Kopia_av_SAM_0270.JPG 243.43K
2 Antal nerladdningar
Postad 15 July 2011 - 16:40
Kopia_av_SAM_0270.JPG 243.43K
2 Antal nerladdningar
Postad 16 July 2011 - 16:40
Mackmyra är helt okej. Lite för ung och ganska mild i smaken. Tror att den skulle kunna utvecklas mycket om några år när dom har lite mer lagringstid i tunnorna. Men ett mycket bra intiativ och bra hantverk av grabbarna bakom Mackmyra.
Läste i ett annat forum av en som bor i Skottland. Han påstod att hans lokala pubbägare avskydde Mackmyran så pass att det enda den dög till var att tvätta ölpumparna med. En smula överdrivet möjligtvis och absolut inte min åsikt.
Tror dom började destillera runt 2001, så dom borde ju snart kunna släppa en lite äldre singel cask. Helst ej kylfiltrerad och gärna cask strength.
Postad 17 July 2011 - 21:35
http://www.galtons.c... Tube of 4.html
Mina var ja för oförsiktig med i min ungdom för typ 7 -8 år sedan =/, har bara 2 kvar. Älskar dessa whiskeyglas för dess lite halv tunga fot och att dem är kupade.Skön känsla i dem.
Postad 21 July 2011 - 23:16
Postad 26 July 2011 - 10:48
Har läst mycket gott om Talisker DE, men Laga DE däremot verkar de flesta tycka vara... inte dålig men möjligtvis en sämre version av Laga 16. Dessutom klagas det på att deras Whisky "brandats" för hårt, så att den genuina kvallitén har fått stryka på foten för massproduktionen. Mer ung whisky och mer färgämnen ist. för tvärtom.
Har äldrig smakat Lagavulin tidigare dock.... så köper man en Laga DE så måste man tids nog även köpa en Laga 16 för att kunna göra en jämförelse.


EDIT: Har fått många bud där lika många pekar ut ena som den bättre än den andra, så det ser ut som om jag plockar med mig båda om dom finns. Om jag inte råkar hitta något annat intressant, då får man väl börja singla slant!?
Redigerat av _Lucifer_, 01 August 2011 - 12:07.
Postad 10 August 2011 - 10:44
Sen badade vi i Loch Ness (s*tan vad kallt det är i den sjön!)och grävde upp en flaska whiskey som grävdes ner för 7år sen av merparten av gänget, tog en varsin slurk, och grävde ner den på samma ställe, för att kanske grävas upp om några år igen, hä hä
Sedan åkte vi till Aberlour, där vi stannade ett par dagar på ett B&B, och gick rundvandring på Aberlour destellriet, och avslutade med provsmakning av 6 olika sorter där, detta va på lördag förmiddag kl 10.30!
Aberlour 10åriga, har blivit en ny favorit, även fast den inte är rökig, rekomenderas varmt, köp hem och prova vetja!
Redigerat av Garrett, 10 August 2011 - 10:49.
Postad 21 August 2011 - 03:49
Råkade gå förbi "felsida" på bolaget påväg till kassan och ögonen föll på denna snygga flaska
Det låter onekligen gott med en Fruktig, balanserad smak med fatkaraktär, inslag av päron, smörkola, honung och halm. Nu är det ju visserligen en Grain Whisk(e)y men det är väl ok i denna tråden..
ngn som smakat??
Martin
Bifogad fil(er)
Postad 29 August 2011 - 16:59
Nån som provat Johnny Walker Blue? Är lite nyfiken på den faktiskt, har börjat tröttna lite på Islay faktiskt.
Postad 29 August 2011 - 18:19
Bifogad fil(er)
Postad 04 September 2011 - 16:03
Postad 06 September 2011 - 20:27
Blev två impulsklick framför datorn:
Highland Park 27 Years 1984 The Whisky Agency
Tomatin Decades
BTW så är min högst personliga åsikt att Mackmyra är sjukt överprisade, försöker fortfarande rida på hajpen.
Redigerat av lobo, 06 September 2011 - 20:29.
Postad 09 September 2011 - 08:30
Frakten är tyvärr rätt dyr på de flesta ställena, brukar ligga på mellan 15-30 EUR. Dock så brukar det va ett enhetspris på obegränsat antal flaskor eller iaf upp till 10st så det lönar sig knappt att köpa enstaka flaskor. Är det nån flaska om inte finns tillgänglig på den svenska marknaden (SB) så spelar iof kanske inte fraktpriset så stor roll .
