Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

8 lager & 200 GB - TDK skruvar upp Blu-Ray-kapaciteten

8 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 01 September 2006 - 06:16

Minhembio
  • Minhembio
  • Nyhetsankare

  • 34 inlägg
  • 0
TDK avslöjade under gårdagen en prototyp av skiva som rymmer åtta gånger mer än den befintliga industristandarden. Genom fortsatt trimmning av den blå lasertekniken lyckades det tyska företaget öka kapaciteten på inspelningsbara Bly-ray-skivor till 200 gigabyte och passerade därmed såväl sin förra prototyp på 100 gigabyte som industristandarden 25 gigabyte.


Både Blu-ray- och HD-DVD-formaten kämpar om konsumenternas gunst och ett sätt att profilera sig har varit att skapa större lagringsutrymme på sina skivor vilket Helen Davis Jayalath, analytiker på firman Screen Digest inte tror fungerar speciellt bra.

"Sammanfattningsvis har Blu-ray högre potential att lagra mer data, och det är därför många filmbolag har valt att köra med just Blu-ray. Men jag tror inte att det kommer att ha speciellt stor inverkan på slutkonsumenterna när de skall bestämma sig vilket format som är bäst".


TDK's 200 GB inspelningsbara skiva kommer att kunna lagra hela 18 timmar Blu-ray-formatterad video och är skyddad av ett ytlager som TDK kallar det föga upphetsande namnet DURABIS2. Standard Blu-ray klarar 25GB.






TDK annonserade också under torsdagen att de kommer börja skeppa dubbelsidiga inspelningsbara Blu-ray skivor med kapacitet 50 GB, idag fredag.







Rekommenderat pris för 50GB skivan är €35 och €45 för en re-recordable.









#2

Postad 01 September 2006 - 11:29

Unregistered36883
  • Unregistered36883
  • Mästare

  • 3680 inlägg
  • 0
200GB...! Då lär man med andra ord inte behöva köpa fler-discs utgåvor i framtiden när allt extramaterial och alla olika versioner kan få plats på en skiva...

#3

Postad 01 September 2006 - 13:54

BioBerra
  • BioBerra
  • Guru

  • 5774 inlägg
  • 0
Med 200GB kapacitet så känns det verkligen som ett Blu-ray är här för att stanna, ett bakslag för HD-DVD helt klart, även om 200GB inte kommer användas i den närmaste framtiden så är det aldrig fel med utrymme i framtiden.

#4

Postad 02 September 2006 - 19:33

lajbanson
  • lajbanson
  • Användare

  • 246 inlägg
  • 0
8 lager - för film i maximal upplösning och bitrate innebär detta ett antal lagerbyten- inte alla spelare som idag kan hantera 1 lagerbyte på ett bra sätt. Hur kommer detta att se ut med framtidens spelare?

#5

Postad 03 September 2006 - 12:42

Squeezemaster
  • Squeezemaster
  • ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

  • 19825 inlägg
  • 0
Lotr extended... ihopklippt till en film.. 1080p och dts-hd ... sign me up for a copy :rolleyes:

#6

Postad 03 September 2006 - 16:52

Audio Code 3
  • Audio Code 3
  • Über-Guru

  • 12561 inlägg
  • 0
Visst skaffa ett ex för 69$ och sedan repar man skivan- ops...3 filmer förstörda.
HD DVD har möjligheten att expandera till lika mycket baserat på deras teknologi, så ingen storm i en te koppen här inte :rolleyes:

#7

Postad 03 September 2006 - 19:57

chicken
  • chicken
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0

Visst skaffa ett ex för 69$ och sedan repar man skivan- ops...3 filmer förstörda.


Håller med! Därför jag aldrig kommer överge VHS! ;)

Finns inte scratchproof för dessa standarder också?

#8

Postad 03 September 2006 - 20:14

random111
  • random111
  • Forumräv

  • 922 inlägg
  • 0

Visst skaffa ett ex för 69$ och sedan repar man skivan- ops...3 filmer förstörda.
HD DVD har möjligheten att expandera till lika mycket baserat på deras teknologi, så ingen storm i en te koppen här inte ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Blu-ray använder optik med större appertur än HD-DVD vilket gör att man kan lägga spåren tätare, vilket är anledningen till att Blu-ray kan lagra mer data per lager än HD-DVD. Så länge HD-DVD behåller sin mindre appertur kan de aldrig expandera lika långt som Blu-ray. Det är fysiskt omöjligt.

Men visst, om HD-DVD ändrar sin spec så att den blir samma som Blu-ray, då kommer de att få samma möjligheter... :angry:

#9

Postad 03 September 2006 - 20:34

random111
  • random111
  • Forumräv

  • 922 inlägg
  • 0
För övrigt är det fel i den här trådens rubrik.
TDKs 200 GB disk har inte 8 lager, den har 6 lager!

Varje lager är på 33 GB. Enligt denna artikel ska man ändå vara inom Blu-ray specen.

Vad jag har sett ska det vara möjligt med 8 lager, vilket skulle indikera att 200GB inte är övre gränsen för Blu-ray...



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.