Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Kommentarer till Biorum/Cave i 100kvm radhus av guigzy

3 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 08 March 2017 - 08:59

guigzy
  • guigzy
  • Användare

  • 100 inlägg
  • 0
Kommentarer till Biorum/Cave i 100kvm radhus av guigzy

#2

Postad 08 March 2017 - 08:59

stefunge
  • stefunge
  • Användare

  • 148 inlägg
  • 0
Du har verkligen byggt ditt rum på riktigt! Jätte fint och helt klart avis på att du kan dundra på utan att ljudet sprids till resten av huset.
Måste ju fråga om du jämfört ljudet med liggande/stående fronthögtalare? Tänker på avstånd till bakvägg och även separation. Men visst ser det bra ut!
Trevliga bilder!

Mvh

#3

Postad 08 March 2017 - 17:02

guigzy
  • guigzy
  • Användare

  • 100 inlägg
  • 0
Tack för kommentaren! @stefunge :)

Mitt otränade öra hör inte någon skillnad alls mot när högtalarna stod upp och var en bit från väggen.
Basreflexerna är ju riktade framåt på Zensor-serien så avstånd till bakvägg har väl inte riktigt samma betydelse.. Även om det säkert vore idealiskt om man kunde ställa ut dom lite.

#4

Postad 09 March 2017 - 14:44

Dakota 57
  • Dakota 57
  • Lärjunge

  • 420 inlägg
  • 0
Hur blev ljudet nu tycker du?? , ser att du vinklade upp centern , blev det bättre med den uppvinklad???

Det du också kunde göra för att kanske få ett bättre surroundljud är att sätta surrarna på sidoväggarna uppe under taket och vinkla dom lite ned , där dom sitter nu är nog inte den mest lämpliga stället rent ljudmässigt.

Ser även att du har en Gibson Les Paul , är den tillverkad av Gibson eller en Mexiko kopia , hur gammal är den??

Själv har jag en Fender stratta som ligger kvar sedan orkestertiden men den är gjord i Mexiko så ingen äkta.

För övrigt gillar jag dina bilder ser ut att vara av bra kvalité , har du foto som yrke eller det är en ren hobby???.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.