Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Lanseringen av blu-ray i Europa är försenad...igen!

6 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 10 July 2006 - 14:02

Minhembio
  • Minhembio
  • Nyhetsankare

  • 34 inlägg
  • 0
HD-DVD kanske får ett försprång jämfört med Blu-ray när det gäller den europeiska lanseringen av nästa generations dvd-format. Detta enligt Taipei Times  som meddelar att Blu-ray-lägret inte är riktigt redo för Europa ännu.


Återigen verkar det alltså som om konsumenterna ska tvingas sitta kvar på nålarna (eller hållas kvar i sträckbänken - välj själva) när det gäller den tröttsamma och utdragna historien om de kommande dvd-formaten.


Taipei Times skriver att Pioneer denna vecka medgav att de inte (som tidigare planerat) skulle bli klara i tid för att lansera spelarna vid IFA-mässan som körs i Berlin i september. Vid ett informationsmöte meddelade Pioneer att de inte har några bestämda planer för den  europeiska lanseringen men tror att 2007 Consumer Electronics Show i Las Vegas, där Blu-ray-tillverkare hoppas  kunna erbjuda spelare i volym, även ska bli startskottet för lanseringen i Europa. Den mässan kommer att äga rum i januari.


Det meddelas även att mycket av förseningen beror på nödvändig mjukvara för att förhindra kopiering.


Samtidigt så vidhåller Toshiba, som leder HD-DVD-lägret, att de kommer att vara redo för septembermässan i Berlin.


Som om inte detta vore nog så kan man i en artikel publicerad i Milwaukee Journal Sentinel  läsa följande glädjande - NOT! - citat gällande formaten HD-DVD och Blu-ray:


"All you need to know. The winning format will be the one you don't buy"


I samma artikel berättar man även att dvd-industrin själva har antytt att bara ett av formaten kommer att överleva. Det kanske i och för sig vore det bästa för oss alla


 


Läs artiklarna här:


Taipei Times webbplats


Milwaukee Journal Sentinel

#2

Postad 10 July 2006 - 16:20

thetias
  • thetias
  • Mästare

  • 2965 inlägg
  • 0
Det är sååå väntat, och tröööttsamt!!!

#3

Postad 10 July 2006 - 17:57

visuatrox
  • visuatrox
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Urk varför ska alltid Europa vara efterblivet när det gäller HD. Fast iofs är det kanske en fördel i detta fall, med lite tur kanske ett av formaten hinner att dö ut så man slipper alla svåra val.

#4

Postad 10 July 2006 - 20:18

ekon
  • ekon
  • Guru

  • 5779 inlägg
  • 0
Precis, detta är både på gott och ont. Förhoppningsvis hinner ett format försvinna.

#5

Postad 10 July 2006 - 20:45

Unregistereda0ef723f
  • Unregistereda0ef723f
  • Mästare

  • 3439 inlägg
  • 0
Ja, detta är ganska komiskt tycker jag. HD DVD är ju försenat det med, men där finns det ju ändå maskiner att köpa idag.

Blu-ray kanske blir så försenat så att det "hinner försvinna"?? :rolleyes:

#6

Postad 11 July 2006 - 01:03

Andi_One
  • Andi_One
  • Mästare

  • 3008 inlägg
  • 0
De måste ju betyda att även PS3`an blir försenad till nästa år.
Den går ju att förhandsboka lite överallt med datumet den 17e november.

#7

Postad 11 July 2006 - 17:19

visuatrox
  • visuatrox
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Skulle inte alls bli förvånad om PS3 blev försenat några månader (fast vore dumt av dem att missa julrushen). Skulle dock inte bli det minsta förvånad om både HDDVD och BluRay floppar, och blir bara något för kvalitets freaks, ungf som laserdisc var.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.