* Officiell Tråd - Nad T7x3 recivers *
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
![]() |
4 år sedan |
![]() |
17 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
18 år sedan |
![]() |
19 år sedan |
![]() |
19 år sedan |
![]() |
19 år sedan |
![]() |
19 år sedan |
![]() |
19 år sedan |
![]() |
20 år sedan |
![]() |
20 år sedan |
![]() |
20 år sedan |
![]() |
20 år sedan |
Postad 30 augusti 2005 - 10:40
Postad 02 september 2005 - 06:10
Köpte igår en 753v2 som jag kopplade in mina nyinförskaffade Swan 5.2HT högtalare på.
Har en lite fråga ang detta. Hur mycket får ni vrida upp era stärkare för att den skall spela högt??
Jag fick vrida upp min till -20dB eller mer för att få bra tryck. Skall det vara så eller är det nått fel jag har gjort i någon inställning?
* Hur många dB skall man ställa i speaker settings på de olika kanalerna??
* Skall man köra frontarna och centern som small eller large
Många frågor blev det, hoppas på bra svar¨
Tack
Postad 02 september 2005 - 07:00
Jag har ochså en T753:a hemma och beroende av ingångskälla ( TV,DVD,CD eller Tuner) får man höja eller sänka volymen. -20 db är alltså inget ovanligt för lite tryck.
db i speaker settings får du ställa in efter hur nära/långt ifrån du sitter varje högtalare, testa dig fram och tryck på test knappen på fjärrkontrollen. Lyssna och ändra om det behövs. Läs mer i manualen på sidan 17.
Frontarna ska du absolut köra som large, centern kan du prova vilket som låter bäst.
Mvh Jörgen.
Postad 02 september 2005 - 07:32
Har även svårt att få bra tryck i basen.
Hur skall man ställa in den för bästa möjliga ljud??
Redigerat av holmen80, 02 september 2005 - 14:35.
Postad 03 september 2005 - 09:48
Om du har din bass reflex port på baksidan av högtalare kan du testa att flytta den närmare väggen. Resulterar oftast i lite mer tryck.
Redigerat av Youjimbo, 03 september 2005 - 09:50.
Postad 15 september 2005 - 20:35

Redigerat av Unregisteredd69ce0b3, 15 september 2005 - 21:16.
Postad 22 september 2005 - 21:29
Postad 23 september 2005 - 06:47
Hur är det med de lite äldre NAD:arna, T7x0? Någon som har erfarenheter av dessa och kan berätta lite? Hur är kvaliteten? Hur står sig ljudet? Är de nåt att ha?
Faktiskt lyssnat på en T770. Det var i alla fall inge fel i draget på den!

Postad 30 oktober 2005 - 10:33
Min fråga är angående min nyinköpta NAD 773 och bi-wiring på högtalarna (dali 2.8). Hur kopplar jag mot förstärkaren? Petar jag in högtalarkablarna i samma banankontakt och in med dom på samma ställe som vanligt i förstärkaren? Manualen till Dalin visar rätt tydligt hur man kopplar mot högtalarna så det är nog inga problem.
Kommer man att märka skillnad i ljudet eller inte?
Postad 31 oktober 2005 - 15:48
Kommer man att märka skillnad i ljudet eller inte?
om detta tvistar di lärde. Mitt bästa tips. Prova och avgör själv vilket som låter bäst.
Postad 02 november 2005 - 18:46
En annan fråga. Då jag knäpper på antingen CDn (NAD C542) eller receivern med respektive fjärr så går båda enheterna på samtidigt. Irriterande om man inte vill lyssna på CD och den går igång bara för att man slår på receivern. Är det så eller finns det ngn funktion som styr detta som går att slå av?
Postad 28 november 2005 - 18:55
vad kan man få för en nad t743v2 med 4års försäkring om man säljer den// Mvh oster
Postad 04 december 2005 - 10:54
Hursomhelst, visst är det så att man måste köra "External 5.1/7.1" om man har kopplat in 5.1 analogt?
