Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Internet och tv i mobilen till fast pris med X-Series från 3

1 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 23 januari 2007 - 18:44

Minhembio
  • Minhembio
  • Nyhetsankare

  • 34 inlägg
  • 0
 

Pressmeddelande - Hi3G Access AB, 2007-01-23


 

Internet och tv i mobilen till fast pris med X-Series från 3

 


3 lanserar X-Series, ett superabonnemang som förenar marknadens vassaste mobilteknik med Internettjänster som Google, Microsoft Live Messenger, mobilsamtal över Internet med Skype, Yahoo! och mobil-TV. Det nya abonnemanget knyter även ihop hemdatorn med mobiltelefonen via Internet - allt till en fast månadskostnad. 


X-Series börjar säljas den 1 februari och kommer då att erbjudas i två nivåer, Guld och Silver. X-Series Guld ger användaren obegränsad tillgång till allt det bästa hos 3 för 299 kronor per månad. 3 blir därmed den första mobiloperatören att införa fri tillgång till Internet enligt samma prismodell som bredbandsleverantörer.


– Med X-Series ritar vi om kartan för hela branschen. Vi låser inte in användarna i en portal utan ger dem istället tillgång till Internet utan begränsningar. Dessutom till ett fast pris, säger Shlomo Liran, koncernchef på 3 i Skandinavien.


Satsningen på X-Series är global och görs i nära samarbete med världens främsta telekom- och Internetföretag, bland dem Google, Microsoft, Nokia, Orb Networks, Skype, Sling Media och Yahoo!.


– Vi räknar med att intresset för Internettjänster i mobilen får en rejäl skjuts. Fram till nu har utvecklingen begränsats av användarnas oro för vad varje nedladdad megabyte kostar, fortsätter Shlomo Liran.


Med X-Series får abonnenterna tillgång till de bästa tjänsterna och mobilerna som 3 kan erbjuda. Vid premiären ingår följande i X-Series Gold:

  • Skype
  • Sling
  • Orb
  • Windows Live Messenger och Hotmail
  • Google
  • Yahoo!Go
  • 3-tjänsterna 3Guld, 3Show och 3Trygg

 


Mobilsamtal över Internet med Skype

Med lanseringen av X-Series blir 3 den första operatören som erbjuder sina kunder att ringa gratis mobilsamtal över Internet via Skype. Tjänsten görs tillgänglig för X-Serieskunderna under februari 2007.

Postad bild

– Skype har förändrat sättet människor kommunicerar, säger Jonas Kjellberg, ansvarig för premiumtjänster på Skype. Idag har vi fler än 136 miljoner Skypeanvändare i världen. Med Skype i 3-mobilen ökar det användningsmöjligheterna för våra svenska och danska användare.


TV:n i fickan med Sling

En nyhet i X-Series är också möjligheten att se sina favoritprogram på TV i sin mobil. Tjänsten innebär att X-Serieskunder kan koppla ihop sin digital-TV-box eller digitala kabel-TV-modem med en medieserver, Slingbox, som skickar TV-utbudet vidare över Internet till mobiltelefonen eller en pc. Det gör det möjligt att alltid ha tillgång till alla de TV-kanaler man redan betalar för.

Postad bild

 


Tillgång till din PC – var som helst – med Orb

I X-Seriesabonnemanget ingår även en tjänst som låter mobilanvändare få tillgång till hela multimediebiblioteket på sin hemdator via mobilen, till exempel mp3-, bild- eller videofiler. Programvara från Orb Networks installeras på hemdatorn och gör det möjligt att föra över innehåll som musikfiler, spellistor, digitala bilder och video från PC till mobiltelefonen.

Postad bild

 


E-post och direktmeddelanden med Microsoft

X-Series har utvecklats i nära samarbete med Microsoft. Förutom e-post i mobilen med Hotmail kan användarna skicka textmeddelanden obegränsat till och från Windows Live Messenger, antingen till en annan 3-användare eller till vänner som är uppkopplade med PC.

Postad bild

 


Sökning med Google

Från start innehåller X-Series Googles ledande söktjänst som gör det möjligt att söka information med Google i mobilen på samma självklara sätt som på Internet.


Internet i fickformat med Yahoo!

3s abonnenter får med X-Series maximal valfrihet och kan även söka information på Internet med Yahoos mobiltjänst Y!Go. Förutom den populära sökmotorn ingår tjänster som hantering av kontakter och bilder, nyheter och e-post.


TV-nyheter med 3Show

3Show ger mobilanvändarna de senaste TV-nyheterna när de händer. 3 visar TV4 Nyheterna, BBC, CNBC, ExpressenTV, Fox News, Euronews, MTV, Al Jazeera och Star! Programguiden är lättanvänd och man kan själv välja att se vad som visats från den senaste veckan.


Musik med 3Guld

X-Seriespaketet inkluderar även 3Guld med mobilportalen Planet3, nyhetstjänst från Aftonbladet samt musiktjänsten 3Musik.


Räddad telefonbok med 3Trygg

Abonnenter med X-Series Guld är dessutom försäkrade mot både olyckor och stöld. Via tjänsten 3Trygg sparas användarnas kontakter, adresser, kalender och minneslappar centralt på webben. Om mobilen går sönder eller tappas bort finns informationen i telefonboken alltid kvar.  Skulle olyckan vara framme har X-Series-användare har till och med en egen kundtjänst dit varje mobil är kopplad med ett VIP-nummer.


Priser och tillgänglighet

X-Series finns tillgängligt i utvalda 3-butiker och på Internet den 1 februari.  Abonnemangen säljs från start tillsammans med Nokias multimediamobil Nokia N73 som är förberedda för X-Series med tjänsterna förinstallerade. Priset för X-Series Guld är 299 kronor per månad exklusive mobiltelefon.


 

Priset för X-Series Silver, som innehåller samtliga tjänster utom 3Guld och TV-tjänsterna Sling och 3Show, kommer att kosta 149 kronor per månad exklusive mobiltelefon. Till båda abonnemangen tillkommer 3s prisplaner för röst- och videosamtal samt MMS och SMS.




 


 


#2

Postad 24 januari 2007 - 07:18

Yoshimitsu
  • Yoshimitsu
  • Forumräv

  • 728 inlägg
  • 0
det här tillsammans med 3Turbo(bredband upp till 3mbit utan en adsl-station i närheten) som får en att inse att 3 ligger rätt långt före t ex. Telenor, Telia och de andra operatörerna när det gäller teknik... Jag personligen har inte tid att använda de här funktionerna, jag använder min 3-telefon till att ringa och spela mp3 på :D

men det ska bli intressant när de får ut några fler telefoner som kan hantera x-series också, har inte hört så många bra saker om N73an.

kommer väl inte ta lång tid innan det finns fildelningsprogram till telefonen heller då :) iaf Bittorrent borde komma igång rätt snabbt.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Nya Hifi-bänken
    joga
    2025-05-02 18:25:13
  • JBL M2 igen…..
    Anton
    2025-05-01 16:07:43
  • JBL M2!!!!!!!
    Anton
    2025-04-30 16:22:03
  • Front Atmos
    Globe
    2025-04-28 19:35:47
  • The12 Passive
    Globe
    2025-04-28 19:33:57
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.