Blev två impulsklick framför datorn:
Highland Park 27 Years 1984 The Whisky Agency
Tomatin Decades
BTW så är min högst personliga åsikt att Mackmyra är sjukt överprisade, försöker fortfarande rida på hajpen.
Deras Brukswhisky är helt okej prissatt... tycker även att den håller hyfsat bra kvallitet för det priset. Deras andra buteljeringar borde även de ligga runt 300,-. Hoppas de kommer ut med lite mer kvallitet snart. Annars är väl risken att dom hamnar i malpåse.
Blev bara två flaskor att ta med hem från USA. En Talisker DE 1999 & Glenmorangie Lasanta.
Lite bökigt att ta hem flaskor när man flyger samt att man bara får ha med sig en liter / person.
Men däremot hann man avverka en Glenlivet 12, Glenfiddich 12 och två flaskor Maker’s Mark (som jag aldrig hade testat förr och som smakade helt okej, ganska lik Bulleit som jag gillar väldigt mycket).
Försökte få tag på en flaska Old Potrero som destilleras av Anchor Brewery i San Francisco, men det enda exemplaren jag hittade gick på $100 samt $180. Kändes lite dyrt för något jag aldrig testat samt knappt läst en enda recension av. Var förbi bryggeriet, men dom hade precis stängt för dagen så vi fick inte ens komma in i souvenirbutiken...
Tänkte bara fråga lite snabbt om onlinehandel. Vilka sidor rekommenderas, sitter o suktar efter en viss liten flaska (ej whiskey men ändå) som inte går att få tag på i Sverige men 20 pund frakt från whiskey exchange är lite saftigt så jag håller på att kolla över mina alternativ.
Har själv köpt från www.vingrossen.com. Funkade bra!
Vi var två som delade på frakten (ca: 240,-), så det var ganska överkommligt. Har inte så många roliga sorter men en och annan bra huswhisky om man vill fylla på förrådet!
Postad 09 September 2011 - 18:24
Gillar normalt sett inte Glenlivet men fick den rekommenderad av en annan som inte heller är förtjust i Glenlivet.
Ska bli intressant att se om man blev lurad
Postad 10 September 2011 - 15:06
Skaffade en Glenlivet Nadurra idag, har inte provat den än.
Gillar normalt sett inte Glenlivet men fick den rekommenderad av en annan som inte heller är förtjust i Glenlivet.
Ska bli intressant att se om man blev lurad
Intressant... Gillar själv Glenlivet men fastnade inte riktigt för Nadurra. Tyckte att den var som Glenlivet fast mer av allt men det som jag inte gillade var att den var så spritig. Hur mycket jag än vattnade så fick jag den där finkelsmaken. Förhoppningsvis så var det ett dåligt exemplar/batch eller så behöver jag testa den igen.
Smakade den tidigt på morgonen på Arlanda i väntan på planet till USA, så det kan ha spelat in lite!?
Postad 10 September 2011 - 23:17
Men det kommer inte att bli en favorit.
Spritig håller jag med om.
Postad 21 September 2011 - 17:21
Postad 22 September 2011 - 07:40
Postad 22 September 2011 - 07:47
Var precis in på SB och vad får man se...?! Jo, då har dom tagit in Talisker DE som tillfällig vara i hyllorna, och till helt okej pris dessutom. Nu har man kånkat runt en sådan flaska runt halva jordklotet helt i onödan! Iofs två olika batchar, men ändå. Hade dom inte kunnat ta in Lagan istället? Nu blev jag lite trött. Man får ta sig en liten skvätt som tröst...
Var har du för batch?
Postad 22 September 2011 - 08:24
Postad 22 September 2011 - 08:31
Den är destilerad 1999... köpt på Arlanda (1l "taxfree") på väg utomlands. Så den har färdats några tusen mil... vilket nästan gör den väldigt exklusiv.
Ok, det är en tidigare årgång. Fattade det som att det var en annan batch av årets DE.
Postad 22 September 2011 - 08:39
Någon som vet vilka tunnor som blir DE? Är de de som är för dåliga/avvikande för att bli standardbuteljering?
Postad 28 September 2011 - 12:33
Veckans leveranser, från Ebay,
Va det smidigt ?? hur många dagar tog det ?
Postad 02 October 2011 - 15:40
Va det smidigt ?? hur många dagar tog det ?
