Detta fick jag från Kina!
Postad 04 augusti 2004 - 19:58

Postad 04 augusti 2004 - 20:54

Postad 05 augusti 2004 - 01:36
Postad 05 augusti 2004 - 09:02

Högtalarkablarna är som sagt RoseVoix "flagship" speaker cables, ommärkta med Coem-loggo (www.coemaudio.com) och säljs enligt norman med 30% rabatt därför.
På en direkt fråga till Norman från mig hur de bör jämföras med andra mer "kända" kablar hävdar han att han själv använder dem och inte Xindak:s

För mig blev priset för kablarna typ 630:- , lite svårt att räkna exakt eftersom jag hade betalat för en Jolida JD-100A som enligt normans lista kostar 387 US$ och istället tog en Original A8s för 307 $ och fick kablarna så att säga "på köpet"....så Ni kanske kan räkna själva

De där Tå-strumporna är verkligen en historia för sig....tjejen tog ett par för att prova....kändes konstigt tyckte hon...tårna är ju liksom vana att vara "kompisar"

/ Thomas
Postad 05 augusti 2004 - 12:57



Bifogad fil(er)
Postad 05 augusti 2004 - 13:48
Eller förresten, akta er så ni inte får några galna asiatiska sjukdomar!
Redigerat av Unregistered9f9cad7e, 05 augusti 2004 - 13:50.
Postad 05 augusti 2004 - 16:52

Postad 05 augusti 2004 - 17:33
Ingen...Jag beställde iaf. själv.Thomas, gast ! Vem höll i gruppköpet för er.
Postad 06 augusti 2004 - 09:40
Thomas, gast ! Vem höll i gruppköpet för er.
Molsson was my "fearless leader"

// Thomas
Redigerat av Unregistered4fe51e59, 06 augusti 2004 - 09:40.
Postad 08 augusti 2004 - 08:19

Bifogad fil(er)
Redigerat av Unregisteredec382824, 08 augusti 2004 - 21:13.
Postad 08 augusti 2004 - 11:41

Postad 08 augusti 2004 - 13:23
mina åkte som sagt ut genom dörren rätt fort.
Postad 08 augusti 2004 - 14:39
Postad 08 augusti 2004 - 15:19
Lät de så dåligt? Hur låter de? Jag har inte lyssnat på mina FS1:or än då jag väntar på cd-spelare från Hongkong,så jag är rätt nyfiken.Hotspur: Föll Xindak FS-2 dig i smaken ?
mina åkte som sagt ut genom dörren rätt fort.
Vissa kablar (bla Nordost) har e x t r e m t lång inspelningstid,och kan låta mer eller mindre fördj***igt innan...
Redigerat av gast, 08 augusti 2004 - 15:20.
Postad 08 augusti 2004 - 15:40


Postad 08 augusti 2004 - 17:48
Dåligt och dåligt, de passade helt enkelt inte mitt ljudideal.Lät de så dåligt? Hur låter de? Jag har inte lyssnat på mina FS1:or än då jag väntar på cd-spelare från Hongkong,så jag är rätt nyfiken.Hotspur: Föll Xindak FS-2 dig i smaken ?
mina åkte som sagt ut genom dörren rätt fort.
Vissa kablar (bla Nordost) har e x t r e m t lång inspelningstid,och kan låta mer eller mindre fördj***igt innan...
Inte allt för upplöst ljud samt lite väl platt bas, i min filosofi tror jag inte på inspelning av kablar.
Postad 08 augusti 2004 - 18:57
Hehe,ok. Själv har jag ingen filosofi,jag är bara ute efter en sak:Välljud! Filosofi fick jag nog av när tjejen pluggadei min filosofi tror jag inte på inspelning av kablar

