Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

köpråd 55" för 13-17k

5 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 08 oktober 2013 - 15:23

kaka
  • kaka
  • Användare

  • 108 inlägg
  • 0
Har bestämt mig för att slänga ut min 42" tv i förmån till en större 55" därav enda anledningen(större skärm).

Jag använder Tv:n till att titta på film och serier till 90% och resten blir vanligt kanal-tv. Nu har jag en Panasonic PX80 och på den tiden var det väldigt enkelt att välja TV. Panasonic var ju rätt dominerande ifall man ville åt en bra budget tv.
Gillar fortfarande panasonic och vill gärna fortsätta med en nyare VT60 eller ST60 på 55" men problemet är att jag är inte helt nöjd med VT60 hos butikerna. Tycker inte bilderna är lika klara och skarpa i jämförelse med de andra apparaterna.


Så jag behöver lite råd på vad jag ska titta på för apparater. För mig är bilden viktigast och utseende och extra funktioner är inte lika viktigt.
Budgeten är väldigt rörlig beroende på vad jag hittar och gillar. Men jag hade tänkt försöka hålla mig mellan 13-17k.

Släng in några tv så jag har något att utgå och titta på.

#2

Postad 09 oktober 2013 - 08:12

pacman
  • pacman
  • Über-Guru

  • 22 887 inlägg
  • 1

Tycker inte bilderna är lika klara och skarpa i jämförelse med de andra apparaterna.

De andra apparaterna är iofs överstyrda åt höger och vänster så det blir mest en tävlan om uppmärksamhet, bildkvantitet, snarare än det du var ute efter, bildkvalité.

Så jag behöver lite råd på vad jag ska titta på för apparater.

Det är lixom inte vad man ska titta på som är svårigheten, utan hur man ska titta.

Finns främst tre saker man behöver förstå när man demar tvs:
1) Motsvarare ljuset i lokalen det man i stort (eller iaf då man mer kritiskt tittar) man har hemma? Om nej så bör man vara försiktig med sina slutsatser, som att enbart provköra bilar på en grusväg fast man aldrig ämnar att köra på grusvägar.

2) Tycks apparaterna vara inställda mot någotsånär samma typ av bildåtergivning? Svaret är garanterat nej så man bör vara försiktig med sina slutsatser, för du jämför i väldigt hög grad olika inställningar, inte olika tv-apparater. Det är rätt jobbigt men det kan ordnas med ett jobbande med resp apparats fjärr.

3) Är insignalen samma till alla tv-apparater? Om nej så bör man vara försiktig med sina slutsatser, för du jämför i väldigt hög grad olika insignaler, inte olika tv-apparater.

Dessa tre saker är förövrigt det som påverkar bilden mest, rum, inställningar och insignal. Vilken (modern) tv som skjuter ut bilden är förhållandevis icke-relevant. Tvn i sig har bara stor relevans ifråga om att välja rätt sorts produkt iförhållande till rummet.

Så nej det är inte lätt att dema tv-apparater - fallgropparna är många, hur är mkt värre än vad.

jag är inte helt nöjd med VT60 hos butikerna

VT60 brukar demas tämligen skadeskjuten i butikerna - inställningsmässigt felanpassad till rummet. Har heller aldrig varit helt nöjd med den hur den sett ut i butik (kan jag inte påstå att jag varit om nån tv iofs...).

Hur mkt pillade du på fjärren? Och som sagt, hur var rummet?

Med det sagt så har VT60 precis som din PX80, likt alla plasmor (ett litet undantag finns i from av Samsung F8505 som iaf pumpar ut mer ljus än någon annan plasma), begränsad ljusstyrka. Det är ett faktum. Beroende på rum är det en nackdel. Vad som iaf är säkert är att de alltid placerar sig dåligt i bildkvantitets-tävlingar. :)

Iaf, är ditt rum sådant att panasonic plasmas ljusstyrka inte räcker (att du varit nöjd med din PX80 vittnar iofs om att den gör det) så har du rätt få alternativ. Kika på 51F8505 (och gå ner 4 tum) eller kika på lite LCD:er:

Vilken/vilka LCD i klassen du kikar på är inte särskilt relevant (med ett undantag, kommer till det), alla är ungefär lika bra (ja så är det!) och hur du arbetar med rum, inställningar och insignal kommer spela MYCKET större roll för slutresultatet - och det är även dessa faktorer som i första hand kommer få dig att påstå "ja men oj tv X var ju mkt bättre än tv Y osv" (vilket alltså är ett felaktigt påstående, det du upplever som bättre beror inte på tv:n i sig).

Undantaget? Ja, typ av LCD-panel är faktiskt en så pass stor faktor att det ska nämnas. Du har VA-panel eller IPS-panel. VA har bättre kontrastomfång (i praktiken bättre svärta) medans IPS har bättre betraktningsvinklar.

Det bättre kontrastomfånget är svårt att observera i en typisk ljus butikslokal.

Den bättre betraktningsvinkeln är svårare att observera i en typisk butikslokal med Kalle Anka inställningar enl punkt 2 ovan.

VA eller IPS? Ingen är egentligen bättre än den andra, utan det är bara en fråga om personlig prioritering beroende på situation.

Kanske är det här du ska börja och för att göra det lite enklare för dig väljer du en VA och en IPS från en och samma tillverkare. T.ex Sony W905 (VA) eller W805 (IPS). När du väl valt mellan VA och IPS är det som sagt i det närmaste struntsamma vilken tv i klassen du väljer - det kommer ha förhållandevis liten påverkan på det du prioriterade, bildkvalité.