Om det är smidigt eller inte hänger på vilken säljare man handlar ifrån, de jag har handlat från har fungerat mycket bra. Har 4st säljare som jag handlar av i dagsläget och frakten ligger på ca: 1vecka så helt ok.
Postad 02 October 2011 - 15:51
Mina nya...och lägg märke till att ja faktiskt dricker med då Glenfiddich är öppen
Har precis öpnat min Glenfiddich igår.
Klart man ska dricka ur dom, vad ska man annars ha dem till...
Postad 03 October 2011 - 17:05
Postad 03 October 2011 - 19:08
ja drack upp min Ardbeg i lödas och den blev bara godare och godare =)
Började du när den var full så förstår jag att den blev godare mot slutet
Postad 03 October 2011 - 19:10
Började du när den var full så förstår jag att den blev godare mot slutet
den var oöppnad
Postad 03 October 2011 - 22:21
Har helt plötsligt svårt att gå tillbaks till mina Speyside favoriter nu när jag öppnat 4st Islay buteljer.
Någon som vet om Alligator, Corryvreckan och Uigeadail är värda sina priser?
Postad 04 October 2011 - 19:05
Postad 05 October 2011 - 09:55
Köpte en Laphroaig 18y på systemet...har bara tittat på den i skåpet ännu
Trevligt... höll den i handen men efter en stunds velande la jag till baks den med mycket ångest på köpet.
Funderar på Laphroaig Un-Chillfiltered Collection 10 Years 479,00 kr (nr 86159 på SB), om den kan vara nånting? Eller möjligtvis The Famous Leapfrog, Henrik Aflodals favoriter 779,- (nr 86285).
Redigerat av _Lucifer_, 05 October 2011 - 12:32.
Postad 05 October 2011 - 11:58
Ardbeg är så sinnessjukt gott!
Har helt plötsligt svårt att gå tillbaks till mina Speyside favoriter nu när jag öppnat 4st Islay buteljer.
Någon som vet om Alligator, Corryvreckan och Uigeadail är värda sina priser?
Uigeadail har jag haft en flaska av, måste vara två år sedan. Den var riktigt bra. Prisvärd? Det beror ju helt på köparen, men för 650 kronor kan jag tycka att den iallafall inte är överprissatt.
Postad 05 October 2011 - 20:49
Postad 06 October 2011 - 07:08
Blev en Port Ellen från SB. 28 år gammal och smakar underbart.
Vilken PE blev det?
Postad 06 October 2011 - 13:39
Fick med mig 2st Alligatorer hem idag plus att det blev beställning av en Caol Ila 28y Silver Seal samt en Bowmore Tempest Batch 3. Har blivit mycket Caol Ila den senaste tiden och uppskattar dom mer och mer.
Har varit lite tveksam till Caol Ila då många påstått att den är en okomplicerad whisky som i princip bara smakar rök. Kunde inte vara mer fel beskrivning. Det finns många olika smaker att upptäcka i en Caol Ila. Riktigt riktigt god!
Postad 07 October 2011 - 11:22
Det blev en Old Bothwell single cask från 1982.
Om du behöver någon vid din sida när den korkas så skicka et PM.
Postad 07 October 2011 - 21:15
Om du behöver någon vid din sida när den korkas så skicka et PM.
OK ska tänka på det nästa gång. Man blir gärna självisk med en sådan flaska.
Postad 10 October 2011 - 20:01
bild.jpg 140.81K
1 Antal nerladdningarArran Open Day 2011, Bowmore Tempest batch 3, Caol Ila 28y Silver Seal
Postad 01 November 2011 - 18:58
20111101027.jpg 600K
0 Antal nerladdningarSenaste flaskorna som fått flytta in förutom en Laphroaig Cask strength 10 år Batch 002 som kom lite tidigare i år.
Redigerat av SwedishBadger, 04 November 2011 - 14:54.
Postad 03 November 2011 - 11:36
Postad 03 November 2011 - 13:02
Har för första gången fått hem en flaska jag blivit osäker på att öppna - en Glenfiddich Snow Phoenix. Det är ju inte den dyraste eller exklusivaste i samlingen, men det faktum att den gjordes efter ett takras på ett lager och att de inte kommer göra den igen gör att jag egentligen skulle vilja ha tag i en flaska till innan jag öppnar denna. Jag vet ju att förr eller senare kommer jag bli för nyfiken dock
klart som faen du ska öppna den och säga va du tycker =)
eller spar den till ett bra tillfälle =)
Postad 03 November 2011 - 16:44
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
235 filmer
8 bilder

Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?