Har ett delikat problem.
När man slår på Plasma-Tv'n så slutar fjärren till DVd-spelaren att fungera. Trodde först det blev någon signalkollision i kablage, men uteslöt detta vid testning.
Provade med en fjärrkontrollstestare, som ger ifrån sig ljud när man sänder med en fjärrkontroll. Den tjöt våldsamt i närheten av någon Plasma-TV. Provade vid flera olika Plasma, samma resultat, störning ett par meter från. Ingen störning alls från LCD-TV.
Jag råkade då ha oturen att fjärren till min DVD-spelare tydligen har någorlunda samma frekvens som Plasma-TV'n sänder ut. Ljus bild=massor av strålning, mörk bild=svagare strålning, vilket innebara att fjärren funka ibland.
Flyttade jag bort DVD-spelaren runt ett vägghörn - där det inte blev nån strålningsindikering i testaren, så funkar fjärren bra.
Finns det egentligen nån lösning till detta (mer än att gömma DVD-spelaren nånstans)?
Någon annan som råkat ut för detta problem?
Sökningen pågår
Avancerad sökning
1
Samsung PS-42S4S
2 filmer
13 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas här?