För av någon anledning så fungerar inte surround ljudet till film likaså till SACD
(Förutom 1 skiva, konstigt jag vet).
Om man nu som jag bara kör 5.1 borde inte display´n visa "External 5.1" och inte "External 7.1" för det gör den nu, kanske det som är problemet?
Blev kanske lite rörigt nu men jag hoppas ni förstår.
Postad 30 december 2005 - 22:39
Nån som vet om förstegen är lika i dessa två receivrar?
Har idag en NAD 314 (integr. först.) som försteg kopplad till ett NAD 216 (har ett 216 till, dock utlånat).
Tycker det låter bra idag, men jag saknar framförallt fjärr, radio och subutgång... Så nu tänkte jag prova vingarna inom hemmabio.
Kommer jag märka nån skillnad mellan 743:an och 753:an i stereo om jag använder steget?
Vilken av förstärkarna rekommenderas?
Postad 31 december 2005 - 12:26
Postad 01 januari 2006 - 17:43
743:an har till sin fördel att den garanterat passar i mitt rack, VM-S4 från hifiklubben (40cm djupt).
753:an är enligt specen 42cm djup men mäter man chassit så är den ~38,5cm djup... men då tillkommer ju alla anslutningar som sticker ut på baksidan. Det blir alltså rätt tajt med 753:an... men den ser ju till sin fördel fetare/ballare ut! (17cm hög istället för 14

Redigerat av hjarta, 01 januari 2006 - 17:45.
Postad 03 januari 2006 - 00:37
I mitt fall handlar det om ett konstant vitt brus på fast amplitud (som aktiveras då volymen sätts på något annat än -oo dB, dvs -74dB och uppåt). Låg amplitud iofs men otroligt störande då det hörs från lyssningsposition (ca 2.5m bort) under tysta passager eller låg volym i musik och bioljud.
I butiken kunde jag inte höra något men det var där inte fullkomligt tyst. Hemma blir det otroligt uppenbart och gör det för mig tyvärr omöjligt att njuta av musik eller bioljud.
Bruset finns där även om inte något annat är kopplat till den - och det är lika närvarande i hörlursuttaget. Ska man höra på musik i hörlurar måste man höja till ca -55 dB för att musiken skall komma upp i en nivå som är så pass mycket över bruset att det blir ok.
Jag har ju läst vissa indikationer på att brus kan förekomma i vissa NAD-modeller men kunde aldrig tänka mig att det skulle vara såhär illa.
Frågan är om jag fått ett extra dåligt exemplar eller om detta är normalt? Jag ska spela in ett par exempel från hörlursuttaget för att illustrera problemet. Kan förhoppningsvis posta det imorgon.
Kan även nämna att jag inte har några andra brusproblem som jag förstått att en del har. Höjer jag volymen är det vita bruset kvar på samma konstanta nivå - först vid riktigt höga nivåer kommer ett annat "normalt" brus in.
Jag lurar tyvärr starkt på att skaffa en annan receiver istället

Redigerat av Unregistered091dcb13, 03 januari 2006 - 00:41.
Postad 03 januari 2006 - 17:00
Lyssnade på ett ex. av 753 på Hifiklubben i Karlstad och som sagt... så fort volymen är över -oo dB så uppkommer bruset.
Detta gör ju tyvärr att man börjar tveka... fasen.
Jag kanske hör det hemma? kanske inte? kanske kan låna hem ett ex.
Postad 03 januari 2006 - 17:05
hör inget brus i min t163v2 så det måste härleda till slutstegen i 753Nu har jag oxå hört de beryktade bruset!
Lyssnade på ett ex. av 753 på Hifiklubben i Karlstad och som sagt... så fort volymen är över -oo dB så uppkommer bruset.
Detta gör ju tyvärr att man börjar tveka... fasen.
Jag kanske hör det hemma? kanske inte? kanske kan låna hem ett ex.
Postad 10 januari 2006 - 10:51
Jag köpte nyligen en T753v2 till mina Dali Concept 6 och är mycket nöjd med "features" samt både musik- och bioljud. Dock finns det ett för mig mycket stort problem: det berömda bruset.
