Det är engentligen inget konstigt i sig, eller magiskt. Handlar bara om att man får bort subwoofern från hörnen, som ibland tenderar att förstärka frekvenser väldigt mycket och göra ljudet sämre sett ur ett frekvensresponsperspektiv. Det upplevs då som "blöt" och lite "långsam" bas.
En snabbartikel jag hittade är från Karl Kennedy, en av männen bakom JL Audios subwoofers: Vertical Room Modes
MVH
/Chuck
Jag har aldrig gillat uttrycken snabb vs långsam bas. Ljud kommer ut ur högtalaren samtidigt som den matas in från förstärkaren. Det finns ingen fördröjning, och inte heller någon insvängning att tala om, för då skulle högtalaren jobba i resonans.
Snarare brukar snabb bas vara bas utan riktigt lågt frekvensinnehåll, och ofta når basen som lägst om den får stå i ett hörn. Det kan bli bäst i hörn, artikeln dömmer inte heller ut hörnen helt, och jag ser heller ingen anledning att inte pröva.
Edit
Det smög sig in ett ord för mycket, så jag sätter det här istället: Fick
Redigerat av QAM, 01 mars 2008 - 22:25.