Yamaha RX-A810 vs Pioneer VSX-2021 vs Onkyo TX-NR709
24 svar till detta ämne
55 relaterade trådar
Nya modeller från Onkyo - TX-NR609, TX-NR579, TX-NR509, TX-SR309 (639 inlägg)
|
5 år sedan
|
Ersätta subwoofer HKTS30 (1 inlägg)
|
5 år sedan
|
Passar Marantz NR1508 ihop med HK TS30? (1 inlägg)
|
6 år sedan
|
Saknar tryck\driv. (26 inlägg)
|
6 år sedan
|
AirPlay ljud ej i sync med Onkyo (1 inlägg)
|
7 år sedan
|
HKTS 30 (154 inlägg)
|
7 år sedan
|
Byta normalt 5.1 mot Sonos 5.1? (10 inlägg)
|
9 år sedan
|
Pioneer VSX-2021 ingen LFE (1 inlägg)
|
9 år sedan
|
Vill köra surround men låter som "skräp" (8 inlägg)
|
9 år sedan
|
Yamaha RX-A810 vs Onkyo HT-RC660 (TX-NR636) (1 inlägg)
|
9 år sedan
|
Yamaha AVENTAGE 2011 - 9.2, Cinema DSP HD3, A.R.T. Wedge (234 inlägg)
|
10 år sedan
|
onkyo 709 eller 809 (68 inlägg)
|
10 år sedan
|
Nya modeller från Pioneer - SC-LX85, SC-LX75, VSX-LX55 och VSX-2021 (195 inlägg)
|
10 år sedan
|
Pioneer VSX-2021/VSX-923: Auto-switcha tillbaka efter Airplay-spelande (1 inlägg)
|
10 år sedan
|
Yamaha 11.2 - RX-V3067 - 3010 -3020 -3030 etc. (5 inlägg)
|
10 år sedan
|
Pioneer Receivers 2011 VSX 921, 1021... (94 inlägg)
|
11 år sedan
|
Yamaha NS-555, C444 driva med H/K AVR360? (49 inlägg)
|
11 år sedan
|
Samsung UE46ES6715 bara 2.0 ljud via ARC för externa källor? (4 inlägg)
|
12 år sedan
|
Harman Kardon AVR 365 + HKTS 30 Inställningar/Tips (5 inlägg)
|
12 år sedan
|
Kommentarer till Mitt hembiobygge. av Drejaregatan (13 inlägg)
|
12 år sedan
|
Förslag på förstärkare till HKTS 30 (5 inlägg)
|
12 år sedan
|
Hemmabiosystem förslag, krav = max 36cm på djupet! (6 inlägg)
|
12 år sedan
|
Funderingar på att uppgradera systemet! (12 inlägg)
|
12 år sedan
|
Onkyo 709+Klipsch RC-64II=Sant? (8 inlägg)
|
12 år sedan
|
Var bör jag lägga krutet? (108 inlägg)
|
12 år sedan
|
onkyo 609 till harman kardon hkts 30 (8 inlägg)
|
12 år sedan
|
NR1402 + KEF 2005.3 eller HKTS 30 ? (5 inlägg)
|
12 år sedan
|
Förstärkare till KEF (1 inlägg)
|
12 år sedan
|
Marantz SR5006 vs Denon AVR-2312 vs Onkyo TX-NR709 (4 inlägg)
|
13 år sedan
|
Billig receiver med airplay, vilken av dom? (3 inlägg)
|
13 år sedan
|
HD-ljud (4 inlägg)
|
13 år sedan
|
5.1 högtalarpaket under 10k (4 inlägg)
|
13 år sedan
|
Sonos -> Onkyo 709 (RCA eller Toslink)? (7 inlägg)
|
13 år sedan
|
Hemmabio-förstärkare till B&W DM643 som frontar (2 inlägg)
|
13 år sedan
|
Hjälp - Får (No signal) Dreambox 500c / Onkyo TX-NR709 / Pioneer 5090H (4 inlägg)
|
13 år sedan
|
Bästa surroundförstärkaren för musik under 10.000 (8 inlägg)
|
13 år sedan
|
Kef Kht + ? (2 inlägg)
|
13 år sedan
|
Harman Kardon HKTS 30 VS. Dynavoice Challenger M-65 EX 5.0 (0 inlägg)
|
13 år sedan
|
Yamaha NS-555 vs. Yamaha NS-777 (4 inlägg)
|
14 år sedan
|
Bose Cinema 2.1 VS Dynamic Magic + Förstärkare sub (23 inlägg)
|
14 år sedan
|
Råd om nytt tv-ljudpaket (4 inlägg)
|
14 år sedan
|
HK HKTSS30 vs. Elac Starlet vs. B&W M-1 (9 inlägg)
|
15 år sedan
|
Rx-V661 och NS-777, 333, C444. (1 inlägg)
|
15 år sedan
|
Yamaha eller Infinity (0 inlägg)
|
15 år sedan
|
Yamaha NS-xxx tillsammans XTZ 99 W12 (14 inlägg)
|
16 år sedan
|
Vilka stativare? (25 inlägg)
