0dB är som sagt samma nivå ut som in, dvs försteget ändrar inte signalnivån.
Så du får samma nivå på ljudet om du har alla kanaler på +10dB som om du har -10dB? Då hjälper det ju inte att du kalibrerar ljudet för att alla kanaler ska spela lika starkt? Eftersom försteget ändå lämnar samma signal ut som in? Detta låter ju väldigt konstigt? Förklarar gärna.

Om försteget är rätt konstruerat så ska det inte klippa vid max nivå, även om man har högtalarna ställda på t ex +10dB i speaker setup. Det beror på gain och hur hög spänning försteget kan levera innan det klipper (ett försteg är också en förstärkare).
Här håller jag med dig. Men det som bör förklaras är att många försteg sänker max nivån ut om du har förstärkt signalen på minst kanal. Så om du har max volym på +18dB totalt utan förstärkning på någon kanal, och sedan förstärker signalen med +2dB på en av kanalerna så sänks max volymen med 2dB också. Så då kan du inte ha mer än +16dB max volym på försteget.