Kanske en konstig fråga ![]()
Men var hos en som visade 4K film och jisses vad noga man ser, såg porerna i ansiktet och det kändes verkligen konstigt.
Kanske för man inte är van men kunde liksom inte riktigt njuta av filmen.
Sökningen pågår
Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
|
Postad 10 May 2020 - 18:09 Kanske en konstig fråga Men var hos en som visade 4K film och jisses vad noga man ser, såg porerna i ansiktet och det kändes verkligen konstigt. Kanske för man inte är van men kunde liksom inte riktigt njuta av filmen. Postad 10 May 2020 - 18:11 På en del äldre filmer ser man sminket väldigt tydligt så i dom tillfällena är det garanterat för bra bild, det brukar ta mig lite ut av handlingen. Postad 11 May 2020 - 00:48
Från dvd till blu-ray så fanns det en del filmer där man började se vajrar och skit. Men det är ju ändå värt det. Blu-ray till uhd har jag aldrig hittat något negativt med.
Postad 11 May 2020 - 18:40
Om bilden är för bra ta ett par glasögon med lite vaselin på så är det fixat ;-)
Postad 13 May 2020 - 06:09 Sätt tv.n på dynamiskt bildläge så kommer ”problemet” med bra bild vara som bortblåst. Postad 13 May 2020 - 07:49
Postad 13 May 2020 - 07:51
Klockrent Postad 13 May 2020 - 21:01
Argumentas hejvilt på sina håll för att 60 fps ger för bra bild iof just för att det är för avslöjande hur stunts går till med mera.
Postad 14 May 2020 - 09:47 I tecknade filmer kan det vara kul att leta efter påskägg som är lättare att hitta i Bl filmer. I filmen vem blåste Roger Rabbit finns en scen där man krockar med en stolpe och tjejen gör volter i luften. Klickar man fram bild efter bild kan man se att tjejen inte har några trosor på sig. Om jag inte missminner mig så är det bara en bildruta som visar hela härligheten. Har inte sett påskägg i japanska filmer men amerikanska tecknare verkar vara förtjusta i att lägga in en tt litet suspekt föremål i en bildruta. Postad 14 May 2020 - 10:32 Just Vem satte dit Roger Rabbit censurerades på alla utgåvor efter dess ursprungliga release. Går realistiskt sett bara att se det på CAV-utgåvan på Laserdisc. Finns även en scen ur Bernard och Bianca (störtdykningen) där man kan se en kvinna med bar överkropp i bakgrunden, som censurerades så sent som 1998 om jag minns rätt.
Vad det nu har med "Kan en bild bli för bra" att göra 1 användare läser detta ämne0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar |
Trendande produkter |