Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Kommentarer till Gamla Vardags rum innan ändring av Rickard-76

5 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 15 August 2010 - 15:53

Rickard-76
  • Rickard-76
  • Användare

  • 137 inlägg
  • 0
Kommentarer till Mina bilder av Rickard-76

#2

Postad 15 August 2010 - 15:53

destructiondays
  • destructiondays
  • Wannabe

  • 23 inlägg
  • 0
Ser mycket trevligt ut! Säkert en mycket underhållande rigg

#3

Postad 16 August 2010 - 20:33

destructiondays
  • destructiondays
  • Wannabe

  • 23 inlägg
  • 0
Alltid kul att man kan inspirera, att det sedan blev ett lyft gör ju inte saken sämre! Synd med parketten bara. Testa att lägga in en eller ett par kökshanddukar i mellanrummet som uppstår. Hos mig gav det ytterligare kontroll i ljudbilden, framförallt basen då. Kolla in denna sida: http://www.svalander....htm#resonanser

Åh ja, helt klart åker skydden på när barnet anländer. I alla fall så länge som jag inte är sugen på att köpa nya högtalare vill säga!

#4

Postad 19 August 2010 - 19:40

destructiondays
  • destructiondays
  • Wannabe

  • 23 inlägg
  • 0
Det blir ju onekligen en lyft för de flesta golvhögtalare om man har ordentligt med kraft i förstärkaren /slutsteget. Är själv väldigt sugen på ett ordentligt slutsteg, så avundsjukan sitter som en smäck :(
VIll ha något som greppar tag om högtalarna med järnhand just för att få kontroll /definition i basen. Mestadels lyssnar jag på tung rock och death /black metal och det kräver mycket av både förstärkare, kablar och högtalare om det inte skall bli grötigt.

När det gäller högtalarkablar så är min erfarenhet relativt begränsad. Men så mycket kan jag säga som att jag fick MYCKET bättre ljud över lag (alla register blev öppnare och mer kontrollerade) när jag bytte ut mina gamla "biltemakablar" (4mm tjocka i transparent plast) mot ett par Proson Hifi Super Speaker.
Prosonkablarna är mycket gedigna (väl skärmade) och de kan skicka rejält med ström till högtalarna. Extremt prisvärda i min mening! Så jag tycker du skall testa ett par skärmade och grova kablar, i alla fall om dina högtalare behöver gott om "matning" för att blomma ut.

#5

Postad 23 August 2010 - 16:21

destructiondays
  • destructiondays
  • Wannabe

  • 23 inlägg
  • 0
Den har man onekligen hört mycket gott om! Men passa på att inte ha den i direkt närhet till strömkablar eller så, om den inte är isolerad vill säga. Kommer inte ihåg spec. på den. Jag tror att bristen på just isolering var det jag hade problem med.

Jag måste dock rätta mig lite gällande den gamla kabeln som jag bytte ut. Det var faktiskt Van Den Hul - The Clearwater. Inte för att det gjorde saken bättre, men ganska kul att upptäcka det ca ett år efter att dom pensionerades!

När allt kommer omkring så är det känslan man får när man lyssnar som är viktigt. Om man gillar ljudet, då är det ju bra! Sen får det vara hur fel som helst tekniskt sett.
Att kunna sitta med en kall öl och känna att foten börjar trampa i takt, det är ett tecken på att man är i mål, eller i alla fall bra nära!

#6

Postad 12 September 2010 - 19:16

Audiovector
  • Audiovector
  • Guru

  • 4885 inlägg
  • 0
Väldigt trevligt rum och fina prylar!



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.