Pressmeddelande - Sony Sverige, 2007-04-03
SVT satsar stort på HDTV
SVT går nu igång kraftigt med produktion med högupplöst bild, HDTV.
- Inom SVT prioriterar vi nu HD allt mer och satsar stora resurser på att ställa om till HD-produktion, säger Håkan Öster, Teknisk Direktör på SVT.

Håkan Öster, teknisk direktör SVT
Vid ett pressmöte hos Sony i dag berättade han att man satsar flera miljoner kronor det närmaste året på HD och att man på sikt räknar med en investering på en miljard kronor i den nya tekniken.
De två första stora programsatsningarna i HD är dramaserierna Andra Avenyn som produceras i Göteborg och blir på hela 100 avsnitt samt nya Svensson/Svensson som just nu produceras i Stockholm.
SVTs mål under de närmaste tre åren är att man varje dag ska kunna sända program i HD på prime time mellan klockan 18-22.
- Vi vill verkligen försöka få fart på den här marknaden och ligger redan fruktansvärt långt framme med HD-tekniken jämfört med andra länder i Europa, säger Håkan Öster.
- TVn är hemmets lägereld där man samlas för att gemensamt ta del av underhållning, sport och sändningar från stora evenemang. Och det är
fantastiskt att vi som TV-bolag kan sända ut detta i denna oslagbara HD-kvalitet.
Nästa år sänder SVT hela OS i Peking i HD-teknik.
- Vi skiljer på upplevelse-TV hemma i soffan och nytto-TV som kan vara via bredband eller mobilen. HDTV är en äkta, stor bildupplevelse, säger Håkan
Öster.
SVT kommer också att göra all dramaproduktion i HD, satsa på att producera barnprogram, dokumentärer och naturprogram i HD och man hoppas köpa in väsentligt fler program i HD än tidigare. Dessutom hoppas man inom SVT på att den politiska processen ska gå snabbt mot att man kan sända programmen i HD via det digitala marknätet. Idag sänds HD-programmen via satellit och kabel.
SVT kommer att driva en rad frågor i Europa för att skynda på utvecklingen och det handlar då bland annat om att få fram en formatstandard. Samtliga
anställda inom SVT utbildas också i den nya tekniken och SVT satsar mycket på informationskampanjer kring HD.
- HD är en riktigt stor och skön utmaning för oss, säger Håkan Öster.