|
|
Har länge drömt om att göra en biograf i källaren. Nu gör jag äntligen slag i saken! Jag är inte hantverkare, ingen audiofil och har definitivt inte obegränsade tillgångar. Med detta i åtanke gjorde jag research på nätet om hur man skall bygga, vad man skall ha och vad jag gillar i andras biografer. Sedan hittade jag av ren slump stolarna. 7 st skinnstolar på blocket från http://www.biograf-stole.dk. Då fanns det ingen återvändo. |
Produkter i albumet:
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||||
Hur djup är utrymmet bakom baffelväggen?
Glöm inte att fylla igen spalten runt högtalarna.
Blir fint! Vilka högtalare blir det?
Tack!
Jag har ett Jamo D500 5.1 system som jag är nöjd med. Dock så är det inte tillhörande Jamo sub utan en mindre Triangle Tales 340 som jag inte är imponerad av. Denna skall bytas ut mot hembyggda subbar i framtiden. Funderar på att bygga ett par lådor med en Dayton audio UM15-22 i varje och driva dessa med ett Beringer i-nuke. Vi får se, är inte med i denna budget..
Ser ut att bli riktigt bra, vilken storlek på duk kommer du köra sen?
Kämpa på så är du snart klar.
Tackar! Min projektor, Benq W1500 klarar av som minst 120" på de 4,4 meters avstånd som den kommer att hamna på. Det är också därför målet. I största laget för första stolsraden som hamnar på 2,8m mellan duk och öga men det får bli så.
Kämpa på så är du snart klar.
| Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
XBox Halo Edition
lod
4 dagar sedan -
VM på nya AppleTV
Tobbeswim
27 dagar sedan -
Ny 3D utskriven...
nimman
1 mån sedan -
Sofabaton X2
hmarkstrom
1 mån sedan -
Monterar kabelkanaler
genstruktur
1 mån sedan

Sökningen pågår
Avancerad sökning
(0.00) (baserat på 0 st)
Kommentarer
Anmäl detta album
Kabbans biograf - byggbilder
(23)
Dölj
Fibaro Dimmer 2 FGD-212
Vilka bilder visas här?
Fler