|
16 år sedan
|
Hjälp att hitta rätt högtalare och förstärkare (4 inlägg)
|
16 år sedan
|
Min resa efter nya högtalare (44 inlägg)
|
16 år sedan
|
Högtalarval. Tips önskas. (27 inlägg)
|
16 år sedan
|
ännu fler högtalar tips (11 inlägg)
|
17 år sedan
|
hjälp med val av högtalare och förstärkare (7 inlägg)
|
17 år sedan
|
Gästbok för erikjönsson (9 inlägg)
|
18 år sedan
|
Funderingar om Impedans (3 inlägg)
|
18 år sedan
|
Yamaha NS 333-444-555 (15 inlägg)
|
19 år sedan
|
Hur är detta systemet? (10 inlägg)
|
20 år sedan
|
#1
Postad 02 november 2011 - 16:23
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
hej,
som rubriken antyder så är jag ute efter en av dessa receivers.
jag har läst upp och ner genom respektive forum, ingen som direkt kan bättra på mitt val.
det jag är ute efter är:
- hur väl levererar stärkaren
- tillbehör i form av uppkoppling/mediahantering/app-kompabilitet
- ljud/bild kvalite/omvandling
uttrustning som skall kopplas till den:
- BD spelare
- PS3
- Wii
- Apple TV 2
- 55VT30
- odefinierad projektor
- odefinierade högtalare (svår nöt att knäcka än, 2 alternativ: hkts 30 eller yamaha 777-444-333).
all input uppskattas. har du nån av dessa stärkare?
låt mig veta varför du föll för den.
tackar i förväg
#2
Postad 05 november 2011 - 09:34
hmarkstrom
-
hmarkstrom
-
Guru
-
-
5 149 inlägg
Kolla om du kan koppla all utrustning du har till alla de förstärkare du har på listan och hur lätt det går så inte du behöver extra utrustning som boxar då t.ex. antalet optiska ingångar är för få. Detta kan ge en fingervisning och vilka förstärkare som är intressanta.
Redigerat av hmarkstrom, 05 november 2011 - 09:35.
#3
Postad 05 november 2011 - 09:49
serajo
-
serajo
-
Wannabe
-
-
15 inlägg
Kan väl kanske låna denna tråden då jag själv kollat på just dessa stärkare. Kan nån svara på vem som har bäst android-app? Jag har testkört apparna på min galaxy s2 men jag har ingen stärkare att testa på, så det har bara varit demo mode för mig. Pioneers app verkar klart skönast och mest lättjobbad. Det ända jag inte kunnat hitta i någons app är val av HDMI-ut. Då samtliga nämnda stärkare har 2 utgångar kan ju det vara en bra funktion. Någon som vet om den funktionen finns i apparna? Kanske bara finns tillgänglig när man valt modell och inte kör demo mode? Lutar helt klart åt pioneer för mig.
#4
Postad 07 november 2011 - 12:30
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Kolla om du kan koppla all utrustning du har till alla de förstärkare du har på listan och hur lätt det går så inte du behöver extra utrustning som boxar då t.ex. antalet optiska ingångar är för få. Detta kan ge en fingervisning och vilka förstärkare som är intressanta.
japp,.. allt går att koppla på alla dessa receivers. inga problem. och det som ytterligare tillkommer är vinylspelaren och telia-tv-boxen,... däremot, som jag skrev i min önskelista så undrar jag då hur bra alla dessa lådor fungerar ihop med receivern? hur väl fungerar omskalningen? finns det någon med personliga erfarenheter av att något har krånglat med en av dessa receivers? det är problem och personliga åsikter man vill höra.