.... <snip> ....
Frågan är om jag fått ett extra dåligt exemplar eller om detta är normalt? Jag ska spela in ett par exempel från hörlursuttaget för att illustrera problemet. Kan förhoppningsvis posta det imorgon.
Såja nu är det inspelat. Bifogad fil illustrerar följande:
0-3.5 sek = Volym i MUTE läget - här är det knäpptyst i högtalare och hörlurar.
3.5-9 sek = Volym inställd på -30db, en normal hörlurslyssningsnivå (vissa skulle tom tycka att det är för högt). Här kommer då bruset in. Notera att denna nivå alltså är lika hög om volymen är på -74dB.
9-30 sek = DVD-spelare via digitalutgång spelar musik.
Så spola fram till 20 sekunder och ställ in nivån till vad ni tycker är normalt - lyssna sedan från början så får ni själv bedöma bruset. Tänk också på att om man sänker volymen till lägre lyssningsvolym så stannar alltså bruset kvar på konstant nivå. Kör man i 5.1-läge så ligger dessutom bruset i samtliga högtalare.
För mig är det helt otänkbart att ha kvar denna pryl och den åker nu tillbaks till butiken för att bytas ut mot ett annat märke. Tyvärr...
Bifogad fil(er)
Redigerat av Unregistered091dcb13, 10 januari 2006 - 10:55.
Postad 10 januari 2006 - 13:05
Hoppas de fixar till detta till kommande modeller.
Postad 20 januari 2006 - 21:17
Jag har faktiskt haft en lång mailkonversation med NAD de senaste dagarna och i den ville de först hävda att "all elektronik brusar" och att det beror på vilket läge man kör (speciellt i surround-lägena) och vilka inställningar man har. Men efter att jag påpekat att det inte alls har med detta att göra så erkände de att det var en begränsning i hårdvarudesignen, ett inbyggt brus

Postad 21 januari 2006 - 00:10
Håller fast vid att Nad nuvarade serie är en mindre lyckad konstruktion.
Postad 21 januari 2006 - 10:25
det är cirrus chipet som orsakar bruset i dom på grund av dålig programering från cirrusJag fick samma svar som du att all elektronik brusar plus sa de att en strömstark konstruktion brusar....bullshit....tycker jag...kan man bygga en strömstark förstärkare får man ta hand om eventuellt brus också.
Håller fast vid att Nad nuvarade serie är en mindre lyckad konstruktion.
cirrus sitter i acram hk rotel och det är samma chips familj .
och brus problemet går att åtgärda med en firmware uppdatering.
det bästa är att gnälla så mycket som möjligt så dom åtgärdar problemet
Postad 21 januari 2006 - 15:23
det är cirrus chipet som orsakar bruset i dom på grund av dålig programering från cirrus
cirrus sitter i acram hk rotel och det är samma chips familj .
och brus problemet går att åtgärda med en firmware uppdatering.
det bästa är att gnälla så mycket som möjligt så dom åtgärdar problemet
Nja, det är inte vad NAD sagt i den konversation vi har haft. De säger själva att en mjukvaruuppdatering inte kan lösa detta problem.
Dock har de var jag förstått tidigare även haft ytterligare ett brusproblem som de fixade i och med v2-uppgraderingen (mjukvara). Men det som jag har (hade...) går inte att åtgärda. Hoppas att NAD ser till att få bort det i nästa plattform. Eller - det kanske de inte kan förresten, eftersom "en så strömstark konstruktion brusar"...

Postad 21 januari 2006 - 16:58
nä dom på klubben kan inte mycket dom är försäljare om dom gjorde en v2 uppgradering så är det mjukvaran som justerades men tittar man på hur chipet är uppbyggt så förstår man att det är något som inte stämmer i programeringen.det är cirrus chipet som orsakar bruset i dom på grund av dålig programering från cirrus
cirrus sitter i acram hk rotel och det är samma chips familj .
och brus problemet går att åtgärda med en firmware uppdatering.
det bästa är att gnälla så mycket som möjligt så dom åtgärdar problemet
Nja, det är inte vad NAD sagt i den konversation vi har haft. De säger själva att en mjukvaruuppdatering inte kan lösa detta problem.
