Hur fungerar en lampa? När en lampa är trasig, säg ovanför diskbänken, brukar den lampan ge svarta fläckar på diskbänken? 
Nej, en lampa är förstås att betrakta som en punktkälla. Fel på lampan är inget ljus alls, flimmer eller att hela bilden är fel, till exempel väldigt ljussvag eller starkt missfärgad.
Alla selektiva ändringar i bilden är något annat vilket kan vara smuts och damm i optiken. Då är det ofta diffusa och mer godtyckliga variationer likt en diffus dammblobb. Döda pixlar är enkla att identifiera eftersom de följer en struktur: pixelstrukturen.
Benq gör så gott som uteslutande DLP-projektorer och dessa brukar inte få problem med damm och smuts pga av mer innesluten optisk motor. Däremot förekommer döda pixlar när mikrospeglarna på DMD-chipet med tiden slutar fungera eller fastnar i ett läge, av eller på. Döda pixlar på en LCD eller annan 3-chipsteknik ger där döda pixlar på röd, grön och blå färg vilket syns i varierande grad beroende på färgen som ska visas. Medan döda pixlar på DLP verkligen är svarta eller lysande.
Har man detta på en projektor som är utanför garanti och reklamationstid brukar det inte finnas så mycket att göra åt saken – tyvärr. Kostnaden + tiden och energin för att ordna problemet brukar ofta sluta där det är mer ekonomiskt att köpa nytt. Man kan ju alltid kolla med tillverkaren vad det kan komma att kosta ifall det är en mer påkostad modell.
Det händer att trasiga pixlar börjar fungera igen så man kan om inte annat försöka leva med det ett tag.
Redigerat av Ringblixt, Igår, 08:52.