#3

Postad 09 oktober 2013 - 20:23

kaka
  • kaka
  • Användare

  • 108 inlägg
  • 0
Bugar och bockar för ett enastående svar.

Ang LCD paneler är jag helt säker på att jag ska titta på VA-panel då svärta är viktigare än synvinklar. Sony W905 ser intressant ut och ska ta och titta på den. Tyvärr faller den utanför min budget.
Det finns två anledningar till varför jag funderar på att byta upp mig från min PX80 och pga att jag varit så nöjd med min plasma från panasonic och att de annonserat att stänga ned sin plasma tillverkning i början av 2014 så var planen att gå in helhjärtat och köpa en sista plasma från företaget pga av deras goda rykte.
Jag ska iallafall börja ta mig en ordenligt koll på 55 tummarna från Panasonic och jämföra ST60 och VT60 mot LCD apparater och ta dina ord med mig. Förhoppningarna ligger väl att jag ska kunna nöja mig med en ST60 men magkänslan säger att jag bör satsa hela vägen ut på VT60 om ingen LCD med VA-panel står i vägen.

Ang ljusstyrkan så är jag helnöjd med min PX80(har inte så mycket i hemmet att jämföra med) i hemmet då det oftast är mörklagt då jag ser på film och eftersom jag tittar sällan på TV bör inte ljusstyrkan vara någon avgörande faktor. Dock blir man ju häpnad över skillnaden när man står i butik och ser skillnaden.

En sak jag dock är säker på är storleken. Jag är ute efter en 55 tummare. 50 blir för lite och 60 för stort.

Redigerat av kaka, 09 oktober 2013 - 20:31.


#4

Postad 14 oktober 2013 - 06:53

pacman
  • pacman
  • Über-Guru

  • 22 887 inlägg
  • 0

Ang ljusstyrkan så är jag helnöjd med min PX80(har inte så mycket i hemmet att jämföra med) i hemmet då det oftast är mörklagt då jag ser på film och eftersom jag tittar sällan på TV bör inte ljusstyrkan vara någon avgörande faktor. Dock blir man ju häpnad över skillnaden när man står i butik och ser skillnaden.

Ja då vet du ju det - ljusstyrka behöver du inte bry dig särskilt mkt om när du demar tv. Eller sagt med andra ord, spelar roll hur det ser ut i butik, det är ju inte i butiken du ska sitta och glo på tvn. :)

Och även om du har lite ljus hemma så klarar sig ST60/VT60 rejält mkt bättre än vad din PX80 gör - detta eftersom 60-modellerna har kontrastfilter vilket gör dem mindre känsliga mot ljus i rummet.

ST60 men magkänslan säger att jag bör satsa hela vägen ut på VT60

Dina egna ord säger faktiskt motsatsen. Den största skillnaden mellan ST och VT (förutom inputlag, om man är riktigt vass gamer) är att VT har ett snäpp bättre kontrastfilter. Men det märker du inte så mkt av om "hemmet oftast är mörklagt", eller hur? ;)

#5

Postad 14 oktober 2013 - 15:18

kaka
  • kaka
  • Användare

  • 108 inlägg
  • 0

Ja då vet du ju det - ljusstyrka behöver du inte bry dig särskilt mkt om när du demar tv. Eller sagt med andra ord, spelar roll hur det ser ut i butik, det är ju inte i butiken du ska sitta och glo på tvn. :)

Och även om du har lite ljus hemma så klarar sig ST60/VT60 rejält mkt bättre än vad din PX80 gör - detta eftersom 60-modellerna har kontrastfilter vilket gör dem mindre känsliga mot ljus i rummet.


Dina egna ord säger faktiskt motsatsen. Den största skillnaden mellan ST och VT (förutom inputlag, om man är riktigt vass gamer) är att VT har ett snäpp bättre kontrastfilter. Men det märker du inte så mkt av om "hemmet oftast är mörklagt", eller hur? ;)


Bugar och bockar, det känns tryggt att läsa detta i efterhand då jag i helgen beställde en 55" ST60 då jag inte tyckte VT skulle tillföra lika mycket som den stora prisskillnaden. Och eftersom jag bara ser film/serier och mörklägger tror jag att det blir perfekt med ST60.

Nu är bara dilemmat om hur jag ska köra in tv för att sedan kalibrera. Har läst lite om kalibrering och kan direkt säga att jag inte kommer anlita något proffs. Men jag ska och vill försöka kalibrera så gott det går själv, antingen med någon mjukvara och mätsticka eller eventuellt köpa någon apparat.
Har ni tips om inkörning och kalibrering eller länkar är jag tacksam.

#6

Postad 14 oktober 2013 - 21:47

Unregistered1413
  • Unregistered1413
  • Mästare

  • 2 741 inlägg
  • 0
Säkert ett klokt val, ST60 är nog en av de mest prisvärda tv man kan köpa så länge man är beredd att vänta in eller skapa ett någorlunda mörkt rum.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny soffa, vy bakåt i salongen
    DPC
    2025-05-07 10:21:06
  • Vy från dörr med ny soffa
    DPC
    2025-05-07 10:19:58
  • Rad 1 och 2
    DPC
    2025-05-07 10:17:56
  • Soffa till salongens andra rad
    DPC
    2025-05-07 10:03:29
  • Pioneer CMX-3000
    Anton
    2025-05-06 19:28:59
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.