Dock har de var jag förstått tidigare även haft ytterligare ett brusproblem som de fixade i och med v2-uppgraderingen (mjukvara). Men det som jag har (hade...) går inte att åtgärda. Hoppas att NAD ser till att få bort det i nästa plattform. Eller - det kanske de inte kan förresten, eftersom "en så strömstark konstruktion brusar"...För övrigt den dummaste förklaring jag hört. Själv hörde jag inte just det argumentet av NAD, utan av HifiKlubben.
och om dom påstår att det är hur strömstark konsruktionen är så är det kvalifiserat skitsnack
att det skulle vara orsken till bruset.
för då skulle min dåna som ett jetplan i brus
men om du pmar mig så skall du få meil adressen till den högste ansvariga i europa för nad
Postad 21 januari 2006 - 18:34
Förstår de inte att de tappar kunder genom att ha brusiga förstärkare.
Du skrev tidigare att din 163 inte brusar men är inte det samma chips i den som i T773 och de övriga?? sedan sa du att det kanske kom från slutstegen.
Har du fått någon annan info??
Postad 21 januari 2006 - 18:48
gick in på den som har tillverkat chipet och laddade ner hela upp byggnaden på chipet och det finns ett avsnitt som tar upp bruset från det och det beryktade bruset är ca 10.5db högre än ljudetMen om nu de vet vad felet är varför fixar de det inte??
Förstår de inte att de tappar kunder genom att ha brusiga förstärkare.
Du skrev tidigare att din 163 inte brusar men är inte det samma chips i den som i T773 och de övriga?? sedan sa du att det kanske kom från slutstegen.
Har du fått någon annan info??
och det vill jag ha fram att det är en fel programering av chipet.
jo det är samma chip i alla aparater som har rs 232 port
men då jag kör med separata slutsteg så är det lätt att leta efter fel källan till bruset det är bara att stänga av aparaterna tills man har lokaliserat var felet ligger.
jag har på talat det för dom att aparaterna brusar eller att dom kommer att åka på en ordentlig garanti smäll men om man läser i manualen så är nad ganska medvetna om felet
Postad 21 januari 2006 - 18:48
men tittar man på hur chipet är uppbyggt så förstår man att det är något som inte stämmer i programeringen.
Jag hajjar inte riktigt vad du menar här...

edit: OK, du svarade visst precis samtidigt

Redigerat av Unregistered091dcb13, 21 januari 2006 - 18:50.
Postad 21 januari 2006 - 18:57
Postad 21 januari 2006 - 20:18

Men är det nu en mjukvaru grej varför fixar de inte till det då??
tycker det är lite konstigt.
Redigerat av Unregisterede4cfb7fa, 21 januari 2006 - 20:26.
Postad 21 januari 2006 - 20:41
ja det kan man undra varför men vad jag vill är att dom som har problem skall veta var felet ligger
då kan dom knäppa försäljarna på näsan .
som du såg så finns det en hel del saker som chipet klarar av då det sitter samma chip i rotel hk acram.
men vad jag vet så köper nad chipen färdig programerade från cirrus så jag misstänker att dom har gjort fel på en hel serie av dom sen har dom upptäckt problemet och rättat till det för det är inte alla maskiner som brusar
jag har ett fel på min 163 ochså men det är inte brus och vad det är vill jag inte säga här i ett öppet forum och det kan vara andra maskiner med samma fel .
Postad 21 januari 2006 - 23:58
Min kusin köpte en T773 och den brusar betydligt mindre...den har varit hemma hos mig för han ville höra den i hop med mina Canton RC-L och den brusade mindre än de jag hade hemma men lite brus var det.
Postad 22 januari 2006 - 16:00
gick in på den som har tillverkat chipet och laddade ner hela upp byggnaden på chipet och det finns ett avsnitt som tar upp bruset från det och det beryktade bruset är ca 10.5db högre än ljudet
och det vill jag ha fram att det är en fel programering av chipet.
här har ni chipet i pdf se sidan 85 5.2.4 och där kan man få en finger visning vad chipet är kapabelt
Njaaa, nu är jag rädd att du är ute och cyklar fullständigt...
Det som tas upp i avsnittet du refererar till har inget med det "beryktade bruset" att göra iallafall. Det handlar om en brusgenerator, avsedd att skapa brus - tex för uppmätning av högtalare/kalibrering av nivåer mellan högtalare. Om man aktiverar detta test-brus kan man kan välja typ av brus, högtalare samt nivå (normalnivå enligt Dolby-standard, samt 10.5dB över Dolby-standarden).
Vilken modell av Cirrus-chipen är det som sitter i NAD'arna?
inkompetens kallas det för man kan tro att den som programerat chipt har varit full
ja det kan man undra varför men vad jag vill är att dom som har problem skall veta var felet ligger
då kan dom knäppa försäljarna på näsan .
som du såg så finns det en hel del saker som chipet klarar av då det sitter samma chip i rotel hk acram.
men vad jag vet så köper nad chipen färdig programerade från cirrus så jag misstänker att dom har gjort fel på en hel serie av dom sen har dom upptäckt problemet och rättat till det för det är inte alla maskiner som brusar
Lite väl snabbt analyserat här eller hur

Redigerat av Unregistered091dcb13, 22 januari 2006 - 16:01.
Postad 22 januari 2006 - 16:06
efter som du vet vad det är som orsakar bruset så kan du tala om detgick in på den som har tillverkat chipet och laddade ner hela upp byggnaden på chipet och det finns ett avsnitt som tar upp bruset från det och det beryktade bruset är ca 10.5db högre än ljudet
och det vill jag ha fram att det är en fel programering av chipet.här har ni chipet i pdf se sidan 85 5.2.4 och där kan man få en finger visning vad chipet är kapabelt
Njaaa, nu är jag rädd att du är ute och cyklar fullständigt...
Det som tas upp i avsnittet du refererar till har inget med det "beryktade bruset" att göra iallafall. Det handlar om en brusgenerator, avsedd att skapa brus - tex för uppmätning av högtalare/kalibrering av nivåer mellan högtalare. Om man aktiverar detta test-brus kan man kan välja typ av brus, högtalare samt nivå (normalnivå enligt Dolby-standard, samt 10.5dB över Dolby-standarden).
Vilken modell av Cirrus-chipen är det som sitter i NAD'arna?inkompetens kallas det för man kan tro att den som programerat chipt har varit full
ja det kan man undra varför men vad jag vill är att dom som har problem skall veta var felet ligger
då kan dom knäppa försäljarna på näsan .
som du såg så finns det en hel del saker som chipet klarar av då det sitter samma chip i rotel hk acram.
men vad jag vet så köper nad chipen färdig programerade från cirrus så jag misstänker att dom har gjort fel på en hel serie av dom sen har dom upptäckt problemet och rättat till det för det är inte alla maskiner som brusar
Lite väl snabbt analyserat här eller hur
CS493263.
Redigerat av Unregistered1022, 22 januari 2006 - 16:13.
Postad 22 januari 2006 - 16:24
efter som du vet vad det är som orsakar bruset så kan du tala om det
CS493263
Nej, jag vet verkligen inte vad som orsakar bruset. Dock påstår ju du att du vet det, men i det avsnittet du refererade till så handlade det ju om brusgeneratorn för kalibrering av högtalare. Denna nivån är och ska naturligtvis vara mycket hög, när generatorn är aktiverad.
Postad 22 januari 2006 - 16:43
men man måste börja i en ände och få fatt i problemet i och med att ingen annan har gjort det såefter som du vet vad det är som orsakar bruset så kan du tala om det
CS493263
Nej, jag vet verkligen inte vad som orsakar bruset. Dock påstår ju du att du vet det, men i det avsnittet du refererade till så handlade det ju om brusgeneratorn för kalibrering av högtalare. Denna nivån är och ska naturligtvis vara mycket hög, när generatorn är aktiverad.
gjorde jag det och problemet hör till digital biten den kan lika bra sitta i den digitala volymkontrollen
som cirrus har levereat eller ad/da omvandlingen.
och det jag refereade till är en bit av en kedja i den digitala biten
utan det mästa har varit gnäll om bruset hur det ökar med volymen
men generatorn kan vara fel programerad och går in för tidigt ..