#5
Postad 07 november 2011 - 12:35
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Kan väl kanske låna denna tråden då jag själv kollat på just dessa stärkare. Kan nån svara på vem som har bäst android-app? Jag har testkört apparna på min galaxy s2 men jag har ingen stärkare att testa på, så det har bara varit demo mode för mig. Pioneers app verkar klart skönast och mest lättjobbad. Det ända jag inte kunnat hitta i någons app är val av HDMI-ut. Då samtliga nämnda stärkare har 2 utgångar kan ju det vara en bra funktion. Någon som vet om den funktionen finns i apparna? Kanske bara finns tillgänglig när man valt modell och inte kör demo mode?
Lutar helt klart åt pioneer för mig.
jag vill inte dissa osx apparna från onkyo och yamaha men tillverkarna måste inse att detta är idag en viktig faktor för köp. personligen har jag gått över från en stationär dator till ipad till 95%,.. resten handlar om bankärenden som förtfarande inte är riktigt inkörda... och om jag då kan få en app med full kontroll över min receiver så är detta väldigt intressant. jag vill gärna ersätta alla fjärrkontroller med en och på köpet få en ypperlig bärbar dator.... ;-) gällande android kan jag inte uttala mig då jag inte använder detta system, däremot ser jag att onkyo är mer androidvänlig, om man läser på deras sida. jag var också inne på pioneer, men kan inte komma överrens med mig själv. i helgen provlyssnade jag på en onkyo med yamaha högtalarna (i listan ovan) och det lät riktigt bra. så nu är jag tillbaka till ruta 1 ;-) låt mig veta om du kommer på något mer om pioneer, vi kanske kan dela erfarenheter med varandra och se vad vi köper,... förresten vilken BD spelare har du tänkt dig?
#6
Postad 15 november 2011 - 09:31
Unregisteredfa59fbf5
-
Unregisteredfa59fbf5
-
Lärjunge
-
-
283 inlägg
hej,
som rubriken antyder så är jag ute efter en av dessa receivers. jag har läst upp och ner genom respektive forum, ingen som direkt kan bättra på mitt val.
det jag är ute efter är: - hur väl levererar stärkaren - tillbehör i form av uppkoppling/mediahantering/app-kompabilitet - ljud/bild kvalite/omvandling
uttrustning som skall kopplas till den: - BD spelare - PS3 - Wii - Apple TV 2 - 55VT30 - odefinierad projektor - odefinierade högtalare (svår nöt att knäcka än, 2 alternativ: hkts 30 eller yamaha 777-444-333).
all input uppskattas. har du nån av dessa stärkare? låt mig veta varför du föll för den.
tackar i förväg
Jag har en Onkyo tx-nr709, hade en Yamaha rx-v463 tidigare och köpte Onkyon för att jag var ute efter "närvaron" och "klarheten" som Onkyo anses ha, saknade det lite i Yamahan. Jag är MKT nöjd med mitt köp, skillnaden blev större än jag kunde tro, främst vid filmtittande men även vid musiklyssnande. Mer kraft, fylligare ljud och mer av den "närvaro" jag var ute efter. Kör wifi med min och det funkar bra, ett par gånger har den "hängt sig" och jag ha behövt rycka strömmen, men överlag känns det stabilt. Spotify funkar bra (ska dock finnas en bugg här men jag har inte märkt av den, kanske löst med sista firmwareuppgraderingen?) Dn hittade även min NAS utan problem. Vad gäller bilden kan jag faktiskt inte säga varken bu eller bä, tycker inte att uppskalningen gör ngn större skillnad. (har Telia iptv och Sony Bdp-s370 Blu-ray) Android-appen uppdaterades nyligen med stöd för Spotify, kanon säger jag! Tycker överlag att den funkar helt ok, visst den är inte lika flashigt snygg som Pioneers men rent funktionsmässigt tror jag inte det är så stor skillnad. Jag kan bara rekommendera 709:an, har dock ingen aning om hur den står sig mot dina andra alternativ men jag tror inte du skulle bli missnöjd. Lycka till!
