Visst Àr det mÀrkligt?
Ni kanske kan förstÄ att jag har kliat mig i huvudet rejÀlt nÀr jag skulle försöka fÄ liv i anlÀggningen...
TLovskog:
Ja det var helt knÀpptyst.
Ska "tyvÀrr" lÀmna tillbaka kabeln idag och fÄ pengarna tillbaka.
Loco.spk:
Glapp i sladden? Tja, har "ruckat" en del pÄ den för test men mÀrkte inget. Vidare sÄ bestod kablen av en left och en right och har testat bÄda med samma resultat. Samt fungerade utmÀrkt som "audio"-kabel.
Det dÀr med mittenstiftet Àr dock intressant. Har kablen framför mig just nu och kan meddela att mittstiftet Àr "tvÄ-delat" dvs en skÄra i sig. Vet inte om det har nÄgon betydelse i kombination med att kabeln var "twisted" eller nÄgot sÄdant?
Kanske Àr det som du sÀger att mittstiftet Àr för kort förhÄllande till coaxialingÄngen (om det nu skiljer frÄn coaxial till de analoga ingÄngarna) sticker dock ut ca 1cm i förhÄllande till övriga kontakten.
/ Bloom
(som Àr van vid mystiska tekniska fel - sitter och jobbar pÄ Macintosh hela dagarna...)