Redigerat av Unregistered1022, 22 januari 2006 - 16:44.
Postad 24 januari 2006 - 15:55
men man måste börja i en ände och få fatt i problemet i och med att ingen annan har gjort det så
gjorde jag det och problemet hör till digital biten den kan lika bra sitta i den digitala volymkontrollen
som cirrus har levereat eller ad/da omvandlingen.
och det jag refereade till är en bit av en kedja i den digitala biten
utan det mästa har varit gnäll om bruset hur det ökar med volymen
men generatorn kan vara fel programerad och går in för tidigt ..
Det är faktiskt rätt svårt att hänga med på vad du menar här, eftersom texten är så osammanhängande och utan riktiga meningar. Läs igenom innan du postar så blir det säkert bättre.
Jag förstår nu att du bara gissar helt vilt, men det är ju inte det intrycket du gav i början när du skriver:
det är cirrus chipet som orsakar bruset i dom på grund av dålig programering från cirrus
tittar man på hur chipet är uppbyggt så förstår man att det är något som inte stämmer i programeringen
laddade ner hela upp byggnaden på chipet och det finns ett avsnitt som tar upp bruset från det och det beryktade bruset är ca 10.5db högre än ljudet och det vill jag ha fram att det är en fel programering av chipet.
inkompetens kallas det för man kan tro att den som programerat chipt har varit full
ja det kan man undra varför men vad jag vill är att dom som har problem skall veta var felet ligger
Det hjälper väl ingen att komma med påståenden som dessa när man bara gissar!?
Postad 24 januari 2006 - 16:09
va bra då kan du förklara varför vissa brusa och vissa inte efter som du vet vad problemet finns någonstansmen man måste börja i en ände och få fatt i problemet i och med att ingen annan har gjort det så
gjorde jag det och problemet hör till digital biten den kan lika bra sitta i den digitala volymkontrollen
som cirrus har levereat eller ad/da omvandlingen.
och det jag refereade till är en bit av en kedja i den digitala biten
utan det mästa har varit gnäll om bruset hur det ökar med volymen
men generatorn kan vara fel programerad och går in för tidigt ..
Det är faktiskt rätt svårt att hänga med på vad du menar här, eftersom texten är så osammanhängande och utan riktiga meningar. Läs igenom innan du postar så blir det säkert bättre.
Jag förstår nu att du bara gissar helt vilt, men det är ju inte det intrycket du gav i början när du skriver:det är cirrus chipet som orsakar bruset i dom på grund av dålig programering från cirrus
tittar man på hur chipet är uppbyggt så förstår man att det är något som inte stämmer i programeringen
laddade ner hela upp byggnaden på chipet och det finns ett avsnitt som tar upp bruset från det och det beryktade bruset är ca 10.5db högre än ljudet och det vill jag ha fram att det är en fel programering av chipet.
inkompetens kallas det för man kan tro att den som programerat chipt har varit full
ja det kan man undra varför men vad jag vill är att dom som har problem skall veta var felet ligger
Det hjälper väl ingen att komma med påståenden som dessa när man bara gissar!?
och eftersom bruset rör sig med volymen så kan det kanse ge dig en indikation var problemet ligger
kanse man skulle sätta osilioscopet på en maskin och börja mätas upp vad bruset kommer i från
Postad 24 januari 2006 - 21:00
va bra då kan du förklara varför vissa brusa och vissa inte efter som du vet vad problemet finns någonstans
och eftersom bruset rör sig med volymen så kan det kanse ge dig en indikation var problemet ligger
kanse man skulle sätta osilioscopet på en maskin och börja mätas upp vad bruset kommer i från
Du är rolig du - men eftersom du nu frågar likadant en andra gång så säger jag det för andra gången: Jag har ingen aning om var felet sitter, men jag gissar heller inte vilt och säger att jag vet det.
Än en gång: bruset jag talar om (och har gjort hela tiden om du läser vad jag skrivit) handlar om det konstanta, relativt svaga men klart störande, vita bruset som uppkommer redan vid en volyminställning på -74dB - och inte ändras med volyminställningen.
Och jag kan inte mäta upp det inne i apparaten eftersom:
* jag inte längre har någon NAD T753v2 då jag lyckligt nog bytt ut den mot en brusfri Denon AVR-2805
* om jag haft kvar den aldrig skulle komma på tanken att bli av med garantin för att leta reda på ett fel som NAD har i sin produktion...
Dock gjorde jag ett par mätningar från hörlursuttaget varav jag postade en av dem som en MP3-fil lite längre upp i tråden.
Postad 24 januari 2006 - 21:59
bruset i naden spänner över ett större område än din föredetta maskinva bra då kan du förklara varför vissa brusa och vissa inte efter som du vet vad problemet finns någonstans
och eftersom bruset rör sig med volymen så kan det kanse ge dig en indikation var problemet ligger
kanse man skulle sätta osilioscopet på en maskin och börja mätas upp vad bruset kommer i från
Du är rolig du - men eftersom du nu frågar likadant en andra gång så säger jag det för andra gången: Jag har ingen aning om var felet sitter, men jag gissar heller inte vilt och säger att jag vet det.
Än en gång: bruset jag talar om (och har gjort hela tiden om du läser vad jag skrivit) handlar om det konstanta, relativt svaga men klart störande, vita bruset som uppkommer redan vid en volyminställning på -74dB - och inte ändras med volyminställningen.
Och jag kan inte mäta upp det inne i apparaten eftersom:
* jag inte längre har någon NAD T753v2 då jag lyckligt nog bytt ut den mot en brusfri Denon AVR-2805
* om jag haft kvar den aldrig skulle komma på tanken att bli av med garantin för att leta reda på ett fel som NAD har i sin produktion...
Dock gjorde jag ett par mätningar från hörlursuttaget varav jag postade en av dem som en MP3-fil lite längre upp i tråden.
bruset härrör till den digitala biten som du skrev så försvan bruset vid 0 på volymen.
volym kontrollen är digital och den står i förbindelse med pcm och vad händer om du väljer en digital källa typ cd-spelare som har coaxial ut jo pcm tänds så fint i apparaten eller du kör spdif
från datorn in i apparaten då tänds pcm.
så att pcm kretsen bara skulle husera tongeneratorn som du skrev i tidigare innlägg
och om pcm är fel programerad att den står på 5 bit i sället för 4 bit som skall vara den som skall andvändas .
sen då du har bytt ut din maskin så vet jag inte vad du vill ha fram då borde nad inte vara intressant i dina ögon
Postad 24 januari 2006 - 23:36
bruset i naden spänner över ett större område än din föredetta maskin
bruset härrör till den digitala biten som du skrev så försvan bruset vid 0 på volymen.
volym kontrollen är digital och den står i förbindelse med pcm och vad händer om du väljer en digital källa typ cd-spelare som har coaxial ut jo pcm tänds så fint i apparaten eller du kör spdif
från datorn in i apparaten då tänds pcm.
så att pcm kretsen bara skulle husera tongeneratorn som du skrev i tidigare innlägg
och om pcm är fel programerad att den står på 5 bit i sället för 4 bit som skall vara den som skall andvändas .
sen då du har bytt ut din maskin så vet jag inte vad du vill ha fram då borde nad inte vara intressant i dina ögon
Du fortsätter att skriva lika osammanhängande så det är lika jobbigt att förstå vad du egentligen menar... Tyvärr kan man av dina svar dessutom inte tolka det på annat sätt än att du inte vet vad du snackar om.
