheter.
När man kikar på topcoaten av goo-färgen (bilder på nätet, har ingen själv) så ser det ju nästan ut som
"metallic"-färg.

Är fortfarande nyfiken på vad som är så speciellt med färgen,
så rätta mig om jag har fel..
Vore ju grymt om man kunde blanda i hop en egen "taskig kopia" 
Kemister sökes!!!!! :P  :P 

Kan ju alltid vara värt att prova, en grå lite svagare metallic-färg skulle kanske fungera bättre än en vanlig matt färg. :D 

ska testa när jag får tid.

/ joh3

<{POST_SNAPBACK}>


vad tror du färg består av? vad tror du firehawks duken består av? samma sak i stort sätt ...

#185

Postad 15 April 2005 - 13:59

joh3
  • joh3
  • Amatör

  • 61 inlägg
  • 0
Tack för alla dina fina svar Ekke, tack tack!

#186

Postad 21 April 2005 - 09:43

jimmy ax1
  • jimmy ax1
  • Forumräv

  • 660 inlägg
  • 0
Jag såg att det är en på Blocket som säljer Mdf dukar målade med goo färgen han tog ca 3000kr för en sådan med sammets kant runt om.
Han pratade om att det kunde ta upp till 6mån innan duken var som bäst är det något ni har upplevt.

#187

Postad 21 April 2005 - 10:05

ekke
  • ekke
  • Veteran

  • 2466 inlägg
  • 0
ja innan kan ta tid innan fullständig polymerisation uppnås, men jag har svårt att tänka mig att man skall se skillnad med efter 1 vecka :) då måste man vara mycket petig ...

jag ser inte så stor skillnad mellan sker å ting iofs :rolleyes:

#188

Postad 22 April 2005 - 17:55

swede1
  • swede1
  • Wannabe

  • 30 inlägg
  • 0

Jag såg att det är en på Blocket som säljer Mdf dukar målade med goo färgen han tog ca 3000kr för en sådan med sammets kant runt om.
Han pratade om att det kunde ta upp till 6mån innan duken var som bäst är det något ni har upplevt.

<{POST_SNAPBACK}>



Nej, det där är säljsnack! Möjligtvis tar det 6 VECKOR innan latexfärgerna har uppnått den effekt som Goo Systems påpekar. 1 st. Goo kit a 2000 kr räcker mer än väl till 2 MDF skvor på 200x150 cm med 3 lager av basecoat och topcoat, så snubben som säljer gör en förtjänst på 2000:- per målad MDF (om han/hon nu satt det i system). Och OM den nu verkligen är Goo han/hon målat med. Hur ska du verifiera det ?

#189

Postad 22 April 2005 - 18:01

Rochard
  • Rochard
  • Forumräv

  • 581 inlägg
  • 0

Jag såg att det är en på Blocket som säljer Mdf dukar målade med goo färgen han tog ca 3000kr för en sådan med sammets kant runt om.
Han pratade om att det kunde ta upp till 6mån innan duken var som bäst är det något ni har upplevt.

<{POST_SNAPBACK}>



Nej, det där är säljsnack! Möjligtvis tar det 6 VECKOR innan latexfärgerna har uppnått den effekt som Goo Systems påpekar. 1 st. Goo kit a 2000 kr räcker mer än väl till 2 MDF skvor på 200x150 cm med 3 lager av basecoat och topcoat, så snubben som säljer gör en förtjänst på 2000:- per målad MDF (om han/hon nu satt det i system). Och OM den nu verkligen är Goo han/hon målat med. Hur ska du verifiera det ?

<{POST_SNAPBACK}>


Har en MDF tillräckligt jämn yta för att Goo skall löna sig? Bör man kanske spackla och sandpappra först? Har själv en DIY på 92" men jag hade nog lite väl bråttom att få upp den så den blev ojämn och flammig. ;D

#190

Postad 22 April 2005 - 19:40

jimmy ax1
  • jimmy ax1
  • Forumräv

  • 660 inlägg
  • 0

Jag såg att det är en på Blocket som säljer Mdf dukar målade med goo färgen han tog ca 3000kr för en sådan med sammets kant runt om.
Han pratade om att det kunde ta upp till 6mån innan duken var som bäst är det något ni har upplevt.

<{POST_SNAPBACK}>



Nej, det där är säljsnack! Möjligtvis tar det 6 VECKOR innan latexfärgerna har uppnått den effekt som Goo Systems påpekar. 1 st. Goo kit a 2000 kr räcker mer än väl till 2 MDF skvor på 200x150 cm med 3 lager av basecoat och topcoat, så snubben som säljer gör en förtjänst på 2000:- per målad MDF (om han/hon nu satt det i system). Och OM den nu verkligen är Goo han/hon målat med. Hur ska du verifiera det ?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu ska vi inte hetsa upp oss jag bara vidarebefodrade vad han sa.
Har inte tänkt att köpa en själv tyckte bara att det skulle vara intressesant att se vad ni som har målat egna dukar tycker om goo färgen.
Här är länken om ni vill ringa själva och prata med han goo duk

#191

Postad 28 April 2005 - 08:46

Unregistered28144
  • Unregistered28144
  • Användare

  • 175 inlägg
  • 0
Förstår inte riktigt snacket om att Goo färgen är dyr. Kitet som nämns ovan räcker som sagt till två dukar i rimlig storlek, och för det betalar man 2000:-. Inte att glömma att Goo dukar har jämförts med bra mycket dyrare dukar och inte alls gjort bort sig. Jag skall byta ut min rullduk till en Goo duk och bytet gör jag mest pga vågor på rullduken. Jag anser att en Goo duk bör vara det mest ekonomiska alternativet...