#7
Postad 15 november 2011 - 11:43
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Jag har en Onkyo tx-nr709, hade en Yamaha rx-v463 tidigare och köpte Onkyon för att jag var ute efter "närvaron" och "klarheten" som Onkyo anses ha, saknade det lite i Yamahan. Jag är MKT nöjd med mitt köp, skillnaden blev större än jag kunde tro, främst vid filmtittande men även vid musiklyssnande. Mer kraft, fylligare ljud och mer av den "närvaro" jag var ute efter.
Kör wifi med min och det funkar bra, ett par gånger har den "hängt sig" och jag ha behövt rycka strömmen, men överlag känns det stabilt. Spotify funkar bra (ska dock finnas en bugg här men jag har inte märkt av den, kanske löst med sista firmwareuppgraderingen?) Dn hittade även min NAS utan problem.
Vad gäller bilden kan jag faktiskt inte säga varken bu eller bä, tycker inte att uppskalningen gör ngn större skillnad. (har Telia iptv och Sony Bdp-s370 Blu-ray)
Android-appen uppdaterades nyligen med stöd för Spotify, kanon säger jag! Tycker överlag att den funkar helt ok, visst den är inte lika flashigt snygg som Pioneers men rent funktionsmässigt tror jag inte det är så stor skillnad.
Jag kan bara rekommendera 709:an, har dock ingen aning om hur den står sig mot dina andra alternativ men jag tror inte du skulle bli missnöjd. Lycka till!
tack ferlin för din input,.. om vi hänger kvar lite på appen,.. jag såg också att appen uppdaterades nyligen, så min fråga är rent praktiskt hur mycket mer tillgång till inställningar har man? hur mycket mer kan man välja när det gäller möjligen kalibrering eller högtalarinställningar, eq, nivåer etc,... den äldre varianten såg bedrövlig ut. nackdelen är dock att jag använder ipad, så fördel pioneer än så länge. har även sett att det finns en "privat app" för 38 kr som har en hejdundrans massa knappar att trycka på och jag skulle definitivt kunna tänka mig köpa den, har du provat? den är däremot ipad anpassad. edit: nyhetsbrev från en butik i europa,.. en onkyo tx-nr809 för 900€ inkl frakt. nu börjar det bli svettigt ;-)
Redigerat av Simon_T, 15 november 2011 - 11:52.
#8
Postad 16 november 2011 - 16:56
Vasse
-
Vasse
-
Lärjunge
-
-
438 inlägg
Har onkyon inbyggd wifi-modul eller är det något man måste köpa till?
#9
Postad 18 november 2011 - 12:42
Unregisteredfa59fbf5
-
Unregisteredfa59fbf5
-
Lärjunge
-
-
283 inlägg
tack ferlin för din input,.. om vi hänger kvar lite på appen,.. jag såg också att appen uppdaterades nyligen, så min fråga är rent praktiskt hur mycket mer tillgång till inställningar har man? hur mycket mer kan man välja när det gäller möjligen kalibrering eller högtalarinställningar, eq, nivåer etc,... den äldre varianten såg bedrövlig ut. nackdelen är dock att jag använder ipad, så fördel pioneer än så länge. har även sett att det finns en "privat app" för 38 kr som har en hejdundrans massa knappar att trycka på och jag skulle definitivt kunna tänka mig köpa den, har du provat? den är däremot ipad anpassad.
edit: nyhetsbrev från en butik i europa,.. en onkyo tx-nr809 för 900€ inkl frakt. nu börjar det bli svettigt ;-)
Har i ärlighetens namn inte gjort någon djupdykning i appen men utöver basicfunktioner (on/off osv) så kan man iaf ställa nivån på bas, diskant, center och subwoofer ändra "listening mode" samt källa (såklart) sen finns det en knapp för setup men där har jag aldrig rotat. Sen kan man som sagt styra Spotify och uppspelning från en NAS. Kan väl hålla med om att den inte är ett under av estetik alá iPad/iPhone men den gör sitt jobb + att den efter uppdateringen blev betydligt stabilare. Har inte testat betalappen du nämner. Vasse: Man måste köpa till en wifi-dongel som heter uwf-1, kostar ca 460 kr.