Tack för infon iaf!
Postad 11 augusti 2004 - 18:49
Har bara mobilkameran men det får duga sålänge.
Glömde fota när grejerna kom men såhär ser dom ut.
Alltså en Moon Harbor DVD spelare, hitills känns den väldigt bra.
Bilden ser stabil ut det lilla jag kollat, ska testa nu ikväll mer, och ljudet var en positiv överaskning.
En Moon Harbor cd spelare.
Bifogad fil(er)
Postad 11 augusti 2004 - 19:25
Det är troligen ganska många som är nyfiken på DVD-spelaren. Både bild och ljud. Du får mer än gärna kommentera den senare när du hunnit testa ett tag.
Ha så trevligt med de nya leksakerna.
Postad 11 augusti 2004 - 20:38
Postad 11 augusti 2004 - 22:38
Började med lite stress när man insåg att alla menyer och bruksanvisning var rena kinesiskan, bokstavligen.
När allt var inkopplat så var bilden bara röd och menyn på kinesiska, bilden inställd på 4:3 tv format så då kändes det som det skulle bli en lång kväll, men efter att hittat progressiv scan knappen på fjärren så blev det färg iallafall.
Sen in och gissa lite i setupmenyn och plötsligt så blev allt på engelska som tur var.
Menyerna är ganska omfattande men lättförstålig.
Har lite svårt att kommentera bild och ljud pga att jag samtidigt bytt till marcus cables komponentkabel och toslink men det har blivit natt och dag skillnad på både bild och ljud och jag har svårt att tänka mig att det bara skulle vara kabel bytet.
Bilden är mycket lugnare och med ett bättre djup.Jag använder mig av 42 tum tv och då märker man ganska tydligt när bilden är orolig och det är något man verkligen kan irritera sig på genom en hel film.
Har inte tweakat bilden med video essential än men kanske hinner i helgen och då lär det bli t.o.m en gnutta bättre.
JAg har inte provat någon annan dvd spelare på min tv tidigare så det är svårt för mig att jämföra med några andra än H/K:n men det var väldigt stor skillnad där.
Ljudet har det blivit mycket mer nyanser i och basen har verkligen hittat in i rummet på ett mycket positivt sätt.
Detta som sagt första intrycket under kvällen och jag hoppas att verkligen kunna testa lite mer under veckan.
Har inte hunnit lyssna så mycket på cd spelaren än men första intryck är bl.a. att det är mer tredimensionellt och väggarna har flyttat bort från bakväggen.
Cd och DVD bytet har verkligen varit över förhoppningen jag hade.
Skulle vara kul att testa lite högt.kabel men är tveksam på om det gör sån skillnad.
johan
Bifogad fil(er)
Redigerat av Bolle1, 11 augusti 2004 - 22:41.
Postad 12 augusti 2004 - 09:24
tycker inte det verkar så när man ser bilden på hyllan

Postad 12 augusti 2004 - 09:40
Postad 12 augusti 2004 - 10:33

Postad 12 augusti 2004 - 12:34
Postad 12 augusti 2004 - 13:46
Förmodligen kan du förhandla till dig lite rabatt om du köper båda

Redigerat av Unregistered4fe51e59, 12 augusti 2004 - 13:46.
Postad 12 augusti 2004 - 13:48
Postad 12 augusti 2004 - 13:56
Postad 12 augusti 2004 - 18:40
Postad 12 augusti 2004 - 19:39
Postad 12 augusti 2004 - 21:16
DVD-spelare brukar generellt sett fungera mycket bra som transport. Minst lika bra, och troligen bättre än CD-spelarna (de i 500-700$-klassen). Allt ljud tar sedan DAC:en hand om (och den tyckte ju Norman var värd 2000$, om det nu säger något). Moon Harbour DVD + DAC03 ska vara en riktigt kick-ass-kombo som jag tror att man vågar chansa på, den kostar inte heller mer än de finare CD-spelarna. Att man dessutom får en fin DVD-spelare på köpet är ju ingen nackdel.Thomas, vet du om blir det bättre än med en dedikerad cdspelare då eller "bara" bästa möjliga ljud ur dvdspelaren? DAC:en kostar ju nästan lika mycke som Moon harbour CDn..
Redigerat av Joakim, 12 augusti 2004 - 21:18.
Postad 12 augusti 2004 - 21:28
Jag skall kolla in lite högtalare tror jag.
Postad 12 augusti 2004 - 23:06
Tror du jag skulle få någon större förbättring av att köra dac mellan min dvd30 och hk670?
Visst kan du få en förbättring, men du ska nog inte förutsätta att det är någon självklarhet. Har själv testat en dac till min CD-spelare och jag anser inte att jag fick någon nämnvärd förbättring, snarare tvärtom. Upplösningen blev något bättre men samtidigt blev det även en aning vassare, och det var ju inte vad jag önskade. Både CD och DAC låg i prisklassen 5-7000.
Om du funderar på ett köp, testa då först att låna en dac här i Sverige och se om du får önskvärd förbättring. Sen är säkert Xindaken en jäkligt bra produkt och mycket prisvärd, men bara om förbättringen blir därefter.
mvh Mullansson
Postad 12 augusti 2004 - 23:25
Att låna en dac (vilken som helst om jag inte missförstog) här i sverige för att testa om xindak dac:en ger en önskvärd förbättring, det låter lite bakvänt. Som att låna hem en H/K DVD-spelare för att se om Moon Harbour DVD ger en bättre bild. Jag håller med om att man ibland borde testa innan, men det lät lite bakvänt. (Om man nu inte får chansen att låna hem Xindak DAC03).Visst kan du få en förbättring, men du ska nog inte förutsätta att det är någon självklarhet. Har själv testat en dac till min CD-spelare och jag anser inte att jag fick någon nämnvärd förbättring, snarare tvärtom. Upplösningen blev något bättre men samtidigt blev det även en aning vassare, och det var ju inte vad jag önskade. Både CD och DAC låg i prisklassen 5-7000.
Om du funderar på ett köp, testa då först att låna en dac här i Sverige och se om du får önskvärd förbättring. Sen är säkert Xindaken en jäkligt bra produkt och mycket prisvärd, men bara om förbättringen blir därefter.
mvh Mullansson
För övrigt så är det många som har goda erfarenheter av att använda en DAC. Men det är ju inte alltid man hittar rätt kombo/har möjlighet att lägga ut tillräckligt mycket pengar.
(Ps. Uppfatta inte min ton sin snäsig.)
Tror du jag skulle få någon större förbättring av att köra dac mellan min dvd30 och hk670?
Men sen är det ju frågan om inte H/K 670 begränsar ljudet i det här fallet.
Som sagts tidigare så fungerar DVD-spelare utmärkt som transport, så det kan ju vara värt ett test att köpa DAC03, om man vågar chansa.
Postad 13 augusti 2004 - 00:41
Men sen är det ju frågan om inte H/K 670 begränsar ljudet i det här fallet.
Ja, det var precis detta jag menade. Givetvis ger Xindaken stora förbättringar i rätt omgivning.
Dock, står jag fast vid rådet att testa en DAC (hyffsat bra naturligtvis) här i Sverige först. Hör man ingen större skillnad då, tvivlar jag på att man gör det med Xindak-dacen.
mvh Mullansson
Postad 13 augusti 2004 - 08:47

EDIT: det var tobbe som hade DVD30
Redigerat av Unregistered4fe51e59, 13 augusti 2004 - 11:52.
Postad 13 augusti 2004 - 09:01
Har mailat Norman om dom och han sa att han själv ´skall byta till dom.
Har mailat honom för att se vad frakt och alt slutar på.
Vad tror ni om dom?
Någon som kanske är bra på att förstå sig på specar..
Ett par röda eller vita skulle inte bli fel i mitt vardagsrum tror jag.
Hur det ser ut nu ser ni i mitt galleri.
johan
Postad 13 augusti 2004 - 09:23

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar