|
DIY Blurayläsare á la Mac Mini
Övrig elektronik
Album från lovek:














Kör en Mac Mini 2011 som mediaspelare (XBMC + win7x64) men dessa enheter har ju ingen optisk enhet så jag köpte mig ett skal till en Mac Mini 2010 och en slot-in BD-spelare på eBay för en modest penning och byggde mig en egen BD-rom med the look and feel av en Mac Mini. Estetiskt blev det riktigt nice! Har gjort ett script som körs vid avstängning som först matar ut skivan innan Win stängs ned. Ville inte förstöra fronten på skalet med en eject-knapp.
|
Produkter i albumet:
|
Bilder i detta album
Växla till list-vy
|
|
|
|
|
|||||
![]() |
|||||||||
|
|
Ge betyg
Du måste vara inloggad för att kunna sätta betyg.
Om du vill använda lite fler avancerade alternativ när du svarar, eller om du vill se alla kommentarer så kan du gå till forumtråden för kommentarer på just detta album.
Ingen kärlek ännu, trots direktlina till SATA på moderbordet bråkar det, t.o.m. mer än tidigare fast det gjorde det efter senaste XBMC Frodo 12.0 Beta 1 oxå så tror inte det beror på interfacet. Antingen vill inte hårdvaran (BD-spelaren eller Mac Mini'n) lira BD's eller så är det ett mjukvarufel i XBMC. Ska testa några andra BD-roms för att utesluta den iaf.
Nu har jag beställt en flatkabel som original sitter mellan den optiska läsaren och moderbordet på en Mac Mini 2010 med optisk läsare. Hittade den på ebay för 260kr inkl snigel-frakt, får väl se om det fungerar bättre. Det tråkiga är att det är så intermittent, nu med senaste AnyDVD och XBMC Frodo beta 1 så fungerar ca 50 % av mina hyr-BD's och det duger ju inte. Hoppas en direkt koppling med SATA ska råda bot på detta. Har testat att rippa ner en BD 1:1 utan att koda av den och mounta den i en virtuell drive och då fungerar det klockrent så det är inte AnyDVD eller XBMC som bråkar utan interfacet mellan läsaren och datorn, eller läsaren kanske... Vi får väl se när jag får kabeln.
Tack för alla glada tillrop. Vet inte om jag är så glad dock. XBMC (Bootcamp på Mac Mini 2011) vill inte läsa mina Bluray's via denna spelare tyvärr, går bra ibland men oftast inte. XBMC står och tuggar på skivan länge sen händer det inget. Kör givetvis AnyDVD HD för att XBMC ska kunna läsa kodade skivor. Andra USB-BD-läsare går "bra". Funderar nu på att köpa en original SATA-flatkabel för den optiska enheten i en Mac Mini 2010 och via diverse modifikationer ta ut den ur skalet på 2011'an och koppla upp min externa BD direkt på moderkortet på 2011'an med SATA, misstänker att det är mitt USB-interface som bråkar. Återkommer!
Blev ju toppen! :)
Coolt bygge!
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer. |
-
JBL M2!!!!!!!
Anton
15 timmar sedan -
Front Atmos
Globe
2 dagar sedan -
The12 Passive
Globe
2 dagar sedan -
Baffelväggen
Globe
2 dagar sedan -
2st Slutsteg till...
Anton
3 dagar sedan
Trendande produkter