#10
Postad 24 november 2011 - 16:40
Unregistereda4891fef
-
Unregistereda4891fef
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Jag provlyssnade alla tre på Elgiganten Kungens kurva. Mina personliga upplevelser nedan.
(Jag är partisk och gillar Yamaha ska jag säga så ru vet!)
Yamaha låter helt annorlunda än Pioneer och Onkyo. Först uppfattade jag ljudet burkigt, svagt och dåligt.
Sen lyssnade jag ett tag till, jämförde dem flera gånger, och ansåg då att yamahan har en betydligt "djupare" ljudbild, mer dynamisk.
Onkyon lät bättre än Pioneer, men båda har ett mer direkt, framflyttat och närvarande ljud, svårt att beskriva! Poppigt kanske?
Rådet är att du provlyssnar, jag tyckte att det var oväntat stor skillnad. Vad du gillar avgör du.
Då jag ska ha stärkaren i ett biorum så blev Yamaha valet, ska hämta den ikväll jag kan följa upp med mer intryck senare.
#11
Postad 25 november 2011 - 10:35
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Jag provlyssnade alla tre på Elgiganten Kungens kurva. Mina personliga upplevelser nedan.
(Jag är partisk och gillar Yamaha ska jag säga så ru vet!)
Yamaha låter helt annorlunda än Pioneer och Onkyo. Först uppfattade jag ljudet burkigt, svagt och dåligt.
Sen lyssnade jag ett tag till, jämförde dem flera gånger, och ansåg då att yamahan har en betydligt "djupare" ljudbild, mer dynamisk.
Onkyon lät bättre än Pioneer, men båda har ett mer direkt, framflyttat och närvarande ljud, svårt att beskriva! Poppigt kanske?
Rådet är att du provlyssnar, jag tyckte att det var oväntat stor skillnad. Vad du gillar avgör du.
Då jag ska ha stärkaren i ett biorum så blev Yamaha valet, ska hämta den ikväll jag kan följa upp med mer intryck senare.
tack krabban för din input,.. har varit i flera butiker, försökt att provlyssna på alla dessa tre men oftast har man inte just dessa modeller framme och då har jag tagit de varianter som fanns tillgängliga. när jag själv provlyssnade så såg jag till att ställa in alla receivers på samma dsp läge, använda samma högtalare och samma ljud/bild källa. mitt initiella intryck blev att onkyon hade otroligt fin ljudbild som de andra saknade men efter lite mer inställningar så kunde jag få till ljudbilden att nästan vara helt likadan och då kunde man leka lite med själva gui för att försöka förstå hur allt är uppbyggt. jag kan säga att de andra kunderna var inte glada på mig medans jag spendera 2.5h på att få till det. när jag tills slut var nöjd med mitt testande så gick jag tillbaka till app-faktorn som i mitt tycke var viktigt. jag kan härmed meddela att valet föll på pioneer vsx-2021. beställningen las 3 dagar sedan och paketet har kommit fram. denna helg ska jag försöka få till ett test men slutgilltig installation sker i ny lägenhet i början av mars 2012. återigen tackar jag alla för era åsikter, det har varit svårt att bestämma sig och om sanningen ska fram så hade jag tagit onkyo-809 om appen hade varit tillfredställande.
#12
Postad 25 november 2011 - 10:52
Unregistered291b229b
-
Unregistered291b229b
-
Veteran
-
-
1 690 inlägg
Onkyo är bäst och den finns för 5999:- bara idag på komplett.se
#13
Postad 25 november 2011 - 11:13
Unregistered52a88696
-
Unregistered52a88696
-
Veteran
-
-
2 049 inlägg
"...Onkyo är bäst"Det var ord och inga visor
#14
Postad 25 november 2011 - 15:06
Unregistered291b229b
-
Unregistered291b229b
-
Veteran
-
-
1 690 inlägg
"...Onkyo är bäst" Det var ord och inga visor 
hehe var på jobbet och hade inte tid och ork med något större utlägg ville bara tipsa om priset, men jag hade köpt en Onkyo iaf
#15
Postad 25 november 2011 - 16:51
Unregistered52a88696
-
Unregistered52a88696
-
Veteran
-
-
2 049 inlägg
Jag har också goda erfarenheter från just Onkyo (dock på 2-kanalssidan). Sen var jag i och för sig också väldigt nöjd med surren som jag hade från Yamaha.
Personligen är jag dock rätt säker på att OT inte kommer höra ngn direkt skillnad på ovan nämnda surrar. Snarare då att valet av högtalare, samt rumsakustiken, är desto viktigare att lägga pengar samt tid på.
(bättre i så fall att välja stärkare med vikt på funktioner som man är ute efter)
Får givetvis också passa på att gratulera OT till valet av en Pioneer. Alltid kul när man hittar rätt i denna ernorma djungel! Ska själv välja ny surr om ngr veckor, och för egen del kommer fokus då ligga mest på just funktionerna/tekniken som produkten har att erbjuda.
Redigerat av Unregistered52a88696, 25 november 2011 - 17:02.
#16
Postad 28 november 2011 - 15:28
Simon_T
-
Simon_T
-
Wannabe
-
-
38 inlägg
Onkyo är bäst och den finns för 5999:- bara idag på komplett.se
som jag skrev tidigare,.. hade det varit tillräckligt intressanta styrmöjligheter via en "tablet" så hade mitt val föllt på en onkyo-809,.. fantastisk receiver för pengarna,.. och köper man den i tyskland så får man den ett par tusenlappar billigare än i sverige,... 
Jag har också goda erfarenheter från just Onkyo (dock på 2-kanalssidan). Sen var jag i och för sig också väldigt nöjd med surren som jag hade från Yamaha.
Personligen är jag dock rätt säker på att OT inte kommer höra ngn direkt skillnad på ovan nämnda surrar. Snarare då att valet av högtalare, samt rumsakustiken, är desto viktigare att lägga pengar samt tid på.
(bättre i så fall att välja stärkare med vikt på funktioner som man är ute efter)
Får givetvis också passa på att gratulera OT till valet av en Pioneer. Alltid kul när man hittar rätt i denna ernorma djungel! Ska själv välja ny surr om ngr veckor, och för egen del kommer fokus då ligga mest på just funktionerna/tekniken som produkten har att erbjuda.
lycka till  behöver du hjälp med ovan nämnda så har jag testat dom till förbannelse och kan bistå,..
#17
Postad 23 januari 2012 - 09:24
Unregistereda28a93fc
-
Unregistereda28a93fc
-
Användare
-
-
199 inlägg
Jag har helt kört vilse i denna recieverdjungel och tänkte höra om någon har nägot mer att tillföra om ovanstående alternativ. Jag misstänker att det inte skiljer så mycket i ljudåtergivningen mellan förstärkarna och funktioner verkar väl vara ungefär samma. Ska man bara köpa den man tycker är snyggast och har bäst pris?
Har Yamaha inbyggt trådlöst nätverk? Hittar ingen info om det.
#18
Postad 26 januari 2012 - 08:25
Unregistered2956b483
-
Unregistered2956b483
-
Forumräv
-
-
967 inlägg
Vad är det egentligen för skillnad på Yamaha RX-A810 och RX-V771 bortsett från frontpanel och en extra fot att stå på?
#19
Postad 27 januari 2012 - 14:01
ChristianThellman
-
ChristianThellman
-
Rookie
-
5 inlägg
Har precis bytt ut min Onkyo TX-R606 med kass HDMI till Yamaha RX-A810 och kommer inte byta bort Yamaha i första taget. Nu jämnför jag givetvis med 606:an.
Yamahan känns inte lika mycket Disco som Onkyon och har mycket mera dynamik och ett "öppnare" ljud.
Funktioner i Yamahan som jag gillar skarpt finns kanske till alla 3 maskinerna.
Internetradion, Android appen, Zon2 Party-Mode, Hyggligt webb-gränssnitt.
IMAG0138.jpg 577,76K
10 Antal nerladdningar
#20
Postad 27 januari 2012 - 14:19
ChristianThellman
-
ChristianThellman
-
Rookie
-
5 inlägg
Vad är det egentligen för skillnad på Yamaha RX-A810 och RX-V771 bortsett från frontpanel och en extra fot att stå på?
Aventage serien har dyrare och finare komponenter, A810 kan också ha flera mätpunkter med mikrofonen, tror att 771:an bara mäter på en punkt "Sweet Spot" men jag kan ha fel där.
#21
Postad 27 januari 2012 - 15:31
Unregistered2956b483
-
Unregistered2956b483
-
Forumräv
-
-
967 inlägg
Aventage serien har dyrare och finare komponenter, A810 kan också ha flera mätpunkter med mikrofonen, tror att 771:an bara mäter på en punkt "Sweet Spot" men jag kan ha fel där.
Det senare kan kanske stämma med det där med finare komponenter undrar jag verkligen... De är lite för lika på alla möjliga sätt för att man skall tro det. Men jag tänker inte misstro heller, det jag egentligen var ute efter var någon slags specifikation över vad som skiljer mer detaljerat. Bara utseendet kan nästan göra det värt pengarna som skiljer om man skall ha den framme...
#22
Postad 27 januari 2012 - 16:24
ChristianThellman
-
ChristianThellman
-
Rookie
-
5 inlägg
Det senare kan kanske stämma med det där med finare komponenter undrar jag verkligen... De är lite för lika på alla möjliga sätt för att man skall tro det. Men jag tänker inte misstro heller, det jag egentligen var ute efter var någon slags specifikation över vad som skiljer mer detaljerat. Bara utseendet kan nästan göra det värt pengarna som skiljer om man skall ha den framme...
Rent maskinellt så är det väl igentligen bara 2 HDMI IN som skilljer dom åt. Saxat: "AVENTAGE är ett stort inspirerande kliv framåt inom audio/ video-komponent design. Med AVENTAGE får ditt hem ljudkvalitet som i en studio och avancerade förbättringar av bilden. Vår känsla för detaljer inom design, konstruktion och tillverkning är överlägsen. Vi lämnar ingenting åt slumpen! Allt från signalvägar och komponenter till materialval i varje liten del är noga testade och valda med omsorg, vilket resulterar i maximal prestanda. Detaljer som vid första anblicken kanske inte ser ut att påverka kvaliteten på ljud, bild och kontroll gör stor skillnad. När allt faller på plats i en AVENTAGE komponent, skapas ett verk av visuell och akustisk konst."
#23
Postad 27 januari 2012 - 19:02
wilhelm3
-
wilhelm3
-
Amatör
-
-
60 inlägg
Har en yamaha 771, man kan mäta upp till 8 punkter vid autokalibreringen, men efter prissänkningen på 810 hade jag köpt den enbart pga utseendet 771:an ser ganska tråkig ut...
#24
Postad 01 februari 2012 - 18:19
lappen71
-
lappen71
-
Veteran
-
-
2 053 inlägg
har även sett att det finns en "privat app" för 38 kr som har en hejdundrans massa knappar att trycka på och jag skulle definitivt kunna tänka mig köpa den, har du provat? den är däremot ipad anpassad.
Länk till appen tack. Har sökt utan resultat.
#25
Postad 16 februari 2012 - 15:55
Unregistered4e802a72
-
Unregistered4e802a72
-
Wannabe
-
-
26 inlägg
som jag skrev tidigare,.. hade det varit tillräckligt intressanta styrmöjligheter via en "tablet" så hade mitt val föllt på en onkyo-809,.. fantastisk receiver för pengarna,.. och köper man den i tyskland så får man den ett par tusenlappar billigare än i sverige,...
lycka till  behöver du hjälp med ovan nämnda så har jag testat dom till förbannelse och kan bistå,..
Har ni någon bra sida utomlands där man kan köpa Pioneer vsx-2021? Mvh F
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Ljud
-
→
Förstärkare
-
Personuppgiftspolicy
|
-
JBL M2!!!!!!!
Anton
2025-04-30 16:22:03
-
Front Atmos
Globe
2025-04-28 19:35:47
-
The12 Passive
Globe
2025-04-28 19:33:57
-
Baffelväggen
Globe
2025-04-28 19:31:57
-
2st Slutsteg till köket
Anton
2025-04-27 22:56:09
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|