Nej, en NAD-receiver av idag är inte längre intressant i "mina ögon", men dock tycker jag det är mycket intressant hur NAD kan komma undan med problem av den här typen utan att en hord av användare reagerar mycket negativt. Det är också intressant när någon påstår sig veta vad felet är...
Det är ju otroligt paradoxalt egentligen att många köper extremt dyra högtalare, kablar och tillbehör - allt för att få "det perfekta ljudet", "tighta basen", "breda stereobilden" etc - och sedan inte bry sig om att förstärkaren i sig ger ifrån sig en brusmatta ...

Postad 24 januari 2006 - 23:57
du kan få det över telefon eftersom jag inte skriver så att du förstår detbruset i naden spänner över ett större område än din föredetta maskin
bruset härrör till den digitala biten som du skrev så försvan bruset vid 0 på volymen.
volym kontrollen är digital och den står i förbindelse med pcm och vad händer om du väljer en digital källa typ cd-spelare som har coaxial ut jo pcm tänds så fint i apparaten eller du kör spdif
från datorn in i apparaten då tänds pcm.
så att pcm kretsen bara skulle husera tongeneratorn som du skrev i tidigare innlägg
och om pcm är fel programerad att den står på 5 bit i sället för 4 bit som skall vara den som skall andvändas .
sen då du har bytt ut din maskin så vet jag inte vad du vill ha fram då borde nad inte vara intressant i dina ögon
Du fortsätter att skriva lika osammanhängande så det är lika jobbigt att förstå vad du egentligen menar... Tyvärr kan man av dina svar dessutom inte tolka det på annat sätt än att du inte vet vad du snackar om.
Nej, en NAD-receiver av idag är inte längre intressant i "mina ögon", men dock tycker jag det är mycket intressant hur NAD kan komma undan med problem av den här typen utan att en hord av användare reagerar mycket negativt. Det är också intressant när någon påstår sig veta vad felet är...
Det är ju otroligt paradoxalt egentligen att många köper extremt dyra högtalare, kablar och tillbehör - allt för att få "det perfekta ljudet", "tighta basen", "breda stereobilden" etc - och sedan inte bry sig om att förstärkaren i sig ger ifrån sig en brusmatta ...
nej nad arbetar på problemet enligt ett amerikansk forum
men jag hoppas att du vet vad du snackar om för det verkar så
men tyvär så ser du inte allt som händer här då det finns pm funktion
och det är inte allt som kommer ut på forumet heller
kan bara berätta att jag har haft en bra mail conversation med nad i canada
man behöver inte springa till hifiklubben och beklaga sig.
http://www.hometheat...843#post2153843
Redigerat av Unregistered1022, 25 januari 2006 - 00:17.
Postad 25 januari 2006 - 00:54
kan bara berätta att jag har haft en bra mail conversation med nad i canada
Sånt är alltid intressant. Ett PM kommer!

Postad 06 februari 2006 - 20:45
nån som fått något nys om felen ? Mvh
Postad 06 februari 2006 - 21:03
hej och välkomenTjenare har oxo problem med min Nad T743 V2 . Brus vid DD Dts lägena, ej vid lyssning av cd skivor o dylikt. så det borde ju vara nått problem med dekodern eller nått.?
nån som fått något nys om felen ? Mvh
kör du digitalt mellan dvd och reciver ej coax som digital har du brus på radion
Postad 06 februari 2006 - 22:03
endast vid DD och Dts över Dvd`n. Är vid center och surround som det viner. Kan väl knappast vara DVD`n det är fel på... Nad T514. ??
Redigerat av Unregistered1189725b, 06 februari 2006 - 22:19.
Postad 07 februari 2006 - 19:22
prova med en vanlig rca kabel mellan dvd och reciverJag kör med Tara Labs Prism 100 optisk kabel, nej jag har inget brus som stör över radion,
endast vid DD och Dts över Dvd`n. Är vid center och surround som det viner. Kan väl knappast vara DVD`n det är fel på... Nad T514. ??
Postad 07 februari 2006 - 19:59
Redigerat av Unregistered1189725b, 07 februari 2006 - 21:05.
Postad 19 februari 2006 - 10:24
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar