Kortbeskrivning: bordsantenn till digitalbox störs ut av mobiltelefonsamtal.
Hjälp sökes: Finns det en lösning?
Längre beskrivning
Har bytt från ComHem till Boxer nyligen. Det visade sig dock att i och med att jag bor i ett "ComHem-hus" så finns ingen extern TV-antenn på huset utan alla TV-singaler går via kabeltvnätet under gjord, så att säga.
Det man brukar göra är att man köper en bordsantenn. Har provat två olika, en utan förstärkning och en med variabel förstärkning. Eftersom jag har lhg på "fel" sida huset måste jag ha en med förstärkning.
Mitt stora problem är att min mottagning blir JÄTTE störd av mobiltelefoner. Det är t o m så att inspelningar i min PVRbox bryts och inte återupptas om jag tar emot ett samtal eller någon bara ringer utan att jag svarar.
Jag behöver därför hjälp att lösa det här problemet. Jag kan komma på två sätt som ev fungerar, men det kanske finns fler?:
1. Använda radioantenn-uttaget i vägen inne i lägenheten. (förslag från Comhem)
2. Kan man montera ett filter mellan antennen och boxen? Vart får man då tag på sådana.
Saker som inte verkar fungera:
1. Ställa antennen i ett annat rum
2. lägga mobilen i ett annant rum
3. Gå iväg till ett annat rum och prata i telefonen.
mvh
Brallan_lkpg
Sökningen pågår
Avancerad sökning
1
Sagem 6280T och 6680T
9 bilder
258 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas här?