#192

Postad 16 August 2005 - 10:11

Unregisterede774acff
  • Unregisterede774acff
  • Användare

  • 143 inlägg
  • 0
Undrar om någon som har färg kvar skulle kunna knata ner till en färgbutik och be dem analysera den. Färgen är ju ganska komplex men vem vet det kanske går ändå. Det vore ju fint att få tag i ett fullgott alternativ till bättre pris.

Någon som vill?

#193

Postad 16 August 2005 - 13:31

JonIIx
  • JonIIx
  • Användare

  • 107 inlägg
  • 0
Jag har några frågor som jag inte riktigt har fått svar på här i tråden och det är om det går bra att först måla med någon vanlig färg (typ s0500 till s2500) och sen måla över med Goo med förutsättning att man slipar först?

Sen undrar jag också vilket material ni tror är bäst att använda färgen på (MDF, spånskiva eller plywood)?

#194

Postad 29 August 2005 - 21:26

JonIIx
  • JonIIx
  • Användare

  • 107 inlägg
  • 0
Hej!

Jag funderar på vilken utav färgerna är bäst att använda till en sanyo z3?
någon som har erfarenheter av detta?

#195

Postad 30 August 2005 - 08:30

Mars
  • Mars
  • Forumräv

  • 752 inlägg
  • 0
Jag skulle ha gått på den mörkare grå för att öka svärtan. Jag har inte sett Z3, men hade en panasonic 700 innan och där var det definitivt den mörkare som gäller (kör med barco 808 på grey lite i nuläget).

När det gäller slätheten på skivan som man målar tror jag inte att det är så hysterisikt, gofärgen i sig ger en påtaglig struktur, den är långtifrån slät som slutprodukt. Däremot anger de själva att skivan ska vara grundmålad. Ladda hem instruktionsvideon så ser ni på slutet hur det blir.

Sen fattar jag inte varför man ska köpa kittet på en liter, jag beställde 0,5 L från tyskland, gick väl på 1200 för en duk vilket jag tycker är billigt. Grundfärgen blev det inte mycket kvar av efter 2 strykningar, men topcoaten räckte till 3 strykningar. Skulle jag köpa färg till två dukar så köper jag hellre två olika :( så att jag kan byta när jag känner för det.

#196

Postad 16 October 2005 - 20:00

NisseGurra
  • NisseGurra
  • Veteran

  • 1997 inlägg
  • 0
Nån som har testat nya goo färgen ? : http://www.goosystem...ab=news&txt=n13

#197

Postad 16 October 2005 - 20:35

mhj17
  • mhj17
  • Wannabe

  • 42 inlägg
  • 0
Japp,

Jag har målat min 72" med den nya Ultra'n.
Samma tryck i färgerna som Grey men med bättre svärta, jag är supernöjd.

Edit: slängde upp en bild i mitt Galleri.

Mvh Magnus

Redigerat av mhj17, 16 October 2005 - 20:43.


#198

Postad 16 October 2005 - 20:54

NisseGurra
  • NisseGurra
  • Veteran

  • 1997 inlägg
  • 0

Japp,

Jag har målat min 72" med den nya Ultra'n.
Samma tryck i färgerna som Grey men med bättre svärta, jag är supernöjd.

Edit: slängde upp en bild i mitt Galleri.

Mvh Magnus

<{POST_SNAPBACK}>

Tack :)
Köpte du från Goo tyskland?, och hur mycket fick du betala med frakt o allt?
/Gurra

#199

Postad 16 October 2005 - 21:19

mhj17
  • mhj17
  • Wannabe

  • 42 inlägg
  • 0
Köpte från Tyskland.
500ml base + 500ml top + 10m Självhäftande velour
140,29€ inkl. frakt och moms.

Edit: Jag köpte först Grey (Ultran fanns inte då) och körde med det i några veckor, nu har jag kompletterat med en Ultra top och kör med det sen en vecka tillbaka.

Mvh Magnus

Redigerat av mhj17, 17 October 2005 - 07:14.


#200

Postad 17 October 2005 - 10:57

NisseGurra
  • NisseGurra
  • Veteran

  • 1997 inlägg
  • 0

Köpte från Tyskland.
500ml base + 500ml top + 10m Självhäftande velour
140,29€ inkl. frakt och moms.

Edit: Jag köpte först Grey (Ultran fanns inte då) och körde med det i några veckor, nu har jag kompletterat med en Ultra top och kör med det sen en vecka tillbaka.

Mvh Magnus

<{POST_SNAPBACK}>

Vad har du för projektor?, tänkte Goo'a en vägg för min kommande Epson tw600a.
Troligen vill jag köra i low lamp läget och blir fundersam om grå blir för morkt.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.